Що брати з собою в Карпати влітку: список речей і спорядження для походу
Зміст:
Нам неймовірно пощастило мати в нашій країні справжній смарагд у вигляді Карпатських гір, які стали для багатьох місцем сили та натхнення. Тут на вас чекають чарівні гірські річки та водоспади з кришталево чистою водою, густі незаймані ліси, широкі долини з унікальними квітами, солодкі ягоди та смачні гриби. І все це у доступності одного дня поїздом з будь-якої точки України. Обрати тур на літо в Карпати — найкраще рішення як для новачка, так і для досвідченого туриста. А щоб ваша пригода була максимально безтурботною і незабутньою, ми підкажемо як правильно до неї підготуватися.
Куди літом поїхати в Карпати любителям активного відпочинку в горах
Втекти від повсякденної метушні, змінити декорації, відволіктися від роботи, відпочити душею та тілом – це саме те, що ми очікуємо від гірських подорожей. У Карпатах ви знайдете для себе відповідний вид активності будь-якого рівня складності. Літній відпочинок у горах не поступається інтенсивністю та насиченістю зимовому. Залежно від кількості вільного часу, бажаного рівня комфорту та ваших навичок, можна підібрати пригоди різної спрямованості. Куди ж поїхати в Карпати влітку? Активний відпочинок у горах не обмежується лише досягненням вершини Говерли, тут ще можна вибрати такі варіанти турів:
- Походи та хайкінг. Для любителів піших прогулянок є безліч маршрутів різної протяжності та рівня складності з підйомами на вершини або без. При цьому можна вибрати різний тип ночівлі — у наметах чи будиночках. Наприклад, дуже популярні програми походів до водоспадів Горган, озер і долин Свидовця або складніший і триваліший трекінг Чорногірським хребтом.
- Сходження. Тут теж можна вибрати складність стежки та самих гір. Є можливість вирушити як на кожну вершину окремо, так і поєднати відразу кілька. Сходження на Говерлу і Петрос займає небагато часу і не потребує спеціальної підготовки, а ось маршрут кам'янистими схилами Горган включає відвідування кількох найвищих точок Карпат та передбачає наявність гірського досвіду.
- Скелелазіння. Рельєф українських гір дозволяє і скелелазам насолодитися своєю улюбленою справою. Прекрасною локацією для занять різних категорій вважаються скелі Довбуша. Є варіант поряд з містом Яремче на однойменній стежці або наймасовіший спот у селі Бубнище.
- Сплав та рафтинг. Бурхливі гірські річки приваблюють багатьох любителів покататися з бризками на каяках, байдарках чи рафті. Найпопулярніші маршрути для рафтингу прокладені річками Тиса, Черемош і Прут, а для простішого та спокійнішого відпочинку підійде сплав Дністром.
- Квадроцикли та джипінг. Це екстремальне катання створене для всіх, хто любить полоскотати свої нерви. Після нескладного походу такий виїзд стане чудовою додатковою гірською пригодою.
Багато маршрутів та стежок стартують з боку Ворохти та Яремче, деякі — з Буковеля та інших маленьких населених пунктів (Осмолода, Воловець, Кваси, Стара Гута тощо). Орієнтуючись на власні вподобання та досвід, ви зможете легко визначити як краще провести свій вікенд або відпустку. Причому особливість Карпатських гір полягає у тому, що вам не обов'язково обирати щось одне. Завдяки відносній близькості багатьох родзинок та пам'яток можна поєднувати активності у найрізноманітніші комбінації. Але відвідати Карпати влітку однозначно варто!
Яке взуття потрібне для літнього походу в Карпати
Якщо на порядку денному питання підбору екіпірування, значить з видом активного відпочинку вже точно визначилися. Абсолютно логічно розпочинати планування пішої подорожі з вибору взуття. Ваші ноги стануть головним транспортом на довгі та складні кілометри, тому те, у що вони будуть одягнені, вкрай важливо. Навіть у теплий період погода в горах дуже примхлива і мінлива, тому взуття для літнього походу Карпатами повинне відповідати рельєфу та непередбачуваним змінам його стану. Для тривалих переходів ідеальним варіантом стануть спеціальні трекінгові черевики. Саме пара хороших гірських черевиків допоможе безпечно подолати густі зарослі, кам'янисті стежки та насипи, слизький ґрунт після дощу та в'язку лісову багнюку. Завдяки спеціальним матеріалам та конструкції забезпечується оптимальний комфорт пересування по різних поверхнях та в різних умовах. Особливостями таких моделей є міцна тверда підошва з виразним протектором, висока посадка (до середини кісточки), підтримка гомілкостопу, а також мембранна поверхня, що забезпечує хорошу повітропроникність і водостійкість. Для багатоденного походу Чорногірським хребтом із рюкзаком 15-20 кг чудово підійде серія черевиків для туризму середньої жорсткості з повноцінною халявою.
Альтернативою високим і важким моделям можуть стати кросівки або м'які черевики для легкого трекінгу та хайкінгу. Вони мають більш гнучку внутрішню та амортизуючу проміжну підошву. Обов'язково враховуйте особливості рельєфу та категорію складності маршруту.
У будь-якому випадку особливу роль відіграє зручність. Перед походом обов'язково варто не просто приміряти черевики, а й вигуляти їх, наприклад, у парку. Так ви звикнете до нового взуття, що допоможе уникнути можливих дрібних неприємностей у вигляді мозолів.
Детальніше розібратися з особливостями туристичних пар ви можете за допомогою статті "Трекінгове взуття: яке буває та за якими критеріями вибирати", а також матеріалів "Як вибрати кросівки для походів" і "Як вибрати туристичні сандалі".
Так-так, сандалі теж потрібні у поході, але не як основна пара. Базовим елементом екіпірування вони можуть бути під час сплавів, наприклад. У багатоденному поході їм випадає інша роль — носіння на біваку. Після довгого похідного дня вам обов'язково захочеться (та й потрібно) змінити грубі черевики на легші та дати стопам відпочити (навіть видихнути). Не обов'язково це повинні бути саме сандалі, ви можете взяти як змінну пару шльопанці, крокси або будь-які інші зручні капці.
Скільки шкарпеток брати і яких
Якщо ми вже почали з взуття, то другим пунктом переліку речей для Карпат влітку будуть саме шкарпетки. Увага, далі слідує важлива інформація: для походів потрібні спеціальні трекінгові шкарпетки! І це не просто щира рекомендація, а невіднятна частина туристичного гардероба. Якщо навіть підберете найзручніші та якісні черевики, то зі звичайними бавовняними шкарпетками ви можете позбавити себе очікуваного комфорту. Моделі для треку розроблені з урахуванням усіх необхідних параметрів для тривалих переходів. Ваше завдання лише підібрати релевантний варіант. Для теплого сезону краще зупинитись на повністю синтетичних полегшених парах середньої довжини. Головне завдання шкарпеток у літній період — ефективно відводити вологу, з чим відмінно справляються технологічні моделі. Додатковими плюсами термошкарпеток стануть їх висока зносостійкість, зони підвищеної міцності, безшовність, підтримка стопи та антибактеріальне просочення.
Точна кількість пар на певний період ніким не регламентована, а значить і не нам цим займатись :) Все вирішують деталі та умови треку. Точно не радимо йти тиждень поспіль в одних і тих же шкарпетках. Багато досвідчених туристів ділять кількість ходових днів на два і таким чином розраховують приблизне число необхідних пар. Та оскільки шкарпетки легкі й компактні, то сміливо можете накинути 1-2 пари на запас, щоб ваші ноги завжди були сухими. Для ночівлі можна захопити одні тепліші, з додаванням вовни мериноса.
Правильно підібрати потрібну пару для туризму вам допоможе стаття "Як вибрати трекінгові шкарпетки".
Що потрібно одягнути в похід Карпатами та для сходження на Говерлу
Як одягатись у літні Карпати? З розумом, але без фанатизму. Спочатку беремо джинси, майку і відкладаємо їх у бік, тому що вони нам не знадобляться. А далі давайте разом зберемо весь необхідний одяг для літнього походу до озер Свидівця чи сходження на гору Піп Іван.
Для переходів:
- Одна-дві футболки або лонгслів. Для високої фізичної активності, яка і чекає на вас у горах, найкраще зарекомендували себе легкі синтетичні матеріали. Вони чудово справляються з відведенням вологи, мають дихаючий ефект і швидко сохнуть, чого не скажеш, наприклад, про ту ж бавовну.
- Шорти або трекінгові штани в залежності від погоди. Можна придбати штани-трансформери, які вирішать питання вибору між першим та другим.
- Головний убір — обов'язковий аксесуар у будь-який сезон. Сучасний аутдор-ринок надає масу варіацій туристичних головних уборів на будь-який смак — кепки, бандани, баффи, капелюхи та панами. Краще навіть мати кілька уборів.
Вимоги до ходового комплекту дуже прості — комфортна посадка без шкоди для рухливості, міцність, легкість та простота догляду.
Який одяг брати в Карпати влітку на випадок дощу та вітру:
- Куртка мембранна. Вона захистить вас від сильних опадів і пронизливого вітру, при цьому забезпечить хорошу повітропроникність.
- Штормові штани з мембрани для тих самих завдань, що і куртка.
- Дощовик (плащ-пончо). Мембранна тканина має власний поріг "міцності" і цілий день зливи може не витримати. Для такої ситуації стане в нагоді поліетиленовий дощовик або будь-які інші його варіації.
У будь-якому випадку, вивчайте прогноз погоди перед стартом і судячи з цього вирішуйте необхідний вам штормовий комплект або обійдетеся більш примітивним захистом.
Якщо похолоднішало:
- Термобілизна. Комплект термобілизни допоможе легше перенести прохолодні літні ночі, а то й дні.
- Флісова кофта. У поході вона потрібна завжди: накинути під час стоянки, для посиденьок біля багаття, для сну тощо.
- Теплі штани або тайтси. Це не гостра потреба, але іноді можуть знадобитися, особливо дівчатам.
- Легка шапка і тонкі рукавички. Іноді теплий сезон визначається лише датами, але ніяк не погодою. Тому ці аксесуари влітку зайвими не будуть.
Погода в червні в Карпатських горах буває і такою.
До списку одягу на відпочинок у Карпати влітку додаємо також кілька комплектів змінної спідньої білизни. Білизна теж має відповідати ситуації, бути комфортною, ніде не тиснути і не створювати тертя. Не забувайте, що на ваших плечах найімовірніше буде нелегкий рюкзачок, тому дівчатам варто відмовитися від ліфів з кісточками на тонких бретелях на користь функціональних топів.
У нас на сайті ви також знайдете статтю про те, який одяг та взуття брати в Карпати взимку.
Обов'язкові сонцезахисні аксесуари
Крім вже названого та найбільш очевидного елемента захисту від сонця (головний убір), важливо також подбати про захист очей та шкіри. Сонце в горах, навіть невисоких, впливає на нас із ще більшою силою. Та й до того ж навряд чи у своєму повсякденному графіку ви так багато часу поспіль перебуваєте під прямим сонячним промінням, як у поході. Тому вам знадобляться сонцезахисні окуляри щонайменше з третьою категорією захисту. Також бажано, щоб модель мала бічні шторки, які врятують від вітру та пилу.
Не менш важливо взяти із собою SPF-крем із захисним фактором 50 одиниць. Наносити його потрібно на всі неприкриті ділянки тіла, зокрема і на вуха.
Мінімізувати кількість використання крему можна за допомогою деяких елементів одягу, наприклад, замість футболки вибрати довгий рукав. Також не забувайте прикривати шию, для цього можна використовувати бафф або довгий комір сорочки.
Що необхідно взяти для захисту від комах
Літній сезон у Карпатах настільки ж прекрасний буйним цвітінням гірських дзвіночків, насиченою зеленню лісів та сонячними днями, настільки ж багатий безліччю маленьких місцевих жителів — комах. Тому без спеціальних засобів насолодитися свіжим вечірнім повітрям і неймовірним заходом сонця у вас навряд чи вийде. Для «спротиву» комарам і мошкам можуть стати в нагоді такі аксесуари:
- спрей для тіла проти комах — беріть такий, що захищає і від кліщів;
- просочення для спорядження, що наноситься на намет, верхній одяг, рюкзак та забезпечує надійний захист протягом кількох тижнів;
- легка москітна сітка на голову (для привалів та ночівлі);
- протимоскітна сітка для сну, яку можна використовувати як усередині намету, так і як окремий елемент;
- спеціальний пінцет або картка для вилучення кліща.
Звичайно, не обов'язково брати все з цього переліку, але йти зовсім "беззбройним" — це велика лотерея, програшем у якій стануть болючі укуси та зіпсований настрій.
Яке спорядження знадобиться для автономного літнього відпочинку в Карпатах
Що таке автономний похід? Це коли все, що потрібно для організації побуту, знаходиться за вашою спиною, в рюкзаку. Тобто ви не прив'язані до конкретного місця ночівлі та щодня зупиняєтесь на новій локації. Що необхідно взяти з собою на відпочинок в такому випадку? Диктуємо:
- Намет чи його альтернатива.
- Спальний мішок.
- Килимок чи каремат.
- Сідачка.
- Набір для приготування їжі, включаючи посуд.
- Налобний ліхтарик.
- Аптечка першої допомоги.
- Засоби особистої гігієни.
Безумовно, нам знадобиться туристичний рюкзак (з рейнкавером), який все це зможе вмістити, та трекінгові палиці, що допоможуть полегшити ношу. Ширший список спорядження з докладними поясненнями ви знайдете в матеріалі з порадами по збору в перший похід.
Варіанти для сну: тент, бівак чи повноцінний намет
Вибір умов ночівлі та особливостей її організації у поході залежать від багатьох факторів та особистих уподобань. У літній період різноманітність варіацій як ніколи широка, але кожен має свої переваги та недоліки. Розберемося:
- Бівачний мішок — найлегший і найкомпактніший тип спорядження для сну на природі. Найчастіше це чохол примітивної конструкції з мембранної тканини, в який ви залазите разом зі спальником і килимком і лягаєте прямо посеред галявини або під кущем. Але сильних опадів він не витримає, та й спорядження всередині не сховаєш. Зручність залізання/вилізання теж під питанням. У комплекті з тентом може скласти непоганий тандем.
- Тент є прямокутним або квадратним навісом, за допомогою якого можна обладнати затишне місце для вечері біля багаття або ночівлі. Але комфортним такий відпочинок буде за умови теплої сухої погоди та відсутності комах. У дощовий сезон тент натягують прямо над наметами для додаткового захисту від опадів. Виріб не передбачає наявності каркаса, тому значно легше намету, але повноцінне укриття з нього не зробиш.
- Намет. В цьому випадку у вас є повноцінний будинок із тканини, з дахом та стінами, які забезпечать найкращий захист від негоди. Але й вага такого спорядження більш відчутна, що для легкоходів є суттєвим мінусом.
То що ж вибрати? Орієнтуйтесь на прогноз погоди, кількість учасників походу та його тривалість. Коли над головою чисте зоряне небо, а довкола тихий теплий вечір, то бівачні мішки є прямо мастхевом. Але така розкіш у Карпатах трапляється не з кожним, тому намет однозначно має бути у вашому розпорядженні.
Якщо ви не маєте достатньо досвіду, щоб грамотно вирішити подібні дилеми, краще зверніться до професіоналів і вирушайте в гори з гідом. У такому разі ви отримаєте всі необхідні консультації та не хвилюватиметеся про непередбачувані організаційні проблеми.
Варіанти для приготування їжі: пальник, інтегрована система чи багаття
Коли ми уявляємо собі ідеальний літній похід казковими Горганами, то наша фантазія обов'язково малює сцени душевних посиденьок біля вогнища. І треба сказати, що в Карпатах така картинка досить часто і легко здійсненна. Але не завжди. Небо над горами може буквально будь-якої миті вибухнути громом і розплакатися зливою. У такому разі розвести багаття буде важко з багатьох причин: і самі опади, і мокрий ґрунт, і сирі дрова. Тому, якщо планується багатоденний трек, то без запасного способу приготування їжі не обійтися. Тут на допомогу прийде газовий пальник чи інтегрована система. Газовий пальник простий у використанні й може бути представлений у мультипаливній версії. Він передбачає можливість поставити будь-який посуд (казан, сковорода, кухоль) на вогонь і приготувати практично все: від супу до смаженої картопельки.
Інтегрована система — це той самий пальник, але поєднаний з посудом (чашею, каструлею) для готування. Вона ефективніша, оскільки швидше нагріває воду і витрачає при цьому менше газу. Вибираючи модель, врахуйте: є моделі для приготування їжі на вогні, а є призначені тільки для кип'ятіння води (для заварювання субліматів, наприклад).
Якщо наші поради щодо збору на літній відпочинок в Карпати допоможуть хоча б одному фанату туризму, тоді ми точно старалися не дарма. Завжди пам'ятайте, що ваш похід починається ще вдома, коли ви збираєте рюкзак. І чим ґрунтовніше ви підійдете до цього етапу, тим легше й успішніше пройде сама подія.