Як вибрати самонадувний та надувний туристичний килимок
Зміст:
Час невпинно рухається вперед і список туристичного спорядження для активностей та відпочинку на природі поповнюється все новими пунктами. Любителям сну просто неба слід враховувати багато нюансів ще на етапі підготовки до подорожі, зокрема про те, як забезпечити зручне спальне місце у незручних умовах. До "інгредієнтів" комфортного сну на природі, безумовно, належить каремат або надувний (самонадувний) килимок. Тим паче якщо для вас походи та сходження у холодний сезон — це не разова акція, а стиль життя, то цей аксесуар набуває особливо вагомого значення. Про класичні "пінки" ми вже розповіли в статті "Як обрати похідний килимок". Тож тепер з'ясуймо, що краще обрати: надувний чи самонадувний туристичний матрац.
Основні характеристики самонадувних та надувних туристичних матраців
Перш ніж зробити вибір, потрібно розібратися з ключовими параметрами мобільних спальних місць. Навіщо взагалі потрібен килимок, що надувається/самонадувається? Основні завдання даного типу спорядження полягають у забезпеченні теплоізоляції та комфорту, з чого випливають визначальні характеристики виробів.
Як визначити рівень теплостійкості?
Можливість вимірювати тепловий опір саме туристичних матраців вперше з'явилася завдяки американській компанії Therm-a-Rest. Вони запропонували використати індекс R-Value для визначення термостійкості карематів. Задля справедливості зазначимо, що сам показник родом не з туристичної галузі, інженери застосовують його в різних сферах діяльності (будівництві, медицині, авіації).
Спробуємо простими словами пояснити, як вимірюється коефіцієнт R-Value тим самим виробником Therm-a-Rest у тандемі з компанією Thermetrics:
- килимок розміщується між двома металевими пластинами;
- в одній з них за допомогою електричного струму підтримується постійна температура та розташовується температурний датчик;
- протягом кількох годин (у деяких джерелах вказують 4 години) датчики фіксують кількість енергії, що споживається для підтримки стабільної температури пластини;
- отриманий показник і становить число R-значення.
Відповідно, чим більше значення R присвоюється виробу, що тестується, тим менше було витрачено енергії в процесі експерименту для утримання температури пластини на одному рівні.
Такий спосіб оцінки рівня теплоізоляції туристичних карематів почали застосовувати нещодавно. Перші спроби були зроблені у 2016 році, а у 2020 ASTM International було затверджено міжнародний стандарт. Нижче наведемо R-value таблиці, за допомогою яких можна орієнтуватися в сезонності та температурних режимах килимків.
Важливо: Не всі виробники справді проводять тестування продукції, часто даючи приблизний показник. Тому перевіряйте інформацію, вказану в описі.
Форма, розміри та вага
Оптимальне співвідношення функціональності та компактності аутдор-спорядження — це той результат, якого прагнуть і виробники, і покупці. Обираючи туристичний чи військовий (тактичний) надувний каремат, цей критерій також у пріоритеті, тому вагоме значення мають форма та розміри.
В основному виробники пропонують такі форми:
- прямокутні;
- овальні або "кокон" (під такий же тип спального мішка);
- розширені або звужені.
Якщо в пріоритеті саме комфорт під час сну, то краще зупинитися на традиційному прямокутнику. Він дозволяє і ручки розкинути, і зручно розташуватися з сусідом по намету, поклавши килими встик, створивши таким чином єдиний простір без прогалин. Якщо ж вага та габарити спорядження важливіші, а сон у вас і без того міцний, то сміливо беріть "кокон". Коли ж простору для вас не вистачає або, навпаки, занадто багато зайвого, то завжди є можливість придбати більш широкий або вузький матрац.
Різноманітність розмірів пристосована до використання в найнепередбачуваніших умовах. Крім стандартних моделей для різного зросту, зустрічаються також і специфічні модифікації: двомісні або укорочені (сюди вміщується тільки тулуб, зате економиться вага, місце в рюкзаку).
Килимки найчастіше маркуються відповідними позначеннями довжини та ширини:
Це орієнтовні значення. Відмінності довжини/ширини у різних виробників може відрізнятися на 1-5 см.
Крім того, виробники пропонують так звані жіночі та чоловічі моделі — відрізняються вони різними варіаціями габаритів. Наприклад, Women Regular представлені в розмірах 165-170х51-53 см, а Women Large — 183х58 см. Чоловічий Regular може бути 183х51-55см, а Large — 198х64 см. При цьому часто є можливість комбінувати довжину і ширину під ваш запит — вибрати матрац стандартного "зросту", але ширший чи навпаки. Версії для жінок часто також враховують особливості жіночої фігури та мають розширення у зоні стегон.
Говорячи про форму, слід також згадати рельєфність виробів. Буває гладка поверхня або різноманітні варіанти ребристості (з горизонтальними, вертикальними або ромбоподібними, круглими повітряними камерами). По суті, малюнок поверхні відображає особливості форми піни в самонадувайці або розташування перегородок у надувному килимі. Тому цей параметр може впливати на швидкість надування і ваш комфорт. Ну і є ще такий нюанс: на повністю гладкій поверхні спальник частіше зісковзує, тому деякі виробники пропонують килимки з невеликими фіксаторами.
Обов'язково враховуйте розмір у складеному вигляді (в упаковці). Виробники переважно вказують цю цифру окремим пунктом в описі. Саме цей об’єм вам потрібно буде всунути у рюкзак. До речі, в окремій статті ми розказали про те, як правильно запакувати похідний рюкзак і в якій його частині розташувати килимок.
Звертайте увагу на товщину виробу у надутому вигляді. Цей показник може стати ще одним орієнтиром визначення рівня теплоізоляції. Якщо р-валує не вказано: чим товще, тим тепліше спати.
Виходячи з різноманітних форм та розмірів, випливає ще один важливий параметр – вага. Ультралегкі надувайки для легкоходів зазвичай дорожчі за стандартні пропозиції. "Повітряні" вироби можуть бути об'ємнішими за пінополіуретанові, але йдеться про зовсім інший рівень комфорту. Тому якщо вага для вас одна з ключових характеристик, а зручністю жертвувати не дуже хочеться, можна придивитися до укорочених або завужених моделей.
Що таке самонадувний килимок і як він працює
Перш ніж розробили звичну для нас туристична версія, минуло чимало часу і сталося безліч зовнішніх та смислових змін. Перші прототипи сучасних надувних матраців з'явилися ще у 1824 році. Це були важкі та громіздкі гумові вироби, чутливі до пошкоджень та з низьким рівнем теплоізоляції. Потім у 1967-му запропонували нову модель спального місця для туризму — поліуретановий каремат від британської фірми Karrimor. Ця розробка була покликана усунути недоліки свого старшого "повітряного" брата (з чим успішно справлялася) і тому завоювала велику популярність серед мандрівників. Ідея поєднати переваги двох вищезгаданих варіантів не змусила на себе довго чекати і вже 1971 року компанією Cascade Designs вперше була представлена версія з функцією самонадування. З того часу модель вдосконалювалася різними виробниками, що дозволяє їй і зараз залишатися на плаву.
Щоб розібратися в особливостях будови самонадувайки, її можна уявити у вигляді сендвіча, з тонким тостовим хлібом по краях та щедрим шаром начинки. Що ж усередині самонадувного килимка? У ролі наповнювача виступає спінений пористий поліуретан, який своєю структурою нагадує поролон, як у тій самій губці для посуду. Внутрішній шар відповідає не тільки за м'якість та комфорт у надутому стані, а й забезпечує надійну теплоізоляцію. Для зниження об’єму та ваги деякі бренди пропонують варіанти з порожнинами у наповнювачі, які заповнюються повітрям. Таке рішення також сприяє підвищенню термоізоляційних властивостей.
Зовнішній матеріал — найчастіше нейлон або поліестер, на який з внутрішньої сторони накочується термопластичний поліуретан (ТПУ).
Вся ця конструкція обладнана спеціальним клапаном, через який пустоти всередині наповнюються повітрям.
До вашої уваги відео-огляд будови самонадувайки та інструкція, як розкласти/спустити килимок бренду Sea To summit:
Як надути, спустити, скласти і правильно зберігати самонадувний матрац
Перейдемо до основного питання — як, власне, працює самонадувний матрац? Система проста, як двері, але з нюансами;) Процес "самонадування" килимка відбувається шляхом заповнення повітрям пористої структури наповнювача. Для створення спального місця вам потрібно розкласти килимок, відкрити клапан і дочекатися поки він сам максимально розправиться — це може зайняти від 5 до 15 хвилин. Що може вплинути тривалість цього процесу? Декілька варіантів:
- Час перебування у складеному стані. Як не дивно, матрац тільки з магазину вимагатиме набагато більше часу для надування, оскільки він був максимально щільно стиснутий ще на виробництві та провів у такому положенні довгий час. Тому піна ще не готова до швидкого всмоктування повітря. Якщо ж ви використовуєте спорядження в поході й скручуєте його тільки на час переходу, то наповнювач вже запам'ятав своє завдання і впорається з ним швидше.
- Особливості конструкції серцевини. Компанія Therm-a-Rest у різних моделях пропонує різні конструкції внутрішньої губки. Наприклад, технологія StrataCore є безперервним шаром піни з горизонтальними повітряними каналами, тоді як характерною особливістю конструкції Diagonally Die-Cut вважається діагональна перфорація. Такі відмінності впливають на об’єм наповнювача, що своєю чергою визначає часовий проміжок, необхідний для самозаповнення. Чим килимок товстіший — тим більше треба чекати.
- Температурадовкілля. Коли на градуснику мінус, то зусиль для надування поліуретану знадобиться більше. Низькі температури роблять матеріал не таким податливим, тому процес заповнення порожнин у такому разі затягується.
- Висота над рівнем моря. Альпіністи підтвердять, що високо в горах з будь-яким способом надування доведеться повозитися довше, тому що атмосферний тиск нижче.
Враховуйте також те, що ваша самонадувайка може розправитися не до того стану пружності, на який ви очікуєте. І це абсолютно нормально, адже піна наповнюється доти, поки атмосферний тиск зовні та тиск усередині пустот зрівняється. При цьому килимок залишається трохи м'яким і рухливим. Якщо хочете досягти максимального розправлення, то можна надути вручну. Але! Не поспішайте прикладати клапан до вуст і ділитися повітрям з легенів. Таким чином, ви можете поділитися ще й зайвою вологою, що призводить до виникнення цвілі за звичайних обставин і може пошкодити структуру матеріалу в умовах морозу. У такому разі краще використовувати помпу.
З'ясувавши, як надувається самонадувний матрац для намету, варто дізнатися, як його здути. Все так само просто — відкриваємо клапан і починаємо з протилежного краю скручувати полотно в рулон, допомагаючи руками і колінами видавлювати повітря. Далі на повністю спустошеному килимі закриваємо клапан.
Важливо! Зберігати спорядження потрібно в розправленому положенні з відкритим клапаном, щоб усередині не накопичувалася волога та не деформувався матеріал. Тому любителям походів і сходжень потрібно замислитись про надання окремого місця для зберігання самонадувного килимка. Бажано десь там, де вже лежить розправлений спальник (про це читайте у матеріалі Як прати та зберігати спальний мішок).
Плюси та мінуси надувних похідних килимків
Що краще надувний або самонадувний килимок? Досить поширене питання, відповідь на яке залежить від багатьох чинників. Але досвідчені туристи та альпіністи, швидше за все, радитимуть стати власником саме надувної версії спорядження для сну, та й ми особливо чинити опір таким рекомендаціям не будемо. Але спершу до фактів.
Цей вид килимка є порожнистою камерою з перегородками, а іноді й з наповнювачем, який відіграє роль утеплювача. Внутрішній матеріал не має властивості втягувати повітря, тому в такому випадку треба надувати вручну. Багато мандрівників грішать тим, що надувають килимок ротом. Якщо плани у вас на нього не надто далекоглядні, а виріб не дуже дорогий, то такий спосіб можна розглядати як один із варіантів. Але краще, звичайно, запастися насосом та терпінням. Щодо помпи не хвилюйтеся, це не той величезний агрегат для коліс або "кімнатного" надувного матраца, а досить компактний аксесуар, який у багатьох випадках йде в комплекті. Також замість насоса часто можна використовувати чохол.
Плюси надувашок:
- легкість та компактність, з якою не позмагається жоден з інших видів карематів;
- відмінна теплоізоляція, особливо у моделях з утеплювачем;
- м'якість та комфорт;
- простота у догляді;
- водонепроникність.
На противагу перевагам наступним пунктом завжди йдуть недоліки і ми не порушуватимемо цю послідовність:
- висока ціна;
- ймовірність проколів та пошкоджень;
- необхідність докласти зусиль для створення похідного "ліжка".
Але й ці нечисленні мінуси дуже легко дискредитувати — при уважному виборі місця ночівлі (без каменів, колючок та палиць) проколи не страшні й виріб прослужить довше, а фізична активність на свіжому повітрі завжди корисна.
Якщо плануєте придбання надувного каремата для ночівлі у наметі, то варто звернути увагу ще деякі нюанси. Наприклад, на комфорт відпочинку можуть вплинути особливості конструкції виробу, а саме розташування повітряних секцій — шаховий лад, горизонтальні або вертикальні камери.
Також якщо ви любите довго укладатися і постійно крутитесь як вуж на сковорідці в пошуках найзручнішої пози для сну, то майте на увазі, що верхній матеріал може неприємно шарудіти. Річ у тому, що в деяких моделях є спеціальний шар з металевими частинками, який призначений для відображення тепла. Тому, якщо хочете тихий надувний секційний килимок, то уважно читайте опис.
Як і чим заклеїти надувайки
Без паніки! Надувні та самонадувні каремати, не дивлячись на очікувану вразливість, не так вже й легко проколоти. Сучасні вироби виготовляються із надміцних матеріалів і при помірній акуратності ймовірність пошкодження вкрай мала. Але повністю виключити таку неприємність із туристичних буднів теж не можна, особливо якщо ночувати у хвойному лісі. Тому варто висловити щиру подяку тим людям, які винайшли мобільні ремонтні набори на всі випадки життя.
Найчастіше ремнабори йдуть у комплекті з надувайками і туди входять клей із латками або клейкою плівкою. Потрібно відразу сказати, що пошкодження килимка не означає, що він моментально втратить свої властивості. Маленький прокол призведе до поступового здування. Якщо виявили, що ваш чарівний килим втратив свою пружність, виконайте такі пункти:
- Шукаємо прокол. Це можна зробити, помістивши надутий матрац у водойму (ви побачите бульбашки), а також за допомогою чуйного вуха або чутливої шкіри.
- Здуваємо.
- Очищаємо місце операції від забруднень та висушуємо його.
- Готуємо латку трохи більшу, ніж розмір проколу.
- Наносимо клей і щільно притискаємо латку.
- Чекаємо вказану в інструкції кількість часу і знову користуємося своїм спорядженням.
Також трапляються поломки клапана. Ремонту ця деталь зазвичай не підлягає, а от замінити можна. На такі випадки покладіть у похідний ремнабір запасний клапан. Для заміни знадобляться плоскогубці та клей: за допомогою плоскогубців витягаємо зламаний клапан, а на його місце вставляємо новий, змащений клеєм. Звучить досить просто. Та ми щиро бажаємо, щоб екіпірування ніколи вас не підводило.
Сподіваємося, за допомогою цієї статті вам буде набагато простіше визначитися з тим, як вибрати спорядження для сну у поході. Не варто прагнути абсолютного і шукати універсального — це навряд чи можливо. Виходьте з ваших уподобань, цілей, можливостей та завдань. І нехай ваш сон за будь-яких умов буде таким же комфортним і якісним, як і в улюбленому ліжечку. А купити надійні надувні та самонадувні килимки від таких провідних брендів як Therm-a-Rest, Sea to Summit, Exped, Pinguin, Yate та Kailas ви можете на нашому сайті або ж у фізичному магазині в Києві.