Як вибрати якісний термос: для води та обіду, для міста та походів
Гарний термос повинен зберігати температуру напою чи їжі якомога довше. Для цього в його конструкції передбачена вакуумована порожнина між внутрішньою та зовнішньою ємністю, що захищає вміст від охолодження або нагрівання. Ефективність залежить від якості використовуваних матеріалів, робочого об'єму та надійності теплоізоляції від навколишнього середовища.
Призначення та конструкція
Термоси в залежності від призначення поділяють на харчові та призначені для напоїв. Моделі для їжі мають широку шийку та значний діаметр корпусу. Завдяки цьому в них зручно зберігати перші, другі страви, фрукти, морозиво та десерти. Помити внутрішню ємність теж досить легко. Якщо виникне потреба, можна їсти прямо з термоса. У комплекті зазвичай йде пластикова миска, іноді для цього пристосована кришка. Харчові термоси зазвичай використовуються для кемпінгу та у міських умовах. У походах значна частина туристів обходиться без них.
Моделі для напоїв мають витягнуту форму і вужчу шийку. Вони довше зберігають початкову температуру вміщеної в них рідини. Деякі термоси дозволяють наливати чай, не відкручуючи кришку повністю, що значно покращує теплоізоляцію. Діаметр корпусу варіюється в залежності від об'єму, але його легко обхопити долонею. Як правило, кришка використовується як чашка. Термоси для напоїв користуються популярністю у мандрівників та туристів. Також вони підходять для щоденного використання у місті.
Пристосовувати харчову модель для чаю нераціонально. Вона втрачає багато тепла через широку шийку, тому вміст буде швидше вистигати. Термос для їжі зазвичай досить об'ємний, так що із собою доведеться носити літр, два рідини. Якщо повністю не заповнити внутрішню ємність, процес охолодження прискориться через надмірне повітря всередині. До того ж харчові моделі зазвичай обладнані металевою колбою, яка поглинає сильні запахи. Ваш чай може мати аромат борщу, якщо ви наливали його раніше.
Помпові термоси призначені для напоїв, вони об'ємні та розраховані на велику компанію. При натисканні на клавішу рідина виливається через носик завдяки пневмонасосу. Такі моделі занадто громіздкі, часто обладнані крихкою скляною колбою та мають середню теплоізоляцію. Але це гарний вибір для кемпінгу, офісу, кафе чи домашнього використання.
Ще одна варіація – термочайник. Від помпової конструкції відрізняється відсутністю насосу. Призначений для стаціонарного використання та пікніків. Оснащений спеціальним носиком, що дозволяє акуратно виливати вміст, не відгвинчуючи кришку.
Популярністю сьогодні користуються компактні термокружки. Основною відмінністю від повнорозмірних моделей для рідини є об’єм та призначення. Термочашка підійде для повсякденного використання "на ходу". По дорозі на роботу в машині або в іншому транспорті, на прогулянці або в офісі ця річ дуже доречна. Вона не займає багато місця (в середньому 300-500 мл), її легко обхопити однією рукою та зручно транспортувати. Термогорнятко часто обладнано спеціальною поїлкою замість кришки або має отвір, закритий клапаном з клямкою. Завдання такого термопосуду, на відміну від звичайного термоса, полягає у підтримці комфортної температури чаю або кави (50-60°С), щоб не обпектися.
Як вибрати хороший дитячий термос
Критерії вибору моделей термопосуду для дитини дещо інші. Такий аксесуар найчастіше потрібен для прогулянок, поїздок чи школи. Вибираючи термос для дітей варто звернути увагу на такі параметри:
- легкість та компактність (місткість до 0,5 л для перенесення в рюкзаку);
- стійкість до пошкоджень та ударів (зрозуміло, що скляна колба не підійде);
- безпека матеріалів (щоб не впливали на смак вмісту);
- наявність поїлок або трубочки у питних термосів;
- яскраве забарвлення, симпатичний малюнок.
Якщо вибираєте термоконтейнер для їжі, об’єм теж не повинен бути занадто великим. Шийка у такого варіанту має бути оптимально широкою, щоб дитина могла легко їсти прямо з ємності. Для теплого компоту можна придбати термокухоль, а на спекотний період для охолоджувальних напоїв підійде термофляга. Не забувайте, що для дітей також дуже важливий зовнішній вигляд їх аксесуара. Тому, наприклад, до школи візьміть красивий дитячий термос для їжі, з цікавим дизайном та яскравими кольорами.
Температурний режим
Виробник зазвичай вказує температурний режим термоса, але підходи до проведення тестувань бувають різні. Зверніть увагу на те, чи прогрівався термос перед випробуванням, якою була початкова температура води та навколишнього середовища, до скількох градусів охолонула вода після 4, 6, 8, 12 годин і через добу. Підберіть модель з необхідним діапазоном температур.
Нагрівання або охолодження термоса перед наповненням також збільшує його ефективність. Харчові моделі зберігають їжу теплою від 6 до 15 години. Якщо до других страв додати підливу, остигати вони будуть повільніше. Якісний термос для напоїв зберігає чай гарячим близько 12 годин. Через день температура буде близько 50 градусів, якщо ємність не відкривати до цього. Такі моделі підходять для тривалих подорожей.
Як зробити, щоб термос довше тримав тепло
Скільки термос повинен тримати тепло залежить не лише від його якості. Припустившись помилки в експлуатації, можна значно зменшити час збереження потрібної температури вмісту. Тому дотримуйтесь цих простих порад:
- Заповнюйте термос напоєм або їжею максимальної температури, близької до окропу. Таким чином, колба довше прогріватиметься й утримуватиме тепло.
- Вміст повинен займати весь внутрішній об'єм термопосуду. Якщо заповнити частково, частина енергії піде на зігрівання порожнечі, тому процес охолодження проходитиме швидше.
- Заливати рідину бажано за кімнатної температури, при цьому і сам термос не повинен бути холодним.
- Якщо передбачається різкий перепад температур (наприклад ви виходите з дому на мороз), постарайтеся ізолювати флягу. Помістіть її у спеціальний чохол або покладіть у рюкзак ближче до спини.
- Відкривайте кришку якомога рідше, адже кількість відкриттів також впливає на температуру напою.
- Підбирайте виріб, який відповідає умовам. Термоси з гарною можливістю збереження тепла, як правило, мають вузьку шийку, гвинтову пробку та об'єм вище середнього.
Іноді причинами втрати тепла можуть бути пошкодження, погана якість матеріалів виготовлення або виробничий брак. Термоси для гарячої їжі (обідів, супів, каш, продуктів) через особливості своєї конструкції завжди мають більші тепловтрати.
Об'єм та діаметр
Об’єм термоса для їжі коливається від 0,25 л до 2,5 л. Вибір залежить від розміру та кількості порцій їжі, яку ви збираєтесь транспортувати. Для індивідуального використання у місті достатньо термосу для напоїв об'ємом 0,25-0,35 л, для двох осіб – 0,5-0,7 л. Маленькі термоси добре підходять для дітей.
У походах все залежить від протяжності маршруту та кількості людей, які претендують на гарячий чай. Одному туристу вистачає 0,7 л рідини. Зверніть увагу: чим більший об'єм термоса, тим він важчий. Для кемпінгу та автоподорожі підійдуть моделі від 1 л до 2,5 л, вага в цьому випадку ролі не грає.
Термоси більшого об’єму повільніше остигають, але при цьому краще не брати ємність із запасом. Якщо колбу не наповнювати повністю, їжа швидше охолоне. Вибираючи між двома термосами однакового літражу, беріть той, що більший у діаметрі. Збільшена відстань між внутрішніми та зовнішніми стінками дозволяє краще тримати температуру.
Матеріал корпусу та колби
Довговічність та стійкість до механічних пошкоджень залежить від матеріалів, з яких зроблено корпус та колбу. Особливою крихкістю відрізняються пластик та скло. Корпус із нержавіючої сталі не розіб'ється при падінні, максимум подряпається. Цей метал витримує як механічні, так і термічні навантаження, не піддається корозії та не тріскається. Пластиковий корпус менш міцний, не так швидко охолоджується на холоді та його приємніше тримати в руках.
Для виготовлення колб все ще використовують скло, яке забезпечує найкращу теплоізоляцію порівняно з нержавійкою. Через тендітність такими моделями краще користуватися стаціонарно. Скляні стінки не вступають у хімічну реакцію з жодними рідинами та продуктами, тому всередину можна заливати все що завгодно. Відмити ємність потім не складе труднощів.
Для активного відпочинку більше підходять термоси з колбою з харчової нержавіючої сталі. Вони невибагливі у догляді та не бояться ударів. Такий термос можна спокійно давати дитині до школи. Нержавіюча сталь не окислюється і не надає рідині “металічний” присмак. Колба відполірована всередині та забезпечує максимальну теплоізоляцію і легкість догляду. З мінусів — стінки можуть вбирати та зберігати різкі запахи, а також вони не переносять кисле середовище. У термос з нержавіючої сталі краще не заливати молоко, міцні трав'яні чаї та напої з лимоном.
Пробка та кришка
Більша частина теплових втрат у термосі відбувається через пробку та відкриту горловину. Найбільш надійною вважається пластикова пробка гвинтового типу з якісним кільцем ущільнювача. Якщо на ній передбачені бічні канали, наливати напої можна без повного відкручування, зробивши 1-1,5 обороту. Тепловтрати в цьому випадку мінімальні, а герметичність краще. Клапан з кнопкою зручніший, але менш довговічний.
Чим менший діаметр шийки, тим довше пробка зберігає вміст теплим або холодним. Якщо при заповненні термоса залишити просвіт в 1 см між вмістом та пробкою, теплоізоляція покращиться. Кришка захищає пробку та шийку від пошкоджень та забруднень, забезпечує додатковий захист від протікання. Вона повинна щільно прилягати до корпусу та не бовтатися.
Як перевірити термос при покупці
Для перевірки нового термоса особливої експертності не потрібно. Якщо ви, перебуваючи в магазині, хочете визначити якість виробу, слід зробити наступне:
- уважно огляньте корпус на наявність вм'ятин та подряпин;
- спробуйте злегка струснути — ви не повинні почути дзвону або брязкоту;
- відкрийте термос і понюхайте — усередині не має бути різкого запаху пластику, допустимий лише легкий технічний запах, який швидко вивітрюється;
- перевірте як працює клапан та застібка, а в моделях з кришкою зверніть увагу на різьбу.
Якщо ви замовляєте товар в інтернет-магазині, ви можете перевірити його на точці видачі або в присутності кур'єра. Обов'язково збережіть чек та упаковку для гарантійних випадків. Перед першим застосуванням залийте колбу окропом на деякий час, так ви позбавитеся залишків запахів і можливого пилу.
Термоси — це важливий елемент в організації побуту та дозвілля сучасної людини. Немає, мабуть, такої родини, в якій цей аксесуар відсутній. Попри великий попит, при виборі багато хто все ще допускає дрібні помилки, які в результаті приносять дискомфорт при експлуатації виробів і впливають на термін їхньої служби. Ми постаралися розповісти вам про те, як правильно вибрати термос для їжі та напоїв. А придбати свій ідеальний варіант ви можете у нашому магазині. В асортименті моделі різного об'єму та конструкції. Детальніше ознайомитись з особливостями термосів відомих брендів допоможе «Огляд Топ-5 виробників термосів нашого магазину».