Автор:
Змінено:
Список речей та спорядження для трекінгу в горах Непалу
Найпопулярніші треки в Непалі ведуть до базових таборів восьмитисячників або навколо них. Напевно, ви готуєтеся в похід до Евересту або Аннапурни, а можливо до Манаслу або Дхаулагірі, раз зазирнули на цю сторінку... Якщо так, то ви прийшли за адресою! Адже X-Zone, як магазин, що спеціалізується на гірському спорядженні та екіпіруванні, зібрав для туристів список речей, які потрібно завчасно купити в подорож Гімалаями. А також наводимо інформацію про вимоги до споряги та добірку корисних матеріалів з нашого блогу.
Цей список індивідуального туристичного спорядження рекомендаційний, сформований на основі досвіду наших партерів турклубу Кулуар. Тут враховано, що група проживає в лоджах (гірські притулки) і підіймається на висоти 4-5 тис. м над рівнем моря, де треба бути готовим до глибокого снігу, сильних вітрів, морозів до -15℃. І нагадуємо: трекінг у Непалі характеризується можливістю найняти портера для перенесення речей. Ми рекомендуємо скористатися його послугами, а не економити на власному здоров'ї та комфорті.
Туристичне спорядження в похід до Евересту, Аннапурни, Манаслу
Трекінговий наплічник. Оскільки більшу частину спорядження ви складете в баул портера, для денних переходів від лоджі до лоджі буде достатньо невеликого рюкзачка. Орієнтуйтеся на об'єм 20-40 л, залежно від того, скільки речей перекладете на плечі носія і скільки місця займе те, що буде необхідне впродовж дня на маршруті (вода, перекус, аптечка, дощовик і деякі теплі речі). Під час вибору рюкзака приділіть увагу таким характеристикам: зручна посадка по спині, широкі м'які плечові лямки та поясні ремені, вентильована спинка (наприклад, як у моделі Kailas Mystery), бажана наявність відділу для гідросистеми.
Корисні статті: Як скласти рюкзак, Який рюкзак купити для гірського трекінгу або для ручної поклажі та міського туризму.
Питна система — елемент не обов'язковий, але бажаний. Адже в Непалі пити з джерел небезпечно, а значить воду доведеться нести на собі. Зручніше залити її в гідратор і пити на ходу, не зупиняючись (як, наприклад, щоб дістати флягу з рюкзака).
Стаття в тему: Як вибрати гідратор і флягу для питної води.
Рейнкавер. Якщо накидка від дощу не вбудована в рюкзак, то обов'язково купіть її окремо. Вона значно подовжує життя наплічника, захищаючи його від опадів, механічних пошкоджень, забруднень і впливу ультрафіолету.
Спальний мішок. Він потрібен не тільки тим, хто планує спати в наметах, а й тим, хто ночує в лоджах. Адже гімалайські гірські притулки не опалюються, температура в приміщенні на висоті понад 4 тис. м ночами опускається до 5-10 градусів морозу. Відповідно беріть спальник із температурою комфорту -5...-10℃. Краще — з пуховим наповнювачем, оскільки він значно легший і компактніший за синтетичний. Не варто переживати, що пух намокне, оскільки в сезон трекінгів дощів дуже мало, та й все одно завжди потрібно упаковувати його в гемочохол. Якщо шукаєте дешевший варіант, то можна взяти спальник із синтетичним утеплювачем (враховуйте, що на потрібну температуру він буде більш об'ємним і важким).
Корисні статті: Як вибрати спальний мішок і Як подовжити життя спальника.
Вкладиш у спальник — не обов’язковий, але бажаний елемент особистого туристичного спорядження. Насамперед це аксесуар, необхідний для гігієни тіла і спального мішка (не брудниться зсередини), він надає комфорту і додаткове утеплення. Так, наприклад, якщо у вас є хороший спальник на температуру близько 0 ℃, то щоб у трек до Евересту чи Аннапурни не купувати новий, можна взяти флісове простирадло-вкладиш.
Трекінгові палиці потрібні навіть для простих походів, оскільки гімалайські стежки постійно ведуть вгору-вниз, створюючи незвичне навантаження на м'язи й суглоби. А палиці частково розвантажують ноги і спину, допомагають утримати рівновагу. Головна вимога до цього елемента спорядження — швидке, легке регулювання довжини з малим кроком, бо міняти її доведеться часто. Тобто підходять телескопічні моделі з подовженим руків'ям і фіксатором типу FlickLock, як, наприклад, у палиць Black Diamond серії Trail.
Корисна стаття: Все про трекінгові палиці.
Аксесуари, що потрібно взяти з собою в тур-похід горами Непалу
Ліхтарики. Налобний знадобиться для нічних виходів і для користування в лоджах, де немає освітлення. Також для комфортного проведення вечорів знадобиться невеликий кемпінговий ліхтар або навіть ціла гірлянда — це не велика вага/об'єм, зате вельми приємна атмосфера.
Корисна стаття: Як вибрати налобний ліхтарик.
Сонцезахисні окуляри та жорсткий футляр для них. Обов'язково якісні спортивні, з фактором захисту від ультрафіолету 2-3, а якщо трек проходить на висотах понад 5 тис. м і по снігу, то і 4 категорії захисту не буде багато. Тому в ідеалі взяти 2 пари або гірські окуляри-хамелеони. Перед покупкою приміряйте, щоб вони щільно сиділи на обличчі та мали бічні "щитки" для захисту від УФ. Зверніть увагу: від висоти 3 тис. м носити їх потрібно постійно, навіть у похмуру погоду. Для транспортування завжди кладіть у жорсткий футляр.
Усі нюанси про захист очей у гірських умовах читайте в статті: Які сонцезахисні окуляри купити в гори.
Сонцезахисний крем з SPF 50+, бальзам для губ з SPF 30+ і зволожувальний тонік (шкіра сильно обвітрюється, пересушується і тріскається, а заживає дуже повільно). Крем від сонця буде потрібен буквально на кожному кроці, починаючи з прибуття в Катманду і до відльоту додому. Сонце в Непалі досить активне, тому наносити захист потрібно на всі відкриті ділянки шкіри, в тому числі на руки, вуха та внутрішні стінки носа. Адже навіть у похмуру погоду можна обгоріти, що тягне за собою погіршення самопочуття, підвищення температури.
Корисна стаття: Як захиститися від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання високо в горах.
Особиста аптечка, в яку потрібно покласти:
- Якісні репеленти, адже непальські кліщі, комарі та інші москіти переносять небезпечні інфекції. Цій темі у нас присвячена окрема велика стаття Як у поході захиститися від комах.
- Лейкопластирі, еластичний бинт, перев'язувальні матеріали;
- Знеболювальне і жарознижувальне;
- Препарати від застуди, зокрема льодяники для горла і краплі від закладеності носа;
- Сорбенти і засоби для поліпшення травлення;
- Ваші "улюблені" медикаменти й ті, які порадить сімейний лікар.
Куди все це скласти? Запрошуємо до вітрин X-Zone, де ви можете вибрати і купити порожній органайзер або вже заповнену туристичну аптечку.
Засоби особистої гігієни. Крім стандартного набору із зубної щітки і пасти, туалетного паперу й антисептика/санітайзера, радимо взяти сухий шампунь та кілька упаковок вологих серветок для похідного "душу" (митися в душі гірського притулку зазвичай холодно і дискомфортно). Рушник із мікрофібри беріть маленький — для обличчя і рук, цього достатньо.
Стаття в тему: Критерії підбору туристичного рушника.
Також нагадаємо, не зайвим буде включити до списку речей в Непал:
- Водонепроникні чохли для гаджетів, документів і герметичні мішки для одягу та іншого туристичного спорядження.
- Павербанк, запасні елементи живлення для гаджетів.
- Перекус: сухофрукти, горіхи, снеки, енергетичні гелі та батончики зі спортивного харчування, а також улюблений чай та/або кава (ті, що доступні на треках, не смачні).
- Маленький термос або герметичну термочашку на 0,5-0,7 л, щоб брати свій напій у денні переходи.
- Дрібні іграшки, олівці, блокноти в подарунок для місцевих дітей.
Взуття, необхідне для трекінгу Гімалаями
Трекінгові черевики підбирайте згідно з такими вимогами: хороша фіксація суглоба, верх із міцного дихаючого матеріалу (суцільношкіряні або комбіновані), підошва з протектором, що забезпечує стійкість на слизьких і сипучих поверхнях. Перед тим, як купити, обов'язково приміряйте взуття на товсті трекінгові шкарпетки — пальці мають вільно ворушитися, але водночас нога не повинна соватися взад-вперед.
Повний гайд з вибору черевиків читайте в нашій статті Взуття для гір: яке буває і за якими критеріями підбирати.
Пара легкого взуття — це можуть бути шльопанці (але не в'єтнамки), крокси та/або босоніжки. Вони потрібні, щоб після приходу в лоджі дати відпочити ногам і "подихати" черевикам, а також, щоб гуляти в містах.
Додатково радимо взяти кросівки. Що більш функціональні, то більш універсальним буде їхнє використання. Наприклад, проста текстильна модель підійде лише для прогулянок у Катманду та переміщення в лоджах, але в такому разі в них мало сенсу, оскільки їх легко замінити сандалями. А ось якщо візьмете трекінгові кросівки з жорсткою підошвою, підтримкою стопи, гумовою окантовкою і вологовідштовхувальним верхом (мембранні, наприклад), то на гірських стежках вони можуть бути гідною заміною ботів (і це гарний варіант не тільки для розвантаження ніг/черевиків, а й на випадок, якщо раптом основна пара промокне або порветься).
Детальна інструкція щодо кросів для гір тут: Як вибрати похідні кросівки.
Гамаші/ліхтарики/бахіли. Цей елемент екіпіровки надягають поверх взуття і штанів для того, щоб захистити від механічних пошкоджень матеріали, потрапляння всередину камінців, дрібного сміття, дощу і снігу. Для трекінгу в Непалі беріть саме туристичні моделі — заввишки до колін, з фіксацією лямкою або тросом під підошвою (коротких бігових буде замало в засніжених місцях, а в повних альпіністських бахілах — незручно і жаркувато).
Рекомендований туристичний одяг
Термоодяг. У похід Гімалаями вам потрібен той самий класичний набір: 1 комплект тонкої "активної" синтетичної термухи для денних переходів і 1 комплект товстої "пасивної" з вовни мериноса або мікрофлісу — для відпочинку в лоджах, сну і нічних виходів. Також рекомендуємо взяти спідню термобілизну, оскільки такі труси і бра мають терморегулювальні й антибактеріальні властивості, запобігають натиранню і подразненню шкіри в інтимних зонах.
Корисні статті: Що таке активний і пасивний термоодяг, Принципи вибору термобілизни для походів у гори.
Трекінгові термошкарпетки — це один з найважливіших елементів екіпіровки в будь-якому поході, оскільки від них залежить стан ніг (перегрів, переохолодження, виникнення мозолів і навіть травм). Радимо взяти 5 пар різної щільності та висоти, щоб ви могли підібрати на місці найбільш підходящі:
Одні — для сну — мають бути максимально м'якими та вільними (враховуйте, що до вечора ноги набрякають і тугі гумки погіршуватимуть кровообіг). Хороший варіант — товсті вовняні, так шкіра буде максимально дихати, а великі петлі (як на банному махровому рушнику) ще й створять легкий ефект масажу... Але найбільший кайф під час відпочинку ногам забезпечать пухові чуні ;) цей аксесуар маленький легенький, але дуже теплий і затишний.
Ходові, обов'язково трекінгові: одна пара — синтетичні й максимально тонкі, друга — товсті з мериносової вовни, ще 2 пари — середньої щільності. За висотою підбирайте так, щоб шкарпетки були вищими за черевики, оскільки це захист від натирання верхом черевика.
Корисні статті: У чому особливості шкарпеток для трекінгу, Для чого потрібні термошкарпетки, Як вибрати термошкарпетки в похід.
Флісовий одяг потрібен як бівуачний і ходовий утеплювальний шар. Штанів достатньо однієї пари мікрофлісових з термокомплекту, але за бажанням можна взяти і другі тепліші з полартеку. Кофти краще 2-3, де одна з мікрофлісу, друга середньої щільності й третя максимально товста. Хоча другу і третю можна замінити легким пуховим светром і софтшеловою курткою. Якщо ви не орієнтуєтеся в цих різновидах туристичного екіпірування, радимо звернутися за допомогою до консультантів X-Zone, завдяки великому досвіду вони допоможуть купити те, у чому буде комфортно саме вам.
А також розібратись допоможуть статті: Як вибрати флісову кофту, Що таке Polartec, Як правильно одягнутися в гори: система шарів одягу на практиці.
Тепла куртка і штани. У цьому одязі вам має бути комфортно за 0...-5℃ (дівчатам можна і до -15°C). Це може бути як альпіністський пуховик, так і лижна куртка на синтетичному утеплювачі, головне — зручна і не важка, оскільки ви в ній проводитимете не тільки вечори, а й підійматиметеся на висоти 4-5 тис. м. Щодо штанів ті самі запити — утеплені пухом або легким синтетичним наповнювачем.
Корисні статті: Як обрати пуховку для походу в гори, Основні відмінності пуху від синтетичного утеплювача.
Вітрівка. Її головна роль — захист від вітру, цей показник має бути високим. Захист від опадів, якщо ви йдете навесні або восени, менш важливий, оскільки це сухі сезони. Тому не обов'язково брати водозахисну мембранну куртку, можна взяти з матеріалу windstopper або softshell з високими вітрозахисними характеристиками. Віддайте перевагу моделям з вентиляційними блискавками, вітрозахисною "спідницею" та регульованим капюшоном.
Детальніше про матеріали читайте в статтях: Про мембрану, Про софтшел.
Штани для трекінгу. Аналогічно: краще софтшел або віндстопер. А мембранні є сенс брати лиш у тому разі, якщо вони у вас вже є, в них дуже зручно і матеріал відмінно захищає від вітру. Для ходу на невеликих висотах будуть зручні нейлонові з вологозахисним просоченням.
Дощовик. Саме це туристичне спорядження необхідне для захисту від раптових гімалайських злив (а не мембранка), які можуть наздогнати на маршруті в перші й останні 2-3 дні, залежно від висоти вашого треку. Найзручніша модель, у чому консультанти X-Zone переконалися самі та іншим рекомендують, — дощовик-пончо, який скроєний для накидання на рюкзак і при цьому доволі комфортний в активному русі гірською місцевістю.
Головні убори. Однозначно потрібна кепка або панама з широкими полями для максимального захисту обличчя і шиї від палючого сонця. На прохолодну погоду запасіться 2 бафами (1 тонкий і 1 флісовий) та теплою вітрозахисною шапкою.
Рукавички: пара тонких флісових або софтшелових і ще одні утеплені на морозну погоду.
Шорти, футболки і... сукенка. Кілька днів ви проведете в Катманду і, можливо, в інших містечках. Для цих прогулянок не потрібне функціональне екіпірування. Тому можете сміливо змінити спортивно-туристичний образ на такий, який вам до душі. Хтось бере з дому легкі сарафани/шорти та футболки, а хтось ходить в етнічному вбранні, купленому після приїзду до Непалу... Представницям прекрасної статі радимо в обов'язковому порядку взяти яскраву сукню, адже в ній, на тлі могутніх восьмитисячників, виходять найкрутіші фото.
Наостанок зазначимо, що тут наведена лише коротка інформація, а в блозі — більш детальний гайд про те, як зібратись у трекінги Гімалаями. І нагадаємо: якісне туристичне спорядження для походів у горах Непалу ви можете купити онлайн в інтернет-магазині X-Zone або ж прийти на примірку до нашої затишної крамнички в центрі Києва на вулиці Антоновича, 122. Ласкаво просимо!