Як захистити шкіру та очі від ультрафіолетового випромінювання сонця
Зміст:
Всі ми з дитинства пам'ятаємо дієві засоби захисту обличчя, шкіри та волосся від сонця в літні дні. Панамку на голову, рушник на плечі, частіше пити й ховатися під навісом… Але чомусь ми забуваємо чи не знаємо, що опіки та всі негативні наслідки викликає не пряме сонячне проміння, яке ми відчуваємо на собі й можемо сховатися. Все трохи складніше та підступніше.
Найбільша загроза пов'язана з довготривалим перебування на відкритій місцевості під ультрафіолетовим випромінюванням. Підступність у тому, що воно проходить навіть крізь хмари. Похмура погода не привід забути про захист шкіри та очей! Активний відпочинок на природі (рівнини, гори, водойми) і тим паче змагання припускають перебування на вулиці цілий день. Людині рекомендується бути під сонцем безперервно 10-15 хвилин влітку і не більше 2 годин взимку. Але як бути, якщо ви плануєте аутдор-відпочинок? Не сидіти весь день у наметі та зберегти зір, шкіру й волосся здоровими допоможуть методи і засоби, про які розповімо вам далі.
Що таке UV-випромінювання і чому потрібний захист від ультрафіолету
Захиститись простіше, коли більше знаєш про ультрафіолетове випромінювання. Вчені розрізняють три види: UVA (промені ближнього діапазону), UVB (середнього), UVC (дальнього). Більша їх частина (майже весь UVC та 90% UVB) поглинається озоновим шаром, киснем, вуглекислим газом і хмарами. До поверхні нашої планети сягає близько 5-10% UVB та істотна частка ультрафіолетових променів ближнього діапазону. Чим вони небезпечні? Близький ультрафіолет (А) проникає глибоко у структуру шкіри, під його впливом вона швидко старіє. Середній ультрафіолет (В) — винуватець сонячних опіків.
Важливо! Тривалий вплив на шкірний покрив UV-випромінювання запускає процес появи раку та меланоми.
Не варто думати, що промені потрапляють на нас лише згори. Згадаймо про їхню підступність. Частина їх поглинається, а частина відбивається і під різними кутами може потрапити не лише на шкіру, а й в очі. Це може призвести до розвитку катаракти, запалення рогівки, ураження сітківки, розвитку новоутворень на повіках, тому так багато аргументів "за" користування сонцезахисними окулярами не тільки влітку.
Поверхня та відсоток UV-випромінювання, яке від неї відбивається
Тип поверхні | Частка UV, яка відбивається (%) |
Ґрунт | 15 |
Вода | 20 |
Світлий пісок | до 35 |
Сніг, лід, наст | до 80-85 |
Але не все так страшно, якщо підготуватись. Надійний захист шкіри від ультрафіолету потрібен у горах і поблизу водойм, а методи полягають у тому, щоб укрити всі можливі ділянки тіла. Все, що не заховано, потрібно намазати кремом.
Креми та помади із захистом від UV-випромінювання сонця
Креми, спреї, гелі, помади та інші захисні косметичні засоби із захистом шкіри від сонячних променів повинні мати маркування SPF. Абревіатуру розшифровують як Sun Protection Factor - фактор захисту від сонця.
Поруч із літерами ставиться число від 15 до 100. Саме на нього потрібно звертати увагу.
- Для коротких прогулянок достатньо маркування SPF 15, засіб зупинить 93% UV-променів.
- Найефективніше показують себе креми з SPF 30 (не пропустять 97% UV-випромінювання).
- Туристам і спортсменам краще — продукція з маркуванням SPF 50 та вище, яка заблокує від 98% ультрафіолету.
Одночасно слід дивитися на тип променів, від яких вберігає засіб. Всі креми та бальзами для губ із позначкою SPF блокують UVB-випромінювання, тому можна не бояться опіків. Але важливо вберегтися від ультрафіолету типу А, що викликає передчасне старіння.
Зверніть увагу! Дерматологи радять використовувати сонцезахисні засоби, які відображають або поглинають UV обох типів – Broad spectrum (Широкий спектр).
Склад і зручна упаковка денного крему та губної помади із захистом від ультрафіолету
У сонцезахисних засобах великий відсоток речовин, які захищають та живлять шкіру (вітаміни, олії). Така турбота не зайва, особливо у гірських умовах. Не лише сонце висушує, а й вітер, мороз, солона вода, піт. Компонентів, які відбивають чи поглинають УФ-випромінювання, небагато. Розберемо три види.
Фізичні (мінеральні)
У складі крему є компонент (наприклад, оксид цинку), який створює на верхньому шарі шкіри плівку. Вона відбиває і розсіює випромінювання. Перевагою є широкий спектр дії, висока безпека для людини й природи. Оксид цинку знімає незначні запалення на шкірі. Засіб починає діяти відразу після нанесення. Продукт із високим коефіцієнтом помітний на тілі через товстий шар нанесення, а ще його легко змити або стерти, потрібно регулярно оновлювати.
Хімічні
Складаються з компонентів (оксибензон, авобензон, гомосалат та ін.), які поглинають УФ-випромінювання і перетворюють його на тепло. Переваги засобів: непомітні на тілі, довго тримаються навіть під час плавання, менші витрати, бувають різної консистенції (спреї, мазі, гелі). На деякі компоненти може бути індивідуальна чутливість, потрібно наносити продукт за 20-30 хвилин до виходу на сонце і не завжди він захищає від UVA-випромінювання.
Комбіновані
Ряд виробників врахував позитивні властивості та недоліки вищеописаних видів, щоб створити максимально ефективний засіб захисту. У комбінованому кремі (наприклад, поєднання оксиду цинку з оксибензоном) підвищена водостійкість, прозорий вигляд, широкий спектр дії.
Зручне пакування сонцезахисного засобу з отвором під карабін
Пакують сонцезахисний крем у тюбики з кришками. Жирні та густі склади зручно використовувати в умовах високогір'я, бо рідкіші продукти буквально витікають. Бальзам для губ пакують у пластик. Супер, якщо виробник додає отвір для карабінчика - так засіб можна причепити на пояс або рюкзак. Спреї зручно наносити, але потрібно бути обережним, щоб не потрапити в очі та на спорядження. Для довготривалих активностей найкраще підійде продукція лінійки сонцезахисних кремів Lifesystems, яка тримається до 8 годин. Важливо врахувати, що навіть стійкий засіб частково змивається водою і стирається тканиною. Після купання або застосування серветки нанесіть крем повторно, якщо минуло дві години від першої обробки шкіри.
Правила використання
Виробник зазвичай прописує способи та частоту використання. Кількість нанесення і витрата залежить від типу шкіри, зовнішніх факторів. Нести в гори велику упаковку не практично через зайву вагу, але й підставляти себе під згубний ультрафіолет не можна. Запам’ятайте, що сонцезахисні засоби — обов’язковий компонент у вашій особистій аптечці для походу. Так, ви можете максимально підібрати одяг з UV захистом, але крем все одно необхідно використовувати для шиї, обличчя, вух та рук. Зазвичай вистачає тюбика на 30-50 мл.
Крем на мінеральній основі ефективно відбиває ультрафіолет в горах і не розтікається по обличчю
Частота оновлення на шкірі залежить від рекомендацій, прописаних в інструкції із застосування. Зазвичай повторне нанесення рекомендовано після плавання, обтирання рушником, закінчення двох годин.
Важливо: крем не повинен потрапляти на технологічний одяг (мембрани, софтшелл, пуховки) і спорядження (спальники, намети) — на цьому ми неодноразово наголошували в статтях про догляд за екіпіруванням.
Одяг та аксесуари із захистом від ультрафіолету
В Австралії був розроблений тест UPF (Фактор захисту від ультрафіолетових променів), який враховує щільність плетіння та склад тканини, компоненти барвників, як на суху й вологу продукцію впливає УФ-випромінювання. В результаті було розроблено рейтинг, за яким маркування 15-24 — це добре, 25-39 — дуже добре, 40-50+ — відмінно. З тканини з UV захистом від ультрафіолету шиють літній одяг: майки, футболки, сорочки, штани, кофти — підійде для прогулянок, сходжень, риболовлі та іншого активного відпочинку.
Одяг додатково можуть обробляти хімічними препаратами, наприклад із вмістом діоксиду титану. Виробник може додавати до барвника компонент, який блокує УФ-випромінювання. Кращими волокнами для тканин вважаються поліестерові та нейлонові. Вироби на їх основі відмінно пропускають повітря та блокують проникнення UV-променів.
Бренд BUFF розробив окрему лінійку речей із захистом від ультрафіолету. Вона має маркування UPF50+. У ній найбільш популярний - багатофункціональний шарф-труба "бафф". Рекомендуємо взяти такий універсальний аксесуар у похід, щоб не думати як захистити обличчя, шию і волосся від сонця. До того ж тканина створює ефект охолодження. Для велосипедистів більше підійде бандана зі швидковисихаючих волокон і з подовженою шийною секцією.
При виборі аксесуарів і спорядження важливо врахувати варіант плутанини щодо захисту від ультрафіолетового випромінювання. Якщо ви бачите маркування UPF на одязі, воно означає, що тканина вбереже ваше тіло від UV-променів. А ось та ж абревіатура в описі намету означає, що волокна розроблені із захистом від ультрафіолету, тобто вони не "посиплються" під прямим сонцем і прослужать не один сезон.
Засоби захисту очей від ультрафіолетового випромінювання
На сонці важливо берегти голову, не дарма стаття починається з панами. Головний убір допомагає не допускати теплового удару, поля чи козирок притінюють очі. Зробити вибір між панамою, капелюхом та кепкою не завжди просто. На якому варіанті зупиниться? Справа смаку. Наприклад, співробітниці X-Zone дуже люблять кепку Kailas. Вона справляється із захистом очей та волосся від ультрафіолету (UV), до того ж тканина швидко сохне, пропускає повітря, а ще оброблена POLYGEINE (прибирає неприємні запахи, навіть після потовиділення). При цьому вона зручна для бігу та велоїзди, оскільки зберігає хороший огляд. Для походів зазвичай у фаворитах капелюхи з широкими полями. Ось, наприклад, відео-огляд на Kailas Wide Brim та Fishman.
Розглянувши всі можливі заходи захисту шкіри, варто окремо розібрати важливість окулярів від ультрафіолетового випромінювання та що означає маркування 400 UV. Для сходження або тривалого перебування біля води підходять тільки моделі зі 100% UVA, тобто від променів з діапазоном 315-380 нанометрів. Маркування 380/400 UV якраз свідчить про ефективність у відбиванні таких УФ-променів. Детальніше про те, як обрати сонцезахисні окуляри з боковим захистом від ультрафіолету розписано в статті.
Окуляри для сходження з максимальним захистом від UV - захищають очі та ніс.
Нехай подорожі доповнять ваше життя приємними емоціями та шикарними фото, а шкіра залишиться гладенькою і свіжою.
Автор: Оксана Дубровська
Письменниця, копірайтерка. Відкрила для себе свободу сільського життя та смак ранкової кави біля берегів Уманки.