Автор:
Змінено:
Що взяти в похід горами зимою з наметами — спорядження для Карпат
В Карпатах на вас чекає справжній зимовий похід з видом на Петрос та Говерлу. Мандруватимете від світанку до заходу, насолоджуючись красою неосяжних просторів. Маршрут складний. Часом потрібно буде буквально пробиватися крізь сніг. Та головне, що взимку побачите — надзвичайну красу українських Карпат, яка нічим не поступається Альпам чи Кавказу. Після такого дня в горах ще більше задоволення отримаєте від дивовижних вечорів з теплими розмовами біля багаття. Виснажені та задоволені собою ви зможете відчути всю цілющу силу гарячої лазні, яка чекатиме наприкінці маршруту. Тож, щоб отримати лише позитивні враження, просто підготуйте речі зі списку, який ми склали разом із турклубом KULUAR.
Корисна стаття: Що потрібно взяти з собою з одягу і спорядження в зимовий похід Карпатами.
Основне гірське спорядження
Намет. Конструкція зимового намету має бути двошаровою, вітростійкою та такою, щоб швидко зібрати навіть у несприятливу погоду — тут допомагає система зовнішнього каркаса. Також враховуйте, щоб “будиночок” вміщав велику кількість туристичного спорядження і двох-трьох людей, мав швидкий доступ всередину, а ще перешкоджав попаданню снігу і вологи. Зокрема, від опадів рятує зимова “спідниця”, а також краще, коли внутрішній шар тканинний (а не із сітки як у літніх моделях).
Корисні статті: Як вибрати намет, Ремонт спорядження.
Килимок. Зимою обов’язково потрібен каримат. Це туристичне спорядження захистить від холоду, який йде від землі. Можна взяти складний килимок зі спіненого матеріалу товщиною 1,8 см. Більше комфорту забезпечить надувна модель товщиною понад 6 см. Зверніть увагу на Therm-a-Rest NeoAir XLite — 340 г і мінімум місця у складеному стані та можливість обрати розмір під себе.
Корисна стаття: Як обрати похідний килимок.
Спальник. Зимою в Карпатах ви потребуєте моделі з температурою комфорту -10…-15 ℃. Беріть спальний мішок, що виготовляється з міцного і легкого нейлону, наповнений високоякісним пухом, зшитий у формі кокона — це зберігає тепло і комфортний сон.
Корисні статті: Як вибрати та купити спальний мішок, Догляд за спальником, а також про туристичні вироби з пуху.
Рюкзак. Беріть якісну каркасну модель на 60-90 л. Рюкзак має вмістити одяг, туристичне спорядження, особисті й деякі групові речі, а ще витримати весь шлях разом з вами. Подивіться чи є кріплення для трекінгових палиць та снігоступів. Модель має підходити за розміром вашої спини, тому при купівлі в магазині обов’язково поміряйте її наповненою речами.
Корисні статті:Як скласти похідний рюкзак, Як правильно обрати рюкзак в гори, Вибір наплічника для короткої подорожі.
Трекінгові палиці. Засніжені гори вимагають обережності. Трекінгові палиці допомагають тримати рівновагу, а ще суттєво зніматимуть навантаження з колін. Якщо ви невисокого зросту, достатньо моделі довжиною 62-125 см. Для високих людей підходить варіант до 140 см. Модель повинна мати снігові кільця, підійдуть і палиці для лижників.
Корисна стаття: Як вибрати трекінгові палиці для гір.
Гетри (ліхтарики,гамаші, бахіли) — обов’язковий аксесуар для туристичного походу зимою, який не допустить потрапляння снігу в черевики. Одягається зверху, прикриває ділянку від щиколотки до коліна, тим самим гетри зігрівають, вберігають штани від вологи та бруду (а їх буде чимало під час трекінгу в Карпатах).
Альпіністська споряга, що потрібно брати з собою в Карпати взимку
Альпіністські кішки — незамінне туристичне спорядження для походів в засніжені гори. Для карпатських стежок достатньо буде м’яких кішок, що фіксуються на будь-якому типі взуття. Подивіться чи укомплектована модель спеціальними накладками, щоб сніг не налипав на підошву.
Снігоступи. Маршрут передбачає перехід кількох полонин, де зазвичай дуже глибокий сніг? Значить ноги будуть провалюються і кожен крок доведеться виборювати, втрачаючи багато сил. На таких ділянках без снігоступів не можливо пройти із запланованою швидкістю. Цей вид спорядження кріпиться на черевики й значно прискорює рух. Коли ж снігоступи не потрібні, їх легко зафіксувати на рюкзаку за допомогою бокових лямок.
Аптечка, предмети особистої гігієни та туристичні аксесуари
Аптечка. Трекінг триває кілька днів, важливо тримати темп і не захворіти. На випадок непередбачуваних ситуацій, у вас має бути хоча б мінімальний набір ліків (жарознижувальне, протизапальне, перев’язочні матеріали). Радимо купити вже готову аптечку, виготовлену із міцного матеріалу.
Предмети гігієни. Піші пригоди з наметом вимагають прорахунку ваги, тому рекомендуємо брати лише необхідні засоби на кілька використань. Знадобиться мило, зубна паста з щіткою, а ще вологі серветки (радимо тримати у внутрішній кишені одягу, щоб вони не заморозились).
Рушник. Зробіть вибір на користь легкого й маленького рушника з мікрофібри. Він швидко вбирає вологу, а завдяки просоченню антибактеріальним засобом зберігає свіжість протягом тривалого часу.
Корисна стаття: Як вибрати якісний рушник.
Крем від сонця SPF 50. В горах інтенсивність ультрафіолету зростає (до 12% на кожні 1000 м набору висоти), і ваше обличчя буде цілісінький день піддаватися його згубному впливу. А це опіки, ранні прояви старіння і різні хвороби. Тому обов’язково візьміть хоча б невеликий тюбик з якісним кремом тривалої дії. Важливо, щоб він захищав від усіх видів УФ і мав показник SPF 50 і більше. Тоді обличчя збереже здоровий вигляд навіть після тривалого перебування на сонці.
Гірськолижна маска або окуляри. Ультрафіолет відбивається від сніжного покрову, потрапляючи в очі під різними кутами - це може викликати снігову сліпоту та інші проблеми з зором. Тому в горах обов’язково потрібні окуляри з лінзами третього ступеня захисту від УФ. Або як альтернативу, можете обрати в магазині X-Zone маски, до речі вони доповнені системою інтегрованої вентиляції для запобігання запотіванню.
Корисна стаття: Як вибрати сонцезахисні окуляри для походів в гори.
Налобний ліхтарик. В зимовому поході з наметами туристу обов’язково знадобиться налобний ліхтарик. Цей елемент спорядження обирається не за показниками яскравості, а за тривалістю використання, а ще стійкістю до вологи. Краще візьміть додаткові елементи живлення. Наприклад, ліхтарики від Petzl працюють від трьох батарейок, а ще сумісні з акумулятором CORE.
Корисна стаття: Як вибрати і купити налобний ліхтарик
Сідачка. Компактний і легкий аксесуар для походу зробить привали чи хвилини відпочинку комфортнішими. Він добре фіксується на стегнах або чіпляється на рюкзак. Зустрічаються звичні моделі зі спіненого матеріалу або надувні.
Кружка, ложка, миска, ніж. Знадобиться повний набір посуду, краще металевого, адже туристичне спорядження має бути сумісним з відкритим вогнем. Щоб не обпектись обирайте каструлі з термостійкими накладками на ручках і кришці. Для походів з наметами краще взяти надлегкий посуд — з титану або анодованого алюмінію.
Корисна стаття: Найкращий посуд для походів.
Термос. Що за зимовий похід без чаю? Радимо на 1 особу термос об’ємом 0,7-1 л. Зважайте, що рукавиці на морозі не завжди хочеться знімати, тоді підійде модель від фірми Zojirushi, яка має автоматичну систему відкривання/закривання, а ще тримає напій гарячим близько 12 годин. Заходьте в наш магазин за Zojirushi та іншими якісними термосами відомих брендів.
Корисні статті: Огляд Топ-5 виробників термосів, Як вибрати та купити якісний термос.
Тара для води. Якщо навіть в холодних умовах вам потрібно пити просту прохолодну воду, радимо додати до туристичного спорядження гідросистему. Вона розташовується в рюкзаку біля спини, тому вода в середині не замерзне.
Прочитати більше про питну систему в поході можна в статті: Як обрати туристичний гідратор.
Смаколики. Меню ретельно прописано на весь маршрут, воно поживне й апетитне, але ж завжди хочеться тримати щось смачненьке біля себе. Тим паче що холод забирає багато енергії, а додайте ще фізичне навантаження. Радимо прихопити легкі снеки, а можна і готові сублімовані страви (готуються дуже швидко — просто залити окропом).
Корисна стаття: Туристична їжа для походу.
Герметичний мішок. Яким би якісним не був туристичний рюкзак, радимо додатково упакувати речі в індивідуальні гермомішки. Це стосується і дрібного спорядження. Для речей, документів та гаджетів в нашому магазині є гермочохли різних розмірів.
Трекінгові черевики для зими
Черевики. Для трекінгу в зимових Карпатах потрібно взяти якісне взуття, яке розроблене для походів сніговою лінією. Також воно має бути на 1-2 розмір більше (потрібен запас на теплі шкарпетки) і добре розношеним, щоб ноги почували себе максимально зручно, а шкіра не натиралася. Рекомендуємо черевики від брендів Salewa і Kailas.
Корисна стаття: Трекінгове взуття, Як обрати кросівки для гірських походів.
Сандалі. Легкі відкриті капці знадобляться перед та після походу, коли будете ночувати в будиночку. Ваші ноги відпочинуть, а ви зможете відвідати лазню чи прийняти душ у власному взутті. Підійдуть сандалі Source або крокси.
Одяг, що беруть в похід Карпатами взимку
Термобілизна — перший шар в системі утеплення. Вона контактує з тілом, тому не економте, а обирайте якісні речі. Зокрема цей одяг має враховувати анатомічні особливості людини, тканина добре “дихати” і відводити вологу, а ще швидко сохнути. Моделі з мікрофлісу або вовни гарно зігрівають. Якщо шукаєте комплекти для сну і руху, то в магазині X-Zone є зручні штани і кофти з довгими рукавами від різних брендів.
Корисна стаття: Що таке термобілизна, Як обрати та купити термоодяг.
Флісова кофта — одяг, який точно треба брати в Карпати і бажано у двох екземплярах (легка і максимально тепла). Фліс дуже приємний до тіла, зберігає тепло, не обтяжує, "дихає" і відводить вологу. Такі кофти виготовляються українськими та світовими брендами, тому вибір дуже великий. В нашому магазині працюють досвідчені консультанти, які самі неодноразово ходили в Карпати, тому допоможуть вам обрати те що треба.
Корисна стаття: Як обрати флісову кофту.
Шкарпетки. Ногам потрібне тепло без натирань і накопичення вологи, адже ходити доведеться багато, подекуди в екстремальних умовах (нескінченні кучугури, сирий мороз, пронизливий вітер). Рекомендуємо 3 пари теплих термошкарпеток, в яких комфортно навіть при -20 ℃. Ще знадобиться 1 пара звичайних теплих або вовняних для сну у спальнику. Приділіть увагу не лише якості, а і правильно підібраному розміру, щоб трекінгові шкарпетки не тисли та не зсувалися під час руху.
Корисні статті: Для чого потрібні термошкарпетки, Як обрати термошкарпетки, Правильні шкарпетки для трекінгу.
Штормові штани. Для трекінгу Карпатами взимку беріть саме мембранні штани. Таких моделей дуже багато та серед них особливо виділяються штани-самоскиди (наприклад, модель Isla фірми Turbat). Який би бренд ви не обрали, зважайте, що тканина має "дихати", але не продуватися. Добре, коли всі шви надійно проклеєні — захист від вітру і вологи.
Штормова куртка — третій шар одягу, що захищає від негоди. Цей елемент туристичного спорядження треба приміряти поверх утеплюючого шару, щоб упевнитись, що штормовка легко одягається, не сковує рухів і взагалі вам подобається. Обирайте куртку, яка має високий комір, шолом-капюшон, вітрозахисну спідницю, U-подібні манжети. Взимку є сенс брати не тонку модель, а з синтетичним утеплювачем.
Корисна стаття: Як обрати та купити штормову куртку.
Пуховка тепла. Карпати не завжди зустрічають сонечком, часом буває ну дуже холодно і пухова куртка мастхев в поході. Рекомендуємо моделі від Kailas, Montane та інших аутдор-брендів (міський пуховик не підійде ;)). Зверніть увагу, що водовідштовхувальні якості в таких моделях має не лише зовнішня тканина, а і щільно набитий пух (качиний або гусячий). В пуховці вам не страшна погода з вітром, снігом і морозом.
Корисна стаття: Як обрати пухову куртку для походу в гори.
Шапка основна або балаклава. Для походу треба взяти флісову шапку з текстурою середньої товщини. А краще - теплу балаклаву, бо вона одночасно захищає вуха, шию та обличчя.
Шапка тепла. Гірські умови бувають дуже непередбачуваними, тому включіть до списку двошарову зимову шапку. Запрошуємо на шопінг до наших вітрин, де є класичні моделі в різних кольорах, можна навіть знайти з помпоном і відворотом.
Баф Полар — двошарова пов’язка-циліндр з безшовним кроєм. Одягається на голову чи шию, дуже простий у використанні. Мандрівники оцінили зручність і універсальність бафа, який за секунду перетворюється на бандану, маску, пов’язку чи інший елемент туристичного спорядження.
Рукавиці. В тривалий похід беріть 3 пари. Флісові рукавиці ідеально утеплюють. Верхонки потрібні, щоб не налипав сніг і не продувалися руки. Утеплені рукавиці знадобляться при сильному морозі. Ви можете одягати одразу дві чи навіть всі три пари, тому врахуйте це під час вибору, щоб рукам було зручно.
Збори в похід з наметом можуть трохи лякати задовгим списком, але це лише перший раз. Деякі речі доволі універсальні та знадобляться у місті на щодень. Звіряйтесь зі списком, готуйте речі та рушайте за тими неймовірними емоціями, які дарують лише гори. Краса українських Карпат чекає на вас!