Тур-похід вихідного дня: що це таке, які різновиди. Що взяти з собою у ПВД
Зміст:
Є такий стереотип, що туристичний похід — це багатоденний трекінг у диких природних локаціях. Тому й підготовка до туру має бути вельми масштабною: тренування фізухи й спецнавичок, планування маршруту, прораховування продуктової розкладки, пошук і купівля функціонального трекінгового одягу, взуття й відповідного спорядження для ночівель в наметі, приготування їжі на природі… Голова обертом? Тоді час позбавитись стереотипів та спробувати альтернативний активний відпочинок — ПВД.
Похід Вихідного Дня (або тур вихідного дня) — це, як зрозуміло з назви, одноденні, дводенні, а то й на 3 дні, туристичні вилазки пішохідними, вело- чи водними маршрутами. Ідея така: аби здолати річковий чи лісовий трек, чи то й здійснити сходження на гору, не треба брати відпустку й довго готуватись, а достатньо вирушити на природу у суботу-неділю чи святкові дні (коли випадає 3-4 вихідних поспіль). Класно ж? Ба більше!
До цих плюсів ПВД також додамо:
- Зрозумілі погодні умови. Адже прогнози на найближчі 1-3 дні максимально точні.
- Проста кухня. Звісно, можна заморочитись приготуванням складних страв, але пару днів без них легко обійдетесь.
- Легкий наплічник. Не доведеться брати зайвих речей на випадок непередбачуваної погоди та носити великі запаси їжі, води, газу тощо.
- Доступність для людей різного рівня фізичної та моральної підготовки. Одно-триденні маршрути — це ідеальний варіант для туристів-початківців, для сімей з дітьми чи з тваринами. А також для тих людей, які у захваті від подорожей в диких умовах, але багатоденні походи їм даються важко (наприклад, через поганий сон на природі, швидке виснаження організму, втому від не-домашніх умов).
- Швидше знайти компанію. Зазвичай вихідні у більшості співпадають, а от розрахувати спільну довготривалу відпустку значно важче.
- Бюджетно (хоча, звісно, багато залежить від формату і дальності локації). Зазвичай витрати на проїзд незначні, можна не витрачатись на готелі, якщо вирушаєте у ПВД з гідом, то 3-денний турпохід буде дешевше тижневого, якщо потрібно буде якесь спеціальне екіпірування чи спорядження, то його не затратно взяти в оренду… і так далі.
А також тут треба підкреслити: для здоров’я та психіки краще перезавантажуватись частіше (хоч і коротко), ніж раз на півроку-рік (хоча й триваліше). Відсутність відпустки не має бути причиною застрягти у колі "дім-робота-дім"!
Різновиди ПВД та їх складності
Альпіністи й скелелази обирають собі маршрути, орієнтуючись на їх категорію складності (наприклад, найпростіший трек сходження на Казбек класифікується як 2А, а найскладніший — 3Б). В гірському туризмі спортсмени також йдуть не навмання, а саме в категорійні походи. Що ж до походів вихідного дня, то це не спорт і тому їх рівень складності можна означити лише на око. Виокремимо три формати:
Одноденний простий ПВД (наприклад, піший, вело чи на байдарках). Без технічних складнощів на маршруті, без ночівлі й приготування їжі в польових умовах. А тому відповідне спорядження не потрібне, як і спеціальна підготовка чи навички. Трек може пролягати як у приміському лісі, так і на маркованих стежках в екопарку чи карпатських хребтах. Це лайтовий варіант, але не плутайте його з прогулянкою чи пікніком! У вас має бути спланована точка старту, нитка маршруту й фініш.
Дводенний/триденний складний похід передбачає ночівлі в наметах та долання технічно складних ділянок (наприклад, елементи скелелазіння, підйом на висоту понад 2000 м над рівнем моря, брід через бурхливий потік, проходження крутих річкових порогів). Зрозуміло, що рівень підготовки учасників має відповідати запланованим складнощам: вміння правильно користуватись спорягою, фізична й моральна витривалість. Тут вкрай важливе ретельне планування маршруту, а також оснащення якісним екіпіруванням.
ПВД середньої складності, на 2-3 дні. Відповідно це мідл-варіант між легким одноденним походом, що долається з легким маленьким рюкзачком та хардовим треком з купою перешкод, сконцентрованих у короткій пригоді. Наприклад, ускладненням вже є факт ночівлі просто неба, потреба таборитись, знайти гарне місце і джерела води. Можливий варіант, коли у поході ви ночуєте не в наметах, а в будиночках (наприклад, в Карпатах і в Альпах є гірські притулки), але все одно присутній фактор складності орієнтування у природній місцевості, долання крутих схилів та/або підйому на вершини. Відверто кажучи, варіацій пригод середнього рівня складності величезне розмаїття, тому у рекомендаціях щодо списку речей (наведено нижче) ми орієнтуємось саме на такий формат ПВД.
Яким буває туризм вихідного дня
Для повного розуміння спектра турів вихідного дня також наведемо їх різновиди за типом активіті:
- Піші туристичні походи, хайкінги. Зазвичай хайки ведуть лісами, стежками заповідників чи нацпарків, вздовж річок або й пустелями (як наприклад, Бродівська сахара чи Олешківські піски). Це найпоширеніший тип ПВД, адже відповідні маршрути можна знайти як у передмісті, так і в добовій доступності від дому.
- Гірські трекінги перевалами, хребтами, сходження на прості вершини. В Україні такі треки є лише в Карпатах. Влітку навіть непідготовлені похідники за 1-2 дні можуть зійти на Говерлу, Петрос, Піп Іван чи інші гори. А в зимовому поході туристам без досвіду краще милуватись двотисячниками зі сторони, з оглядових маршрутів на невеликій висоті (наприклад, хребет Кукул, Полонина Боржава). До речі, в такі пригоди радимо рушати з досвідченими тимлідерами, ми рекомендуємо наших партнерів — тур-клуб Кулуар та його походи вихідного дня по Україні (в т.ч. в Карпатах).
- Велопоходи. Як і піші, можуть пролягати рівнинною (підходить для початківців) або гірською місцевістю (для впевнених велотуристів). Однозначний плюс — за короткий час здолаєте більші відстані, ніж пішки, більше побачите, отримаєте задоволення від руху на колесах. Мінус — варто підібрати велопрохідний маршрут, завчасно подбати про захисний екіп, підготовку велосипеда й ремкомплекту, а також мають бути відповідні навички.
- Водні походи, сплави (на байдарках, катамаранах чи SUP-дошках) відкривають красу природи з іншого ракурсу та гарантують незрівнянні емоції. Насичений день на воді можна провести не виїжджаючи з цивілізації, якщо у вашому місті є річка (наприклад, Дніпро, Південний Буг, Ворскла), а ще цікавіше на річкових плавнях. Хочете більш екстремально та захопливо? Тоді краще вирушити у сплав по каньйонній чи бурхливій гірській річці. Окрім плавзасобу та вміння ним керувати кількаденний водний тур вимагає специфічного водозахисного екіпірування, що може значно подовжити час на підготовку та здорожчати ПВД, однак воно того варто!
- Спелеопохід. В Україні печери доступні для спелеотуристів знаходяться здебільшого в Тернопільській і Чернівецькій областях, є такі, що проходяться за 1 день, є і такі що вимагають ночівлі. Кейвінг низької складності не вимагає специфічного обладнання (достатньо ліхтаря, каски, зручного одягу і взуття), а от послугами гіда скористуватись не завадить. Спуск під землю — це ні на що несхожі враження, які варто пережити хоча б раз…і, повторимось, для першого досвіду не обов’язково планувати цілу відпустку.
- Бушкрафтинг. Темі Що таке бушкрафт, чим відрізняється від турпоходу та яке треба спорядження — у нас присвячений великий докладний матеріал, тому не будемо на ній зупинятись. Просто відзначимо, що у свій ПВД ви можете вплести елементи концепту виживання в диких умовах (розведення вогню без сірників, будівництво укриття з природних матеріалів тощо).
Які ще ідеї вам підкинути? Аби похід не здавався нудним, ви також можете скомбінувати його з відвідуванням історичних і природних пам’яток, музеїв просто неба, замків або ж з локальним активним відпочинком (кінна прогулянка, скелелазіння, снорклінг). Також можна запланувати цікаву фотосесію чи відеозйомки… на що вистачить фантазії. Однак досвід показує, що після активного ходового дня сил вистачить тільки на вечерю й милування заходом сонця ;) Тож не плануйте багато, дайте собі час просто насолоджуватись природою!
Що потрібно брати з собою в похід вихідного дня
Отже, переходимо до списку базових речей для ПВД. Звісно, що він буде варіюватись залежно від типу активіті, тривалості, сезону та особистих уподобань, тому наводимо загальний, універсальний чек-ліст, а ви вже підлаштуєте його під конкретний похід.
- Рюкзак та дощовик. Для походів без наметів достатньо буде моделі об’ємом 20-30 л. За наявності намету, спальника та килимка — наплічник має бути більшим і з міцними лямками для фіксації спорядження ззовні. Рейнкавер рекомендуємо не лише для захисту від опадів, а й від бруду та від чіпляння за гілки "зовнішньої" споряги. Якщо у вас ще нема головного елементу походу, то скористайтесь Рекомендаціями щодо вибору рюкзака в гори.
- Аптечка, засоби гігієни та захисту від комах. Що саме брати в похід в гори, в ліс чи на річку, ми розписали у відповідних статтях: Склад аптечки туриста та Як вибирати сонцезахисні засоби, і ще Які репеленти захистять від комарів і кліщів.
- Туристичний одяг, що відповідає типу активності, місцевості, погоді (обов'язково дивіться прогноз) та тришаровому принципу одягання. Усі корисні рекомендації на цю тему читайте у статті Як правильно підібрати одяг для походу.
- Взуття, що призначене для вашого типу походу. У нашому блозі ви можете почитати рекомендації щодо правильного підбору гірських черевиків та трекінгових кросівок і про сандалі для походів.
- Функціональні аксесуари: термошкарпетки, рукавички (як від холоду, так і для захисту від мозолів), бафи, кепки або козирки. Також радимо ознайомитися з Функціями та різновидами термошкарпеток.
- Сонцезахисні окуляри. Вони потрібні як влітку, так і взимку! Чому? Усі відповіді у статті про Захист очей туриста.
- Ліхтарики та запасні елементи живлення для них. Корисні статті щодо вибору підходящих моделей: Про налобні ліхтарі та Про кемпінгове освітлення.
- Ніж та мультитул, ремкомплект. Рекомендації тут: Які інструменти взяти в похід та Що покласти в ремнабір.
- Набір для приготування їжі. Маленький пальник або інтегровану систему, балончик газу, півлітрова кружка/каструлька та ложка. Цей мінімалістичний набір — надійніше, легше, швидше та зручніше, ніж готування на багатті.
- Сублімована/сушена їжа та питна вода (для пиття сирою, а воду для запарювання субліматів можна взяти з джерела та прокип'ятити протягом 5 хвилин). Рекомендації, що брати їсти — у статті Яку їжу взяти в туристичний похід та на штурм гори.
- Набір для сну. Комплектація залежить від формату й від сезону. В суху й теплу погоду достатньо каремата й спальника. За вогкої погоди знадобиться ще й тент, також він служитиме захистом від сонця у спеку. Обтяжуватись наметом варто, якщо прогнозується дощ, прохолода або й просто для захисту від можливих некликаних гостей (комахи, ящірки, їжаки, лисиці). Зрозуміло, що у зимовому поході намет з футпринтом, теплий спальник з вкладишем і товстий килимок — це мастхев.
- Трекінгові палиці в пішому поході — елемент не обов’язковий, але бажаний. Про них розписано в окремій статті блогу.
- Гермочохли — це вкрай необхідна річ, якщо очікуються опади або плануються переходи по болотах або річок вбрід, не кажучи вже про водні походи. Матеріал в тему — Як вибрати герметичний мішок та чохол.
- Предмети навігації — GPS-навігатор, скачані мапи на смартфон, паперові карти й туристичний компас. Головне, щоб у групі була людина, яка вміє за їх допомогою орієнтуватися на місцевості.
- Гарний настрій!
Також збережіть в закладки, щоб не загубити статтю Що потрібно взяти в перший туристичний похід: списки та поради для початківців. Та підбірку спорядження, Що взяти з собою в одноденний/дводенний похід в Карпати (на Говерлу, Петрос).
Важливо: врахуйте заходи безпеки! Не лінуйтесь ознайомитись з флорою та фауною обраних локацій, щоб розрізняти отруйні рослини й гриби, потенційні ризики постраждати від гадюк, павуків чи хижих звірів. Дивлячись прогноз погоди, звертайте увагу не лише на температуру повітря, а й швидкість вітру та вологість (якщо вирушаєте в гори, то варто дивитись прогноз на висоті, де пролягатиме трек). Обирайте маршрут відповідно до свого рівня підготовки та потурбуйтесь про комфорт близьких, особливо якщо вирушаєте в похід з дітьми чи з хвостатими улюбленцями.
Плануєте ви свій перший одноденний похід в гори, багатоденну дику автономку чи спортивний виїзд в гори — у підготовці до будь-якої подорожі консультанти магазину X-Zone нададуть вичерпну консультацію щодо підбору екіпірування та спорядження. Звертайтесь, затарюйтесь та гоу до омріяної подорожі!
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.