Автор:
Змінено:
Спорядження для сходження на гори Мера та Айленд-пік у Непалі
Особливість навіть простеньких тур-походів у Непалі полягає в унікальній можливості за короткий час побувати у всіх природних зонах, від джунглів до вічних снігів. А що вже казати про сходження на високі піки?! В цій жаркій країні гір перед альпіністами постає величезний вибір восьмитисячників, включаючи омріяний Еверест, а також чимала кількість привабливих і значно простіших вершин, серед яких особливо популярні Мера-пік та Айленд-пік. Підйом на ці гори буде успішним, якщо ви фізично підготуєтесь та правильно підберете туристичне спорядження. Для безпечного сходження воно має бути професійним, якісним, сертифікованим. Власне про вимоги до сучасної споряги, одягу й аксесуарів розповідаємо нижче. А також радимо завантажити короткий чек-лист від нашого партнера — турклуба KULUAR.
Стаття в допомогу: Спорядження й одяг для альпінізму та висотних походів в горах Непалу.
Список туристичних речей для підйому на гори-шеститисячники Гімалаїв
Теплий спальний мішок. Більшість непальських лоджів (гірські притулки) облаштовані ліжками з матрацами, подушками, ковдрами. Але в спальнях немає опалення! Якщо до 3000 м в них комфортно під ковдрою, то вище без теплого мішка не обійтись. Та й спати у своєму “коконі” більш гігієнічно. Ми рекомендуємо обирати пуховий, оскільки повітря в Непалі сухе, дощі в сезон сходження рідкісні та і спатимете ви у кімнатах. Можна обійтись і синтетичним, але він буде важчим і габаритнішим. Обирайте модель з температурою комфорту 0…-10 ℃ для чоловіків або -2…-15 ℃ для жінок.
Корисні статті: Як вибрати і купити спальний мішок, Все про прання й зберігання спальника.
Трекінговий рюкзак. Об’єм його залежить від того, будете ви наймати портера чи ні. Якщо нестимете все індивідуальне та частково групове туристичне спорядження на собі, то знадобиться наплічник на 50-60 л, в іншому випадку краще взяти на 20-40 л. Який би об’єм не був, важлива якість і зручність рюкзака, а саме наявність вентильованої спинки, широкого розвантажувального поясу, відділення для ємностей з водою (кишені, а краще відсік для гідратора). Радимо також мати рейнковер, який захистить рюкзак і речі від намокання.
Корисні статті: Вибір наплічника у гори, Види рюкзаків на 10-40 літрів, Складаємо туристичний рюкзак.
Килимок. Рекомендуємо надувну модель від фірми Yate з внутрішньою термоізоляцією, тоді спати буде тепло та м’яко. Якщо бюджет обмежений, то можна взяти складний килимок Izium, який в сукупності з теплим спальником забезпечить комфортну ночівлю.
Корисна стаття: Обираємо туристичний килимок.
Трекінгові палиці. Неприємні наслідки від навантаження на спину й ноги мінімізують трекінгові палиці. Розкладні моделі не займають багато місця, зате під час треку розвантажують суглоби та допомагають підтримувати рівновагу.
Корисна стаття: Вибір та регулювання трекінгових палиць відповідно зросту.
Спеціальне особисте альпіністське спорядження
Нижня обв’язка. Підійде сучасна страхувальна система (наприклад, Summit Climbing Harness від бренду Kailas) з можливістю регулювання розміру на ножних петлях і кількома петлями-поличками для карабінів. На безпеці економити не можна, тому купуйте лише сертифіковане екіпірування відомих сучасних брендів.
Два вуса самострахування. Екіпірування призначене, щоб спростити спуск з гори та забезпечити додаткову страховку. Для цих задач також варто брати високоякісну модель, що виготовляється з надміцної мотузки/стропи на основі нейлону та поліматеріалів.
Каска для альпінізму. Це гірське спорядження має бути легким і міцним. Сучасні вироби добре регулюються й адаптовуються під форму голови альпініста. Але приміряйте каску в шапці, бо на висоті холодно, а вам важлива зручність. Не зайвим буде впевнитись у сумісності кріплень з вашим ліхтариком.
Карабіни. Знадобиться 4 штуки з муфтою. Серед яких 1 великий, а 3 середнього розміру і максимально легких. Радимо потренуватися, щоб ними було зручно користуватися у рукавичках та однією рукою.
Жумар (затиск). По мотузках, використовуючи жумар, група поступово вийде на гребінь, а за ним і на вершину, тому цей елемент — мастхев. Зверніть увагу, що є моделі під ліву і праву руку, тож обирайте під свою робочу.
Спусковий пристрій (стакан, кошичок, АТС Guide). Використовується для страховки та під час спуску. Якщо сумніваєтесь, який обрати саме для ваших задач, проконсультуйтесь в нашому магазині, адже є спускові пристрої, що підходять для мотузок лише невеликого діаметра.
Льодоруб. Льодовий інструмент має бути якісним, що підтверджується сертифікатом виробника. З його допомогою ви будете долати льодові схили Мера або Айленд-пік, тому краще купувати льодоруб, яким ви вже користувались раніше або схожу модель. Довжина інструменту обирається за вашими фізичними параметрами та згідно з майбутніми задачами.
Альпіністські кішки. На маршруті буде льодове плато, тому знадобляться кішки (бажано з накладками, що протистоять налипанню снігу). Рекомендуємо 12-14-зубні моделі зі сталі, які випускають фірми Petzl і Kailas. Перед виходом не забудьте підігнати їх під свої черевики.
Одяг для сходження на вершини Мера та Айленд-пік
Легкий головний убір. Знадобиться кепка або капелюх — вирішуйте, що зручніше для вас. Головне, щоб голова була захищена від сонця, а разом з нею чутлива шкіра шиї, вух та носа. Також радимо взяти баф, який залежно від ситуації захистить від вітру, пилу, сонця, холоду. Бафи дуже популярні серед похідників й альпіністів, тому в нашому фізичному й онлайн-магазині туристичного спорядження вони представлені у великому асортименті.
Тепла шапка. Оберіть модель, яка добре зігріватиме і не продуватиметься вітром. Верхній шар з вовни або синтетичного матеріалу, а от внутрішній бажано на флісі та/або з віндстопером.
Флісові рукавички — обов’язковий елемент спорядження. Тканина тепленька і швидко сохне, тож руки будуть захищені від переохолодження. Якщо ви любитель фотографувати все і всюди, радимо купити рукавички з функцією touch screen, щоб не доводилося їх знімати.
Теплі гірські рукавиці для сходження. Програма передбачає ранні виходи і набір висоти понад 6000 м, а там дуже зимно! Візьміть утеплені рукавиці, які не продуваються, бо ними ви будете триматися за холодні “поручні” під час проходження складних ділянок плато.
Тепла пуховка. Куртка знадобиться для ранніх виходів, в дні сходжень на Мера-пік чи Айленд-пік. Та й у лоджах (пам’ятаєте, в Непалі вони не опалюються) під час вечірніх посиденьок зігрітися допоможе саме пуховик. Чоловікам зазвичай достатньо куртки на температуру 0…-10 ℃, а жінками варто брати потепліше — остаточний вибір залежить від вашого сприйняття холоду.
Корисна стаття: Обираємо пуховку для походу в гори.
Мембрана куртка. Хоча дощів в міжсезоння майже не буває, та є вітри, тому шукайте мембранку з високими показниками вітростійкості. Показник водонепроникності повинен бути від 10000 мм. Якщо купуєте нову, то приміряйте капюшон, щоб він не перекривав огляд при поворотах голови.
Корисні статті: Як обрати штормівку, Все про догляд за мембранним одягом.
Мембранні штани. Знадобляться штани-самоскиди, які можна швидко одягнути під час дощу чи заметілі (наприклад, Turbat Isla).Також зручна модель від бренду Kailas з бічними блискавками для того, щоб не доводилося знімати взуття під час перевдягання.
Трекінгові штани — мастхев для походів Непалом. Вони виготовляються з надтонкого і міцного нейлону, який захищає від вітру, швидко сохне, а ще достатньо еластичний, щоб не сковувати рухів.
Шорти. Легкі й зручні — знадобляться в Катманду, а ще під час теплих днів на невеликих висотах. Рекомендуємо брати шорти з водовідштовхувальною обробкою.
Комплект термобілизни. Для сходжень і денних переходів потрібен одяг, який добре відводить вологу і швидко сохне, а ще підтримує комфортну температуру тіла. Беріть термобілизну на основі синтетики — перший шар продуманої системи утеплення.
Корисна стаття: Обираємо термоодяг.
Спідня білизна. Під час сходжень не буде можливості прати одяг, тож беріть ту кількість, якої вам вистачить на весь трек. В пригоді стануть труси і бра з антибактеріальним ефектом і терморегулюючими властивостями.
Корисна стаття: Для чого потрібна термобілизна.
Флісова кофта. Сходження передбачає поступовий набір висоти з, відповідно, поступовою зміною погоди. Тож радимо взяти 2-3 кофтинки: середньої та високої щільності. Моделі з застібками практичніші, бо дають можливість швидше регулювати температуру (а ще, скажемо по секрету, похідники люблять одягати їх задом наперед, коли дує вітер, адже спину і так прикриває рюкзак).
Корисні статті: Які бувають флісові кофти, Все про одяг з флісу Polartec.
Футболки. Вдень на сонці може бути до +25 °C, тож захочеться зняти все зайве і походити просто у футболці. Тканина має “дихати” і добре відводити вологу. А щоб не думати про прання і не перейматися через неприємний запах, обирайте моделі з антибактеріальним просоченням, тоді ваші футболки довше лишатимуться свіжими. Вистачить 2-3 штук на усю програму підйому на шеститисячники.
Трекінгові шкарпетки. В тривалому поході варто запастися 5 парами якісних термошкарпеток на синтетичній основі. Зважте, що під високі черевики потрібно купити високі шкарпетки, які добре тримаються на нозі — дієва профілактика натирань.
Корисні статті: Навіщо потрібні термошкарпетки в поході, Різновиди трекінгових шкарпеток, Як обрати й придбати термошкарпетки.
Вовняні шкарпетки або пухові чуні. Така м’якенька й тепленька пара надасть більшого комфорту під час відпочинку і сну, особливо на великих висотах.
Бахіли (ліхтарики, гетри, гамаші). Основна функція такого спорядження — унеможливити потрапляння вологи, бруду чи снігу у проміжок між черевиками і штанами. А ще бахіли подовжать строк служби взуття і одягу, тому радимо брати їх не лише в Непал, а й у будь-які походи горами.
Висотні та трекінгові черевики
Черевики для сходження мають бути з високим верхом для надійної фіксації гомілки та запобігання травмування і вивихів ніг. Підошву підбирайте таку, щоб "зубці" протектора були направлені в протилежні сторони — запорука того, що ви утримаєтесь на ногах як під час сходження, так і спуску. Також переконайтеся, що ваші черевики сумісні з альпіністськими кішками, мають ранти. Якщо ви ще не мали досвіду підбору черевиків, радимо звернутися за консультацією в магазин X-Zone (Київ, вул. Антоновича, буд. 122), адже від правильності вибору цього гірського спорядження залежить половина успіху проходження гімалайських вершин.
Корисна стаття: Які трекінгові черевики купити для сходжень.
Трекінгові черевики. Більшість ділянок маршруту проходять на незначних висотах, тому радимо взяти трекінгові черевики або кросівки. В них буде легше і не так спекотно. Не забувайте про те, що взуття для сходження і треку потрібно купляти на 1-1,5 розміру більше, ніж міське взуття. Адже ваші великі пальці на ногах не повинні торкатися носової частини, особливо це актуально під час спусків.
Корисна стаття: Як обрати і купити трекінгове взуття.
Трекінгові сандалі. Легке взуття знадобиться під час прогулянок в Катманду (до та після треку), а ще вечорами в селищах і базових таборах.
Корисна стаття: Якими бувають трекінгові сандалі.
Додаткові речі, необхідні в будь-якому тур-поході горами Непалу
Сонцезахисні окуляри. Для високих Гімалаїв, де згубна дія ультрафіолету на роговицю ока дуже значна, важливо мати сонячні окуляри 3-4 рівня захисту від УФ. Перед тим як купити, радимо поміряти, щоб переконатися, що модель щільно прилягає до обличчя. Оскільки, підйом на Меру й Айленд-пік передбачає повністю засніжені маршрути, то знадобляться окуляри з додатковими бічними щитками, що захистять очі від випромінювання, яке відбивається від снігового й льодового покрову.
Корисна стаття: Як обрати і купити сонцезахисні окуляри для гір.
Рушник. Додайте до особистого туристичного спорядження рушник з мікрофібри — не пошкодуєте. Він легкий, чудово вбирає вологу й швидко сохне. До того ж виробники часто обробляють вироби антибактеріальним засобом, який запобігає утворенню неприємного запаху.
Корисна стаття: Вибираємо якісний туристичний рушник.
Термос. Під час трекінгу в Непалі потрібно багато пити - спочатку прохолодної, потім теплої рідини, тому бажано мати особистий термос на 0,5-0,7 л. Ви можете заварювати в ньому як свій улюблений напій, так і заливати непальський масала-чай (з молоком і прянощами).
Корисні статті: Популярні виробники термосів, Обираємо якісний термос.
Налобний ліхтарик. Для сходження на шеститисячники доведеться виходити до світанку, коли ще дуже темно, тому знадобиться налобний ліхтарик. Беріть додаткові елементи живлення, адже розетки будуть не у всіх лоджах. Нагадаємо, що зручно, коли ліхтарик сумісний з кріпленнями на касці.
Корисна стаття: Переваги туристичний налобних ліхтарів.
Аптечка. Будь-який тур-похід горами Непалу — це 1-3 тижні перебування в незвичних умовах (зміна кліматичної зони, режиму дня, фізичного навантаження), що часто призводить до розладів травлення та застуд. Ще бувають розтягнення чи вивихи, тож зберіть необхідні медикаменти, включаючи препарати від особистих хвороб. В магазині X-Zone можна купити чохол для ліків з щільного матеріалу або вже наповнену аптечку.
Крем від сонця. На високогір’ї шкіра піддається значному впливу UVB/UVA променів, тому обов’язково потрібно змащувати відкриті ділянки (ніс, вуха, щоки, руки) сонцезахисним кремом. А ще в непальських горах доволі сухий і вітряний клімат, тож не завадить і додаткове зволоження. Щоб не брати два різних креми (сонцезахисний SPF50+ та для зволоження), рекомендуємо один надійний засіб Lifesystems Mountain Factor, який захищає від всіх видів ультрафіолетового випромінювання і містить вітаміни E та B. Є у фірми Lifesystems і гігієнічна губна помада, яка також знадобиться в горах.
Корисна стаття: Як захистити шкіру від УФ-випромінювань.
Гермомішки. В міжсезоння випадає мала кількість опадів та все ж кожен трек непередбачуваний, тому радимо скласти одяг, документи, гаджети в гермочохли. Бо ніщо так не цінується в горах як сухі речі.
Ми розібрали основне туристичне спорядження, яке суттєво полегшить сходження, збереже здоров’я і гарний настрій. Ще нагадаємо прихопити кілька важливих речей:
- вологі гігієнічні серветки;
- туалетний папір;
- гаджети та звісно фотоапарат з зарядними пристроями й додатковими елементами живлення;
- смаколики (снеки, горішки, батончики);
- цукерки для місцевих дітлахів.
Побувати в Непалі, пройти крізь рододендровий ліс і побачити Еверест, а до того ж здійснити підйом на одну з гір Гімалаїв — мрія, яка ближча ніж здається. При наявності якісного спорядження й досвідченого тимлідера можливо все!