Яке спорядження необхідне на маршрути віа феррата
Зміст:
Усе спорядження для via ferrata, в обов'язковому порядку, має відповідати вимогам Міжнародної федерації альпінізму та скелелазіння UIAA і мати відмітку щодо проходження сертифікації. Каска тут підбирається лише спеціальна, адже лижний чи велосипедний шолом не сертифіковані для заняття альпінізмом чи скелелазінням, і тим паче розраховані на зовсім інші види ударів. Говорячи про самостраховку, ні в якому разі, не можна використовувати короткі відтяжки з двома експрес-карабінами, вони конструктивно не призначені для цього!
Що ж, зараз це звучить, ніби, інопланетні манускрипти, але, читаючи та заглиблюючись в тему, ви зрозумієте чітко усі нюанси скельного маршруту, назва якого "віа феррата". Погнали!
Via ferrata: що це, чим відрізняється від скелелазіння
Віа феррата (via ferrata, via attrezzata, sentiero attrezzato, Klettersteig) - з італійської "залізний шлях". Це особливий вид гірського маршруту, обладнаного металевими конструкціями, такими як сталеві штирі, троси, сходи, місточки, навісні переправи тощо. Ці маршрути часто прокладають вздовж скель.
Самі шляхи можуть бути дуже різними. Як короткі 30-хвилинні в так званих ферратних аренах на скельних стінах із розгалуженням різної складності та простим, зручним спуском (в кінці якого часто чекає кав’ярня). Так і довгі - займають цілий день, зі сходженням на 3-тисячні висоти та зі спуском через льодовики. Можуть бути і багатоденні переходи від притулку до притулку з цілою системою протяжних феррат.
Якщо ви хоча б трішки знаєте, як лазити на скеледромі чи безпосередньо на скелях, то напевне зрозумієте, наскільки віа феррата відрізняється від скелелазіння:
- зазвичай "залізні шляхи" ведуть горизонтально з плавним набором висоти, а скелелазні траси - стрімко вертикально;
- перші вже обладнані конструкціями для страхування та переміщення, а на скелелазних маршрутах точки страховки (та опори, за потреби) скелелаз робить самостійно;
- фіксована та попередньо підготовлена територія на віа ферратах, а при лазінні зустрічається "живе" каміння;
- різне взуття відповідно: черевики або кросівки, а не скельні туфлі.
Категорії складності ферратних маршрутів
Є декілька варіантів оцінки складності ферратних маршрутів - італійський, французький, австрійський та два німецькі (Хюслера і Вернера). В більшості видань та путівників використовують саме австрійський A-B-C-D-E із застосуванням проміжних значень, наприклад, B/C.
Рівень А - Простий
- Характеристика: широкі стежки, легкі підйоми. Переважає більше ходьба, ніж лазіння.
- Техніка: підходить для новачків і сімей з дітьми. Не потребує спеціальної фізичної підготовки.
- Приклад: простий похід у горах з великою кількістю встановлених металевих тросів.
Рівень В - Середній
- Характеристика: чергування крутих та пологих ділянок, достатня кількість сталевих тросів, скоби, довгі сходи.
- Техніка: потребує хорошої фізичної форми та базових навичок скелелазіння.
- Приклад: більш вимогливі маршрути з регулярними вертикальними підйомами.
Рівень С - Складний
- Характеристика: тривалі круті та технічно складні ділянки, багато вертикальних підйомів, мало природних опор.
- Техніка: вимагає значної фізичної сили, витривалості та досвіду в скелелазінні.
- Приклад: довгі вертикальні ділянки з невеликою кількістю місць для відпочинку.
Рівень D - Дуже складний
- Характеристика: лише круті, технічно дуже складні ділянки з мінімальною кількістю опор для ніг.
- Техніка: потребує високого рівня фізичної підготовки та досвіду в екстремальному скелелазінні.
- Приклад: вертикальні або навіть навислі ділянки, де потрібно значно більше зусиль для підйому.
Рівень E: екстремально складний
- Характеристика: дуже круті технічні ділянки зі стрімкими або навислими скелями, мінімум опор.
- Техніка: підходить тільки для альпіністів з великим досвідом та відмінною фізичною формою.
- Приклад: екстремально складні маршрути, що вимагають максимальних умінь та зусиль.
Список спорядження для віа феррата
Для безпечного проходження "залізних шляхів" необхідний спеціальний комплект, що складається з обв'язки, альпіністської каски та спеціальних ферратних вусів - амортизаторів. Вуса мають два оснащені запобіжниками карабіни типу К, а також абсорбер динамічної енергії, який пом'якшує ривок у разі зриву. Поглинання енергії падіння відбувається під час розриву швів, якими прошита міцна стрічка всередині абсорбера. У разі зриву абсорбер руйнується і потребує заміни.
Логіка використання спорядження полягає в тому, що кожну секунду перебування на маршруті ви застраховані, як мінімум, одним вусом, тому в ферратному комплекті їх два. Доходячи до кінця секції (як у схемі нижче) необхідно послідовно переклацнути два карабіни з однієї ділянки сталевого троса на іншу. Таким чином, ви завжди в безпеці.
Як бачите, нескладно, швидко та безпечно. Нижче зображений надійний спосіб кріплення ферратного комплекту на обв'язці.
Мандрівникам з великою масою тіла або тим, хто лише починає практикувати via ferrata, радимо застосовувати грудну обв'язку. Це допоможе краще розподілити навантаження та забезпечити додаткову стабільність під час підйому, знижуючи ризик травм. Грудна обв'язка також додасть впевненості та безпеки, особливо на складних ділянках маршруту, де потрібно додаткове страхування.
Давайте розглянемо ферратне спорядження та вимоги до нього більш конкретно, щоб ви вже могли самостійно зорієнтуватись в асортименті товарів.
Особисте: каска, карабіни, страхувальна система
Каска для віа феррат
- Призначення: захист голови від падіння каміння, ударів об скелю та інших механічних пошкоджень
- Сертифікація: відповідає стандартам UIAA (Union Internationale des Associations d'Alpinisme) або CE (Conformité Européenne)
- Вентиляція: активне провітрювання для запобігання перегріву
- Регулювання: має зручну систему регулювання та надійну фіксацію на голові
- Міцність: виготовлена з міцних матеріалів, що забезпечують високий рівень захисту.
Зверніть увагу на Half Dome - найміцніша каска за всю історію бренду Black Diamond. З нею ви точно будете в безпеці, правда, для когось може бути важкувато носити на голові 340 грамів. Якщо надаєте перевагу ультралегким, то рекорд, поки, тримає каска Sirocco, її вага всього 165 г.
Страхувальна система (обв'язка)
- Призначення: забезпечення надійного кріплення людини до страхувального троса і запобігання падінню
- Сертифікація: відповідає стандартам UIAA або CE
- Комфорт: має м'які підкладки на ременях для зручності при тривалому носінні
- Регулювання: з регульованими ременями для точної підгонки під розмір тіла
- Міцність: з високоякісних матеріалів, здатних витримувати великі навантаження.
Обв’язку бажано брати з регульованими лямками для ніг, які дозволять одягнути її поверх декількох шарів одягу. Радимо Kailas Airo Climbing Harness - надлегка і компактна, високоміцна система (30 кН).
Навіщо вона потрібна, коли легше користуватися звичайною динамічною мотузкою? Пояснюємо: річ у тім, що будь-які вуса з динамічної мотузки замортизують ривок за фактором, меншим за 1 (падіння на висоту, що дорівнює довжині вуса). Якщо ймовірний фактор ривка більший за 1, то вже необхідно використовувати спеціальний амортизатор, який буде гасити енергію під час падіння. А маршрути віа феррата влаштовані так, що фактор може бути не тільки 1, а й набагато більшим:
Тож без використання спеціалізованої самостраховки, ніяк не обійтися.
Комплект для віа феррата
Призначення: дає безпеку при падінні, знижує силу удару завдяки амортизатору.
- Амортизатори: представлені 2 основними типами – стрічкові та ривкові. Стрічкові розгортаються поступово під час падіння, а ривкові спрацьовують завдяки спеціальній стрічці. Ривкові амортизатори можуть бути як зашитими, так і згорнутими, залежно від конкретної моделі та виробника.
- У першому варіанті амортизаторів стрічка зашита на кілька сегментів, кожен з яких розривається при досягненні певного навантаження. Цей процес поглинає енергію падіння поступово. У згорнутих моделях стрічка просто складається або згорнута таким чином, що при падінні вона поступово розгортається. Це також забезпечує поглинання енергії, але може бути менш контрольованим у порівнянні із зашитими моделями.
- Довжина: зазвичай від 50 до 80 см, що забезпечує зручне переміщення по маршруту.
- Карабіни: автоматичні карабіни для швидкого та надійного кріплення до троса.
- Сертифікація: відповідність стандартам UIAA або CE.
Додаткова страховка для маршруту віа феррата
- Призначення: використовується для додаткового страхування на складних ділянках маршруту
- Сертифікація: відповідність стандартам UIAA або CE.
- Довжина та діаметр: підбираються залежно від конкретного маршруту й умов.
Багато альпіністів беруть із собою на складні феррати 120-сантиметрову прошиту петлю з карабіном на кінці для можливості стаціонарної страховки в місцях відпочинку. Деякі спеціалізовані набори мають на абсорбері спеціальний карабін (або місце для нього), що дає змогу скоротити довжину страховки без використання додаткових засобів.
І все ж набагато безпечніше для самостраховки у ферраті використовувати, власне, сам ферратний комплект, тільки його абсорбер здатний ефективно погасити енергію можливого ривка. Думаєте, що, повиснувши на вусах усією своєю вагою, спричините спрацьовування абсорбера? Не переживайте, такого не буде, вони розраховані на серйозні навантаження (понад 150 кг ваги у короткому ривку).
- Призначення: використовуються для кріплення додаткового спорядження та забезпечення страховки
- Тип: автоматичні або з гвинтовою муфтою для надійного з'єднання
- Сертифікація: відповідність стандартам UIAA або CE
Універсальною у використанні, простою та надійною є модель RockLock Screwgate - найбільший муфтований карабін у лінійці Black Diamond. Альтернативний варіант - французький Petzl William Screw-Lock. H-подібний профіль робить його дуже легким, а система Keylock запобігає зачіплянню за петлі чи мотузку.
Який потрібен одяг і взуття для проходження віа феррата
Маршрути via ferrata можуть включати різні умови, від жарких літніх днів до прохолодних і вологих гірських вершин. Тому важливо підібрати якісний та зручний одяг, який підходить для різних температурних показників і забезпечує максимальний захист та зручність. Нагадаємо, що найбільш практичною є тришарова концепція одягу.
Перший рівень (базовий шар)
- Призначення: відведення поту від шкіри, забезпечення сухості та комфорту.
- Кофта/футболка та шорти/штани - на теплу погоду.
- Термобілизна - для холодних умов підходять моделі із мікрофліса або мериносової вовни.
Перед тим, як купувати, ознайомтесь з інформацією, яка допоможе зорієнтуватись у функціоналі: що таке термобілизна і для чого вона потрібна. Але якщо самостійно розібратись важко, то звертайтесь за порадами до консультантів нашого туристичного інтернет-магазину X-Zone.
Другий рівень (проміжний шар)
- Призначення: збереження тепла тіла та забезпечення додаткового комфорту.
- Флісова кофта та штани.
- Куртка з синтетичним утеплювачем - на випадок дуже холодної погоди.
- Шкарпетки - трекінгові синтетичні (з антибактеріальною обробкою) або з мериносової вовни, бо вони запобігають натиранню й виникненню неприємних запахів ;)
На цьому етапі варто ознайомитись з матеріалами Як обрати термошкарпетки, а також Як обрати флісову кофту.
Третій рівень (захисний шар)
- Призначення: захист від вітру та опадів.
- Ультралайт вітрівка з нейлону, адже це дуже міцний зносостійкий матеріал.
- Софтшелова куртка та штани - поєднують у собі властивості фліски та мембрани, тобто середнього і верхнього рівня.
Панама, шапка, баф. Оскільки в горах часто дують пронизливі вітри, то радимо брати головний убір з матеріалу віндстопер. На жаркий сезон варто мати панаму обов’язково з шнурком для фіксації (щоб не здуло вітром), а на холодний - теплу шапку чи баф.
Взуття для віа феррат
Призначення: забезпечення надійного зчеплення з поверхнею скелі, захист ніг. Здебільшого, "залізні шляхи" мають 2 типи рельєфу: ґрунтові гірські стежки, де доцільно йти в трекінгових черевиках або похідних кросівках, плюс, власне скельні й металеві ділянки, де ідеально йти у взутті для підходів (approach). Брати обидва види взувачки чи лише один - залежить від категорії складності маршруту.
Особливості:
- Колодка: анатомічна форма для зручності під час тривалих підйомів.
- Верх: підтримка щиколотки і захист пальців від ударів.
Безумовно, для кожного ферратного маршруту і сезону спорядження та одяг підбирається індивідуально. Але потрібно також подбати щонайменше й про перелічені нижче речі:
Рукавички для віа феррат
Призначення: руки ферратного альпініста постійно контактують зі сталевими деталями та мотузкою, тому, важливо захистити кінцівки не тільки від утворення мозолів, а й від порізів, дрібних та неприємних задирок.
Особливості:
- Матеріал: міцний, стійкий до зносу (здебільшого шкіряна долоня та синтетичний верх).
- Комфорт: точна посадка на пальцях, щоб було зручно оперувати карабінами, а також дихаючі, аби руки не пітніли під час підйому.
Рюкзак. Для перенесення спорядження, води, їжі та особистих речей достатньо 20-30-літрового наплічника. Він повинен мати кріплення для шолома і трекінгових палиць, а також зручний швидкий доступ до речей. Визначитися з покупкою вам допоможе стаття Як правильно вибрати рюкзак в гори.
Питна система - найзручніший спосіб підтримки гідратації під час підйому. Чому? Бо у вас будуть вільні руки для того, щоб впевнено триматись за троси чи скоби, перемикати карабіни тощо. Як обрати туристичний гідратор — читайте в окремій статті.
Особиста аптечка має містити складові на випадок травмування, в тому числі перев’язувальні матеріали і знеболювальне.
Сонцезахисний крем з показником захисту від ультрафіолетового випромінювання SPF не нижче за 50. Ми рекомендуємо саме бренд Lifesystems, креми якого розроблені для спортсменів, вони захищають шкіру від променів типу UVB та UVA, не "змиваються" потом та й досить економні (одного нанесення вистачає на 8 годин).
Групове спорядження для віа феррат
На групу треба мати з собою хоча б одну динамічну мотузку довжиною від 20 м. Для підстрахування від зривів на складних ділянках менш підготовлених членів групи без неї ніяк. Повірте, лише розуміння наявності цього елементу між збентеженим початківцем та досвідченим учасником творить чудеса! На жаль, також можна наштовхнутися і на пошкоджені ділянки феррати, і в цьому випадку мотузка теж може дати додаткову страховку.
Мотузка повинна бути у найбільш підготовленого члена групи, який йде першим, а відразу за ним слід пустити новачків. Якщо в групі є і друга мотузка, то нехай вона буде у замикаючого.
Важливо: мандрівникам вагою до 45 кг і понад 100 кг (без урахування спорядження) архіважливо мати підстраховку динамічною мотузкою. Зокрема, перших потрібно страхувати через те, що їхня невелика вага навіть під час зриву не здатна спричинити спрацьовування абсорбера. А в другому варіанті, навпаки, стандартний абсорбер не в змозі погасити енергію зриву до прийнятного рівня.
Мотузкою запаслися - круто, та візьміть ще парочку HMS карабінів, відповідний спусковий пристрій і кілька відрізків репшнура для прусиків.
На завершення варто зазначити, що для здійснення успішних походів нескладними та водночас мальовничими віа ферратами не потрібно мати надприродних здібностей, а достатньо просто бути у хорошій фізичній формі. А ще бажано не боятись висоти ;) Все інше на себе візьме сучасне ферратне спорядження, якісний одяг і комфортне взуття. Ось і увесь секрет!