Як ходити із собакою в похід у гори, що взяти на сходження
Зміст:
Темнувате забарвлення, витягнута мордочка і велике серце... Ось таким був відважний Баррі-рятувальник (1800-1814) – собака-родоначальник усіх сенбернарів. Цей пес врятував життя понад 40 мандрівникам, які переходили через Альпи між Італією та Швейцарією. Тривалий час вважалося, що це єдина порода собак для походів, яка була здатна піднятися в гори, слідуючи за людиною. Але це, як з'ясувалося, зовсім не так...
Великі розумні очі, милі довгі вуха, каштанова шерсть, біла грудка і короткі, але сильні лапи. Раді представити вам – Тшингель (або Цхінгель) - ця зірка по праву вважається найзнаменитішою чотирилапою дівою альпінізму всіх часів :) За своє життя ця собачка здійснила 66 сходжень!
Своє бойове хрещення хвостата отримала у вересні 1865-го, перетинаючи льодовик і піднімаючись крутим сніговим схилом на вершину Tschingel (2326 м) – гора в Бернських Альпах (Швейцарія), після чого й отримала своє ім'я. Собаченя не просто супроводжувало свого господаря на маршрутах, а й стійко переносило складні погодні умови, доводячи, що навіть кращому другові людини цікаво досягати висот, якщо поруч турботлива команда.
А от німецька вівчарка на ім'я Руфус, яка досягла вершини Айгер (3970 м) готувалася серйозно до своїх мандрівок. У 1980-х роках пса тренували альпіністським умовам, включно з лазінням на скелях та доланням льодовиків. Руфус навіть носив спеціальну альпіністську екіпіровку! Про це розповімо трохи нижче.
...А ви, як вважаєте, собакам місце в горах, чи можна брати їх у похід? З одного боку, гірські подорожі з "кудлатим" дедалі більше набирають обертів. З іншого - не варто забувати, що чотирилапі, як і люди, потребують тренувань, спеціальних навичок, відповідного спорядження для безпечного та комфортного перебування в диких умовах. Якщо ви зважилися на такий крок, то ця стаття для вас. Ми розберемо основні етапи підготовки собаки до активного туру.
Активний відпочинок у горах із собакою: що потрібно знати та підготувати заздалегідь
Одне з найперших і найчастіших запитань: який пес більш пристосований для туризму, з яким краще йти в похід, в гори? Витривалий і адаптований до холоду сибірський хаскі, розумна австралійська вівчарка, бордер-коллі, що прекрасно почуваються на природі, або чудовий компаньйон піших походів лабрадор ретривер? Енерджайзер джек-рассел-тер'єр або ж сильна і слухняна німецька вівчарка? Під час вибору важливо враховувати не тільки породу, а й індивідуальні характеристики улюбленця – як переносить спеку або холод, наскільки слухняний тощо.
А тепер до практичних рекомендацій. Почнемо з того, як саме потрібно підготуватись та що взяти собаці для походу:
- Підготовка до фізичних навантажень. Гірський рельєф і тривалі переходи можуть стати серйозним випробуванням навіть для активного і здорового собаки. Перед початком подорожі переконайтеся, що ваш улюбленець у хорошій фізичній формі та готовий до подібних навантажень. Почніть з коротких прогулянок на горбистій місцевості та збільшуйте дистанцію поступово, щоб дружок звик до нестандартних навантажень з перепадами висот. Крім того, переконайтеся, що пес не має проблем із суглобами або серцево-судинною системою - ветеринарна перевірка перед поїздкою обов'язкова!
- Навчання команд і слухняність. Це не тільки спростить контроль, а й забезпечить безпеку вихованця. Інші туристи, велосипедисти, і, звісно ж, дика природа - фактори, які потрібно передбачити в процесі тренувань, важливо знати, як пес на них реагує, щоб завчасно давати команди.
- Спорядження. Вірний супутник також потребує захисного екіпірування, правильно підібраних розмірів речей, зручності та захисту.
- Харчування та енергетичні запаси. Обов'язково подбайте про повноцінний питний режим! Беріть із собою достатньо корму і додайте корисні перекуси (наприклад, спеціальні собачі енергетичні батончики). Перевірте перед походом, чи легко засвоюється корм або ласощі, чи дають вони енергію, чи не перевантажують шлунок.
- Психологічна готовність. Не всі собаки однаково сприймають нові місця і незвичайні умови. Постарайтеся заздалегідь перевірити, як ваш пес реагує на слизькі поверхні, висоту і довгі маршрути. Можливо, вам знадобиться більше часу, щоб він (вона) адаптувалися до нових умов, і варто враховувати це, звісно ж, під час планування маршруту.
Якщо ви збираєтеся в багатоденний похід із собакою, який ще не має подібного досвіду, краще спланувати легший маршрут саме на день другий. Часто в перший, пес настільки захоплений новими враженнями, що наступного може бути просто сильно перевтомлений. Зрозумівши, з часом він навчиться економити енергію та розумніше розподіляти свої сили.
Збираємо похідний рюкзак собаки-туриста
Перш ніж братися до наповнення, важливо правильно вибрати сам рюкзак. На що звернути увагу:
- розмір і посадка – має відповідати розміру песика і "сидіти" на господареві комфортно, не передавлювати, не натирати. Чим більший хвостатий, тим більший рюкзак можна підібрати;
- вага рюкзака – пес може нести не більше 10-15% від своєї ваги, і перевищувати цю норму не рекомендується. Враховуйте, що навантаження має бути розподілене рівномірно;
- матеріал і захист – повинен бути водонепроникним або мати захист від промокання. Підкладка – важливий елемент, а також міцні застібки і ремені, щоб витримувати навантаження походу.
Ну а за формою і наповненням тут розгулятися є де…
Похідні/туристичні рюкзаки для собак зазвичай оснащені двома симетричними кишенями, розташованими по обидва боки (для рівномірного розподілу ваги).
Експедиційні більш об'ємні та міцні, мають кілька відділень і посилені кріплення. Розраховані на те, щоб собака міг нести більшу кількість вантажу, але водночас їхня вага має бути ретельно збалансована, щоб уникнути перевантаження і травм.
Рюкзаки собакам для альпінізму та активного трекінгу супроводжуються кріпленням для повідця і посиленими ременями. Часто вони забезпечені ергономічною ручкою - наприклад, щоб допомогти собаці під час підйому.
Під час підбору розміру рюкзака важливо орієнтуватися на таблицю розмірів, де найчастіше ключовим параметром є обхват грудей собаки в її найширшій частині, під передніми лапами.
Чим же наповнити цей корисний аксесуар?
Тільки не цінними речами ;) Яким би відповідальним не був пес і як би ви йому не довіряли, ризики прораховуйте наперед! Прикро буде, якщо, наприклад, гоупроха, яка вже назнімала круті відоси, випарувалася десь хвилин 40 тому.
В ідеалі в рюкзаку має бути саме те, що знадобиться його носію: невеликий перекус-ласощі, складна миска і порція води, вологі серветки, пінцет з антисептиком. Та й усе! Кудлатий має отримувати задоволення, а не бути шерпом, чи не так?!
До речі, якщо похід багатоденний, подбайте про світловідбивний жилет або світловідбивні елементи, щоб бачити дружка в темний час доби.
Ветеринарна аптечка для собаки в багатоденний похід і на сходження
Збираючись у гори чи багатоденний похід із собакою, необхідно передбачити не лише свою безпеку, а й подбати про здоров'я чотирилапого друга. Активні навантаження, незнайома місцевість і несподівані ситуації можуть стати причиною травм або погіршення самопочуття, до яких радимо підготуватися завчасно. Збір медикаментів для дога – мастхев.
Ось тільки виходячи з вищенаписаного, не кладіть ветеринарку в рюкзак собаки. Пакуйте у свою туристичну аптечку, відокремлюючи від особистих медикаментів, або ж помістіть в окремий похідний органайзер. Нагадаємо, у нас є стаття Що має бути в аптечці туриста. А зараз наведемо перелік рекомендованих компонентів аптечки вашого супутника:
- Знеболювальні та протизапальні засоби – від м'язових навантажень, ударів і випадкових травм. Загоювальна мазь для ран, наприклад, левомеколь.
- Антисептики і бинти – для обробки ран, порізів і дрібних ушкоджень шкіри (наприклад, хлоргексидин), бинти, стерильні серветки і ватні тампони. Також у пригоді стане антисептична мазь для тривалішого загоєння. Антисептик можна застосовувати після очищення ран, щоб запобігти інфекції.
- Захисний крем для лап – щоб не було потертостей і мікротравм подушечок лапок перед тривалими прогулянками і складними стежками.
- Протиалергічні препарати – допоможуть швидко усунути симптоми, якщо у собаки почнеться свербіж, почервоніння або набряк. Укуси комах, кліщів, рослини та інші алергени – їх же ніхто не скасовував. Заздалегідь обробіть вихованця засобом від кліщів, а також візьміть із собою спрей від комах і пінцет для видалення кліщів. Важливо, щоб препарати були безпечні для собак, адже деякі репеленти для захисту людей можуть бути токсичні для тварин!
- Засоби для шлунково-кишкового тракту – важливо мати під рукою активоване вугілля або сорбенти, що допоможуть у разі отруєнь. До речі, вазелінова олія сприяє тому, щоб чужорідний предмет, який опинився в шлунку або кишківнику, "прослизнув" далі. Вона не всмоктується в організм і повністю виводиться назовні через пряму кишку.
Важливо: проконсультуйтеся з ветеринаром з приводу дозування і всіх відповідних препаратів саме для вашого улюбленця; переконайтеся, що всі засоби перебувають у надійному пакуванні та підписані, щоб легко знайти потрібне в екстреній ситуації. Перевірте терміни придатності медикаментів, а саму аптечку складіть у гермомішок, захищаючи її від вологи, бруду і можливих пошкоджень.
Яку миску і напувалку для собак взяти в похідні умови
Правильні аксесуари не тільки полегшать організацію харчування і водопою в умовах дикої природи, а й допоможуть вашому чотирилапому другу почуватися зручно так само як і вдома.
Одним з найпопулярніших варіантів для похідних умов, є складні миски з силікону. Вони компактні й легко поміщаються в рюкзак. Для тривалих походів можна взяти дві окремі тарілки для собаки - одну похідну для їжі, іншу для води. Це забезпечить гігієну і зручність у подачі. А ще така миска не ковзає і стійка, особливо на кам'янистій поверхні!
Є й варіант практичніший – спеціальна пляшка з насадкою у вигляді поїлки або годівниці. Зручність цієї конструкції в тому, що воду можна налити прямо в кришку, після того, як вихованець нап'ється, вода, що залишилася, легко повертається в пляшку, що дає змогу уникнути її зайвої витрати.
Взуття, одяг для літнього, зимового і для висотного треку
Влітку собаки почуваються досить комфортно і, як правило, не потребують теплого одягу. Однак захистити лапи та шкіру улюбленця від спеки, каміння та колючок потрібно!
Літні боти з сіточкою – супер-варіант, що дозволяє лапам "дихати", запобігаючи розтріскуванню подушечок, лущенню та скупченню бактерій.
Якщо чотирилапий суперураган і схильний до перегріву, використовуйте легкий жилет з охолоджувальної тканини. Змочивши водою, він підтримуватиме комфортну температуру тіла вихованця, а вода поступово випаровуватиметься під впливом тепла. Також такі жилети захищають шерсть від бруду і колючок.
Взуття на зиму відрізняється підвищеною теплоізоляцією. Воно рятує лапи від холоду і крижаної кірки. Зимові черевики роблять з водовідштовхувальних матеріалів з внутрішньою підкладкою для збереження тепла.
Для походів у зимову пору собаці потрібен комбінезон або куртка з утеплених матеріалів, наприклад, з флісовою підкладкою. Ці речі захистять улюбленця від холоду, вітру і вологи. Особливо такі комбінезони потрібні короткошерстим і маленьким породам, які швидше замерзають.
До речі, креми і воски для лап допоможуть уберегти шкіру не тільки від тріщин, а й від обморожень. Вони створюють невидиму плівку, яка допомагає лапам витримувати холод і вологу.
Взуття для висотних треків має бути міцним, водонепроникним і максимально стійким. Часто воно обладнане додатковою амортизацією, щоб знизити навантаження на лапи, особливо під час тривалих спусків. Це важливо для захисту суглобів, які особливо вразливі під час активного руху на кам'янистих або скелястих ділянках.
Термокостюм для собак (одягається, як базовий шар одягу) запобігатиме втраті тепла в екстремальних умовах. Такі костюми ідеально підходять для високогірних походів, коли температура різко падає, а вітер посилюється. Більш детально про принцип 3 шарів одягу – читайте в нашій статті.
На великих висотах сонце стає агресивнішим і снігові поля можуть засліплювати не тільки вас, а й хвостатого. Спеціалізовані сонцезахисні окуляри/маски для собак убезпечать очі від УФ-випромінювання і снігових віддзеркалень, а також від потрапляння дрібного каміння і піску, які можуть летіти від вітру. Не забувайте і про себе, в обов'язковому порядку, беріть тільки якісні захисні лінзи.
Багатофункціональний шарф-труба – це не тільки стильний аксесуар, а й корисний захист від погодних умов. У бренду Buff є навіть спеціальна серія для песиків, де бафи представлені у 2 розмірах (на великих і маленьких догів). Хоча, чесно кажучи, звичайні бандани для людей теж підходять багатьом породам. Тож запрошуємо вас до віртуальних вітрин X-Zone або до фізичного магазину, що розташований у центрі Києва, щоб серед величезного асортименту бафів обрати відповідний. Яскраві кольори та світловідбивні принти створять вам обом дуже симпатичний "фемілі лук" ;)
Щоб похід був комфортним для всіх, важливо заздалегідь привчити друга до взуття та одягу. Почніть з коротких тренувань вдома або на вулиці, щоб вихованець розносив екіпіровку. Поступово збільшуйте час знаходження в ній, щоб похідне спорядження стало для собаки звичним.
Загальні поради щодо вибору одягу та взуття
- Під час купівлі одягу та взуття ретельно вибирайте розмір. Він не має бути занадто тісним або занадто вільним.
- Матеріали мають бути міцними, зносостійкими та безпечними для шкіри вихованця.
- Переконайтеся, що спорядження не заважає собаці рухатися, легко одягається і знімається. У поході це особливо важливо, оскільки зайві незручності можуть викликати стрес.
- Стяжки і пряжки додайте до свого особистого ремкомплекту на випадок якщо зламається нашийник, треба буде щось прив'язати до рюкзака собаки тощо.
Як вибрати кемпінг, як ночувати з собакою в наметі, питання гігієни
Перш за все, варто перевірити, чи можна перебувати з улюбленцем в обраному кемпінгу, оскільки деякі території мають суворі обмеження на тварин. Найзручнішими для ночівлі з собакою будуть місця з достатнім простором для встановлення туристичного намету подалі від інших відпочиваючих, щоб ваш улюбленець не заважав сусідам, особливо якщо він любить погарчати або проявляти охоронні інстинкти.
Ідеальним вибором буде місце поруч із джерелом чистої води, щоб можна було за потреби помити лапи і набрати свіжу воду. Питання сну важливе для всіх, і не суть, чи буде спати дружок з вами, чи в окремому наметі, є речі, які стануть у пригоді обом.
Що ж потрібно для хвостатого натураліста ;)
Для спокійного сну: каремат і спальний мішок для собаки. Можна взяти спеціалізований, але цілком підійде і дитячий спальник. Собака також потребує тепла і комфорту, особливо в холодну пору року. У літній сезон рекомендуємо прихопити ще й кемпінгові засоби захисту від комах. Наприклад, завдяки сучасному технологічному приладу Thermacell Mosquito Repeller ніч буде без пригод і "писків".
Для гігієни. Рушник із мікрофібри ніколи не буде зайвим. Чого таїти, лапи і шерсть тварини точно будуть брудними, особливо в дощову погоду. Виділіть для друга маленький рушничок, що швидко поглинає вологу і швидко висихає, - зручний для оперативного чищення та/або витирання шерсті після водних процедур (особливо перед тим, як ваш собака ляже в намет). І прихопіть туристичні засоби гігієни, наприклад еко-шампунь Sea To Summit, які не шкодять природі, біорозкладні, не містять ароматизаторів і не викликають негативних реакцій у тварин.
Важливо! Не забудьте взяти достатню кількість біорозкладних пакетів для фекалій. У деяких кемпінгах також є спеціальні контейнери для відходів, що спрощує завдання. Якщо таких немає, тоді тур-лопатка в допомогу ;)
Бажаємо вам, щоб подорожі з собакою стали одним із найяскравіших моментів у вашому житті, відкриваючи нові грані спільного відпочинку.
Відео-огляд на лінійку похідної кухні Sea to Summit
Автор: Наталія Сердюк
Копірайтер.
Захоплення: подорожі, пілотування, вивчення нових культур, великий теніс, поезія