Що потрібно взяти з собою з одягу та спорядження в зимовий похід Карпатами
Зміст:
- Як підготуватися до походу в Карпати зимою
- Що потрібно брати в зимовий похід в Карпатські гори: поради для новачків
- Який одяг та взуття брати в Карпати
- Корисні поради та коментарі до списку речей для походу в Карпати взимку
- Що покласти в косметичку та аптечку
- Спорядження для походу в Карпати з наметом і без
- Кухонні лайфхаки
Чорногорський та Мармароський хребет, гори Говерла, Петрос, Ребра та Шпиці, скелі Довбуша та обсерваторія на горі Піп Іван, водоспади та озера, неймовірної краси заходи сонця та світанки — все це багатство Карпат набуває взимку казкового вигляду. Тому хоча б раз у житті треба вирушити в похід засніженими стежками українських гір. Боїтеся замерзнути чи загубитися? А дарма, оскільки правильно підібране екіпірування та хороша команда зведуть до мінімуму всі ризики! Саме першому пункту присвячено цю статтю, але другий пункт також не залишиться поза увагою, адже вони взаємопов'язані.
Зізнаюсь, сама я вперше пішла в зимові Карпати після сходжень на п'ятитисячники, тому до підйому на Говерлу готувалася, абияк. І що? Так, як у тому поході, я не мерзла навіть у березні на Ельбрусі! І справа не в "жахливій погоді", а в тому, що банально не взяла потрібні речі (на жаль, це часта помилка похідників). Проте враження залишилися найпозитивнішими, тому, вже зібравшись як слід, поверталася на засніжені українські хребти з року в рік.
Не треба боятись, але й не треба недооцінювати малі гори. Так, там немає висотних "плюшок" у вигляді гірняшки та палючого ультрафіолету, тріщин і крутих льодових стінок, відшліфованих невгамовними вітрами ... хоча, ні, зледенілі схили бувають, як і лавини. А ще взимку на карпатських стежках запросто можна потрапити в зливу, коли бредеш по глибокому снігу. До речі, постійна висока вологість — це одна з причин, чому в малих горах багато хто мерзне сильніше, ніж у високих. Тому обов'язково передбачте захист не тільки від морозу, а й від води.
Як підготуватися до походу в Карпати зимою
Щоб визначитися з кількістю та якістю того, що ви покладете в наплічник, потрібно для початку визначитися у наступних питаннях:
- Навіщо йдете в Карпати зимою?
- Якщо це разова подія, наприклад піший туристичний похід на 2-3 дні під Новий рік, то більшість речей можна взяти у друзів або в прокаті.
- Якщо плануєте надалі вздовж і впоперек пройти малі гори, то сміливо купуйте вузькоспеціалізоване екіпірування для трекінгу.
- Якщо для "репетиції" перед сходженням на вершини великих гір, беріть той самий екіп, з яким потім туди поїдете. У ходових умовах ви випробуєте одяг і взуття, зможете зрозуміти, як правильно підійматися і спускатися сніговими схилами, пересуватися в кішках, як користуватися трекінговими палицями, льодорубом та іншим альпіністським спорядженням (заплануйте такі заняття).
- З ким підете?
- Якщо з професійним гідом, у складі комерційної групи, то вам видадуть список речей, які потрібно підготувати кожному учаснику та проведуть докладну інструкцію з техніки безпеки.
- Якщо з друзями, то заздалегідь разом вивчіть маршрут і точки сходу з нього (спуск із гір у цивілізацію), погодьте дії при нещасному випадку (тьфу-тьфу) та дізнайтеся актуальні контакти рятувальних служб. Вирішіть, готуватимете відразу на всіх у загальному казані або кожен сам собі (зручніше для наметового формату). Домовтеся, яке вам потрібно групове спорядження і як розподілятимете його.
- Де ночуватимете?
- У платних будиночках — це гарантує комфорт у побуті та значно полегшує рюкзак. Але ви прив'язуєтесь до локації, з якої ходитимете радіалки.
- Наметовий формат дає свободу вибору напрямку та режиму руху, але доведеться брати теплішу "спальню" та більш продуману "кухню".
- Ночівля у колибах — безкоштовно, але не надійно. Річ у тім, що це літні будиночки пастухів і вони можуть бути як в ідеальному стані (з грубкою, лежаками та навіть запасами їжі), так і напівзруйновані, порожні, з дірявим дахом. Крім того, вони розсіяні карпатськими горами не рівномірно, а тому немає гарантій, що вчасно знайдеться добротна хатинка і вона не буде зайнята іншою групою.
- Який маршрут бажаєте?
- Якщо простий ходовий, без підкорення вершин і крутих схилів, можна обійтися без альпіністського спорядження і запланувати посиденьки біля багаття.
- Якщо плануєте похід на Говерлу та Петрос, то зимою без спорядження не обійтись. Як і у випадку, якщо плануєте снігові та льодові заняття.
Якщо плануєте ночувати у колибах — можна брати менше речей.
І ще один пунктик, навпроти якого потрібно поставити галочку, перед тим як почати пакувати рюкзак. Щоб через півдня ходу в горах не заволати "ой, я здохну", а наступного ранку не корчитися від крепатури — за кілька тижнів (а краще місяців) до виїзду приділіть увагу своїй фізичній формі. Потрібно прокачати витривалість, зміцнити ноги та спину. Якщо немає часу на 2-годинні тренування 3 рази на тиждень, то хоча б вибирайтеся на півгодинні пробіжки та ходіть якнайбільше сходами вгору-вниз… Втім, це тема окремої статті. А тепер переходимо до питання про збирання наплічника.
Що потрібно брати в зимовий похід в Карпатські гори: поради для новачків
У будь-якому гірському поході потрібно пам'ятати 2 правила:
- Все, що не "заховано" — може промокнути.
- Все, що не "прив'язане" — може загубитись.
Їх ми враховуємо насамперед при комплектації рюкзака. Так, весь вміст, який боїться води, ховаємо в непромокальні упаковки, благо їх асортимент величезний — від компактних чохлів для документів та електроніки до великих мішків для одягу та взуття. Якщо купити гермомішки різних об'ємів та кольорів, то вони відіграють роль органайзера всередині рюкзака. Альтернативний варіант: складаєте речі в поліетиленові пакети, а потім у тканинні чохли або компресійні мішечки — так пакет не порветься і буде надійно захищати від вологи. Ці маніпуляції потрібні навіть якщо ваш рюкзак позиціонується як непромокальний і якщо він буде захищений рейнкавером.
Карпатський вітер буває настільки потужним, що буквально не дає зробити кроку. Тому все, що знаходиться зовні наплічника, має бути надійно зафіксовано. Взагалі, в ідеалі, збирати речі так, щоб поверх рюка був лише дощовик (якщо він не вшитий, то обов'язково прив'яжіть), але на практиці зазвичай зовні знаходиться каремат, трекінгові палиці, льодоруб, лопата — все це потрібно зафіксувати карабінами, лямками або туристичними стяжними ременями.
Я не переказуватиму статтю "Як спакувати похідний рюкзак" — про це почитаєте окремо. Підкреслю лише те, що найбільш важкий вміст потрібно розміщувати вздовж спини, а в клапані або відразу під ним — те, що потрібно діставати часто або швидко, наприклад, аптечка та пуховка.
Легкий рюкзак: "надає криииллааа"
І нарешті заяложене питання: якого об'єму має бути рюкзак? Середня по лікарні — 70 л, але ви ж розумієте… Занадто великий наплічник — зайва вага, зате його легко пакувати, можливо навіть влізе каремат. А от якщо обсягу недостатньо, то ви будете схожі на новорічну ялинку, оскільки доведеться обвішуватися речами зовні (погана ідея — вони можуть забруднитись, порватися, намокнути, загубитися, та й порушують баланс). Однозначну цифру неможливо сказати ще й тому, що кожна людина має свій поріг фізичних можливостей, фінансів і терпіння дискомфорту. Наприклад, хтось заради зменшення ваги та об'єму готовий купити дороге ультралайт екіпірування, а хтось просто візьме менше речей.
Який одяг та взуття брати в Карпати
Гуцули кажуть: у Карпат характер, як в українських дівчат. Тут вони сонячні та лагідні, а тут хмуряться і вирують буревіями, то сніг кокетливо поскрипує, а то розкисає під невгамовним потоком "сліз", вночі холод і мороз пробирають до кісточок, а вранці всі неприємності згладять не по-зимовому теплі промені. Додайте до цих капризів ще й перепади відчуттів жарко-холодно від власного активного руху по неоднорідному рельєфу та відпочинку на привалах. Що матимемо? Точно! Захоплюючу "гру" з постійним застібанням/розстібуванням, одяганням та роздяганням, що доводиться робити на ходу. Тому в горах так важливо підбирати одяг, котрий відповідає теорії 3 шарів.
Як я вже сказала вище, те, які речі брати в Карпат взимку тісно пов'язано з типом вашого походу. Умовно можна виділити дві різні категорії, які для зручності я прописала у вигляді таблиці. А саме:
*Список "Мінімум" — на ті випадки, коли ви впевнені, що будуть фактори, котрі сприятимуть посиленому потовиділенню. Наприклад: планується інтенсивна рухова активність, за прогнозом очікується тепла погода (близько нуля, сонячно, безвітряно), ночуватимете в теплому будиночку (або вп'ятьох у тримісному наметі ;)) ну і якщо ви по життю людина "з гарячим серцем".
*Оптимально — цей список сформований на основі досвіду тих, хто регулярно ходить у зимові Карпати та бере з собою не тільки те, що активно використовує, а й те, що може знадобитись у разі негоди. Зверніть увагу, цей список — не максимум, оскільки деякі позиції сміливо можна дублювати або доповнювати. Наприклад, я дуже люблю брати із собою утеплені шорти, жилетку з капюшоном та чуні.
Мінімум | Оптимально | |
Базовий шар — натільний | 1 комплект ходової термобілизни (синтетика або вовна — залежить від прогнозу погоди та ступеня запланованої активності); окремий комплект одягу спеціально для сну (можна бавовняний) | 3 комплекти термоодягу: для ходу — труси та майка/топ, синтетична футболка та кальсони; для сну та/або ходу в сильний мороз — штани та кофта з мериносової вовни або полартеку |
Середній шар — утеплюючий | Штани та кофта із софтшелу або товстого флісу — для ходу та бівака | Софтшелові штани для ходу та штани на пуху/синтетиці для біваку. Флісова кофта середньої щільності для ходу та пуховий светр для ходу та/або бівака |
Захисний шар — штормовий | Утеплена мембранна гірськолижна куртка та штани/комбінезон | Тепла пуховка та тонка мембранна куртка. Мембранні штани |
Головні убори | 2 баффа — тонкий та теплий з флісом | ті ж 2 баффа, плюс балаклава та шапка з віндстопера |
Для рук | 3 пари: тонкі рукавички (бажано непродувні), утеплені рукавички або рукавиці, рукавиці з тонкого вітро- та вологозахисного матеріалу | ті ж 3 пари, плюс флісові з "відкидними пальцями" |
Для ніг | 2 пари термошкарпеток: ходові тонкі стандартної довжини (мериносові або синтетичні — залежить від теплоти черевиків), ходові теплі високі. Плюс чисті теплі шкарпетки для сну | 4 пари термошкарпеток: ходові тонкі та теплі з мериносової вовни і з синтетичного матеріалу. Плюс чуні для бівака, плюс чисті теплі шкарпетки для сну |
Взуття | Гірські черевики або трекінгові, розраховані на мороз. | Гірські черевики з 2 рантами під автоматичні кішки та з високою гумовою окантовкою. Для бівака — чуні чи крокси. Плюс захисні гетри або утеплені альпіністські бахіли |
*У таблиці не враховані змінні чисті речі, необхідні для проїзду, прогулянки містом, відвідування лазні або інших заходів.
Екіпірування для літнього п'ятитисячника чудово підходить для зимових Карпат.
Корисні поради та коментарі до списку речей для походу в Карпати взимку
Якщо йтимете у складі комерційної групи, то насамперед, обговоріть усі питання екіпірування зі своїм тимлідером! Він зможе підкоригувати список, враховуючи деталі вашого походу.
Окремий комплект одягу для сну не знадобиться, якщо візьмете туристичне простирадло для вкладання в спальник. Воно призначене зберегти внутрішній матеріал та утеплювач від зайвого забруднення, а також з гігієнічних міркувань згодиться для сну в гірських притулках, де видають постіль, або в поїзді.
Найкращі штани утеплювального та захисного шару — самоскиди — ті, у яких є бічні блискавки від пояса до низу штанин. Їх можна надіти та зняти, не роззуваючись, а також відрегулювати вентиляцію по всій довжині ноги.
Чим більше можливостей регулювання вентиляції, тим краще!
Кофти другого шару беріть з повною центральною блискавкою — для більш простої та швидкої терморегуляції. Дуже бажана нагрудна кишеня.
На куртках також вітаються нагрудні, нарукавні та/або високі бічні кишені, оскільки до звичайних не буде доступу через стегновий рюкзачний ремінь. Ще один практичний варіант — "кенгурушки" — одягаються через голову і мають широку передню кишеню (вона настільки зручна, що іноді перетворюється на міні-рюкзак). У такому крої можна знайти ультралайт-штормівки та повноцінні гірськолижні куртки. На ходових моделях дуже корисні бічні (пахвові) вентиляційні блискавки.
Зверніть увагу: поверх блискавки на штормових штанях та куртках має бути тканинна планка для захисту від забивання снігом, продування та промокання.
На рукавицях незамінний елемент — утяжки на манжетах, завдяки яким ви фіксуєте їх на зап'ясті (так-так, як у дитинстві, коли пришивали гумки), адже все що не прив'язано, то втрачено. Для роботи з мотузкою, льодорубом та трекпалицями беріть рукавички з міцною накладкою на долоні, щоб не протиралися, а також з артикуляцією на кінці вказівного і великого пальця, аби робити тонкі маніпуляції. Що стосується кількості, чесно кажучи, я в усі виїзди беру з собою всі свої рукавички, а це 6 пар: одношарові софтшельні та двошарові флісові, гірськолижні та альпіністські рукавички на синтетичному утеплювачі, рукавиці на пуху та тонкі мембранні. Проте більшість із них “катаються” без діла, так, на випадок, якщо основні промокнуть, загубляться, протруться, згорять…
Обережно вогонь! У Карпатах є спокуслива можливість розвести багаття або розтопити піч у колибі. Навіть досвідчені похідники після дуже холодного, вітряного й особливо дощового ходового дня злітаються на вогонь, як метелики на світло і... обпалюють крильця свій ніжний одяг. Тому нагадаю: не підходьте до вогню у функціональному екіпіруванні! Ви не помітите, як іскри зроблять решето із синтетичних матеріалів. До того ж великий ризик зіпсувати дорогу річ: заборонено сушити біля джерел тепла термобілизну, софтшел, пухові й, тим більше мембранні вироби — від впливу високих температур вони втрачають свої властивості.
Задача із зірочкою: січень ощасливив похідників дводенною зливою, надвечір вони дійшли до місця ночівлі та розвели багаття. Відгадайте, у кого з людей на фото цього вечора вціліли речі?
Що порадити? Мати запасний сухий та теплий комплект одягу для бівака, щоб не було потреби сідати близько до вогнища. Або спеціально для багаття взяти щільні й міцні речі — можуть бути як звичайні джинси та "брезентова" штормівка (враховуйте, що вони важкі), так і аутдорні брендові у складі яких великий відсоток бавовни і вони можуть покриватися воском для вологостійкості.
Термошкарпеткам у нас у блозі присвячено 3 статті: для чого потрібні термошкарпетки, як їх вибрати та в чому відмінність трекінгових шкарпеток, де розказано все, що вам може стати в нагоді як у Карпатах, так і в Гімалаях, та у повсякденному житті. Тут зверну вашу увагу на 2 моменти:
- Виробники функціональних шкарпеток виготовляють різні моделі для різних видів активності, наприклад, для бігу чи лиж. Вам же потрібні моделі для трекінгу або альпінізму, оскільки їх крій, функціональні та ущільнюючі вставки будуть розташовані з розрахунком на ходіння схилами в гірських черевиках.
- Для сну беріть м'які шкарпетки із флісу чи вовни. Вони повинні сидіти вільно, не стискаючи ноги.
Про взуття я говорю під кінець, але це найголовніший, найважливіший і найвибагливіший елемент екіпірування, адже схили часто вкриті фірном і льодом. Черевики повинні поєднуватися з кішками, бути міцними, утепленими, дихаючими та досить високими, щоб фіксувати гомілковостопний суглоб. Підошва тверда, з рельєфним протектором. Під час взування черевика на теплу шкарпетку пальці повинні вільно ворушитися, при цьому шнурівка фіксує посадку, так щоб взуття не совалося по нозі. Якщо розмір замалий, це створює дискомфорт при ходьбі, а також погіршує кровообіг, що призводить до обмороження пальців прямо у взутті.
Щоб дістатись до вершини, треба гарні черевики
Що покласти в косметичку та аптечку
Збори на північний полюс у зимовий похід повинні бути ґрунтовними, так що приготуйте ще пару валізок. Акуратно складіть свої улюблені ліки з огляду на те, що рідкі препарати можуть замерзнути. Це стосується і вологих серветок. Доповніть аптечку льодяниками для горла, термоковдрою та хімічними грілками для різних частин тіла. До речі, про грілки, не рекомендується їх використовувати під час ходу, щоб не порушувати природню терморегуляцію.
А ось без чого не можна виходити на маршрут, то це без захисту від сонця! Так що заздалегідь подбайте про крем із фактором захисту від ультрафіолету SPF50+ та тримайте його в найближчій кишені, оскільки в ясний день користуватися ним доведеться часто. Також не буде зайвою гігієнічна помада, навіть хлопцям.
Для захисту очей потрібна гірськолижна маска або альпіністські окуляри, а краще те й друге. При цьому дуже важливо підібрати модель, яка максимально щільно сяде на вашому обличчі та не пропускатиме світло до очей. Щоб скло не запітніло, а воно буде, обробіть антифог-засобом.
В ідеалі взяти гірськолижну маску й альпіністські окуляри.
Спорядження для походу в Карпати з наметом і без
Зібравши гардероб, не поспішайте затягувати рюкзак, адже в нього ще потрібно покласти "спальню", "кухню", "ігрову кімнату".
У чому кардинальна відмінність автономного походу з наметами та формату при якому ви живете у теплих будиночках? Само собою, наявністю/відсутністю намету, спальної системи, а також клопотами пов'язаними з біваком, обігрівом і приготуванням їжі. В іншому списки особистого спорядження сходяться. А саме:
- Трекінгові телескопічні палиці зі сніговими кільцями (бажано взяти комплект запасних) та системою зовнішньої фіксації довжини, оскільки внутрішні поворотні замки типу Twist Lock взимку підводять.
- Льодоруб — на випадок, якщо плануєте відповідні заняття.
- Кішки. Заздалегідь погодьте, чи підійдуть для вашої програми м'які кішки, чи потрібні автоматичні та відповідні черевики під них.
- Снігоступи. Зізнатись, я ніколи не бачила їх у використанні, але кажуть, це дуже крутий девайс, який помітно полегшує життя. Річ у тім, що за відповідної погоди в глибокий сніг пірнаєш до пояса на кожному кроці (без перебільшення). Діставати ногу з "провалу" ой як важко, можна і вивернути, сніг засипається всередину навіть через гетри, ще й при витягуванні ноги черевики натирають ... суцільний кошмар.
- Сідачка, вона ж пінопопа — для спуску по снігових гірках (жартую, для цього краще підходить рюкзак ;))
- Налобний ліхтар, та не завадить маленький кемпінговий. Обов'язково візьміть до них запасні батареї або павербанк (якщо заряджаються через USB).
- Ремкомплект для екіпірування та спорядження. У ньому обов'язково повинні бути латки та клей (можна замінити армованим скотчем) для пухових та мембранних речей, намету, надувного килимка та наплічника. Також покладіть спрей для відновлення вологовідштовхувальних властивостей екіпірування.
Якщо пощастить натрапити на вільну колибу з піччю, то й намет не знадобиться
Додаткові пункти для тих, хто планує більше ходити та спати у наметі:
- Предмети навігації та зв'язку: GPS-навігатор з актуальними картами, паперові мапи, компас, лавинне спорядження, рації.
- Двошаровий намет — вітростійкий, з великою кількістю розтяжок, з алюмінієвими дугами, тент і підлога з високим показником водостійкості, внутрішній намет тканинний (а не сітчастий). Снігова спідниця бажана, але не обов'язкова, оскільки ви "будуватимете стіни" зі снігу для захисту від задування.
- Снігова лопата та/або снігова пилка — для створення стін навколо намету та обладнання туалету.
- Килимок для сну — надувний або самонадувний плюс каремат-пінка, оскільки великий ризик проколу. Сумарний показник R-Value від 4.
- Спальний мішок на температуру комфорту від -15°С і нижче. Враховуйте, що синтетичний утеплювач найкраще підходить для сирої погоди, але він буде дуже об'ємним порівняно з пуховим на ту саму температуру. Якщо берете пуховий — обов'язково запакуйте його у водонепроникний гермомішок. Якщо у вас немає настільки теплого спального мішка і надалі він вам не знадобиться, то можна взяти інший легше з урахуванням, що спати доведеться в теплому одязі (не бажано ні для вас, ні для спальника). Нагадаю, що комфорту надає використання простирадла-вкладиша та зовнішнього "конденсатника", роль якого може грати легкий синтетичний квілт.
Якщо спальний мішок не достатньо теплий, то доведеться спати в одязі
А знаєте, що ще гарненько зігріває тіло та душу? Завчасно приготований на ніч гарячий чай та шоколад. До речі, про їжу…
Кухонні лайфхаки
Розводити польову кухню чи ні — особистий вибір кожного. Може, хтось лише заради неї й терпить усі випробування зимових гір. Так чи інакше, а всесезонний газ та туристичий пальник все одно доведеться брати. По-перше, це швидкий спосіб закип'ятити воду на каву. А по-друге, погода може настільки розлютуватись, що вихід з намету буде подібний до виходу у відкритий космос, яке там багаття. У таких випадках готувати доводиться прямо в наметі або тамбурі — обов'язково забезпечте провітрювання і безпечне розташування пальника, приберіть якомога далі екіпірування, не залишайте процес приготування без уваги.
Де взяти воду? Топити сніг! До речі, щоб не бігати за ним часто, можна використовувати гермомішок як відерце. І, будь ласка, як би апетитно не виглядали сніжинки чи бурульки, не їжте їх, навіть якщо дуже хочеться пити — спрагу вгамувати не вийде, а от застудитися запросто!
Готування в наметі потребує пильності та відповідальності
Якщо немає настрою морочитися з польовою кашею і носитися з важкими продуктами, беріть сублімовану і сушену їжу, не пошкодуєте. Це галочка в економії палива, грошей та часу. А ще її можна залити окропом у зіп-пакеті, сховати у внутрішню кишеню куртки і на привалах перекушувати гаряченькою пюрехою, а не "дубовими" батончиками. До речі, якщо у вас буде тільки їжа швидкого приготування, то замість звичайного пальника краще взяти інтегровану систему приготування їжі, яка блискавично кип'ятить воду — Jetboil Flash, MSR Reactor і подібні.
Про всяк випадок нагадаю, що ще потрібно для кухні:
- Столове приладдя. Зважайте на те, що для казанків з анодованого алюмінію потрібна пластикова або дерев'яна ложка. Ніж зручніше фікс, а не розкладний.
- Миска та чашка. Краще беріть із жорстким дном — металеву або пластикову. Зверніть увагу, що існують термомиски та термокружки — їх не можна ставити на вогонь!
- Термос. Класика жанру — звичайний термос для напоїв об'ємом близько 1 л. Але також можна взяти герметичний термокухоль об'ємом до 0,6 л і/або термос для їжі широкого діаметра.
Не забувайте, що у зимових походах гарячі напої йдуть на ура. Побалуйте себе різноманітністю чаїв, киселів, кави та гарячим шоколадом. А в кишені одягу та наплічника покладіть сухофрукти, горіхи та цукерки. Все це додасть сил у ті несолодкі хвилини, коли голову долають думки "Скільки ще йти? Навіщо я сюди поперся? А чи не краще було б залишитися вдома?"...
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.