Чим інтегрована система для приготування їжі краще за газовий пальник
Зміст:
А пам'ятаєте, як у поході перед тим, як поїсти, потрібно було здійснити цілий шаманський ритуал і вже в напівголодній непритомності насолоджуватися супчиком з димком? Доводилося здійснювати забіг у пошуках дров, півгодини кочегарити, вибудовувати хитромудрі конструкції, котрі здавали свої позиції і перекидали казанок у багаття, доводячи втомлених туристів до сказу. У тих, хто користувався пальником, замість цієї метушні нерви робили інші клопоти: устаканити "лапки" і балон на нерівній поверхні, контролювати каструльки, які все одно примудрялися перекинутися; а вітер раз у раз задував полум'я, геть ігноруючи вітрозахист, гаявся час і дороге паливо, а тягати купу балонів якось не весело... Як згадаєш, так здригнешся, але 21-ше століття не змусило на себе довго чекати — з його приходом люди-рюкзаки отримали ноу-хау у вигляді портативних інтегрованих систем для швидкого приготування їжі, які залікували більшу частину болю своєї цільової аудиторії.
Зліва на фото звичайний туристичний пальник, справа — повна система приготування їжі
Коли новинка докотилася до українського аутдор-ринку та її ціни стали доступнішими, ніж Еверест, в одному з походів у мене з'явилася можливість випробувати диво-пальник. То як? Прощавайте туфельки та платтячка, моє серце і заощадження віддані "джетбойлу" (назва бренду-родоначальника стала загальновживаною для позначення цього типу туристичних пальників різних виробників, про що розповім пізніше). Я вирішила, що потребую такої персональної системи приготування з 2 причин: вона суттєво економить газ, а отже можна брати менше балонів, що важливо, оскільки з моєю тендітною комплекцією багато на собі не понесеш; до того ж я не люблю витрачати дорогоцінний час у горах на готування їжі, а тому прискорення цього процесу — жирний плюс. Є й інші плюси, є й мінуси, але давайте про все послідовно.
Що таке портативна система швидкого приготування їжі
По суті це моноблочна конструкція — казанок з теплообмінником на дні плюс газовий пальник, які скріплюються один з одним. Терміни "integrated stove system" або "PCS — personal cooking system" були введені творцями цієї принципово нової похідної кухні — компанією Jetboil. Проте в народі закріпився коротший термін "джетбойл", яким називають вироблені іншими брендами аналоги прототипу (так само як ми часто використовуємо слово "памперс" для підгузків або "ксерокс" для пристроїв копіювання). Чим же прототипна конструкція була кращою за традиційні туристичні пальники?
- Фіксація казанка з газовим обладнанням — вирішення проблеми зісковзування каструлі з "пелюсток" пальника, до того ж конструкція може працювати навіть у висячому положенні (у т.ч. якщо тримати казанок у руках).
- Вбудований теплообмінник — підвищує ККД. Він передає енергію полум'я дну і стінкам посуду, збільшуючи площу нагрівальної поверхні більш ніж у 3 рази, а також виконує роль вітрозахисту. Розв'язання проблеми перевитрати палива і прискорення процесу приготування.
- Компактна упаковка — діаметр казанка такий, що в нього поміщається пальник і стандартний газовий балон.
- Неопреновий чохол на казанку — зберігає тепло, дає змогу тримати гарячий посуд без додаткових прихваток.
- Гумова кришка з отвором — дає вихід пару, запобігає вихлюпуванню під час кип'ятіння і водночас зручна для зливу води.
Головна перевага систем — міцна фіксація, що дає змогу навіть безпечно підвісити її
Перші 3 характеристики стали базовими та практично незмінними як у моделей Jetboil, так і в інших виробників систем швидкого приготування їжі. Разом з тим, з'явилося досить багато цікавих конструкційних рішень, про які йтиметься далі. До речі, їхній огляд допоможе вам зорієнтуватися, яку модель інтегрованої газової системи купити залежно від того, збираєтеся ви відпочити в кемпінгу великою компанією, вирушити наодинці в похід Карпатами, з групою в трекінг Непалом або ж підійматися на восьмитисячники.
Як вибрати інтегрований газовий пальник для походу
Газове обладнання даного типу ділиться на 2 великі категорії, і це найперший параметр, на який потрібно орієнтуватися при виборі.
Перший тип — системи призначені тільки для нагріву і кип'ятіння рідини, зокрема в них можна топити сніг. Пальники тут дуже потужні, спритно зігрівають вміст. Але у них практично відсутнє регулювання напору полум'я, а тому немає можливості готувати на повільному вогні. На жаль, навіть вівсяночку не зварити — скажу по секрету, що ми колись намагалися, але казанок продемонстрував нам всю свою вулканічну міць виверженням каші назовні. До речі, як правило, казанки в таких системах невеликого об'єму і діаметра, скоріше схожі на чашку, ніж на каструлю, і не мають антипригарного покриття. Їхнє основне призначення — закип'ятити воду, якою ви потім заллєте чай, кисіль, харчі швидкого приготування для туристичних походів (наприклад, сублімовану їжу в пакеті) або інших цілей.
Для максимально швидкої ефективної та економної топки снігу потрібна найпотужніша та вітрозахищена інтегрована система
Другий тип — пальники інтегрованого типу, оснащені регулятором тиску, завдяки якому можна налаштовувати необхідний режим полум'я і готувати каші, омлети, рагу і навіть млинці. Каструльки в таких системах бувають об'ємом від літра до п'яти, з антипригарним покриттям (також полегшує процес миття), оснащені міцними ручками, в комплекті можуть йти сковорідки та кришки з дірочками для зливу води після приготування локшини або овочів. Процес нагрівання на цих пальниках повільніший, ніж у вищеописаних, але значно швидший, ніж на звичайних.
Для розігріву або повільного приготування складних страв потрібен пальник із регулятором.
Якщо обирати не тільки і не стільки за способом використання, а за принципом роботи обладнання, від якого також залежить швидкість нагріву, витрата газу і стійкість перед погодними умовами, то в персональних системах приготування використовуються такі 2 види:
- Конвекційний принцип передачі тепла при так званому відкритому горінні (тому бояться вітру та косих опадів). Це найпростіший і найпоширеніший вид газових туристичних пальників.
- Нагрівання інфрачервоним випромінюванням. Цей метод застосований у лічених виробах, про які розповім нижче в описі моделей. У звичайних пальниках згоряння палива ми бачимо язиками полум'я, що облизують казанок, а в ІЧ-пальнику процес відбувається всередині, внаслідок чого розжарюється його пористий наповнювач фехраль-піна (Fecralloy) і передає тепло по всій площі дна. Понад те, казанки в таких системах мають ефективніший механізм інжекції повітря, що дає змогу повністю закрити зону нагріву від вітру і спрямовувати тепло на прогрівання нижньої частини казанка.
І ті, й інші системи розробляються переважно з вертикальним з'єднанням — накручуються на різьбові газові балони. Але є і кілька модифікацій з виносним шлангом, що дає змогу використовувати цангові балони через перехідник. Детальніше про переваги та недоліки цих способів фіксації розписано в статті "Як вибрати туристичний пальник".
Потужність і витрата палива в інтегрованих газових системах для приготування їжі
Продовжуючи тему про відмінності самих пальників в інтегрованих системах, неможливо проігнорувати улюблене запитання споживача "скільки жре-скільки пре". Хоча, відверто кажучи, озвучувати ТТХ аутдор-спорядження, чи то температурний режим спальника, чи то водостійкість мембрани, чи то швидкість закипання води в казанку, — справа невдячна. Проблема в тому, що споживачі часто лінуються заглиблюватися, звідки виробник бере ці цифри, за яких умов вони справедливі та про що взагалі говорять, а потім самі ж стають жертвою свого невігластва, ще й товар лають на чому світ стоїть. Так ось, щоб і вас не застала така доля, поясню коротко: дивіться на параметри товару, як на орієнтири, а не абсолютну істину.
Отже, для характеристики портативних систем використовуються такі параметри:
- Потужність (у кіловатах) — чим потужніший пальник, тим швидший процес нагрівання.
- Швидкість закипання* — показує, за який час (у секундах) система закип'ятить певний об'єм води, зазвичай береться 1 або 0,5 літра.
- Витрата палива* — максимальна кількість води (в літрах), яку можна закип'ятити на певній кількості газу, зазвичай береться 100- або 230-грамовий балон.
*Ці показники відносні, оскільки реальні умови використання відрізнятимуться від лабораторних, та й у різних виробників можуть бути різні умови перевірки.
Обираючи серед різних моделей, використовуйте ці цифри для порівняння, щоб зрозуміти, у яких із них ККД вищий. Зрозуміло, коректно порівнювати товари в рамках одного типу/виду, оскільки системи, придатні для готування, завжди поступатимуться за потужністю тим, що призначені тільки для розігріву рідини.
Конструкція та види комплектів: пальник з кухлем, каструлею, сковорідкою
Конструкційні особливості портативних систем я вже перераховувала, повторю коротко: компактне складання для транспортування, у процесі користування казанок фіксується на пальнику, а пальник — на балоні або на власній стійці у виносних варіаціях. До цієї бази невгамовні виробники додали кілька зручних девайсів (входять до комплекту або продаються окремо), які підкреслюють переваги та мінімізують недоліки їхніх дітищ.
- Комплект для підвішування системи, наприклад, на стійках намету, на гілці або прямо на скельному маршруті.
- Підставка під балон, яка забезпечує йому кращу стійкість на нерівних поверхнях.
- Перехідник, який дає змогу ставити звичайні казанки на обладнання інтегрованого типу. Зверніть увагу: використання звичайного посуду на таких пальниках без спеціальної підставки може призвести до псування виробів.
Ну і загалом щодо комплектації виробники надають досить великий вибір. Як я говорила вище, казанки відрізняються об'ємом і формою. Наприклад, у Jetboil найдрібніший варіант — кухоль-нагрівач для води на 800 мл (ідеальний для соло-походів), а наймісткіший комплектується каструлею на 5 л і сковорідкою (ідеальний для кемпінгу великою компанією). До слова, більшість посуду має всередині маркування мірної шкали.
Серед корисних дрібниць, які можна докупити для комфортнішого користування, відзначу кавовий прес (тільки стежте, щоб він за габаритами був сумісний з вашим казанком), кришки з отворами для зливання води, пластикові кришечки для захисту теплообмінника, які також можна використовувати як миски, змінні ручки або металеві ручки-хваталки, неопренові чохли та транспортувальні сумочки. Але пам'ятайте, що кожен девайс — додаткова вага, яку ми не помітимо в кемпінгу, але чудово відчуємо на висотних маршрутах.
Кілька слів про вагу та матеріали. Серед систем для приготування їжі ви не знайдете модель з каструлею з нержавіючої сталі, оскільки у своїх розробках бренди прагнуть не тільки до економії палива, а й мінімізації ваги виробу. Як відомо, нержавіюча сталь — міцний матеріал, але важкий, тому однозначно не підходить. Здавалося б ідеальним рішенням є титан — міцний і легкий метал, але чомусь провідні виробники випустили обмежені версії титанових казанків і зав'язали з цією справою. Тож сьогодні практично всі моделі виготовлені з анодованого алюмінію, а це значить, що користувачам потрібно враховувати 2 особливості користування: не дряпати внутрішні стінки гострими і твердими приладами, не допускати падіння казанка на каміння, інакше залишаться вм'ятини.
Огляд інтегрованих систем приготування їжі від Jetboil, MSR, Fire maple та Highlander
Почнемо з родоначальника потужних систем для приготування їжі — компанії Jetboil, у якої на сьогодні найбільший асортимент моделей і аксесуарів. Вони діляться на 4 великі серії: 1) призначена тільки для нагріву й кип'ятіння води — кухлі Zip та Flash; 2) для готування на вогні, оснащені регулятором тиску, напору полум'я — моделі серії Mo; 3) розроблена для альпіністів та використання за низьких температур, тому газовий балон встановлюють у перевернутому вигляді — Joule та його модифікації; 4) новинка, розроблена для кемпінгу — Genesis — складна система з двох пальників і посуду для них.
Порівняльна таблиця систем для приготування їжі Jetboil Zip, Flash, MiniMo, MicroMo, Mo і Joule:
Модель/ Характеристики | Zip | Flash | MicroMo | MiniMo | SuMo | Joule |
Об'єм, л | 0.8 | 1 | 0.8 | 1 | 1.8 | 2.5 |
Вага, г | 340 | 371 | 340 | 415 | 453 | 790 |
Час кип'ятіння | 0.5 л/ 150с | 0.5 л/ 100с | 0.5 л/ 135с | 0.5 л/ 135с | 1 л/ 255с | 1 л/ 160с |
Витрати при кип'ятінні води | 100 г газу на 12 л | 100 г газу на 10 л | 100 г газу на 12 л | 100 г газу на 12 л | 230 г газу на 24 л | 230 г газу на 24 л |
Регулятор тиску | нема | нема | є | є | є | є |
П'єзопідпал | нема | є | є | є | є | є |
Ручка | 1 м'яка | 1 м'яка | 1 м'яка | 2 складні металеві | 1 м'яка | 1 складна металева |
Особливості | найбюджетніша та найпростіша | найпотужніша; чохол з індикатором нагріву | наймінімалістичніша для приготування їжі | каструлеподібна форма – ширша в діаметрі та нижча | найбільша в серії Mo; вміщує балон 230 г | балон перевернутий; шланг попереднього прогріву газу |
Говорячи про продукцію Jetboil, потрібно сказати, що більшість їхніх комплектуючих сумісні один з одним. Тому казанки інших об'ємів можна докуповувати окремо і використовувати на одному і тому ж пальнику. Навіть більше, бренд випустив такий універсальний перехідник, що звичайну каструлю можна ставити не тільки на їхнє обладнання, а й на моделі інших брендів (приклад на фото нижче).
Перехідник-підставка Jetboil pot support підходить пальнику Windburner бренда MSR
Ви звернули увагу на зображений вище пальник? Це унікальні інтегровані системи для приготування їжі — фірми MSR. Вони створили новий революційний принцип роботи туристичного газового обладнання, який за своїм ККД обскакав навіть флагмана ніші. Це описані вище ІЧ-пальники полум'я яких абсолютно не вразливе перед вітром (Джетбойл цю проблему так і не вирішив). Та й полум'я як такого немає, оскільки газ згорає всередині металевої піни, розташованої в основі конструкції пальника, а це дає змогу нагрівати більшу площу каструлі не тільки конвективно, а й завдяки тепловому ІЧ-випромінюванню. Що це дає на практиці — більшу економію палива за швидшого нагрівання.
Першою і донині провідною інтегрованою системою з таким пальником є модель Reactor, де півлітра води закипає за 90 секунд. Але, звісно, кашку в такому горщику не звариш (як і у вищезгаданій моделі Flash). Та й така мета не ставилася, оскільки виробник позиціонує Reactor, як систему для висотного альпінізму, де головне завдання — ефективно натопити води зі снігу і залити сублімовану їжу. Ще одне нововведення MSR — надійний радіатор казанка, виконаний не "спідничкою", а окремо припаяними ребрами, що надійніше у використанні.
Для тих, кому важлива можливість готування складних страв або страв, що довго готуються, MSR випустили велику серію WindBurner. Тут є опція регулювання тиску і перехідник для використання неспеціалізованого посуду, тому системи цього типу підійдуть як для альпінізму, так і для кемпінгу.
Порівняльна таблиця інтегрованих систем для приготування їжі MSR Reactor і WindBurner:
Модель/ Характеристики | Reactor | WindBurner Personal | WindBurner Duo | WindBurner Group |
Об'єм, л | 1 / 1.7 / 2.5 | 1 | 1.8 | 2.5 |
Вага, г | 240 / 300 / 390 | 430 | 600 | 590 |
Час кип'ятіння | 0.5 л/ 90с | 0.5 л/ 145с | 0.5 л/ 145с | 0.5 л/ 180с |
Витрати при кип'ятінні води | 230 г газу на 22 л | 230 г газу на 18 л | 230 г газу на 18 л | 230 г газу на 14 л |
Регулятор тиску | нема | є | є | є |
П'єзопідпал | нема | нема | нема | нема |
Ручка | 1 складна металева | 1 м'яка | 1 м'яка | 1 складна металева |
Особливості | найпотужніша; не задувається вітром; працює в екстремальних умовах | підходить для готування їжі; у комплекті пластикова миска | шланг попереднього прогрівання газу; казанок із керамічним антипригарним покриттям | каструлеподібна форма; у комплекті пластикова миска; шланг |
Найвагоміший мінус продукції MSR — висока ціна. Але його перекриває жирний плюс — надійність і довговічність. Уже понад 10 років у мене в активному і нещадному високогірному користуванні Reactor, він давно втратив свій "товарний вигляд", але працює як миленький, тьху-тьху.
На фото зліва найвищий пальник WindBurner, посередині Reactor, а справа їх аналог від бренду Fire maple
Як приклад бюджетних версій розглянемо інтегровані пальники фірми Fire maple та менш популярну систему приготування їжі Fastboil від Highlander — їхня продукція представлена аналогами вищезгаданих метрів. Так Fastboil, моделі FM Star та Polaris за конструкцією, принципом роботи й комплектацією схожі на класичні джетбойли, але важчі за вагою, слабші за потужністю і витрачають більше газу. А відносно нещодавно FM представили світові бюджетний "реактор" — Mars Radiant — з аналогічним ІЧ-пальником і "сорочкою" внизу казанка для обтікання стінок гарячими газами та одночасно захисту від вітру. Від прототипу він відрізняється конструкцією радіатора казанка (не ребристий, а хвилеподібний, як у джетбойлів), більшою вагою і споживанням газу, поступається в ККД і міцності конструкції (явно 10 років він не протягне).
Порівняльна таблиця систем приготування їжі Highlander і Fire maple FM X1/2/3/5, Mars:
Модель/ Характеристики | Highlander Fastboil | FM Star X1 | FM Star X2 | FM Star X3 | FM Polaris X5 | FM Mars Radiant |
Об'єм, л | 1.1 | 1 | 1 | 0.8 | 1 | 1.25 |
Вага, г | 570 | 511 | 630 | 600 | 622 | 732 |
Час кип'ятіння | 0.5 л/ 180с | 0.5 л/ 102с | 0.5 л/ 102с | 0.5 л/ 102с | 0.5 л/ 110с | 0.5 л/ 100с |
Регулятор тиску | є | нема | нема | нема | є | є |
П'єзопідпал | є | є | є | є | є | нема |
Ручка | 2 складні металеві | 2 складні металеві | 1 складна металева | 1 складна металева | 1 складна металева | 1 складна металева |
Особливості | єдина у бренда | найперша та найпростіша | більш удосконалена версія першої моделі | ручка блокується в закритому/відкритому стані | регулювання напору полум'я; поліпшено вітрозахист | ІЧ-пальник; максимальний вітрозахист; шланг |
Підсумуємо. Система приготування їжі — досить дороге задоволення, якщо порівнювати її зі звичайним туристичним пальником. Однак ці два кардинально різні типи портативного газового обладнання не коректно ставити в одну лінію, оскільки коефіцієнт корисної дії систем значно вищий, вони суттєво економлять витрату пального та й загалом надають комфорту, що особливо цінно в дуже холодних, сирих та тривалих пригодах далеко від цивілізації. А от для короткочасних вилазок у теплий сезон можна обійтися і старим-добрим набором туриста. У будь-якому разі, будь ласка, дотримуйтеся техніки безпеки та знаходьте час побути в гармонії з природою!
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.