Як правильно скласти туристичний рюкзак у похід
Зміст:
- Склад туристичного рюкзака: 10 пунктів найнеобхіднішого
- Упорядкування хаосу: розумне укладання наплічника
- Як правильно зібрати туристичний рюкзак в похід? Пакувати шарами!
- Аксесуари для компактного пакування речей
- Поради досвідчених: основні правила укладання рюкзака у похід
- Хитрощі складання туристичного рюкзака
Якщо ви вже підготували гору екіпірування, але поки що не розумієте, як його укомплектувати у похідний наплічник, то ця стаття буде вам дуже корисною. Так, сучасні туристичні рюкзаки з жорсткою формою багато в чому полегшують життя туриста, навіть якщо в них закинути все без розбору. Але таке складання незручне під час перенесення, та й ви просто замучитеся розбиратися зі своїми речами. З правильно зібраним рюкзаком ви відчуєте себе справжнім туристом, а потрібне буде під рукою. Крім того, дізнавшись, як правильно пакувати наплічник перед походом, ви з більшою ймовірністю не забудете нічого важливого. Тому що правильне пакування починається зі складання списку всього, що потрібно взяти в похід. Ми розробили невелику шпаргалку.
Склад туристичного рюкзака: 10 пунктів найнеобхіднішого
Щоб достеменно знати, як правильно зібрати рюкзак в похід, потрібно враховувати безліч факторів: місцевість і маршрут, сезон і погоду, одинокий похід або з групою, яка тривалість та технічна складність. Від цих умов залежить також і вибір моделі, про що ви можете дізнатись у матеріалі "Як вибрати найкращий туристичний рюкзак для подорожей та трекінгу". А якщо підшукуєте рюк для міського туризму або такий, який зручно взяти із собою в ручну поклажу, то корисні поради знайдете у статті "Як вибрати рюкзак на кожен день".
Орієнтуючись на всі відомі вихідні дані, можна складати повний перелік необхідних речей. Ми створили для вас приблизний перелік базового набору туриста.
- Навігація:
- квитки, документи, гроші;
- мобільний телефон + акумулятор до нього, підзарядка або PowerBank;
- паперова карта (та захисний чохол);
- описи;
- компас;
- опціонально: GPS, альтиметр.
- Одяг та взуття на різну погоду (його підбір — це окреме мистецтво, але, хоча б приблизно):
- Освітлення:
- налобний ліхтарик + запасной комплект батарейок.
- Перша допомога:
- аптечка (антисептик, антибактеріальна мазь, перев'язувальні матеріали, еластичний бинт, пантенол, жарознижувальне та знеболювальне, протизапальний засіб від застуди, засіб від розладу шлунка, мазь від укусів, індивідуальні медикаменти);
- крем від сонця;
- бальзам для губ.
- Приготування їжі:
- сірники (у захисній упаковці) або запальничка;
- сухий спирт (у разі крайньої потреби);
- пальник та паливо (газовий балон або ємність із бензином);
- похідний казан;
- туристичний посуд (КЛМН — кухоль, ложка, миска, ніж).
- Ремкомплект:
- ніж або мультитул;
- клей та армований скотч;
- латки або стрічка для ремонту спорядження в польових умовах.
Більш докладно про ремнабір для походу ми розписали у статті "Що покласти у ремонтний набір туриста".
- Їжа:
Залежно від тривалості походу можна брати звичайну їжу або сублімовані продукти. Також можна самому висушити овочі та м'ясо для економії місця.
- Вода:
- пляшки, фляги або питна система для води;
- фільтр або знезаражувальні краплі.
У матеріалі "Гідратація в поході: як вибрати гідратор та флягу для питної води" можна дізнатися про всі особливості вибору похідної тари.
- Бівачне спорядження:
- намет;
- підстилка під намет, якщо необхідно;
- килимок або каремат;
- спальник.
- Косметичка:
- зубна щітка та зубна паста;
- мило;
- рушник;
- туалетний папір.
Ви можете використовувати нашу шпаргалку як основу, додаючи до неї спорядження, якого не вистачає для вашої пригоди.
Не забувайте, що для походів та трекінгу обов'язково потрібні трекінгові палиці. Вони більшу частину часу будуть у ваших руках. Але у разі потреби їх можна закріпити зовні.
Ми не внесли до списку також спеціальне спорядження, необхідне для занять альпінізмом: мотузки, страхувальні системи, карабіни, кішки, льодоруби та інше.
Упорядкування хаосу: розумне укладання наплічника
Після того як ви дістали тільки все найнеобхідніше і вийшла величезна купа, час розпочинати пакування похідного рюкзака, внутрішній простір якого можна візуально розділити на три основні зони + дві периферичні. Такий поділ на зони впливає на правильність розподілу ваги в рюкзаку:
- Нижня частина: масивні та не дуже важкі речі, які вам не знадобляться до бівуаку (спальник, надувний килимок, все для сну, капці).
- Середня частина: найважчі речі. Наприклад, консерви, спорядження для багаття, питна система та залізо. Між цим покладіть тент і внутрішню частину намету та/або свої речі, щоб тверді предмети не билися один об одного.
- Верхня частина: не дуже важкі предмети, які можуть знадобитися будь-коли.
- Кишені: те, що має бути під рукою (навігація, термос з чаєм, додатковий одяг, перекус, дощовик та ін.).
- Петлі та стяжки для спорядження: спальник та каремат (у захисному чохлі), спеціальне спорядження.
Зони розподілу навантаження
На останньому пункті хотілося б зупинитись докладніше. Якщо доводиться кріпити щось зовні, потрібно також слідувати певній логіці. Зовнішнє навішування має розташовуватися максимально компактно, обтічно. Для льодоруба та трекпалиць зазвичай призначені окремі петлі та кріплення, за допомогою яких можна їх надійно зафіксувати вздовж рюкзака. Окремі стропи також є для каремату, а петельки на клапані можна залучити для фіксації та перенесення портативної сонячної панелі.
За потреби є можливість самостійно організувати додаткове "транспортувальне" місце зовні. Протягнувши стяжку або гумку через певні петлі, можна створити сітку для кріплення спорядження (наприклад, каски) на "лицьовому" боці рюкзака. Якщо всередину не помістилися дрібні предмети першої необхідності, варто звернути увагу на додаткові зовнішні кишені. Вони дуже легко кріпляться до рюкзака і додають об'єму, якого бракує.
Приклад організації навішування
Так виглядають додаткові зовнішні кишені
У науці, як правильно пакувати туристичний рюкзак, як і в будь-якій іншій справі, головне зрозуміти принципи та потім творчо застосовувати їх у кожній конкретній ситуації.
Як правильно зібрати туристичний рюкзак в похід? Пакувати шарами!
Дізнавшись послідовність укладання спорядження в рюкзак, час розібратися зі способами. Уявляйте збір туристичного рюкзака шарами, а не колонками. Кожен шар заповнюйте дрібними речами, доки він не буде щільно упакованим. Не забувайте стежити за тим, щоб вага розподілялася рівномірно по обидва боки. Вже повністю запакований у похід рюкзак стягніть компресійними стрічками, щоб у дорозі нічого не бовталося всередині, і відрегулюйте по спині.
У правильно упакованому похідному рюкзаку зверху лежатимуть тепла куртка, фліска та флісові штани, накидка від дощу, аптечка, туалетне приладдя. Карта, компас, GPS, телефон, окуляри, бальзам для губ, ліхтарик, репелент, пляшки для води та дощовик – все це краще розкласти по кишенях, звідки їх можна буде дістати, не знімаючи рюкзак.
Нижня м'яка й об'ємна частина послужить амортизатором для спини, навантажена середня частина створює стійкий центр тяжіння. Важчі речі краще класти ближче до спини й трохи нижче.
Аксесуари для компактного пакування речей
Перед кожним туристом іноді постає завдання "впихнуть невпихуєме". І справді, коли ми розкладаємо поряд усі речі, які потрібно туди помістити, виникають сумніви, що це взагалі можливо. Якщо ви тільки на початку своєї “туристичної кар'єри”, будьте готові збирати та розбирати всі кілька разів, поки не досягнете бажаної зручності. Тому перша порада — виділяйте на упаковку спорядження достатньо часу.
Далі переходимо до питання, що і як складати в наплічник, щоб заощадити місце. Для цього існує багато аксесуарів — компресійні мішки, чохли, гермомішки, стяжні ремені, пакувальні мішечки для речей. Ці засоби допоможуть розсортувати все за категоріями або за ступенем необхідності, зменшити об’єм і захистити вміст від вологи. Але використовувати їх теж треба розумно. Сортуючи одяг, враховуйте що і коли ви плануєте носити — не логічно пакувати штормовку з білизною або змінною футболкою.
Будьте також обережні при стяжці спального мішка або пухової куртки. Об'ємні речі хочеться стягнути якнайсильніше, але це не завжди доречно. Затягнувши мішок або стяжки на максимум, ви отримаєте щільне безформне "дещо", яке буде важко утрамбувати та поєднати з іншими речами. Замість м'якого спальника утворюється твердий колобок, порожнечі навколо якого буде незручно заповнювати. Тому пакуючи екіпірування в чохли потрібно дотримуватися балансу — оптимально зменшити розмір і залишити при цьому певну рухливість і легкість. Іноді намет чи спальник взагалі краще не стягувати компресійним мішком, адже так їх простіше буде скласти.
Чим ще дуже зручні різноманітні мішки, то це можливістю швидко знаходити все необхідне. Виробники пропонують різні розміри, матеріали виготовлення та забарвлення мішків. Таким чином ви можете підібрати окремий колір під різні категорії вмісту та організувати ідеальний порядок усередині.
Для економії простору краще взяти із собою спеціальний рушник з мікрофібри, який при своїй легкості та компактності поглинає втричі більше вологи від власної ваги. Засоби гігієни навряд чи знадобляться в повному обсязі, тому не тягніть із собою цілий брусок мила, тюбик пасти або великі пляшки косметичних засобів. Перелийте в меншу тару такого обсягу, якого достатнього на час вашого походу або купіть "пробники". Також можна придбати спеціальний дорожній набір — "порційні" шампуні, гелі та креми, які продаються практично в будь-якому супермаркеті.
Не забуваємо також про те, що все спорядження, що має простір всередині, теж можна і потрібно заповнити. Якщо берете пару взуття із собою, то просто гріх укладати його порожнім. Туди можна розмістити кілька пар шкарпеток або частину аптечки, ліхтарик чи столові прилади. Те саме з посудом: у казанок — їжу чи одяг, а в кухоль — консерви чи інші банки.
Поради досвідчених: основні правила укладання рюкзака у похід
Вивчивши масу матеріалів про збирання рюкзака, десятки рекомендацій експертів, гідів і туристів зі стажем, наприкінці хочемо залишити вам важливі поради, засновані на різному досвіді.
Насамперед потрібно з'ясувати, яку вагу допустимо переносити туристу. Всередину можна помістити дуже багато речей, але чи зможете ви все нести? Тому орієнтуватися потрібно не лише в об’ємах, а й у кілограмах. Адекватним навантаженням для непідготовленої людини вважається вантаж, який становить до 25% від її власної ваги, а для підготовленої – максимум третина своєї маси. При цьому мається на увазі, що ходовий день складає близько 5 годин із кількома привалами.
Майстер упаковки 80-го рівня
Щоб точно визначити, як правильно пакувати туристичний рюкзак, треба з ним добре познайомитися. Виробники мудрують у створенні нових функціональних можливостей для своїх товарів, а споживачі часто навіть не знають, як цим користуватися. Кишені, стяжки, кріплення та ремені не дарма розташовуються у конкретному місці та виглядають саме таким чином. Кожна деталь має своє призначення. Тому перед тим, як збиратись, уважно вивчіть особливості свого "друга" і якщо щось незрозуміло, зверніться до опису виробу.
Хитрощі складання туристичного рюкзака
Ми зібрали для вас корисні підказки, щоб спростити та прискорити процес укладання речей та досягти оптимального результату:
- Позбавляйтеся всіх непотрібних твердих упаковок.
- Вся їжа має бути ретельно додатково упакована на випадок, якщо початкова упаковка порветься.
- Загортайте консерви та інші банки у пакет і потім в одяг.
- Крупи пересипайте у спеціальні пакети на застібці чи пластикові пляшки.
- Всі речі краще скласти в пакети, навіть якщо рюкзак непромокаючий, без пакетів вони можуть зволожитися. Для першого походу не обов'язково відразу закуповуватись гермомішками, раптом туризм це зовсім не ваше (таке буває рідко). Щільні поліетиленові кульки цілком зійдуть як альтернатива спеціальним. А згодом ви доукомплектуєтеся.
- Документи та цінності обов'язково помістіть у герметичний чохол.
- Намет краще вийняти з рідного чохла і розділити на тент і залізо (дуги, кілочки). Каркасні деталі можна розташувати у зовнішніх кишенях, а тент упакувати в окремий мішок і покласти всередину.
- Каремат можна переносити двома способами — зовні (навішується на бічні стяжки або внизу) та всередині (згортається в трубу і ставиться вздовж стінок). Багато досвідчених туристів віддають перевагу другому варіанту, оскільки навішування може чіплятися і паруситися. Надувний килимок бажано укласти всередину, щоб не порвався.
- Під час упаковки слідкуйте, щоб рюкзак не розповзався завширшки, тільки ріс вгору. Вміст не повинен стирчати або випирати через стінки виробу, особливо неприйнятно, щоб тиснуло в спину. Усі гострі предмети необхідно обов'язково ізолювати.
- Не ховайте далеко фотоапарат! Якщо передбачається мальовничий маршрут, то вам хотітиметься сфотографувати якомога більше краси. У такому разі бажано мати спеціальний чохол для гаджета, щоб переносити його на шиї або на грудях (наприклад, сумка-бананка).
- Обов'язково приміряйте заповнений ранець перед виходом та регулюйте лямки під себе. Якщо щось заважатиме чи відчуєте дискомфорт, у вас має бути час, щоб це усунути.
- Не викидайте або не видаляйте перелік речей. Звіряйтеся з ним щоразу, коли складатимете рюкзак після ночівлі в готелі, кемпінгу або таборі. Також цей список стане в нагоді в майбутніх походах.
Більш наочно ознайомитися зі складом рюкзака можна у відео досвідченого сходжувача Тараса Пізнього "Що брати у похід улітку? Як зібрати рюкзак у гори?".
Дотримуючись всіх рекомендацій та правил збору спорядження в похід, можна досягти оптимального комфорту та насолодитися процесом. Не завжди все виходить із першого разу, але найкращою підказкою для вас стане особистий досвід. Після кількох походів ви зможете самі легко визначити, що саме потрібно взяти і як правильно розподілити навантаження. Пару зібраних рюкзаків та ідеальну формулу буде знайдено. А якщо ви вже володієте власними секретами підготовки до подорожі, поділіться ними в коментарях. Бажаємо всім легких походів!