Похід Лікійською стежкою. Що взяти з собою зі спорядження
Зміст:
У багатьох Туреччина асоціюється з чудовим сервісом "All inclusive". А ось любителі активного відпочинку сюди вирушають ще й за дивовижним трекінгом Лікійською стежкою. Для того, щоб подорож принесла лише позитивні емоції та враження, важливо спершу дізнатися, що це за маршрут, наскільки складний чи навпаки легкий, яке спорядження підібрати, в яку пору року краще йти та багато іншого, про що й розкажемо у цій статті.
Де знаходиться Лікійська стежка і чим привабливий тур-маршрут
Маршрут зовсім молодий, відкрила його 1999 року англійка Кейт Клоу. Жінка була дуже здивована, що в такій розвиненій туристичній країні, з такою багатою природою і приголомшливою історичною спадщиною, немає промаркованого пішого маршруту. Натхненна розповідями місцевих, вона спочатку пройшла стежку сама, а пізніше розробила маршрут і навіть написала книгу про нього.
Трек починається з курортного містечка Олюденіз, а закінчується недалеко від Анталії, протікаючи через гірські каньйони, мальовничі селища та містечка, кам'янисті тропи, бурхливі річки, дикі пляжі. Максимальна висота за маршрутом Лікійської стежки становить трохи більше як 2000 м - це вершина Тахтали, звідки відкривається приголомшливий краєвид на узбережжя і найближчі містечка.
Ці локації - справжній магніт для тих, хто обожнює активний відпочинок. Сюди вирушають прогулятися колишніми торговельними шляхами та дорогами античних лікійської, грецької та римської цивілізацій.
Кому під силу і яка протяжність маршруту
Довжина Лікійської стежки становить 540 км і такий великий її відрізок за один раз йдуть, як правило, тільки добре підготовлені туристи. Для цього їм знадобиться близько місяця. Але більшість не має стільки часу й достатнього пішохідного досвіду, тому для початку початківці обирають одну з частин маршруту - Східну, Центральну або Західну.
Ідеально, якщо ви вже матимете хоч якийсь досвід, наприклад триденний похід у Карпатах влітку чи в міжсезоння, але навіть якщо його немає - не поспішайте засмучуватися. Немає похідного досвіду, але пару днів на тиждень вирушаєте на пробіжки чи ходите в спортзал? Чудово, тоді ви з легкістю пройдете цей маршрут. Тим паче, що побачити найкрасивіші місця і визначні пам'ятки Лікійської стежки можна всього за один тиждень. Але все ж таки радимо мати в запасі 2-3 дні, щоб проходження треку було в задоволення і ви змогли побачити якомога більше цікавинок. Головне пам'ятати, що це хоч і нескладний, але повноцінний пішохідний гірський похід, з перепадами висот і чималими переходами по 12-16 км/день.
Який одяг взяти в похід з огляду на клімат південної Туреччини
Лікійка насамперед приваблива своїм теплим і м'яким кліматом, багатою дивовижною природою. У багатьох джерелах ви натраплятимете на інформацію про два сезони:
- Зимовий - сезон опадів;
- Літній - сухий сезон.
Залежно від того, в який час збираєтеся вирушити в Туреччину в похід Лікійською стежкою, ви й збиратимете потрібне екіпірування.
Зима на півдні Туреччини м'яка і дощова, температура повітря в січні рідко опускається нижче +3°C. У цей час найбільша кількість опадів. Проте це не стане перепоною для походу Лікійкою в грудні, або, наприклад, у лютому. У такому разі потрібно ретельніше підготуватися, щоб пройти маршрут максимально комфортно. Вам обов'язково знадобиться більше теплих функціональних речей і хороший захист від дощу та вітру. А також відповідне трекінгове взуття, детально про яке ми розповімо далі в статті.
З квітня по жовтень на Лікійському півострові настає сезон сухості. Літо тут спекотне, дощі рідкість. Температура повітря +30°C (відчувається як усі 40 градусів). Йти в таку спеку з ранку до вечора дуже некомфортно, тому ідею про похід Лікійкою влітку ми наполегливо радимо відкинути зовсім. Це не тільки некомфортно і складно, а й небезпечно, оскільки є великий ризик отримати сонячний чи тепловий удар. Влітку є багато інших цікавих і комфортних локацій, куди можна вирушити в трекінг горами. Наприклад, в похід Карпатами, або за кордон - в такі популярні напрямки, як Доломітові Альпи, Мадейра, Азорські острови, сходження на Арарат і багато інших.
Тож оптимальна пора року для проходження стежки - це кінець березня, квітень і початок травня, а також кінець вересня, жовтень і початок листопада.
Збираємо одяг за списком:
- Легка шапка - підійде звичайнісінька флісова. Стане в нагоді для холодних вечорів і ранків у високогір'ї, в сезон дощів, а також для холодних ночівель у наметах, коли температура повітря може опуститися до +6°C і навіть нижче (актуально для тих, хто йде з наметами, у не сезон).
- Бафф або панама на голову. В ідеалі взяти те й друге, щоб використовувати по черзі. Панаму рекомендуємо взяти з широкими полями, аби максимально захистити вуха і шию від активних ультрафіолетових сонячних променів. Бафф взагалі незамінний у такому поході. Його можна носити навколо шиї, піднімати на голову як бандану, фіксувати як балаклаву, одягати на руку, щоб витирати ним піт з обличчя тощо.
- Легка мембранна куртка або вітрівка - буде актуальною для прохолодних вечорів та ранків у горах, або коли дощить і хочеться вдягнути щось ще зверху. Зокрема, для Лікійської стежки рекомендуємо модель Fluger 2 від бренду Turbat. Перед купівлею мембранки радимо прочитати нашу докладну статтю "Як обрати штормівку".
- Ходові штани - ідеально трекінгові, які призначені для переходів, зручно скроєні й ергономічно сидять. Як альтернатива - для походу в Туреччині можна взяти легкі синтетичні лосини. Щодо вибору штанів для походу, то також вам допоможе наш матеріал.
- Фліска - підійде одна щільніша, буде актуальною для прохолодних ночівель у горах або дощових привалів вдень. Чудовим вибором стане кофта Kailas Highloft Fleece або Montane Protium Fleece чи інші подібні моделі.
- Ходові синтетичні футболки - тільки синтетика, ніякої бавовни. У таких футболках зручно йти в спекотні дні, вони швидко сохнуть, коли ви пітнієте, і тривалий час практично не мають неприємного запаху. Підійдуть моделі Turbat Hike з коротким рукавом і Kailas Half-zip LS Shirt з довгим.
- Футболки бавовняні - для пасивного відпочинку або на змінку для прогулянок містами.
- Рукавички флісові - для походів взимку, в березні, або в листопаді.
- Шкарпетки, 2-3 пари. Ідеально підійдуть трекінгові, вже в перший день ви оціните перевагу над звичайними. У термошкарпеток є спеціально розроблені канали, якими рухається повітря, така технологія дає змогу ногам весь час охолоджуватися й освіжатися. До того ж вони чудово відводять вологу - це означає, що не буде настільки сильного неприємного запаху поту, як від користування звичайними шкарпетками. Втім, цьому предмету одягу ми присвятили аж 3 статті - читайте, розбирайтесь.
- Купальник/плавки - актуально практично в будь-який сезон. У форматі походу в будиночках знадобляться також для купання в басейнах.
- Спідня білизна - кілька комплектів. Про те, наскільки важливо відповідально підійти до такого елементу гардероба, ми розповідаємо в огляді "Навіщо потрібна термобілизна".
- Одяг для сну - окрема бавовняна футболка або комплект термобілизни, якщо ваш похід у холодну пору року або не в сезон.
- Дощовик - обов'язково. Підійде звичайнісінький поліетиленовий. Але ми рекомендуємо взяти плащ-пончо, який довго прослужить та знадобиться ще й в інших походах.
Яке взуття необхідне для трекінгу Лікійською тропою
Для походу в теплих регіонах, де дощі рідко, брати занадто багато взуття не варто. Достатньо мати з собою:
- Трекінгові кросівки. Це основне взуття, в якому ви будете йти маршрут. Зверніть увагу, підошва має бути жорстка, задник також жорсткий та такий, що добре фіксує гомілкостоп. До того ж маршрутом Лікійської стежки рідко, але інколи можуть зустрічатися змії чи скорпіони, тому закрите взуття - це обов'язково. Відмінно себе зарекомендували такі виробники як Salewa, Kailas, La Sportiva та інші аутдор-бренди. Дуже важливо кросівки міряти перед покупкою і розносити перед походом. Хоча навіть до добре розношеного взуття варто про всяк випадок захопити пластир.
- Трекінгові сандалі - стануть у пригоді для табору, або прогулянок містами до/після походу. Щоб у них було максимально зручно, врахуйте наші поради щодо вибору босоніжок для походу.
- Крокси - незамінна річ для пляжу та відпочинку в таборі.
Що зі спорядження брати на Лікійку
Під час підготовки до походу Лікійською стежкою важливо враховувати різні чинники, включно з сезоном, погодою та індивідуальними потребами. Ось кілька ключових туристичних речей, які варто взяти з собою:
- Рюкзак. Виберіть рюкзак з хорошою підтримкою спини та достатнім об'ємом для всіх ваших речей. Якщо похід буде з наметом, об'єм має бути понад 60 л, а якщо у форматі в будиночках, то підійде 30-35 л. Найбільш популярними вважаються наплічники Daughter, Osprey, Kailas та інших аутдор-брендів. Обов'язково міряємо рюкзак перед покупкою.
- Трекінгові палиці. Вони допоможуть зберегти рівновагу і зменшити навантаження на ноги під час підйомів і спусків. Якщо похід по Лікійці буде вашим першим - обов'язково оберіть хороші палиці.
- Спальний мішок і килимок. Якщо плануєте ночувати в форматі походу з наметами, візьміть легкий спальний мішок на 0–2°C, з синтетичним утеплювачем і зручний килимок. Для походу в будиночках - не потрібно.
- Аптечка. Включіть основні медикаменти та матеріали для надання першої допомоги, такі як бинти, антисептик, болезаспокійливий засіб та інші, які порадить ваш лікар. Тільки занадто багато не беремо - пам'ятаємо, що все несемо на собі.
- Навігаційне обладнання. Компас, карта маршруту та/або GPS-навігатор можуть бути корисними інструментами для орієнтування на маршруті. Це актуально, коли плануєте подорож самі, без гіда. Але якщо ви не маєте досвіду походів горами, ми наполегливо рекомендуємо спочатку піти разом із групою і тимлідером, який буде всі організаційні питання вирішувати сам, а ви зможете спокійно насолоджуватися маршрутом.
- Захист від сонця. Не забудьте взяти сонцезахисний крем, головний убір та окуляри для захисту від ультрафіолетових променів. Цим складовим ми також присвятили окремий текстовий гайд.
- Особисті предмети гігієни, такі як зубна паста, щітка, мило, серветки тощо.
- Налобний ліхтар однозначно буде необхідним для користування у таборі/кемпінгу, тому особливих вимог немає.
- Інші важливі предмети. Запасні батарейки, ніж або мультитул, сірники чи запальничка, мобільний телефон із запасним акумулятором або портативний зарядний пристрій.
Пам'ятайте, що важливо бути готовим до різних умов, тому спорядження має бути адаптоване під ваші потреби та ситуації, які траплятимуться під час походу Лікійською стежкою.
Автор: Людмила Лисун
Консультант закордонних походів клубу KULUAR
Захоплення: велосипедні та піші прогулянки, гірські лижі, піший туризм