Що таке скандинавська ходьба, як для неї підібрати палиці
Зміст:
У нашому блозі є докладна стаття про те, Як вибрати трекінгові палиці для гір і трейлового бігу, але в ній ми не розповіли про ще один вид спортивних палиць — для скандинавської ходьби. Виправляємося, у цій статті відповімо на такі запитання:
- Що це за дисципліна — скандинавська ходьба, чому вона має таку популярність?
- Кому варто нею займатись, та чи варто взагалі?
- Чим скандинавські палиці відрізняються від трекінгових?
- Яку роль вони відіграють у ходьбі?
- Яка різниця між дешевими палицями і дорогими?
- Який одяг і взуття треба для занять скандинавською ходьбою?
Що таке скандинавська ходьба
Північна (Nordic Walking, Скандинавська або Фінська) ходьба — це особливе піше пересування рівнинною, часто міською, місцевістю з обов'язковим використанням спеціально розроблених палиць. Дехто вважає її різновидом спортивної ходьби, оскільки потрібно не просто пройтися, а дотримуючись певної методики і техніки. Зокрема, витримувати задану амплітуду та ритмічність почергового руху рук і ніг, при цьому палицями потрібно активно відштовхуватися.
Попри зовнішню простоту дій, відчувається навантаження на все тіло, тренуються м'язи, кровоносна та дихальна система... Це доступний спосіб підтримання фізичної форми для тих, хто не може займатися спортом через різні обставини (травми, захворювання, вік).
Вважається, що Nordic Walking придумали у 1940 році професійні фінські лижники, які вирішили бігати з палицями поза лижним сезоном для підтримання потрібної форми. А першим, хто описав ходьбу з палицями, як окрему спортивну дисципліну, став Маурі Репо. У своїй статті "Hiihdon lajiosa" (1979 рік) він описує принципи ходьби, які ґрунтувалися на літніх вправах лижників, а також правильність рухів і вимоги до палиць.
У продажу перші "скандинавські" палиці з'явилися 1997 року, їх розробила і випустила фірма Exel Oyj. З їхньої легкої руки увійшов в ужиток і сам термін Nordic Walking. Цього ж року у Фінляндії з'явилися перші курси, підготували понад 2 тисячі викладачів, почався справжній бум, який переплеснувся в інші країни.
Як бачите, скандинавська ходьба, як самостійне явище, з'явилася зовсім нещодавно... хоча, звісно ж, ходіння, спираючись на 1 або 2 палиці, люди практикували здавна. Пастухи, паломники та листоноші використовували допоміжні палиці для переходів в умовах складного рельєфу, вбрід, у лісах і горах. І зрозуміло, адже маючи під час ходьби додаткову опору, ви не тільки здобуваєте підвищену стійкість на слизькій або нерівній поверхні, а й трохи розвантажуєте ноги, поперек, передаєте частину навантаження на плечі, передпліччя і весь грудний м'язовий корсет, змушуючи його також працювати.
Одяг та аксесуари для скандинавської ходьби
За великим рахунком, щоб почати займатися, єдине, що дійсно необхідно, це власне палиці для скандинавської ходьби. Про них докладніше розповімо нижче. Також для перших кроків потрібен спортивне взуття, зручний одяг, ну і, звичайно ж, бажання щось змінити у своєму житті ;)
Згодом, якщо цей вид спорту вас захопить і ви станете ходити довше, далі, в холодну і дощову пору року, то крім палиць знадобиться функціональне екіпірування. Це:
- зручні кросівки, а в зимову пору року черевики;
- термошкарпетки та термобілизна;
- вітрозахисні штани й куртка;
- рукавички та бафф;
- полегшений рюкзак;
- термокружка або термос.
До речі про термоси, поради щодо їх вибору дивіться в нашому відео:
Підбирати комплект ходового одягу рекомендуємо згідно з Тришаровою концепцією. Тобто футболка або, в холодну пору, кофта+кальсони мають бути з функцією терморегуляції (підійде спеціальна спортивна або туристична термобілизна), щоб відводили вологу та швидко висохли. Щоб утеплитися, беріть одяг із флісу, адже цей матеріал легкий, еластичний і навіть у вологому стані зберігає теплоізоляційні властивості. У дощ або вітряну погоду знадобиться мембранна штормівка — тонка, легка курточка, що складається в маленький мішечок, не промокає і не продувається, але відводить вологу від вашого тіла (простіше кажучи дихає, виводить назовні пар).
Отже, коли тепло — йдете в термусі, подув вітер — накинули штормівку, холодно — одягнули фліску. Термоодяг відводить від тіла піт, далі фліс вбирає його і поступово передає назовні або куртці (але поки фліс вологий все одно в ньому тепло), мембрана виводить його назовні. Тож негода не перешкода для тренувань!
Взуття потрібне легке і зручне, розраховане на перетнуту місцевість, наприклад, кросівки для трейлранінгу або трекінгові напівчеревики. Але для початку цілком підійдуть і звичайні міські кросівки.
Відмінність скандинавських палиць від трекінгових
Справедливості заради варто сказати, що спочатку не було ніяких специфічних знарядь, ходили хто з чим міг — з лижними палицями, з похідними, з тростинами або іншими відповідними жердинами. Зараз же ринок представляє великий вибір виробів, розроблених саме для Nordic Walking — з різних матеріалів, з різноманітними конструкціями руків'я і темляка, з декількома видами насадок-наконечників.
Основною відмінною рисою скандинавських палиць від трекінгових моделей є специфічний темляк або як його ще називають ремінець-капкан. На трекпалицях ремінець вузький і тонкий, а на палицях для скандинавської ходьби він більш схожий на регульовану пом'якшену напіврукавичку. Ця перехідна ланка між кистю і руків'ям дає можливість не стискати руків'я пальцями (палиця повинна природно рухатися з ходоком) і не втрачати час на пошук долонею правильної позиції.
Ще одна ключова відмінність — наконечник. У лижних виробів він буде гострим, у трекінгових прямий і з різними насадками для стійкості на різних ландшафтах, а у палиць для скандинавської ходьби на наконечник надівається захисний гумовий ковпачок зі скосом під певним кутом. Цей кут необхідний для дотримання правильної постановки та розмаху рук. Крім скосу "черевички" для скандинавських палиць розрізняються між собою глибиною і малюнком "підошви".
За конструкцією всі спортивні палиці діляться на цільні (односекційні), двосекційні та трисекційні. Скандинавські не виняток, але суворість вибору тут мінімальна. На що орієнтуватися? У двосекційних всього одна точка з'єднання, відповідно знос палиць буде меншим. Плюс трисекційних у більш точному регулюванні довжини та в тому, що в складеному вигляді вони набагато коротші, їх зручніше транспортувати.
До речі. Палиці для скандинавської ходьби істотно коротші, ніж ті, що для бігових лиж. Якщо використовувати занадто довгі, буде надмірне навантаження на коліна і спину. Тому для початку новачкам радять відрегулювати довжину так: взявши палицю за руків'я і поставивши її на землю, між плечем і передпліччям має вийти кут 90 градусів.
Також є формула підбору довжини палиць залежно від підготовки ходока:
- Для людей з невисоким темпом ходьби або людей, які відновлюються після захворювання, травми, краща формула: зріст людини х 0,66. Наприклад: зріст 171 см х 0,66 = 112,86 (можна використовувати палиці 110 см).
- Для більш тренованих людей, любителів ходьби середньої інтенсивності, підходить формула: зріст людини х 0,68. Наприклад: зріст 171 см х 0,68 = 116,28 (можна використовувати палиці 115 см).
- Для спортсменів, любителів швидкого темпу ходьби, підійдуть палиці, довжина яких розраховується за формулою: зріст людини х 0,70. Наприклад: зріст 171 см х 0,70 = 119,7 (можна використовувати палиці 120 см).
Налаштуйте довжину під себе, походіть і прислухайтеся до відчуттів. Важливо, щоб було зручно і навантаження відчувалося рівномірно в усьому тілі. Якщо помічаєте, що втомлюються тільки руки або болять коліна, то міняйте довжину і знову спостерігайте за самопочуттям. Якщо ви новачок або любитель і не женетеся за рекордами, то не зациклюйтеся на цифрах, а намагайтеся органічно внести у своє життя трохи активності й насолоджуватися гарним самопочуттям. Адже ходьба з палицями — це не стільки спорт, скільки певна медитація, спосіб на якийсь час відійти від побутових і соціальних турбот, прислухатися до себе, можливо побачити те, чого раніше не помічали…
Різниця дешевих і дорогих палиць для ходьби
Дорогі палиці від бюджетних відрізняються матеріалом руків'я, самої труби і наконечника. Як правило, більшу ціну ми платимо за високу міцність при легкій вазі. Є ще такий параметр, як "дзвінкість", мається на увазі цілісність конструкції, без люфтів. Якісний виріб відчувається, як цілісний/злитий, попри те, що складається з двох/трьох висувних секцій.
Навіщо потрібна скандинавська ходьба
Сучасні реалії такі, що багато хто з нас страждає на гіподинамію. Занадто низька фізична активність через сидячу роботу, особливо віддалену (не доводиться навіть "зайвий" раз пройтися в офіс), розвинену систему комфортного громадського транспорту, доступність кур'єрської доставки та інших благ цивілізації. Малорухливий спосіб життя нікому на користь не йде, а загрожує проблемами. Так не довго і геморой заробити (без недостатньої циркуляції крові в малому тазу), і ожиріння, і цілий букет серцево-судинних захворювань.
Ті, хто все це розуміє, шукає вид активності собі до снаги, до смаку і по кишені. Адже далеко не кожен здатен пробігти 5 км або "відпахати" 2 години в тренажерці — комусь не дозволяє здоров'я, а комусь дуже погана фізична форма. А інтенсивна прогулянка доступна практично всім. Ось і відповідь, чому скандинавська ходьба набирає такої популярності і чи варто нею захоплюватися людям, які ведуть малорухливий спосіб життя.
Що ще? Ще це спосіб усамітнитися на природі, прислухатися до себе, відчути своє тіло, вловити поняття "рух — це життя". Якщо ходити поодинці вам нудно, то пошукайте місцевий клуб зі скандинавської ходьби. Це можливість познайомиться з цікавими людьми, відкрити для себе раніше незвідані локації, дізнатися щось нове, та й з групою, можливо, заняття будуть продуктивнішими.
Як ви вже зрозуміли, ходити можна по-різному: одному і великими компаніями, вдень і вночі (з налобним ліхтариком), регулярно і зрідка, коли є на це час, у лісах і горах, узбережжям і в міських парках. Наприклад, у Києві є чудова "стежка здоров'я" на території Голосіївського парку. Там узагалі не відчувається плин життя великого міста. Тож беріть термос чаю та легкий перекус, вмикайте улюблену музику/аудіокнигу або ж налаштовуйтесь на звуки природи… і в дорогу!
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.