Автор:
Змінено:
Похід Карпатами з наметами: що з туристичного спорядження необхідно брати влітку
Влітку походи Карпатами приваблюють теплою погодою і близькістю до водних джерел не залежно від обраного маршруту. Для новачків тут безліч легких стежок. Не будуть нудьгувати і досвідчені туристи, адже можна перевірити себе на витривалість при підйомах на карпатські вершини: Петрос, Піп-Іван або знамениту Говерлу. Ви точно знайдете, де сховатися від спеки серед чистих лісів з їстівною чорницею, ожиною й малиною — ягоди самі стрибають до рота. Тож беремо туристичне спорядження і рушаймо в гори!
Збори з присмаком пригод пройдуть швидко, а щоб нічого не забути, скористайтеся списком речей, який ми склали разом з командою KULUAR. Чек-лист перед вами, тож звіряйтесь, щоб впевнитись у повній готовності до походу в гори!
Стаття в допомогу: Що потрібно брати з собою в Карпати влітку
Основне туристичне спорядження: намет, рюкзак, каремат, трекінгові палиці
Намет. Для тривалого походу Карпатами необхідно брати двошаровий намет з вітровими розтяжками та високим показником водостійкості, адже іноді погода “радує” зливами та бурями. Зовнішній тент має витримувати 2000 мм вод.ст., а підлога 5000 мм вод.ст.. Внутрішній шар обирайте повністю сітчастий (для кращої вентиляції) та такий, що встановлюється окремо від тенту — так у ясну погоду ви зможете милуватись природою і будете захищені від комарів.
Корисні статті: Як обрати намет та Ремонт намету.
Спальний мішок. Літо в горах вирізняється прохолодними ночами, тому рекомендуємо брати спальник з температурою комфорту +2…+5 ℃. Радимо звернути увагу на модель українського виробництва Turbat Vatra, яка має анатомічну форму і регуляцію капюшона — в такому "коконі" відпочинок точно буде комфортним. Важливо, щоб зовнішній матеріал відштовхував вологу при цьому був дихаючим, а утеплювач краще синтетичний. Не забувайте про компресійний мішок для спальника.
Корисні статті: Як вибрати спальний мішок, а також Як прати й зберігати спальник.
Килимок. Для літа в Карпатах вистачить і килимка з піни — складаного каримата. Він значно підвищить комфорт в наметі, а ще може служити подушкою і високою сідачкою. Якщо дозволяють фінанси, варто взяти надувний килимок, можна навіть без утеплювача. Він займає мінімум місця і ваги, а при надуванні здатен приховати навіть значні нерівності й зробити сон набагато приємнішим. Як же його надувати? Бажано помпою, тому сучасні моделі доповнені чохлами-насосами.
Корисна стаття: Як обрати й купити туристичний килимок.
Сідачка. Не є обов’язковим елементом спорядження, але додає комфорту на привалах. Окрім моделей з пінки, у нашому магазині X-Zone є й надувні сідачки, які поміщаються навіть в кишені, а після надування відділяють вас від землі на 5 см.
Рюкзак каркасний. Вам знадобиться рюкзак на 65-80 л. Обирайте за своїм розміром і не забувайте, що для походу добре мати внутрішній відділ для питної системи та кріплення для трекінгових палиць. Рюкзак пройде з вами весь маршрут, тож якість і легкість понад усе. При цьому він має вмістити все туристичне спорядження й одяг.
Корисні статті: Як скласти рюкзак, Як правильно вибрати туристичний рюкзак для походів у гори та Який рюкзак купити для подорожей.
Рейнковер. Дощ у Карпатах не рідкість, тому дощовик на рюкзак мастхев у списку гірського спорядження. Часто він йде у комплекті. Якщо ж ви берете окремо, то переконайтеся, що він підходить за розміром. А під час пакування обов’язково складайте речі у гермомішки чи хоча б пакети. Тоді матимете сухий і теплий одяг після зливи.
Дощовик або пончо. Мембранний одяг може не витримати тривалих Карпатських дощів, тому рекомендуємо взяти ще й туристичний дощовик-пончо. Тим паче, що він одягається зверху рюкзака і надійно захищає все спорядження, тому заміняє одразу і рейнковер. До того ж пончо вирізняється міцністю, зручними затяжками на капюшоні й блискавками на горловині.
Трекінгові палиці. Гірські походи з рюкзаками — сильне навантаження на все тіло, тому важливо мати опору у вигляді трекінгових палиць. Вони допоможуть утримувати рівновагу, сприятимуть підйому, а ще зніматимуть навантаження з колін під час спуску. Телескопічні моделі легко підлаштувати під свій зріст, адже можна регулювати робочу висоту до 140 см.
Ще більше корисних порад в статті: Як вибрати та купити трекінгові палиці для гір.
Додаткове особисте спорядження туриста
Налобний ліхтарик. Влітку не знадобиться висока потужність, але зручний і вологостійкий ліхтарик все ж потрібен. Підійде навіть Black Diamond Cosmo на 350 люменів. Тільки не забудьте взяти до нього зарядку або додаткові елементи живлення. Також у наметовому таборі не буде зайвим кемпінговий ліхтар (або й ціла гірлянда) — надасть особливої зручності та приємної атмосфери.
Корисна стаття: Як вибрати і купити кращий налобний ліхтарик.
Кружка, ложка, миска, ніж. Перевага у компактних і багатофункціональних туристичних наборах посуду. Наприклад у бренду Wildo є такі комплекти: тарілка на 700 мл і тарілка-кришка на 600 мл, ловилка, а ще чашка чи фляга. Якщо ви берете термос, то його кришка і буде чашкою. Сучасний посуд для походів виготовляють із поліпропілену, нержавіючої сталі, анодованого алюмінію. Для походу в Карпати з наметами зручніше — металевий, бо його можна використовувати на багатті. А що як дорогою натрапите на білі гриби чи лисички! Тоді доповніть особисте туристичне спорядження складеним ножем Opinel 7.
Корисна стаття: Як вибрати посуд для походу.
Пляшка для води. Під час фізичного навантаження і постійного перебування під сонцем організм потрібно підтримувати водою. Можна обійтись звичайною 1,5-літровою пляшкою з-під мінералки, але зручніше користуватися спеціальними туристичними флягами. А ще краще тамувати спрагу з гідросистеми, бо влітку пити хочеться постійно і не зручно що разу зупинятись.
Докладніше про питний режим у горах в статті: Як обрати туристичний гідратор та флягу для питної води.
Сонцезахисні окуляри. Літом у Карпатах достатньо моделі з другим ступенем захисту від ультрафіолету. Більш важлива конструкція, бо окуляри мають добре прилягати до обличчя, наприклад, для жінок і підлітків підійдуть Julbo Whoops, чоловікам — Julbo Explorer.
Детально про захист очей розписано в статті: Як вибрати сонцезахисні окуляри в гори
Сонцезахисний крем з SPF 50. При виборі зверніть увагу, щоб був захист від всіх видів сонячного випромінювання, а ще на об’єм. В теплі дні ваше тіло буде частіше відкритим, тож і крему знадобиться більше. Добре показала себе лінійка Lifesystems, засоби якої не змиваються водою і потом, тримаються до 8 годин на сухому тілі. Жінкам і чоловікам не варто забувати й про захист губ від сонця і сухого вітру — допоможе гігієнічна помада.
Особиста аптечка. Лише ви знаєте свій організм і про хвороби, які можуть дати про себе знати під час походу. Тому додайте до переліку індивідуального туристичного спорядження ліки, які вам необхідні. Враховуйте, що рюкзак буде щільно завантажений, тому зручніше переносити медикаменти у спеціальному чохлі. Зокрема ви можете купити готові похідні аптечки від Lifesystems, в яких є все необхідне для обробки поранень та травм. Влітку трава і водойми Карпат переповнені комахами, тож прихопіть і хороші репеленти.
Предмети гігієни — мило, шампунь, зубна паста, туалетний папір. Добре зарекомендували себе готові універсальні засоби в компактному пакуванні, наприклад мило Sea To Summit. Зручно дістати пелюстку, щоб використати як мило, шампунь і навіть засіб для прання і миття посуду. До того ж це екологічна продукція, що не шкодить довкіллю.
Рушник. Легкі й малооб’ємні моделі з мікрофібри чудово поглинають вологу, яка згодом швидко випаровується на сонці. Виробники туристичних рушників зазвичай просочують їх антибактеріальним засобом, завдяки чому протягом тривалого часу не виникають неприємні запахи.
Корисна стаття: Як вибрати та купити туристичний рушник.
Смаколики. Меню для походу ретельно прописане, до того ж можна скуплятися в селах, які траплятимуться на маршруті. Однак все ж варто прихопити з собою легку й смачненьку їжу, щоб було що хрумтіти на ходу. Зверніть увагу на снеки та готові сублімовані страви, які дуже швидко готуються (треба лише трохи окропу).
Корисна стаття: Туристична їжа для походів.
Герметичний мішок. Водонепроникні й дуже легкі мішки не лише зберігають ваші речі від промокання, а й виконують роль органайзера у рюкзаку. Забагато їх не буває, адже під час походу в них можна складати брудні речі, які не маєте змоги випрати.
Також перелічимо, які аксесуари знадобляться у Карпатах окрім туристичного спорядження:
- купальник чи плавки на випадок гарної погоди й відвідування озера Синевир;
- вологозахисні чохли для всіх гаджетів і зарядних пристроїв;
- легка сукня (для дівчат) і креативний костюм (для хлопців), щоб зробити оригінальні фото серед квітучих луків або на вершині гори;
- гроші, документи в гермочохлі.
Який одяг брати в Карпати
Легкий головний убір. Краще брати два варіанти: кепка захистить очі, а бафф — шию і за потреби все обличчя. Капелюхи й панами добре прикривають від ультрафіолету очі, вуха і шию. При виборі зверніть увагу на моделі, що мають захист від УФ, а також спеціальну обробку для відлякування комах.
Шапка. Легка флісова шапка набагато краще за капюшон, бо вона щільно прилягає до голови і рятує вуха від холодних гірських вітрів. Не дивіться на календар, адже в Карпатах літо мінливе та й вечорами бува прохолодно.
Мембранна куртка. В горах вітер і опади супроводжують туристів майже щодня. Якщо з неба не ллє як з відра, то мембранка є кращим варіантом, ніж поліетиленовий дощовик (під ним швидко запарюєшся під час руху, тому його краще застосовувати на стоянці або якщо дуже сильний дощ). Наша рекомендація — лінійка Kailas, де є багато варіантів мембранок з індексом водостійкості від 20000 мм.
Корисні статті: Як обрати штурмову куртку та Як доглядати за мембраною.
Мембранні штани. Під час негоди, ви маєте дуже швидко вдягти мембранні штани поверх одягу і взуття (найзручніше цю функцію виконують моделі з бічними блискавками). Тому важливо приміряти їх в магазині: мають бути вільними, не сковувати рухів. Показника водостійкості матеріалу від 10000 мм достатньо, щоб ноги лишилися сухими.
Корисна стаття: Мембрана від Kailas.
Фліска — незамінна річ у будь-якому поході. М'яку кофту зручно вдягнути на стоянці, щоб зігрітися чи посидіти біля багаття. Матеріал відмінно зберігає тепло, навіть у мокрому стані, а місця займає небагато.
Розібратися у величезному асортименті допоможе стаття: Як обрати флісову кофту.
Легка сорочка з довгими рукавами стане улюбленим одягом на кожен день. Бавовняна буде доцільна для кемпінгу, а синтетична — для ходу. Туристичні моделі добре відводять вологу, надають можливість шкірі дихати та тримати температурний баланс, а також можуть мати захист від ультрафіолету та комах. Є моделі у вигляді сорочок (Flyknit Lightweight) або футболок (Montane Dart) — кому що до смаку.
Футболка з короткими рукавами. Літній одяг точно знадобиться, адже і в горах бувають теплі дні, а ще для прогулянок містом до/після сходження. Рекомендуємо покласти 2-3 футболки (наприклад, бавовняну, синтетичну та тоненьку з мериносової вовни).
Шорти. У спекотні дні добре мати в рюкзаку хоча б одні шорти. Пропонуємо надлегкі й швидкосохнучі Turbat Bali. Чудово, якщо є хоча б одна велика кишеня на застібці для телефону чи інших важливих речей.
Трекінгові штани. Для переходів радимо синтетичні штани. Вони легкій та міцні, добре "дихають" та швидко сохнуть. Навіть в теплу погоду трекінгові штани не парять, а захищають ноги від гілок, камінців, пилу, а ще від кліщів. Чудовим універсальним варіантом є штани, що за допомогою блискавок трансформуються у шорти.
Спідня білизна. Високі фізичні навантаження призводять до надмірного потовиділення, тож добре мати спеціальні труси/топи. Термотканина еластична, приємна до тіла, довговічна. Шкіра залишиться сухою й не передавленою, бо всі шви непомітні, а матеріал добре "дихає" і швидко відводить вологу.
Детально про те, яка білизна необхідна туристу читайте тут: Що таке термобілизна та яка вона буває.
Термобілизна (штани й футболка). Один комплект активний — із синтетичного матеріалу для відведення вологи під час руху. Другий пасивний — спальний, тому можна з вмістом вовни чи бавовни.
Корисна стаття: Як обрати та купити термоодяг.
Шкарпетки. Ноги максимально потерпають під час походу, тож рекомендуємо запастись різними видами: дві пари якісних трекінгових для захисту від натирання, одну пару м’якеньких для сну, одну-дві пари звичайних для кемпінгу та прогулянок містом. Враховуйте, що під високі черевики знадобляться відповідно високі шкарпетки.
Корисні статті: Як обрати трекінгові шкарпетки, Для чого потрібні термошкарпетки та Принцип підбору термошкарпеток.
Яке взуття потрібно для літнього походу в Карпати
Трекінгові черевики або високі похідні кросівки. Успіх всього походу залежить від правильно підібраного взуття. Придивіться до брендів Kailas та Scarpa. Зважте, що для збереження нормального кровообігу, цілісності нігтів та захисту нижніх суглобів від мікротравм черевики потрібно брати на 1 розмір більше. Тобто у шкарпетках між стінкою і ногою має лишатися 5-10 мм вільного простору.
Більше порад у статтях: Трекінгові черевики для гір та Як доглядати за туристичним взуттям.
Легкі кросівки, крокси чи сандалі обов’язково знадобляться для відпочинку. На біваку приємно змінити взуття з важкого на легке. Приймати душ чи прогулюватися рікою зручно в кроксах.
Корисна стаття: Як обрати кросівки для походу в гори.
Збираючись, подивіться прогноз погоди. Зважте, що у червні вершини Карпат бувають засніжені, а кінець липня радує зеленню та дозріванням лісових ягід. Необхідно мати сучасне спорядження для пішохідного туризму, надійне взуття й комфортний одяг, щоб всі етапи походу пройшли успішно й Карпати залишили лише позитивні емоції. Та все ж не намагайтеся купити всі речі одразу та ще й дорогих брендів. Якщо це ваш перший похід, можете піти простішим шляхом — взяти в оренду чи попросити у друзів частину спорядження. На завершення пропонуємо перейти до читання статті Що потрібно взяти в перший похід у гори.