Як обрати трекінгові кросівки для походу в гори
Зміст:
У попередній статті про трекінгове взуття досить докладно розписано, якими різновидами воно представлене і для чого призначене. Найбільше уваги було приділено моделям для складних гірських походів — черевикам, що фіксують гомілковостопний суглоб. А як щодо низького крою? Специфічні кросівки, розроблені для маршрутів різного рівня складності розглянемо тут і зараз. Розберемося, чим вони відрізняються від повсякденних і спортивних моделей, обов'язково розглянемо конструкційні особливості та вимоги до матеріалів, щоб розуміти критерії вибору. А ще ви дізнаєтесь, у чому біль використання взуття не за призначенням: чому трекінгові кросівки не годяться для міста і шкідливі для пробіжок.
Зліва направо: класичні низькі, високі кросівки (напівчеревики), кросівки-сандалі.
Щоб не було непорозумінь, відразу зазначу, що кросівками називаємо 2 типи крою:
- Низький (low-cut) — верх має вирізи під кісточки, шнурівка закінчується до суглоба (не підіймається на гомілку) і відповідно, язичок коротший. Такі моделі легші, зручніші, не сковують рухів і краще вентилюються. Але вони ніяк не фіксують гомілковостопний суглоб, що підвищує ризик підвернути ногу.
- Середній (mid-cut) — верх закриває кісточки, але знижується до задника, шнурівка підіймається на гомілкову кістку на 1-2 петлі, також язичок у них вищий. Через таку "половинчасту" конструкцію верху ці вироби часто називають напівчеревиками. Загалом і властивості в них "серединка на половинку": фіксація суглоба є, але слабка; рухливість стопи краща, ніж у черевиках, але гірша, ніж у кросівках; вага і вентиляція також між ботами й кросами; верх дещо перешкоджає потраплянню сміття всередину.
До речі, є ще один гібрид, який часом вносить плутанину в термінологію — кросівки-сандалі — це суто літнє трекінгове взуття з сіткою та перфорацією для максимальної вентиляції. Їхня ключова відмінність від сандалів — є задник, що закриває п'яту. Як правило, у таких моделей є шнурівка для кращої підгонки по нозі. Щоправда, м'які та гнучкі матеріали верху все одно не надають ногам хорошої підтримки і фіксації, зате захищають від подряпин, на відміну від відкритих босоніжок.
Таке розмаїття — не данина моді, а результат відповідей на запити аутдорщиків, які раз у раз відкривають нові горизонти та кидають все нові виклики взуттєвій індустрії. Адже сучасні виробники, переконавшись, що "товар для всіх — товар ні для кого", намагаються створити вузькоспеціалізовані вироби, заточені за функціоналом під конкретні умови й завдання. Тож наша мета: розгадати ці ребуси та навчитися обирати те, що потрібно саме для ваших маршрутів.
Що відрізняє трекінгові кросівки від звичайних і бігових
Гості нашого офлайн-магазину в Києві, заходячи за екіпіровкою для майбутнього походу, часто ставлять консультантам запитання такого плану: "Ось у мене є хороші кроси, в яких я ходжу щодня, вони у відмінному стані, зручні, не натирають... чи можу я в них піти в Карпати?" або "Навіщо для трекінгу купувати нове взуття, хіба не підійде моє бігове — круті дорогі кросівки з висококласною амортизацією?"
Ну що тут відповісти?! Звичайно ж, ви можете вирушити на маршрут у чому завгодно, хоч у калошах, але краще — як краще. Наприклад, зважте такі чинники.
Чи витримають матеріали взуття випробування бездоріжжям, підвищеною вологістю та майже цілодобовим багатоденним використанням?
Більшість бігових (крім трейлранінгових) і повсякденних моделей не призначені для агресивних природних умов, а тому досить швидко вийдуть з ладу.
Чи конструкція забезпечить нозі підтримку, чи буде підошва стійкою на диких рельєфах, чи пом'якшить вона навантаження на суглоби та чи не просяде під вагою рюкзака, чи захистять матеріали від мінливої погоди?
Міські та шосейні кросівки розраховані на рівні дороги, сухі умови (навіть якщо потрапите під дощ, то незабаром сховаєтесь, просушитесь), а це означає, що в них набагато вищий ризик посковзнутися або вивихнути ногу. Що стосується амортизації, то у звичайному взутті вона мінімальна, а значить навантаження на суглоби максимальне. У біговому — навпаки, підошва дуже добре гасить ударне навантаження, але амортизаційний шар м'який і не розрахований на тривалий підвищений тиск, він спресується й перестане виконувати свою головну функцію (тут, звісно ж, багато залежить від властивостей та якості матеріалів, а також від сумарної ваги користувача і його рюкзака).
Чи доцільно фінансово?
Якщо у вас професійні кроси для бігу або хайпові "стильно-модно-молодьожно" за 5-10 тисяч гривень, чи готові ви їх стоптати за разовий виїзд у гори, та ще й враховуючи перераховані мінуси?!
І ще один неочевидний аргумент, чому взуття настільки комфортне в повсякденному носінні не підійде для походу — розмір. У гірських умовах, де ви постійно на ногах, з підвищеним навантаженням у незвичному кліматі, режимі харчування й відпочинку, потрібно бути готовим до набряклих ніг і потреби піддягати товсті шкарпетки. А тому трекінгове взуття має бути більшим від повсякденного приблизно на 1 розмір.
Що стосується використання треккросівок не за призначенням. Категорично не рекомендується вирушати в них на пробіжки будь-якого типу і складності, оскільки це насамперед шкодить суглобам (!) через недостатню амортизацію підошви, а ще загрожує численними мозолями, збитими пальцями і нігтями. Також погана ідея брати трекінгове взуття для регулярного носіння в місті, оскільки підошви швидко стиратимуться на асфальті (адже вони розраховані на більш гладкі та м'які поверхні), та й деякі моделі можуть бути важкуваті і жорсткуваті порівняно з повсякденними побратимами.
Порада. Під час вибору будь-якого екіпірування насамперед дивіться, як позиціює його виробник, що він пише в назві виробів, описі в каталозі або на офіційному сайті. Це ваш перший і головний орієнтир, але він корисний тільки стосовно професійних аутдор-фірм. До речі, на офіційних сайтах більшості брендів спорядження вже одразу відсортоване за полицями — категоріями призначення, тому ви одразу вибираєте вид діяльності (альпінізм, трекінг, місто/лайфстайл), а потім той чи інший товар.
Раз вже зайшла розмова про призначення, то забігаючи наперед, додам, що до трекінгових близькі за властивостями кросівки для трейлранінгу, а також призначені для підходів до альпіністських маршрутів. Де і кому будуть в тему такі варіанти — читайте далі.
Фактори, що впливають на вибір похідних кросівок
Загалом, вони ті ж, що і для похідних черевиків, але щоб ви не відволікалися на попередню статтю, пройдемося по основних пунктах:
- Тип маршруту, рельєф. Наскільки складний, чи є марковані стежки, які перепади висоти і як сильно змінюється ландшафт, чи багато бродів і ділянок із "сипухою", чи є ризик укусів змій.
Що простіший маршрут, то взуття легше, м'якше і комфортніше, для складних — вищі та жорсткіші моделі. - Сезон і клімат регіону. Що очікується спека чи холод, суха погода чи часті опади.
Чим більше будуть пітніти ноги, тим більш дихаючий верх потрібен, а у вологі та прохолодні погодні умови не буде зайвою мембрана. - Тривалість мандрівки. Кросівки потрібні на кілька годин на день для підходу до маршруту або ж ви в них будете щодня проходити по 20 км протягом 3 тижнів.
Що триваліший похід, то взуття має бути більш міцним, зносостійким та універсальним (адже ви не перевзуватиметеся при кожній зміні погоди чи рельєфу). - Вага туриста і рюкзака. Наскільки ваші параметри відрізняються від середньостатистичних і чи заважить рюкзак понад 10-15 кг.
Практично ніде не прописано на який ваговий діапазон розраховані ті чи інші кросівки. Але ви маєте розуміти, що чим вище вагове навантаження на взуття, то матеріали мають бути жорсткішими та витривалішими. - Фізична форма. Наскільки міцні та прокачані у вас ноги, особливо в ділянці гомілковостопного суглоба, чи немає якихось травм або індивідуальних особливостей. Наскільки хороша техніка кроку, постановки ніг на нерівних поверхнях, утримання рівноваги.
Що слабкіші ноги та гірше вміння балансувати, то більше підтримки потрібно від взуття — стабілізуюча підошва, жорсткі матеріали, верх, що фіксує гомілкостоп, і продумана шнурівка. - Частота використання і бюджет. Наскільки ви готові витратитися на наворочені кросівки і як часто плануєте їх використовувати.
Звичайно ж, краще взагалі не дивитися на ціну під час вибору, оскільки в пріоритеті — зручність та відповідність виробу треку. Але якщо бюджет скромний або ж ви налаштовані тільки разок сходити в гірський похід (дуууже сумніваюся), то подивіться прокатні чи б/в варіанти. Раджу в них завжди вкладати свою устілку. - Ваші еко-переконання. Чи важливо вам, щоб в екіпіровці не використовували матеріали тваринного походження, чи віддаєте пріоритет ресайкл-товарам.
Багато закордонних брендів відмовляються від натуральної шкіри, а також надають сертифікати, що їхні товари підлягають вторинній переробці/виготовлені з вторинної сировини/не шкодять довкіллю... У технологічному взутті такі характеристики можуть бути притаманні деяким його елементам (наприклад, шнурівкам, устілкам, підошвам).
Ці фактори та пов'язані з ними параметри стануть більш зрозумілими в процесі розбору конструкції кросівок, створених для трекінгу і тривалих походів.
Яка підошва трекінгового взуття для гірських походів найкраща
Більшість топових брендів гірського взуття використовують підошви фірми Vibram®, також хорошу репутацію заслужив виробник Pomoca. Побачивши відповідні ярлички на вподобаній парі, ви можете бути впевнені в хорошій якості — їхні вироби зносостійкі та надійні, розраховані на похідні умови. Далі перевірте характеристики.
Насамперед пробуємо підошву "на зуб" — гнучка вона чи жорстка. Зрозуміло, є безліч проміжних варіантів, в яких творці постаралися зберегти плюси та мінімізувати мінуси гнучкості/жорсткості.
- Дуже м'які, піддатливі, легко гнуться в різних площинах — це підошви для походів з мінімумом речей. У їхньому проміжному шарі для амортизації використовується легкий і м'який етиленвінілацетат (EVA).
Новачкам такі моделі підійдуть тільки для найпростіших і найкоротших маршрутів, а на складні треки їх можуть дозволити собі лише ті, хто впевнений у техніці свого кроку і силі м'язів, зв'язок, суглобів.
Жирний плюс гнучких підошов — легка вага, широкий діапазон рухів і максимальний комфорт для ступні. Мінус, як ви розумієте, у відсутності підтримки стопи, а це важливо на ділянках з мізерними виступами та на віа-феррат. А ще м'яка гума й EVA набагато швидше зношуються. - Кросівки з жорсткою підошвою мають невелику піддатливість у поперечній осі (на відміну від гірських черевиків, де підошва взагалі не гнеться) — це такий собі компроміс між підтримкою стопи і зручністю ходьби пересіченою місцевістю. У їхній міжпідошві також використовують EVA, але в поєднанні зі вставками з більш зносостійкого поліуретану.
Такі моделі рекомендуються для похідників з важкими наплічниками та для багатоденних подорожей, де часто змінюється рельєф, зокрема на випадки подолання льодових або снігових ділянок у м'яких кішках. Основний їхній мінус — важчі, а тому ноги швидше втомлюються.
Друге, що потрібно оцінити — протектор. Малюнок підошви робиться не для милування красою залишених слідів, а для того, щоб забезпечити вам найголовнішу функцію — стійкість. До речі, це одна з базових відмінностей трекінгових кросівок від міських, де малюнок дрібний і малокорисний. Протектор на похідному взутті — це окрема наука, в якій враховано:
- висота елементів або, як ще називають, глибина протектора, завдяки якій взуття ніби "вгризається" в пухку поверхню, забезпечуючи зчеплення;
- елементи злегка нахилені в різні боки — це забезпечує хорошу стійкість, щоб підошва не ковзала ні взад-вперед, ні в бік;
- амортизація — ґрунтозачепи "грають", коли ви ставите ногу на тверду поверхню, чим гасять ударне навантаження на суглоби;
- самоочисна структура зі спеціальними "каналами" і "плато", щоб бруд не забивався, а виводився сам у процесі руху.
У ґрунтозачепів та й загалом у підошви важливо ще те, з якого матеріалу виготовлені. Так, всі вони з гуми, але в неї додають різні домішки, які покращують чіпкість на тих чи інших поверхнях, в ту чи іншу погоду. Проблемка в тому, що на око ви не зможете оцінити цю властивість, тому доведеться або допитати консультанта, або самостійно знайти інформацію, для яких умов призначена конкретна марка підошви.
На замітку: найуніверсальніша і тому популярна на сьогодні підошва для трекінгу — Vibram Megagrip, в плюсову температуру добре тримає на сухих і мокрих, пухких і кам'янистих поверхнях.
Кілька слів про устілки. У якісному outdoor-взутті й устілки будуть "розумними". Вони відповідають не тільки за додаткову амортизацію і комфортні відчуття, а також мають протиковзні та антибактеріальні властивості, забезпечують особливий мікроклімат, дозволяючи стопам "дихати". Для багатьох цей елемент не є вирішальним під час вибору кросівок просто тому, що у продажу є досить багато альтернатив — устілки з ефектом пам'яті, терморегулювальні, ортопедичні тощо.
Для екосвідомих туристів напевно буде важливо, що Vibram вже близько 20 років дотримуються системи Ecostep, завдяки якій скорочуються відходи виробництва, використовується вторсировина. Зокрема, вони переробляють і очищають гуму автошин, даючи їй друге життя в чіпких і витривалих підошвах.
Види матеріалів верху
Навіть після появи безлічі високотехнологічних синтетичних матеріалів, аутдор-індустрія не відмовилася від виготовлення суцільно шкіряного взуття. Відповідно на вітрині з кросівками ви побачите вироби і з натуральних, і зі штучних матеріалів, а також з їхньої комбінації. А які ж обрати?
Пройдемося від грубих і жорстких до найм'якіших і найлегших матеріалів верху кросівок.
- Шкіра товщиною від 1,8 мм, крій з цільного шматка з мінімумом швів — використовується в черевиках і кросівках для технічно складного трекінгу в агресивних умовах. Вони вважаються всесезонними — підходять для температур від близько 0 і до 20℃, хоча, звісно ж, це дуже приблизно, оскільки вплив температур залежить від індивідуального сприйняття і низки інших погодних умов. Такі моделі дуже міцні, зносостійкі та вологостійкі, мають терморегулювальні властивості, надають відмінний захист і підтримку, знижуючи ризик травмувати ноги.
Це найкращий варіант для ходу з важким (понад 15 кг) рюкзаком, людей з надмірною вагою і тим, у кого слабка фізична підготовка. Недоліки — важкуваті й грубуваті, після намокання довше сохнуть, ноги в них втомлюються швидше. - Тонка шкіра, замша, також цілісний крій. Цей верх легший, м'якший, гнучкіший, дихаючий і комфортніший. Але він більш схильний до промокання, стирання від тертя об гострі окрайки та гілки, гірше фіксує положення стопи у взутті, ну і значно гірше захистить, якщо на ногу навалиться важкий камінь або колода.
Такі моделі — трекінгові черевики для літніх походів та демісезонні (якщо непромокальні), їх рекомендується брати під неважкий вантаж (до 15 кг) і на марковані маршрути з простим рельєфом. Як ви вже здогадуєтеся, на складніші треки настільки легкі, м'які та зручні кросівки радять тільки прокачаним користувачам. - Верх із синтетичних матеріалів (нейлон, поліестер, кевлар та інші) часто складається з великої кількості деталей і тому має багато швів. Це позитивно впливає на гнучкість кросівок, їхню комфортну посадку по нозі та забезпечення широкого діапазону рухів. Негативні сторони — більше схильні до зносу і промокання, гірша фіксація стопи. Залежно від технології, синтетичні тканини можуть бути як більш "паркими" (ноги гірше "дихають" і сильніше пітніють), так і мати чудові терморегулювальні властивості; вони можуть бути як дуже міцними й стійкими до розривів, так і ніжними, що швидко протираються. Так чи інакше, порівняно з натуральними матеріалами, штучні завжди легші за вагою і швидше сохнуть. Призначення їх загалом схоже з тонкими шкіряними моделями (якщо інакше не прописано в рекомендаціях виробника).
- У комбінованих похідних кросах зберігається м'якість, гнучкість, зручність і комфортний мікроклімат. Також досягаються середні значення ваги, зносостійкості, дихаємості та швидкості висихання.
Невеликий спойлер: на швидкість промокання, висихання, пропускання назовні пари, що виділяється ногою, а також на стійкість до продування впливає не тільки основна тканина верху взуття, а й наявність мембранного шару. Його найчастіше застосовують у синтетичних виробах для захисту від опадів і вітру, а в шкіряних для посилення вологовідштовхувальних властивостей.
Непромокальні трекінгові кросівки: шкіряні та з мембраною
У будь-яку погоду під час інтенсивного руху наші ноги розігріваються, виділяють пар, потіють. Це проблема №1. Адже мало того, що це неприємно, так ще й загрожує виникненням мозолів, а в холодну погоду — замерзанням (і навіть обмороженням) під час привалів або уповільненого ходу. Яке рішення? Забезпечити те, що ми звикли називати дихаємість — вихід пари і вологи від шкіри на поверхню матеріалу. На літньому взутті процес досягається шляхом додаткової вентиляції — перфорація та/або використання сітчастих тканин. А ось на моделях для холодної погоди дірочки вже не вихід, адже потрібно захистити ноги від вітру, дощу і снігу. Така ось проблема №2. Звичайно ж, вирішити її можна було б гумовими чобітьми, але для походів їхня конструкція взагалі не пристосована. Та й за абсолютної водонепроникності зовні вони так само абсолютно не випускають вологу зсередини, а значить ми знову повертаємося до 1-ї проблеми.
Для розв'язання обох задач виробники трекінгового взуття використовують між верхнім і підкладковим матеріалом мембрану — тонку пористу плівку, яка перешкоджає продуванню і проходу води, водночас не заважає виведенню пари. Її найчастіше наносять на синтетичні тканини й тонку шкіру, роблячи їх стійкими до погодних примх. Але зверніть увагу: мембранний шар не є зовсім непромокальним (як поліетилен, наприклад) і не ідеально "дихає" (як марля, наприклад), він має обмежену водостійкість і певну паропроникність, що повинно бути зазначено на бирці. Детальніше про те, як читати показники мембран читайте в статті про штормовий одяг.
Як Vibram є еталоном у сфері підошов, так у сфері мембранних матеріалів лідером виступає торгова марка Gore-Tex®. Серед кількох водостійких пар краще вибрати її або eVent.
Дискусії на тему: які кросівки кращі для походу — з мембраною чи без, точаться досить часто. Єдиної думки немає оскільки, по-перше, у різних людей різний ступінь пітливості та різне сприйняття холоду. По-друге, далеко не всі використовують взуття за призначенням, прописаним виробником, а тому враження від роботи мембранки можуть бути некоректними. Так чи інакше, однозначно не варто взувати мембранні кросівки у 2 випадках: у суху і спекотну погоду, а також там, де ви можете зачерпнути воду через верх (броди, глибокі калюжі).
На завершення теми зазначу, що кросівки потребують своєчасного чищення, брудо- та водовідштовхувальної обробки спеціальними засобами. Хоча це вже багаторазово було прописано в інших матеріалах про мембранки, нагадаю: з часом погіршується заводське водозахисне DWR-просочення або вощіння/промаслювання шкіри. Без такого захисту верхній матеріал (синтетична тканина, нубук, замша) забивається пилом і брудом, набирає в себе воду, через що гірше "дихає", стає холоднішим, важчим, створює тиск на мембрану, і від цього вона пропускає вологу всередину. Регулярна обробка просоченням створює захисний шар, по якому краплі води будуть скочуватися з взуття, як по склу.
Конструкційні різновиди взуття для походів
А тепер пильніше поглянемо на те, що здається незначною дрібницею, але насправді відіграє важливу роль у тому, щоб збереженні ваших сил, здоров'я і нервів.
Шнурівка і шнурки. Серед безлічі варіацій виділю 3 найбільш корисні:
- Climbing lacing — подовжена шнурівка, яка доходить до миска (за аналогією зі скельними туфлями). Вона дає змогу максимально точно відрегулювати посадку за формою ноги.
- BOA система — замість текстильних шнурків оснащена тонкими сталевими тросами, вони затягуються коліщатком і послаблюються кнопкою на ньому. Плюси: швидка шнурівка і міцна фіксація, яка не слабшає під час руху, легко користуватися однією рукою навіть у товстій рукавиці, троси дуже зносостійкі, не збирають на собі бруд/воду, не мають набридливих петель і кінчиків, як у шнурків. Мінуси — пластикове коліщатко може тріснути від удару об дуже тверду поверхню, троси затягуються рівномірно по всій довжині шнурівки (немає можливості локально послабити чи підтягнути), і вони можуть перетискати ногу, якщо матеріал верху кросівка м'який і тонкий.
- Двосекційна система затягування шнурків — це 2 фіксатори, один з яких розташований у середині шнурівки, другий — на кінці. Проміжний фіксатор регулює посадку кросівка на рівні підйому стопи, що рятує пальці від травмування під час спуску схилом, а крайній — прилягання до ноги та "ховає" кінчики шнурків, щоб вони не бовталися.
Крій язичка і внутрішня гетра. Для походу зазвичай рекомендується взуття з суцільнокроєним язичком, який щільно з'єднаний з основною частиною верху — це мінімізує засипання всередину камінчиків і промокання (навіть якщо в язичку немає мембранного шару). Взуття з класичним язичком, скроєним окремим елементом, не в змозі запобігти таким неприємностям і доведеться постійно витрушувати сміття, зате ноги краще вентилюються. Альтернативна і більш прогресивна конструкція виконана у вигляді внутрішньої гетри або, як її ще називають, "інтегрована шкарпетка" — це еластична текстильна вставка, яка щільно охоплює щиколотки, забезпечує внутрішній мікроклімат і захищає від потрапляння всередину води, піску тощо.
Приклад напівчеревиків, у яких є інтегрована гетра, обгумований мисок, посилений задник та боки, каркасна система 3F.
Посилення задника, бічних стінок, миска. Зверніть увагу на п'яткову чашку кросівка, вона має бути міцною і помірно жорсткою завдяки накладці зі щільного матеріалу (шкіра, гума, поліуретан) на заднику. Таке посилення захищає п'яту від ударів і допомагає її зафіксувати, щоб не совалася всередині кросівок, а також подовжує термін служби взуття. Ті ж функції виконують бічні посилення з перерахованих вище матеріалів або каркасними системами, типу 3F у бренда Salewa (каркас з тросів). Тут же варто замовити слівце про гумову/поліуретанову окантовку, якою, як правило, вкритий мисок, але може бути посилена і вся окружність кросівка уздовж стику з підошвою. Цей елемент багатофункціональний: захищає ногу від ударів, а матеріал верху — від стирання і промокання, робить конструкцію взуття жорсткішою для кращої підтримки стопи, гумка має гарну чіпкість, що допомагає під час проходження скельних ділянок.
Зеленим кольором показано "клаймінг зон"
Додаткові функції підошви. Для трекінгового взуття важливо відзначити таку фішку, як Climbing zone — невелика гладка, але доволі чіпка ділянка на передній частині кросівка, яка забезпечує хороше тертя на каменях.
Підбираємо кросівки під різні види туристичних походів
Що ж, пора б перейти від теорії до практики. Оскільки базові параметри вже викладено, залишилося тільки підібрати комбінацію до майбутньої подорожі.
Для хайкінгу та походів вихідного дня — легкі, м'які, гнучкі моделі, без особливих наворотів. Якщо погода спекотна, підійдуть кросівки-сандалі та кросівки з сітчастим верхом, якщо холодна і волога, то з мембранним прошарком. У призначеннях виробника зверніть увагу на пари для хайкінгу (hiking), спідхайкінгу/фастпекінгу (speedhiking/fastpacking) і трейлранінгу (trail running).
Для підходів до альпіністських та/або скелелазних маршрутів, треків з елементами простого лазіння і прогулянок кам'янистою місцевістю потрібні так звані approach shoes. Такі кросівки, як правило, мають спільні риси зі скельниками — низький крій, шнурівка подовжена, жорстка фіксація п'яти, на окантовці використовується чіпка гума/поліуретан, підошва (найімовірніше, з Climbing zone) забезпечує хороше тертя, на задниках роблять невеликі петельки для пристібання взуття карабіном.
Для простого трекінгу з рюкзаком до 10 кг підійдуть вироби з матеріалів середньої жорсткості, конструкція повинна надавати базову підтримку стопі. Висоту підбирайте з урахуванням ваги і натренованості. З призначень також підійдуть approach, hiking, trail running.
Для технічно складного трекінгу та/або багатоденних походів з наплічником понад 10-15 кг краще брати максимально жорсткі кросівки або напівчеревики. Тут вже будуть у пріоритеті всі конструкційні рішення на користь міцності та зносостійкості, але на шкоду вазі, на жаль. У англомовних брендів таке взуття перебуває в категорії trekking, backpacking і навіть mountaineering.
Як вибрати трекінгові кросівки за призначенням: жіночі, чоловічі, зимові та літні
Це дуже популярні питання, тому відповідь на них винесено окремо.
Каверза вибору чоловічих і жіночих похідних кросівок полягає у 2 кардинально різних підходах виробників:
- Моделі унісекс, у назві яких це не прописано і тому вводить у ступор інтернет-покупців. Або ж "статева приналежність" позначена на жіночих і чоловічих виробах, які нічим не відрізняються, окрім колірної гами та розмірної сітки, де, наприклад, W/Women's — з 36 до 42, а M/Men's — з 39 до 48 розміру. Такий підхід теж дещо заважає визначитися, особливо дівчатам із 41-42 розміром міського взуття, адже трекінгове рекомендується брати із запасом.
- Одна й та ж модель з однією і тією ж назвою випускається в чоловічій та жіночій модифікації, які кардинально відрізняються за кроєм і колодкою. Це пов'язано з тим, що враховуються анатомічні особливості: середньостатистично у чоловіків ноги крупніші, ніж у жінок (за однакового розміру взуття), вони інтенсивніше пітніють, зазнають більших навантажень тощо.
Пам'ятайте про ці нюанси, коли обиратимете обновку самостійно, без допомоги консультанта. Вивчіть опис вподобаних кросівок і рекомендації, як зняти мірки, щоб визначити найбільш підходящу пару. Зверніть увагу: розміри можуть значно відрізнятися не тільки від бренду до бренду, а й навіть від моделі до моделі однієї й тієї ж фірми. Ба більше, в однієї моделі можуть бути різні модифікації колодки — вузька/стандартна/широка. Тому, купуючи взуття в інтернет-магазині, попросіть надіслати кілька розмірів на примірку. Пам'ятайте, що міряти потрібно і на тонкі, і на товсті трекінгові шкарпетки, щоб зрозуміти можливості регулювання та комфортність посадки.
До слова, про шкарпетки. Не полінуюся ще раз нагадати, що саме вони задають сезонність похідного взуття. Так, звичайно ж, ніяка тепла шкарпетка не зробить сітчасті кроси зимовими, але вплинути на мікроклімат може помітно. Річ у тім, що трекінгові кросівки не бувають суто зимовими або літніми, вони часто універсальні. Хоча, звісно ж, ви маєте враховувати, яка погода переважатиме в поході. На спеку беріть пару тонких синтетичних термошкарпеток з функцією швидкого відведення поту та тонкі з мериносової вовни. На холод — тонкі та товсті трекінгові шкарпетки, щоб перевдягати залежно від температури повітря й інтенсивності руху.
Тут же доречно нагадати про додаткові захисні гетри (вони ж гамаші, ліхтарики, бахіли). На простих і коротких маршрутах вам може бути достатньо бігових — коротких, еластичних, тонких і легких, але зважайте, що вони зазвичай кріпляться на спеціальні фіксатори, якими оснащені трейлранінгові кросівки. На складніші та триваліші треки, у холодну та дощову погоду краще брати високі туристичні гетри з міцніших матеріалів. Цей аксесуар закриває верх кросівок, щоб у них не потрапили опади та сміття, утримує тепло, а також захищає гомілки від подряпин, укусів та/або штани від пошкоджень.
Провідні бренди кросівок для гірських походів
Ще один вірний орієнтир, що допомагає у виборі надійної екіпіровки — репутація виробника. У своїх нішах і цінових категоріях топові позиції займають бренди La Sportiva, Scarpa, Asolo, Kailas, Salewa, Zamberlan, Salomon, Black Diamond, Arcteryx, The North Face, Bestard, McKinley. Особливу увагу приділю першим п'яти.
La Sportiva — італійська компанія зі столітньою історією. Найбільш відоме їхнє скелелазне і висотне взуття, хоча в арсеналі величезний вибір моделей для трекінгу будь-якого рівня складності. Основну ставку виробники роблять на довговічність і надійність матеріалів, конструкції.
Scarpa — також італійський бренд, який майже сто років спеціалізується на технологічному взутті для професійного спорту, екстриму та активного відпочинку. У розрізі трекінгових кросівок на перший план проситься легендарна модель "Скарпи" — Mojito — за дизайном ідеально відповідають вимогам approach-взуття.
Asolo — ще один лідер у галузі туристичного взуття родом з Італії. Фірма завоювала вдячність за сміливі технологічні інновації, зокрема, перше використання в черевиках ниток Cordura, мембрани Gore-Tex і термопластичних матеріалів, за власні розробки устілок і підошви. Відмінною рисою бренду є низка моделей, які зі сфери туризму успішно перекочували до сфери тактичного призначення, зокрема черевики FSN взяті на спорядження еліти ВМС США та інших військ.
Kailas — бренд з Китаю, який ламає стереотипи про китайську якість, його продукція високого класу, що підтверджено безліччю нагород. Основний акцент компанія робить на професійне спорядження для альпіністів та екіпірування для спортсменів-трейлранерів. Тому в їхньому асортименті похідникам припадуть до душі трейл-кросівки і гірські напівчеревики, родзинка яких — у відмінній амортизації та шнурівці, що рятує пальці на спусках.
Salewa — німецький виробник функціонального екіпу і споряги для гірських видів активності. Взуття у них забезпечене унікальними продуманими деталями, які помітно покращують властивості виробів. Зокрема, практично всі кросівки та черевики посилені вищезгаданою системою 3F, у високих моделей задник поєднує жорстку п'яткову чашку з супер зручним м'яким і еластичним верхом, а також у них багато моделей без язичка. Для походів виділю синтетичні трекінгові кросівки Salewa MTN Trainer Lite і Wildfire — з максимальною вентиляцією і відмінною підтримкою стопи.
На цьому завершую, бажаю вам скоріше знайти свою ідеальну пару!
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.