Хайкінг в Альпах: куди вирушити та що брати з собою з екіпірування
Зміст:
Якщо ви ще не бували в горах або вибираєте активний відпочинок тільки з легким рюкзаком, то, напевно, зацікавитеся нашим оглядом альпійських тур-маршрутів, які підійдуть навіть для початківців. Пропонуємо спробувати 3 варіанти хайкінгу Альпами: в Доломітах, навколо Монблану або Маттерхорну. І хоч вони передбачають ночівлю в комфортних кемпінгах, деяке туристичне спорядження вам все ж таки знадобиться. Тому в статті також докладно зупинимося на тому, що взяти з собою в похід формату "без рюкзаків".
Переваги літніх походів навколо Монблану, Маттерхорну та в Доломітових Альпах
Не всі наважуються навіть мріяти про сходження на такі гори, як Монблан чи Маттерхорн. Проте багатьом під силу обійти навколо, через перевали, зеленими долинами, милуючись засніженими піками Альп з різних ракурсів… Похід хоч і втомить ноги, але розвіє голову, подарує масу вражень, відчуття єднання з природою, яскраві спогади про магічні світанки та заходи надзвичайної краси. Альпійський хайкінг - це не навантаження, це релакс, а тому він підійде не лише новачкам, а й досвідченим мандрівникам, які втомилися від великих та важких рюкзаків.
5 аргументів на користь легкого гірського тур-походу:
- Маршрути приємні для душі та тіла. Вони розроблені так, щоб відвідати максимум наймальовничіших гірських локацій і при цьому можна було йти неспішно, з помірним фізичним навантаженням.
- Легкий рюкзак та комфортні ночівлі. Проживання планується в кемпінгах з доступом до електрики, інтернету, душу, зручного ліжка та обладнаної кухні. А значить не доведеться постійно носити на плечах намет, спальник, продукти, газ, пальник та інші "принади" автономного походу.
- Близькість до цивілізації та зручна транспортна розв'язка. В Альпах досить багато підйомників і екологічних автобусів, на яких можна швидко дістатися до оглядових майданчиків, історичних пам'яток та точок старту маркованих стежок.
- Чарівна краса природи. Рухаючись підготовленими стежками, ви не переживатимете, як би не спіткнутися об камінь або корч, а зможете спокійно розглядати гори, озера, водоспади, навісні містки, квіти і ... звичайно ж фотографувати все це. Так що не забудьте камеру або аксесуари для зйомок на смартфон. І візьміть павербанк - нехай батарея, що сіла, не затьмарить спогад від відпустки, адже сфотографувати захочеться кожен крок.
- Варіативність вибору компанії. На відміну від альпінізму, гірського туризму та інших складних активіті, хайкінг дозволяє вийти на маршрут без спеціальної підготовки. А тому він підійде тим, хто воліє до активного відпочинку наодинці (якщо, звичайно, достатньо навичок комунікації та орієнтування в чужій країні), підійде для двох або невеликої компанії друзів (знову-таки повинен бути хоча б один, хто візьме на себе логістику). А також можна легко та швидко знайти компанію, яка веде групи, беручи на себе весь вантаж організації туру.
До речі, для підготовки цієї статті ми взяли для прикладу гірські туристичні маршрути у Швейцарії, Італії та Франції, які пропонують наші партнери — клуб KULUAR. В рамках їхніх програм щоденно долається по 8-18 км, залежно від локації, зате після насиченого дня вдасться гарно відпочити в комфортному кемпінгу, до того ж вечірні посиденьки команди — чудовий час, щоб поділитися емоціями.
Після відновлення сил, учасники можуть провести ранок за звичною чашкою кави або вітамінного фрешу з фантастичним видом на гори, після чого вирушати за новими враженнями. За якими? Зараз розкажемо! І заразом на прикладах альпійських маршрутів розберемо, що взяти з собою, щоб зробити хайкінг по-справжньому приємним.
Як виглядає похід без важких рюкзаків - дивіться у відеозвіті з Доломітових Альп:
В Доломітові Альпи з мінімумом речей
Доломітові Альпи – італійські гори, включені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Тут на висоті 1200 м над рівнем моря розташовується колоритне альпійське містечко Кортіна д'Ампеццо, яке є відправною точкою багатьох треків у Доломітах. Влітку і в міжсезоння "колиска походів" радує соковитою зеленню на тлі густих хвойних лісів, що з усіх боків оберігаються могутніми горами з засніженими піками. Взимку - перетворюється на жвавий гірськолижний курорт із трасами різної складності.
Ті, хто вирушають у похід без важких рюкзаків, проживають у наметових таборах. Там можна спокійно залишати всі "побутові" речі, а на прогулянки виходити із маленьким наплічником. Що у ньому? Найнеобхідніші особисті речі, дощовик, перекус і термос (вимоги до елементів екіпірування ми розпишемо нижче).
Протяжність тижневого маршруту горами Італії складе близько 70 км, тому для комфортного хайкінгу важливо підібрати зручний одяг, якісне взуття та трекінгові палиці. А для гарних фото – гарне вбрання. Так на окрему фотосесію заслуговує блакитне озеро Брайєса, тому в день виходу до цієї локації дівчатам радимо покласти в рюкзачок легку сукню. Тут же можна влаштувати пікнік, а значить знадобиться хороший термос і кілька судочків з перекусом.
Чудові пейзажі будуть також біля озера Сорапіс, під час обходу кільцевим маршрутом знаменитих вершин Тре Чіме, прогулянки численними містками через річку та споглядання панорам з Cinque Torriі (вершина П'яти Веж)... Ви потрапите до природних декорацій фентезійного світу Толкіна — чарівне Середзем'я. Прислухайтеся і, можливо, почуєте спів ельфів.
Хайкінг навколо Монблану
Монблан - візитівка Альп, побачити яку мріють і новачки, і бувалі. Повний піший круговий обхід гори займає близько 2 тижнів, але ми пропонуємо полегшений 8-денний тур-похід. Група переміщається навколо масиву територією 3 країн - Італії, Швейцарії, Франції. Пішки доведеться пройти близько 60 км, а решта відстані долається на транспорті, завдяки чому економляться сили та час. Ця лайт-версія треку навколо Монблану ідеальна для "зелених", непідготовлених мандрівників.
Піший похід в Італії та Франції обіцяє бути дуже видовищним, чого тільки вартий знаменитий "зуб гіганта" Дент дю Жеан, канатна дорога з приголомшливим видом на весь гірський масив, озеро Лак Бланк, величезні блискучі брили льодовика Аржентьєр, льодова печера й оглядовий майданчик Агюй-дю-Міді. Врахуйте, що на висоті холодно, тому тут знадобиться легка пухова куртка.
Проживання планується в кемпінгах Шамоні та Курмайора у своїх наметах, тому потрібна буде двошарова модель з водонепроникністю тенту понад 3000 мм та підлоги більш як 6000 мм. Спальний мішок і килимок теж потрібно привезти із собою. Але враховуючи, що їх не доведеться носити на плечах (баули з кемпінговим спорядженням перевозяться транспортом), то можна сміливо брати товстий надувний килимок і спальник потепліше.
На що ще звернути увагу? Стежки, що огинають Монблан, характеризуються помірною складністю, але можуть зустрічатися нестійкі камені та слизькі ділянки. Щоб не підвернути ногу, краще йти маршрутом у черевиках або трекінгових кросівках - визначитися допоможе наша стаття про те, як вибрати взуття в гірський похід. Для перебування в Шамоні, Курмайорі та інших містечках, де буде приємно просто погуляти чи вирушити на екскурсію, прихопіть похідні сандалі. Тільки уявіть, яке щастя відчують ноги в легеньких босоніжках, після того як протопаєш горами в черевиках.
Тур-похід навколо Маттерхорна – щоб насолодитися горами Швейцарії
Маттерхорн – найгарніша гора на кордоні Швейцарії та Італії. Саме її вершина пірамідальної форми красується на упаковках знаменитого швейцарського шоколаду Toblerone. Але, як ви вже зрозуміли, ми в гору не підемо, а обійдемо - у рамках полегшеного трекінгу формату hut-to-hut. Кожен день завершується приємною ночівлею в гірському готелі з високим рівнем комфорту. Сюди ми радимо брати легкий спальник, щоб не доплачувати за постільну білизну з ковдрою. А якщо прихопити ще й простирадло-вкладиш для спальника, не потрібно брати додатковий комплект одягу для сну.
Зверніть увагу, що наші партнери в клубі KULUAR розробили 2 кільцеві треки навколо Маттерхорну. Простий маршрут триває 7 днів та розрахований на новачків, які пройдуть близько 50 км. Повний тур - 13 днів, 120 км - він вимагає сил і деякої вправності, але ви не пошкодуєте, якщо наважитеся пройти всю цю дистанцію.
Мандрівникам відкривається канонічна краса Швейцарії: альпійські луки з едельвейсами, неосяжність дикої природи, вершини в оточенні льодовиків. У долинах пасуться корови з мелодійними дзвіночками на шиї, навколо квіти, неймовірні світанки та заходи — сонячні промені переломлюються об крижані схили, заливаючи все багряними та золотими фарбами. Короткий маршрут завершується відвідуванням базового табору, з якого стартують альпіністи, тут можна буквально доторкнутися до вертикальної стіни Маттерхорну (ух, аж мурашки по шкірі!). А повний тур доповнений поїздкою найвищою залізницею і пікніками біля гірських озер. Щоб дістатися деяких чек-поінтів, знадобляться льодоступи й трекінгові палиці з гострими наконечниками, зате там вдасться втекти від метушні та насолодитися воістину дикою природою скелястих гір... а якщо прихопите термос, то наповніть спогад ароматом чаю з альпійських трав, у прикуску зі швейцарським шоколадом.
Що взяти для хайкінгу по горах Європи
Підготовка навіть до полегшеного походу передбачає збирання спорядження. Насправді не потрібно лякатися довгих списків, навпаки, їх складання наповнює приємним хвилюванням. Якщо ви записуєтеся до групи компанії, що організовує похід, то менеджери нададуть готовий список. Якщо збираєтеся самі чи з друзями, то можете звернутися до наших рекомендацій. Деякі речі вже згадувалися вище, але для зручності винесемо їх ще раз окремим списком:
- намет (якщо проживання на території кемпінгу, а не в будиночках чи гірських притулках);
- рюкзак/баул/дорожня валіза (великий для всіх речей, які берете з дому);
- рюкзак для радіалок 20-35 л (той, з яким ходитимете в горах і гулятимете в містах);
- спальний мішок із синтетичним утеплювачем, орієнтуйтеся на температуру комфорту 0…+10 і рекомендуємо взяти простирадло-вкладиш (якщо у вас є інший спальник, то обговоріть з менеджером або з гідом, наскільки він підходить);
- туристичний каремат або надувний килимок;
- рейнковер для маленького рюкзака, якщо в ньому немає вбудованого;
- трекінгові палиці.
Основне спорядження не обов'язково купувати, його можна орендувати в Україні перед виїздом або ж після приїзду, наприклад, у Шамоні. Нагадаємо, що у нас є корисна для новачків стаття про те, як правильно скласти туристичний рюкзак. Тепер розберемо, що потрібно покласти всередину.
Одяг та взуття для комфортних прогулянок альпійськими стежками
Погода в гірській місцевості непередбачувана, тому потрібно брати як головні убори від сонця та легкі шорти, так і водночас надійний захист від дощу та теплі речі. Перед покупкою радимо переглянути статті, про те як вибрати: термобілизну, флісову кофту, трекінгові шкарпетки, пухову куртку. Багато залежить від особистих уподобань, фінансової спроможності та бажання везти великий вантаж, але обов'язковий список включає:
- бафф, кепку чи панаму;
- мембранну куртку/вітрівку;
- флісову кофту;
- легку сорочку чи футболку з довгими рукавами;
- комплект термоодягу;
- спортивну білизну під термуху (про неї почитайте у статті про функціональну термобілизну);
- 3 футболки;
- легкі штани;
- шорти;
- трекінгові шкарпетки 4-5 пар;
- дощовик-пончо;
- купальник та гарне вбрання для фотосесій.
Щодо взуття: черевики або кросівки для гірських маршрутів, сандалі або інше легке взуття для кемпінгу, у тому числі для душу (зручні шльопанці або крокси).
Але і це ще не все. Для підвищення комфорту та збереження здоров'я потрібно буде наповнити аптечку і косметичку.
Лайфхаки для похідників-початківців
Для особистої гігієни крім туристичного рушника, мила, шампуню, зубної пасти зі щіткою та туалетного паперу, візьміть ще вологі рушники та антисептик. Також покладіть у косметичку зволожуючий крем, бальзам для губ та репеленти. У горах доведеться постійно захищатися від сильної дії ультрафіолету, а тому потрібний крем від сонця з SPF 50+ та якісні сонцезахисні окуляри.
На випадок травм або проблем зі здоров'ям збирають похідну аптечку, в якій мають бути жарознижувальні та знеболювальні засоби, краплі від закладеності носа, сорбент, стерильний та еластичний бинти, пластир, мазь від забоїв і розтягнень, а також індивідуальні лікарські препарати.
Похід і проживання в наметі не комфортне без автономного джерела світла. Радимо взяти 2 помічники - підвісний кемпінговий та налобний ліхтарик.
Розетки будуть доступні в загальних приміщеннях, тому, щоб не залишати там свій смартфон без нагляду, краще прихопити павербанк і заряджати його.
Крім прямої функції телефон може служити навігатором, для цього завантажте в нього офлайн-картки.
Одними солодощами та енергетичними батончиками ситий не будеш, а отже доведеться щось куховарити. Беріть туристичний посуд для приготування в кемпінгу (каструлю або казанок, ложку, ніж), а також легкі туристичні судочки, щоб взяти їжу на денні виходи. Якщо візьмете термос, то чашка не потрібна - її роль виконає кришечка.
Що краще взяти євро чи банківську картку? І те і те. У більшості місць ви зможете розплатитися карткою, але для покупок сувенірів і смаколиків в альпійських селищах потрібна буде готівка, причому бажано дрібними купюрами. Про те, скільки грошей брати, порадьтеся з менеджером або тимлідером, оскільки вони мають актуальну інформацію.
При збиранні рюкзака/баула важливо пам'ятати: що не "заховано", те може промокнути. В Альпах раптово можна потрапити під зливу, яка за кілька годин промочить до ниточки. Розраховувати на дощовик не варто, краще перестрахуватися – документи, електроніку та теплий одяг розкласти по герметичних чохлах та вологозахисних мішечках. Тоді ніяка вогкість не затьмарить подорож.
На яку ж погоду орієнтуватися?
Погода в Альпах влітку та в міжсезоння - коли краще ходити горами Італії, Франції та Швейцарії
Альпи розташовані в помірному поясі, але клімат залежить від висоти. Максимально, куди ви потрапите під час хайкінгу - альпійські луки (2000-3000 м), які славляться "трав'янистими подушками" та прохолодною погодою. Ось тут і знадобиться теплий одяг.
Коли краще їхати на відпочинок до Доломітових Альп Італії? Для піших турів ідеально підходить початок та середина літа. З червня по липень погода найбільш передбачувана, види мальовничі завдяки зелені, квітам, численним водоспадам та озерам. Але навіть тоді немає гарантії, що погода завжди буде тихою й сонячною. Тож без дощовиків нікуди! Навколо Монблану найкраще подорожувати з червня до вересня, а Маттерхорн прихильний до піших туристів у липні-серпні.
Температура влітку в місцях кемпінгу (Кортини д'Ампеццо, Курмайєр, Шамоні, Цермат) навіть у сонячні дні не підіймається вище за +19-21 ℃ вдень, а вночі тримається в межах +8-15 ℃.
Не обов'язково чекати літа, щоб вирушити в трекінг-тур горами Європи. Основним плюсом міжсезоння є порівняно невелика кількість туристів. Ви без проблем займете найзручніше місце в гірському трамваї, щоб насолодитися видами Монблану, не чекатимете черги для фотографії на оглядовому майданчику.
Найбільший недолік навесні та восени – холод – температура вдень ледве досягає +8…+16℃, а вночі опускається до нуля і навіть мінусових позначок. Частина стежок може бути засипана снігом. Та й походити босими ногами по одному з численних озер наважаться тільки моржі. Зате можна тепліше одягтися і насолодитися єднанням із природою, по-справжньому відчути тишу, набратися вражень на довгі роки. Чи не для цього ми міняємо метушню міста на гірські пейзажі?!
Автор: Оксана Дубровська
Письменниця, копірайтерка. Відкрила для себе свободу сільського життя та смак ранкової кави біля берегів Уманки.