Як правильно вибрати хороший туристичний рюкзак для походів у гори
Зміст:
- Види туристичних наплічників
- На які особливості похідного рюкзака звернути увагу
- Який об’єм наплічника вибрати
- Як підібрати під себе трекінговий рюкзак
- Функції системи спини у якісних туристичних рюкзаках
- Як налаштувати гірський рюкзак
- Як правильно зібрати туристичний рюкзак у похід
- Як закріпити на наплічнику спальник, каремат та трекінгові палиці
Якщо захоплюєтеся туризмом, то замість вантажу обов'язків, відповідальності та щоденних турбот, ви носите за спиною цілком відчутний вантаж необхідних речей. Складаючи свій похідний рюкзак, ви знімаєте з себе тяготи буденного життя. І щоб полегшити свою ношу в дорозі, потрібно лише підібрати хороший "транспорт" (ось би і з іншим так). Ми з великим задоволенням розкажемо вам, як вибрати рюкзак для походу та гірського туризму та на які деталі звернути увагу.
Види туристичних наплічників
Туристичні рюкзаки — це досить широка категорія виробів, у якій представлені моделі для різних цілей. Ключові відмінності в об‘ємі та конструкції дозволяють розділити їх наступним чином:
- Експедиційні. Розраховані на тривалу автономну подорож та пристосовані для перенесення значних вантажів, тому об’єм стартує від 80 л. Найчастіше мають жорстку підвісну конструкцію з анатомічною підтримкою спини.
- Туристичні (у т.ч. для гірського туризму). Призначені для походів середньої тривалості. Тут передбачена можливість транспортування вантажів середньої тяжкості та об'єм від 50 до 80 л. Вони також мають жорстку підвісну систему, але у моделях від різних виробників каркас може суттєво відрізнятись.
- Трекінгові та хайкінгові. Призначені в основному для денних переходів hut-to-hut (від притулку до притулку), без необхідності тягнути намет і похідну кухню. Тому для даного випадку об'єм від 30 л до 50 л буде оптимальним. Спинка такого рюкзака має гарну вентиляцію, каркас все ще жорсткий.
- Альпіністські (штурмові). Призначені для сходжень та штурмових виходів. Найбільш поширені вироби об'ємом 30-55 л, але в цілому діапазон пропозицій коливається від 20 до 70 л (залежно від тривалості підйому). Рюкзак має мінімалістичний дизайн і компактну форму, щоб не перешкоджати пересуванню з мотузкою у важкодоступних місцях.
- Для активного спорту. Сюди можна віднести велосипедні, гірськолижні, трейлові, мультиспортивні. Вони відрізняються невеликим об'ємом, легкою вагою, ергономічними формами та гарною вентиляцією. Найчастіше представлені у безкаркасній (м'якій) комплектації.
Більш екстравагантним типом можна вважати герморюкзаки. Вони фактично є гермобаулами з плечовими лямками (часто знімними) для зручності перенесення. Виготовляється виріб із міцного водостійкого матеріалу з проклеєними швами, що гарантує збереження сухості вмісту в будь-яких умовах. Такий рюкзак відмінно підійде для водних походів та туризму, зокрема для сплавів. Для цих цілей також можна використовувати гермомішки або гермочохли.
Визначальною характеристикою є конструктивні особливості. За цим принципом виділяють такі моделі:
- М'які. Рюкзаки цього типу призначені для короткочасних походів з невеликим вантажем. При правильному завантаженні речей із ним цілком комфортно. Основними перевагами вважаються компактність, легка вага та невисока ціна.
- Каркасні. Надійні та довговічні модифікації, які тримають форму та дозволяють правильно розподілити навантаження. Підійде для подорожей будь-якої дальності та складності. Бувають звичайні (з двох прутів) та ортопедичні рюкзаки для туризму (зі складнішою системою жорстких деталей), які кардинально відрізняються вартістю.
- Станкові. Складаються з двох частин — спеціальної металевої або пластикової основи (рами) та самого мішка для речей. Тут можна переносити важкий багаж (до 50 кг), оскільки будова сприяє зниженню навантаження на хребет. Але недоліками цієї версії є значна вага та великі габарити. Сьогодні такі моделі трапляються вкрай рідко.
Популярною сьогодні є технологія натяжної сітчастої спинки, яка забезпечує відмінну вентиляцію та додатковий комфорт при носінні. Такі наплічники з аероконтролем використовуються як у туризмі, так і в спорті, оскільки в обох випадках передбачається інтенсивне навантаження та підвищене потовиділення. Багато виробників випускають лінійки із застосуванням вентильованої спинки у власній інтерпретації, наприклад Osprey та Deuter.
Який наплічник найкращий – каркасний чи м'який? Відповідь на це питання криється у цілі застосування. Недовго і недалеко — м'який, на довше і подалі — каркасний. Це якщо сильно спрощувати. Важливими є також інші критерії — вага, розмір, комфорт посадки, бренд, ціна та інше.
Існує також поділ на чоловічі та жіночі модифікації. Основна відмінність полягає в об'ємі та формі лямок (у жінок вони фігурні, щоб не тиснули на груди). Дизайн і колір теж можуть відрізнятися, але ці параметри не повинні бути визначальними при виборі.
На які особливості похідного рюкзака звернути увагу
Похідний рюкзак може надовго стати вашим надійним супутником. Тож варто зараз витратити трохи часу на його покупку. Вибір залежатиме від кількох факторів:
- Функціональність. Кишеньки та спеціальні кріплення збільшують ефективність вашого спорядження. Можливо, вам знадобиться спеціалізована модель для велопоходів, трейлів, фрірайду чи альпінізму;
- Місткість. Занадто великий буде занадто важким. Занадто маленький — не зможете упакувати в нього все необхідне, а якщо навішувати речі ззовні, то вони чіплятимуться за кущі та рватимуться;
- Розмір. Вибраний туристичний рюкзак має ідеально підходити під ваш зріст та габарити. Одна справа — надіти 15-20 кг ваги на 5 хвилин, і зовсім інша — нести її протягом 10 годин по бруду та каменям на крутих підйомах і спусках;
- Довговічність та зовнішній вигляд. Залежить від матеріалів і якості виготовлення. На сьогодні практично всі відомі виробники використовують якісні матеріали: довговічні, вологонепроникні та приємного забарвлення, що теж важливо.
Бажано також, щоб ви могли легко дістатися будь-якої речі в будь-якому куточку рюкзака. Тому звертайте увагу на тип доступу до вмісту: верхній, нижній або фронтальний. Зручно, коли є додаткові бічні блискавки, через які можна проникнути всередину. Для туризму чудовим варіантом буде комбінований доступ: наприклад, верхній вхід плюс нижній відсік з перегородкою на блискавці, через яку можна потрапити до основного відділення.
Не забувайте перевірити якість фурнітури – кріплення та клямки повинні бути міцними і справно працювати, а змійки не повинні заїдати. У цьому варто переконатись перед покупкою.
Який об’єм наплічника вибрати
Вибирати об’єм гірського рюкзака необхідно орієнтуючись на тривалість майбутнього походу.
15-30 літрів | Одноденні походи, дорожні та міські рюкзачки |
30-50 літрів | Похід вихідного дня (1-2 ночівлі) |
50-70 літрів | Походи на 5-7 днів |
70+ | Двотижневі походи та інші тривалі експедиції |
Літраж визначається також іншими факторами: особливості вашого спорядження та сезонність. Якщо ви точно знаєте тривалість та умови подорожі, то й список необхідного спорядження, напевно, вже накидали. У такому разі вам буде легше визначитися з вибором, адже що потрібно вмістити вже перед очима.
Сезон експлуатації також має логічний взаємозв'язок із розміром виробу. У зимовий період вам знадобиться більше теплих, а отже, і об'ємних речей. Влітку в малих горах навпаки — одяг та спальник займатиме менше місця, та й льодоруб із кішками тягнути не треба.
Скільки всього ви зможете скласти всередину, також залежить і від форми, так що не дивуйтеся, якщо трекінговий туристичний рюкзак з одним і тим же заявленим літражем від Deuter, Pinguin, Tatonka, Osprey або Kailas ви будете по-різному пакувати. Вибір об’єму буде ще залежати від того, наскільки ви прагнете полегшити вагу та “урізати” спорядження.
Як підібрати під себе трекінговий рюкзак
Не кожен рюкзак вам підійде, але якщо не помилитеся, то вага в 20 кг буде відчуватися як 15. В іншому випадку — як "колобок" доверху забитий цеглою. Тому обов'язково потрібно міряти у навантаженому стані!
При підборі розміру рюкзака, головний показник — це розмір торса, а не зріст, як можна було б подумати. У високих може бути не великий торс і навпаки.
Щоб визначити довжину торса, заміряйте відстань між 6-хребцем (відразу над виступаючим шийним хребцем) і початком кісток таза. Розмір торса повинен відповідати відстані від початку плечових лямок до пояса на стегнах. Зважайте також при виборі на можливість регулювати спинку.
Розмірна сітка відповідає приблизно таким показникам:
- S — тулуб до 45 см і обхват стегон 75 см;
- M — довжина спини 45-52 см і стегна 75-85 см;
- L — спина від 51 см, обхват стегон від 84 см;
- якщо ваші параметри менше S-ки — потрібен XS, а якщо більше L-ки — то XL.
Ці цифри допоможуть зорієнтуватися під час вибору, якщо ви замовляєте товар онлайн. Знаючи свій розмір, також легше відрегулювати посадку на спині.
Функції системи спини у якісних туристичних рюкзаках
Який рюкзак краще вибрати для походу в гори? Той, у якого продумане зовнішнє навішування. Важливо, щоб усі ремені, лямки, стяжки, стропи та інші зовнішні деталі були міцними, зручними та функціональними.
Стегновий пояс дозволяє перенести вагу з плечей на стегна ближче до центру ваги. Він має бути широким і м'яким, середина його крил має сидіти над кістками тазу, а не на попереку, щоб не тиснути та рівномірно розподіляти навантаження. Відстань між м'якими половинками пояса має змінюватись від 7 до 15 см.
Плечові лямки, якщо вони широкі та м'які, то не будуть тиснути чи натирати. Чим більше площа лямки, тим рівномірніше розподіляється навантаження. Під час примірки простежте, щоб між спиною та рюкзаком не було відстані, а лямки не знаходилися прямо під пахвами. Вони також повинні мати спереду стропу з фасткесом, яка дозволить їх зафіксувати на грудях. Перевірте, наскільки це зручно працює.
Спинка робиться м'якою. Повітряні канали зменшують потовиділення. Ідеальна спинка зроблена із пористої піни.
Вбудований каркас із легких матеріалів забезпечує стабільну форму. У різних виробників можуть бути різні моделі каркаса, це ще одна причина виміряти рюкзак при виборі.
Як налаштувати гірський рюкзак
Більшість туристичних версій мають регулювання довжини спинки. Процес зміни розміру дуже простий і займає менш як хвилину. Сам механізм представлений у вигляді градації або "драбини" зі строп, по "сходинках" якої можна розташувати лямки на потрібній висоті.
Для забезпечення надійної посадки на тілі потрібно відрегулювати рюкзак лише один раз. Дотримуйтесь такої інструкції:
- Спочатку потрібно надіти завантажений рюкзак і застебнути поясний ремінь таким чином, щоб його верхня частина припадала на верхній пік тазових кісток.
- Далі потрібно закріпити плечові лямки так, щоб місце їх фіксації розташовувалось приблизно на середині лопаток. Якщо не дотримуватись цього правила, то лямки або натиратимуть через сильний тиск, або рюкзак бовтатиметься і відхилятиметься при ходьбі.
- Тепер можна зафіксувати грудні стяжки, але без ентузіазму, щоб не стиснути грудну клітку, порушуючи дихання.
- Останнім кроком потрібно затягнути відкидні та стабілізуючі ремені (якщо є), щоб мати контроль над вантажем.
Як повинен сидіти рюкзак після регулювання? Якщо вам комфортно, немає тиску в точках фіксації ременів та лямок, вага не відчувається надто важкою, то модель відмінно підходить для вашого типу фігури.
Як правильно зібрати туристичний рюкзак у похід
Різні дрібниці зручно розкладати по кишенях, але всі ці деталі збільшують вагу рюкзака. Так що вам вирішувати, чому віддасте перевагу. Заздалегідь подумайте, скільки потрібно відділень і до яких окремий доступ, а потім подивіться, який бренд рюкзака для трекінгу краще вибрати.
- вентиляція спинки;
- окремий доступ до різних відсіків внутрішнього простору рюкзака;
- кишені: еластична спереду, кишеня в клапані, бічні та поясні кишені;
- вбудований дощовик;
- відокремлюваний рюкзак для прогулянок;
- навіска для спальника або килимка;
- компресійні стропи;
- сумісність з питною системою;
- кріплення для палиць, льодорубів та ін.
Щоб купити надійний рюкзак для туризму та подорожей, заздалегідь вивчіть усі важливі деталі. Універсальний варіант на всі випадки похідного життя навряд чи існує, але підібрати хорошу модель для конкретних завдань не так вже й складно. Якщо боїтеся щось упустити, створіть для себе перелік власних критеріїв і дотримуйтесь його. В описі до товару, як правило, ви знайдете всю необхідну інформацію.
Як закріпити на наплічнику спальник, каремат та трекінгові палиці
Правильне завантаження рюкзака впливає на комфорт у поході. Якою б прекрасною не була модель, якщо ви безладно накидаєте туди все поспіль, позитивного ефекту не буде. Коли речей багато, найкращим рішенням буде написати список спорядження, розділивши його на важкі та легкі предмети. Маючи перед очима таку підказку, вам буде легше розподіляти навантаження по зонах.
Далі потрібно розібратися як розташувати вагу. Тут важливо орієнтуватися на центр ваги та ступінь необхідності речей. Найважчий тягар рекомендується складати приблизно в центральній частині рюкзака ближче до спини (в районі лопаток). Для пішого туризму ця зона має бути трохи зміщена вгору, так вага сконцентрується на стегнах. Для сходжень краще змістити центр ваги трохи нижче, щоб стабілізувати рух нерівними ділянками. У матеріалі “Як правильно скласти туристичний рюкзак у похід” розкрито всі деталі збору екіпіровки.
Довгі або габаритні елементи не завжди поміщаються всередину, тому фіксують їх зовні. Щоб правильно закріпити навісне спорядження дотримуйтесь таких рекомендацій:
- Намагайтеся не змістити центр ваги. Намет не варто прив'язувати ззаду внизу, якщо він є найважчим предметом спорядження і не має гідної противаги.
- Не кріпіть габаритні речі з боків. Килимок та спальник можна зафіксувати знизу. Не забувайте про надійні чохли, які захищають вироби від пошкоджень.
- Трекінгові палиці, стійки намету та льодоруб потрібно кріпити вертикально збоку рюкзака. Гострі деталі обов'язково мають бути ізольовані.
- Все, що залишається зовні, необхідно закріпити максимально міцно та надійно, нічого не повинно висіти та бовтатися.
- Якщо передбачається використання рейнкавера в поході, то зовнішнє обладнання теж має поміщатися в нього.
Після повного завантаження зробіть контрольну примірку. Тільки ви самі можете оцінити комфорт посадки. Якщо щось тисне в спину і заважає, спробуйте міняти речі місцями, доки не досягнете бажаної зручності.
Сподіваємося, що після прочитання цієї статті вас більше не турбуватимуть питання, як вибрати та як носити туристичний рюкзак. Тому сміливо вирушайте на пошуки свого ідеального варіанту із готовим переліком критеріїв. У нашому магазині представлено великий асортимент виробів для туризму та сходжень від кращих виробників. Тут ви точно знайдете те, що шукаєте!