Як вибрати посуд для туризму, походу та кемпінгу
Зміст:
- Як краще: купувати поштучно чи набір туристичного похідного посуду
- Матеріали, що використовуються в похідних наборах для їжі
- Алюмінієвий туристичний посуд
- Анодований алюміній
- Туристичний посуд з нержавійки
- Титановий туристичний посуд
- Пластиковий та силіконовий посуд для походу
- Інші характеристики туристичного посуду для приготування їжі в подорожі
Якщо в похід вихідного дня часто достатньо взяти з собою кухоль, тарілку та ложку, то в багатоденну подорож доведеться брати повноцінний похідний комплект посуду, який можна ставити на вогонь. Кількість потрібних предметів кухонного начиння зросте, якщо ви плануєте приготування їжі на багатті, вирушаєте у подорож великою компанією або плануєте сімейний відпочинок на природі у форматі комфортного кемпінгу. У цьому випадку можна купити готовий набір туристичного посуду або самостійно підібрати потрібний саме вам столовий інвентар.
Щоб приготувати багато їжі за раз, потрібно взяти каструлю та чайник відповідного об'єму. Вибір також залежить від того, плануєте готувати на газовому пальнику або на багатті. Туристичний посуд з різних матеріалів має різні характеристики — вага, теплопровідність, зносостійкість та міцність. У цій статті спробуємо розібратися, який посуд потрібен для туризму, враховуючи властивості матеріалів та конструкцію.
Як краще: купувати поштучно чи набір туристичного похідного посуду
Усю різноманітність кухонних предметів для туризму можна розділити за кількома параметрами. Так виділяють особистий та груповий посуд, для приготування та споживання їжі, а також для багаття, для пальника та універсальний. Вже за допомогою цієї класифікації можна конкретизувати ваші потреби та швидше підібрати необхідні ємності та приладдя.
Купити туристичний набір посуду, скомплектований виробником, рекомендується туристам-початківцям, а також тим, хто не хоче витрачати багато часу на пошуки окремих одиниць. Великі комплекти зазвичай розраховані на любителів кемпінгу та автоподорожей, тому в них зроблено акцент на зручність приготування їжі. Зазвичай набори займають мало місця у зібраному вигляді, оскільки казанки, миски та чашки можна компактно скласти один в одного. Крім того, виробник дбає про багатофункціональність кухонного начиння, що дозволяє зменшити кількість необхідних предметів. На ринку представлені комплекти, які включають окремі вироби з різним призначенням (серед них тарілка-чашка, ложка-вилка, сковорода-кришка). А також є туристичні набори, що містять одне або два найменування однакових товарів різних обсягів.
Купувати посуд поштучно варто в тому випадку, якщо ви точно знаєте, що вам потрібно, чого не вистачає. Добре, якщо вдасться підібрати начиння сумісного розміру, щоб компактно його запакувати. Також потрібно розуміти, як використовуватимете той чи інший предмет у польових умовах. Варто подбати про функціональність посуду. Наприклад, купити казан з кришкою-сковорідкою, яка також може використовуватися як тарілка. Так ви заощадите не лише місце в рюкзаку, а й гроші.
Приклад похідного набору з туристичної каструлі, сковороди та чайника.
Який туристичний набір посуду підійде для походу в гори та кемпінгу
Якщо потребуєте загальних орієнтирів при складанні списку необхідних предметів виїзної кухні для майбутнього сходження чи пікніку, то їх цілком можна сформулювати, отримавши відповіді на ці запитання:
- Скільки людей буде? Кількість мандрівників, які планують спільне харчування, допоможе визначити сам перелік посуду та об’єм тари для приготування їжі. При цьому знаючи кількість учасників, можна вибрати два варіанти: 1) придбати готовий комплект і при розподілі вантажу його понесе хтось один; 2) купити кожен предмет окремо та поштучно розпихати по всіх рюкзаках (комусь казанок, комусь тарілки та прибори).
- Як плануєте готувати — на багатті чи на пальнику? Не всі матеріали підходять для готування над великим полум'ям, тому вибір звужується. Якщо ж віддасте перевагу туристичному пальнику, то можна розглядати спеціальний посуд з радіатором для економії газу (пристосування на дні ємності, що допомагає ефективніше вловлювати та передавати тепло). І хоча ця функція додасть трохи ваги вашій каструлі, але в тривалому поході помітна економія палива виправдовує цей недолік.
Сковорода для багаття з анодованого алюмінію та нержавіючої сталі з антипригарним тефлоновим покриттям
- Які страви будуть у вашому меню? Для кип'ятіння води зійдуть казанки з нержавіючої сталі, алюмінію або титану. Але для приготування каш, рагу, омлетів або смаженої картопельки (складних страв) слід придбати преміум посуд для походу, який має антипригарне покриття і рівномірно прогрівається. Меню впливає і на кількість одиниць кухонного начиння.
Мінімальний індивідуальний набір посуду для туризму зазвичай включає всім відомий склад КЛМН (кухоль, ловилка, миска, ніж) і ємність для води. Не хочете морочитися з приготуванням на природі і віддаєте перевагу субліматам? Тоді вам достатньо мати одну універсальну тару для нагрівання вмісту. Ви можете використовувати той же чайник або казанок, щоб забезпечити себе і їжею, і гарячим напоєм. І ще одна фішечка для гурманів, яким смачна кава важливіша, ніж вага — похідні кавоварки.
Матеріали, що використовуються в похідних наборах для їжі
Вибір туристичного посуду починається з формування параметрів, необхідних для конкретних умов експлуатації. Матеріали виготовлення грають визначальну роль у цьому сенсі, оскільки впливають на інші важливі властивості виробів. Сьогодні на ринку представлено велику різноманітність окремих одиниць посуду або комплектів, сировиною для виробництва яких є сталь, титан, алюміній, пластик, силікон і т.д. Розглянемо особливості цих матеріалів.
Алюмінієвий туристичний посуд
Алюміній донедавна був чи не найпоширенішим металом у виготовленні посуду для відпочинку на природі. Практично будь-яка людина, котра була коли-небудь у поході, напевно бачила маленький туристичний казанок у когось із компанії. Цей атрибут справжнього туриста часто мав безліч вм'ятин та подряпин, що свідчило про його бурхливе похідне життя. Алюміній використовується в основному для виробництва казанків і фляг. Але алюмінієві кружки та миски теж не рідкість.
Плюси матеріалу:
- легка вага;
- відмінна теплопровідність;
- скорочує витрату палива;
- їжа швидко готується і не пригорає;
- низька ціна.
Мінуси:
- легко гнеться та дряпається;
- вступає у хімічну реакцію з деякими продуктами.
Сьогодні вироби з алюмінію найчастіше мають додаткове внутрішнє та зовнішнє покриття, щоб мінімізувати ризик появи оксидної плівки та пошкоджень.
Такі алюмінієві казанки раніше мали велику популярність.
Анодований алюміній
Даний матеріал покликаний вирішити мінус попереднього, тому вважається трохи міцнішим і не окислюється. З нього виготовляють будь-який посуд для приготування в кемпінгу: казанки, сковорідки, чайники. В такому туристичному металевому посуді є антипригарне покриття, що полегшує приготування деяких страв.
Плюси:
- має всі переваги виробів з алюмінію;
- не вступає у реакцію з їжею.
Мінуси:
- гнеться і дряпається, але менше, ніж звичайний алюміній;
- вимагає особливого догляду – анодоване покриття легко пошкодити залізною ложкою, ножем чи металевою губкою;
- не завжди підходить для готування на багатті.
Щоб не довелося купувати нову сковороду, намагайтеся не залишати процес приготування їжі без нагляду, адже механічне чищення позбавить вас не тільки залишків вечері, а й анодованого покриття.
Туристичний посуд з нержавійки
Якщо не бажаєте мати пом'ятий і подряпаний казанок у своєму арсеналі, то краще вибрати сталевий варіант. Але за поліпшення одних якостей доведеться жертвувати іншими — нести такий посуд важче, а їжа може пригоріти.
З харчової нержавіючої сталі виробляють як індивідуальні предмети, так і комплекти: каструлі, кавоварки, кухлі, тарілки. Також широко використовують для термокухлів і термосів.
Плюси:
- міцність і довговічність;
- стійкість до подряпин та деформації;
- можна чистити піском та іншими абразивами;
- відмінно підходить для приготування на багатті.
Мінуси:
- велика вага;
- низька та нерівномірна теплопровідність;
- значна витрата палива;
- їжа може пригоряти.
Комплект з нержавіючої сталі від Pinguin
Харчова сталь вважається одним із найбільш екологічних матеріалів, тому туристичний набір посуду з нержавійки абсолютно нешкідливий і не токсичний.
Такий металевий посуд підійде для туризму, кемпінгу або нетривалого походу в групі, де спорядження розподілятиметься між усіма учасниками.
Титановий туристичний посуд
Титан забезпечує оптимальне співвідношення зносостійкості та легкості. Завдяки цій перевазі титановий посуд часто обирають сходжувачі, альпіністи та легкохідні туристи. З цього матеріалу виготовляють будь-які кухонні предмети для походів – від ложок до каструль. При цьому титан не боїться відкритого вогню, тому можна готувати на багатті, пальнику або мангалі.
Плюси:
- велика міцність та надійність;
- низька вага;
- стійкість до подряпин та механічних пошкоджень;
- не схильний до корозії;
- знижує витрати палива при кип'ятінні води.
Мінуси:
- висока вартість;
- їжа може підгоряти через низьку теплопровідність і тонкі стінки;
- не підходить для виготовлення складних страв.
Комплект з титану, попри свою дорожнечу, може виявитися дуже вигідним вибором, оскільки термін експлуатації виробів дуже великий.
Пластиковий та силіконовий посуд для походу
Потрібен ультра легкий і недорогий набір туристичного посуду? Тоді варто звернути увагу на пластик і силікон. З цих матеріалів виробляють чашки, тарілки, столові прибори та навіть каструлі. Деякі тарілки застосовують як дощечки. Силіконовий посуд здатний витримувати високі температури, тому підходить для гарячих страв, він зручно складається і займає мінімум місця в рюкзаку.
Плюси:
- низька вага;
- простота обслуговування;
- різноманітність форм та кольорів;
- складний силіконовий туристичний посуд дуже компактний;
- відносно низька ціна.
Мінуси:
- не можна використовувати на відкритому вогні;
- погана термостійкість;
- вбирає запахи та надовго їх зберігає;
- складно відмити жир від стінок.
Пластиковий посуд чудово підійде тим, хто любить нетривалі та нечасті вилазки. Тоді немає сенсу переплачувати за довговічніші моделі.
Каструля з алюмінієвим днищем Sea To Summit
Виробник Sea To Summit пропонує таке універсальне рішення як силіконова складна каструля з алюмінієвим дном, яку можна використовувати для приготування їжі на пальнику. Ця технологія, наперекір усмішкам скептиків, зарекомендувала себе якнайкраще й отримала безліч нагород.
Інші характеристики туристичного посуду для приготування їжі в подорожі
Хороше та повноцінне (наскільки це можливо) харчування під час трекінгу чи кемпінгу є запорукою успішної пригоди. Тому підбір посуду так само важливий, як і придбання іншого туристичного спорядження. Перед покупкою, крім вищезазначених характеристик, потрібно визначити й інші функціональні та конструктивні особливості виробів, щоб процес приготування та споживання страв був максимально простим та комфортним. Тож розкажемо, на що ще треба звернути увагу.
Об'єм каструль та казанків
Розмір казанка потрібно вибирати з розрахунку 500-600 мл на одного учасника походу. Але майте на увазі, що наливати воду до країв не рекомендується, оскільки під час кип'ятіння вона просто виливатиметься. Тому для одержання півлітра окропу чи супу потрібна тара близько 600 мл. На двох і трьох людей запас об'єму робіть трохи більше, беріть казанок приблизно на 1200 мл та 1700 мл відповідно. Для сублімованої їжі достатньо взяти літрову каструлю на двох осіб, тому що для заварювання різних страв потрібно 200-400 мл рідини.
Щоб заощадити місце та не брати дві одиниці для їжі та напоїв, можна спочатку приготувати основну страву, а після цього помити ємність та заварити в ній чай. Або навпаки – закип'ятити воду на чай, залити її в термос, а потім готувати гарнір.
Кількість посуду в наборах для туризму та відпочинку
Який набір посуду краще обрати? Як уже згадувалося вище, все залежить від складності меню, розміру групи, особливостей та тривалості маршруту. Предметів кухонного начиння має вистачати для змішування продуктів та подачі готової їжі. Краще, коли посуд та кришки багатофункціональні, тоді не доведеться брати зайвих речей.
Якщо плануєте соло-похід, то вам знадобиться не лише індивідуальний столовий посуд на одного, а й ємності для приготування їжі. Щоб визначити, що саме потрібно для групової подорожі, спочатку потрібно з'ясувати, що вже є у кожного учасника. У деяких випадках краще взяти не один великий казанок, а кілька менших. Якщо у когось вже є набір посуду, то в ньому можуть бути предмети індивідуального застосування для двох, відповідно, друга людина може взяти в свій рюкзак інші необхідні речі для групи.
Йдете у похід уперше? Тоді є сенс придбати комплект туристичного посуду на конкретну кількість осіб. Таким чином, отримаєте найбільшу компактність.
Пластиковий набір для їжі: миска, тарілка-кришка, дошка, спорк, дві чашки та контейнер для спецій
Ручки на посуді — чи зручно для туриста
Ручки є важливим елементом, оскільки забезпечують зручність використання посуду та виконують захисну функцію, запобігаючи отриманню опіків. Зверніть увагу на надійність та ергономічність їх конструкції. Бувають металеві та вкриті пластиком (силіконом). Другий варіант не підходить для приготування на відкритому полум'ї, але зручний, якщо ви використовуєте газовий пальник. Якщо ручки суцільнометалеві, із собою доведеться брати прихватку, щоб не обпектися. Складні ручки мають мінімальну точку контакту з гарячою поверхнею, тому нагріваються менше. Хороший варіант — посуд з універсальними знімними ручками в комплекті, його простіше компактно упакувати. Можна також окремо купити металеві ручки-прихватки, які допоможуть безпечно зняти гарячу каструлю з пальника чи вогню.
Ручка-прихватка для каструль та сковорідок
Кришка — чи потрібна вона?
Кришка допомагає скоротити час приготування їжі та заощадити паливо. Особливо це важливо, якщо ви готуєте на газу. Також захищає їжу від комах та дрібного сміття, що актуально у вітряну погоду. Може мати отвори для зливу води, це зручно при варінні овочів або макаронів. Зазвичай кришку можна використовувати замість миски, тарілки чи дощечки, іноді замість сковороди. Бажано, щоб кришка була універсальною і підходила до всіх каструль.
Аксесуари для посуду
Крім очевидних предметів похідної кухні, є безліч інших виробів, які сприяють поліпшенню якості вашого відпочинку. Наприклад, популярні зараз мініконтейнери для спецій з кількома сегментами, куди можна покласти ваші улюблені прянощі та приправляти страви на природі, як і вдома. Також можна запастися такими деталями:
- обробною дошкою для нарізання продуктів;
- додатковими пластиковими кришками для казанка;
- виделкою для барбекю;
- різноманітними чохлами та контейнерами для транспортування або зберігання посуду;
- похідним набором для миття посуду;
- пресом для кави;
- багаторазовими трубочками для пиття тощо.
Вибираючи аксесуари варто враховувати їхню сумісність з іншим посудом, а також ступінь їхньої необхідності. Плануючи кемпінг з друзями на авто можна себе не стримувати, а ось для складного трекінгу багато речей навряд чи варто брати, оскільки це додаткова вага та місце.
Бажаємо вам успішно зібрати найкращий комплект посуду для туризму і сподіваємося, що наш досвід та рекомендації допоможуть вам у цьому. Придбати якісні казанки, каструлі, чайники, термоси, столове приладдя або готові набори для будь-яких умов і завдань ви зможете на сайті X-Zone. В наявності величезний асортимент продукції від провідних виробників. А якщо залишилися питання, то наші консультанти завжди готові надати вам кваліфіковану допомогу. Вдалого шопінгу, легких рюкзаків та смачних обідів!