З чим бігти трейл: рюкзак-жилет чи сумка-пояс для бігу
Зміст:
- Основні вимоги трейлраннера до спорядження
- Як обрати рюкзак для бігу в горах
- Плюси та мінуси бігового рюкзака та жилета
- На що звернути увагу при купівлі трейлового рюкзака
- Як обрати спортивну сумку-пояс для бігу пересіченою місцевістю
- Плюси та мінуси бігової сумки та еластичного поясу з кишенями
- На що звернути увагу при купівлі пояса для трейлранінга
Характерною рисою трейлранінгу є певна доля автономності. Пригоди, які очікують бігунів на тренуваннях та змаганнях, часто потребують наявності не лише основного одягу та спеціалізованого взуття, а й додаткових речей – ємностей з рідиною, продуктів спортивного харчування, ізофолії, додаткових шарів одягу, бігових палиць, персональної аптечки.
Куди це все покласти? Сьогодні можна знайти вироби, які здатні задовольнити будь-які потреби – від мінімального розміщення ключів і мобільного телефону під час щоденної пробіжки парком до великих комплектів спорядження для багатоденних перегонів. А це вже бігові наплічники, жилети з функціями рюкзака, поясні сумки та еластичні пояси з кишенями.
Основні вимоги трейлраннера до спорядження
Враховуючи те, що основне завдання рюкзаків, сумок та поясів - перенесення інших речей під час активного руху та інколи в непередбачуваних природних умовах, базовий перелік вимог до них досить широкий:
- Матеріали, використані в виробництві - легкі, дихаючі, швидковисихаючі, одночасно міцні та надійні, здатні гарантувати певну "вантажопідйомність".
- Конструкційні особливості повинні створювати надійну фіксацію на тулубі та максимально обтічну форму з рівномірним розподілом ваги для кращого балансування. Водночас навіть мінімальний розмір та об’єм виробів має забезпечувати максимальну місткість для розміщення речей.
- Наявність практичних дрібничок – світловідбивайок, фіксуючих гумових елементів, зручних та надійних застібок, вбудованого свистка.
- Широка розмірна сітка чи можливість обрати модель для відповідної статі. При цьому посадка рюкзака чи поясу не повинна заважати механіці бігу, максимально виключати ковзання, підскоки та надмірне здавлювання тіла, а регулювання прилягання має бути зручним та швидким у виконанні.
- Достатня кількість кишеньок різного розміру, до яких маэ бути оперативний доступ – до фляг з рідиною, продуктів чи гаджетів.
А тепер розберімося в призначенні та характеристиках кожного з виробів.
Як обрати рюкзак для бігу в горах
Якщо ви вирішили придбати рюкзак для бігу в горах, перш за все, задайте собі питання: на дистанціях якої довжини та тривалості, в яких умовах ви будете його використовувати. Відповідь зорієнтує щодо об'єму рідини, продуктів і набору спорядження, яке вам доведеться розміщувати всередині, та, відповідно, щодо його обсягу-літражу наплічника. Виробники пропонують різні об’єми – від невеликих для тренувань до багатолітражних рюкзаків для довгих та багатоденних ультра-трейл забігів.
В будь-якому випадку, рюкзак для бігу в горах, навіть за умови повного завантаження, не повинен бути занадто габаритним та створювати некомфортний тиск на плечі, викликати перегрівання спини. Враховуючи мінливу гірську погоду, кількість кишень і збільшений відділ для перенесення більш громіздких речей мають дозволити розташувати все необхідне спорядження та зафіксувати бігові палиці. Для перенесення рідини можуть бути передбачені додаткові кишені для фляг або ж відділ для гідросистеми. Але все ж таки слід зазначити, що сьогодні все більше досвідчених трейлранерів переходять на використання рюкзаків-жилетів.
Плюси та мінуси бігового рюкзака та жилета
Головною особливістю бігових рюкзаків, як правило, є збільшений об’єм основного відділу та підвищена міцність. Це плюс для довгих дистанцій, бігу в гірських умовах чи перегонів з високим рівнем автономності, де є потреба перенесення великої кількості речей та рідини. З мінусів слід зазначити відсутність щільного прилягання та можливості максимального стягування, що інколи може викликати небажану рухомість рюкзака на тілі та заважати активному бігові, викликати натирання.
На перший погляд, рюкзаки-жилети дуже схожі на бігові наплічники класичного крою. Але, як правило, вони менші за об’ємами. Завдяки своїй конструкції та тканинам, з яких виробляються, рюкзаки-жилети дозволяють розташовувати всередині велику кількість речей, одночасно маючи щільніше прилягання до тіла. А це – комфорт в процесі бігу, свобода руху. Велика кількість кишень, рознесених по всій конструкції, передбачена для більш рівномірного розподілу ваги та забезпечення швидкого доступу до вмісту. Спеціальні еластичні застібки або системи фіксації в лічені секунди дозволяють розстібати та знімати такі жилети, регулювати прилягання й обмежувати підстрибування на тілі.
На що звернути увагу при купівлі трейлового рюкзака
Обираючи трейловий рюкзак, ви можете розгубитись серед великої кількості моделей. Є кілька критеріїв, на які слід т звернути увагу під час покупки:
- Об'єм виробу повинен відповідати довжині дистанції та рівню автономності.
- Логіка розташування відділень повинна бути зручною: основне відділення може бути цільним із застібкою чи виготовленим у вигляді своєрідної кишені для забезпечення швидкого доступу до речей або ж мати подвійну комбінацію. Кількість кишень збоку та на плечах достатня для розміщення питних пляшок, набору продуктів, а також відокремлення мокрого та брудного одягу від сухого.
- Зручність вдягання та регулювання – вкрай важливо, щоб ви могли легко та швидко вдягти рюкзак, зняти та відрегулювати посадку.
- Крій та розмір конкретної моделі повинен бути анатомічно зручним саме вам, враховуючи зріст, вагу, стать.
- Мінімальна вага виробу у балансі з міцністю матеріалів.
- Наявність додаткових функцій - спеціальних водонепроникних кишень для перенесення телефону, цінних речей, аптечки та сміття, петель чи відділу для фіксації бігових палиць.
Як обрати спортивну сумку-пояс для бігу пересіченою місцевістю
Бігові сумки-пояси можуть бути доцільним рішенням для трейлових пробіжок середньої тривалості, коли потреба в додаткових речах мінімальна, а перенесення додаткової ваги у нижній частині тулуба не викликає у вас дискомфорту. Рідину можна залити в одну чи дві пляшки, які розміщуються в спеціальних кишенях, вбудованих по периметру. Малогабаритні речі, наприклад, вітрівку та бафф, ключі та мобільний телефон можна покласти в основну кишеню. Така сумка для бігу закріплюється на талії спеціальним ременем із застібкою, з можливістю регулювати прилягання та розташування, враховуючи індивідуальні анатомічні особливості бігуна. Однак, скоріш за все, трейлранери зі стажем віддадуть перевагу еластичному поясу для бігу (з кишенями та додатковими кріпленнями).
Плюси та мінуси бігової сумки та еластичного поясу з кишенями
Тож, чому пояс, а не бігова сумка?
Як перший, так і другий варіанти мають невеликий максимальний об'єм, що робить їх практичними для повсякденних тренувань чи змагань на невеликих дистанціях та трохи обмеженими у використанні на довші забіги. Обидва варіанти можна використовувати як доповнення до рюкзака та додаткового розподілу ваги.
Поясна спортивна сумка для бігу, вірогідно, буде одразу мати в комплекті фляги для рідини, а от для еластичного поясу ємності доведеться підбирати самостійно.
Однак еластичний пояс більш компактний і легкий, не підстрибує, на відміну від сумки, щільніше прилягає до тіла і не розстібнеться в непередбачуваний момент.
На що звернути увагу при купівлі пояса для трейлранінга
Сумки, пояси для трейлранінга, як і бігові рюкзаки чи жилети, можуть мати різний об'єм. В найменші можна покласти ключі, невелику м’яку флягу з рідиною, телефон та декілька енергетичних гелів чи батончиків. Вбудовані кишені дозволять розподілити вагу по периметру поясу та додати певної логіки розташуванню цих речей. Для більш тривалих занять і пробіжок на рельєфі, де можуть знадобитися бігові палиці та елементи утеплення (вітрівка чи бафф), виробники запропонують моделі трохи більшого об’єму, зі спеціальними кріпленнями та силіконовими утримувачами палок. Приємним бонусом для змагальних потреб можуть стати фронтальні кріплення для стартових номерів. Головне, щоб ви мали швидкий доступ до вмісту поясу, а фіксація та вилучення палиць не ставали додатковим викликом.
Останнім кроком у виборі рюкзака чи пояса для трейлранінгу повинно стати його тестове наповнення набором необхідних для пробіжки чи змагань речей – попросіть консультанта магазину скомплектувати виріб, і здійсніть декілька імітаційних рухів. Такий експеримент дозволить вам зрозуміти особливості конструкцій кожного з варіантів та обрати найкращий для вас. Успіхів!
Трейлраннерка, амбасадор бренду Kailas.
Захоплення: трейлові забіги