Як вибрати трекінгові шкарпетки
Щоб пройти одну милю, звичайній людині потрібно близько 2000 кроків. При ходьбі вгору і вниз пішохідною стежкою, корінням і скелями, з якими ви зіткнетеся на своєму шляху, кількість кроків тільки збільшується. З кожним пройденим метром правильні трекінгові шкарпетки відіграють важливу роль у тому, щоб ваші ноги почувалися максимально зручно і не були вологими протягом усієї подорожі.
Основні фактори при виборі термошкарпеток
Для скептиків скажемо наперед, що трекінгові шкарпетки — це справді покращена версія звичайних повсякденних бавовняних чи синтетичних моделей. Ці вироби розраховані на експлуатацію в умовах сильних фізичних навантажень та адаптовані під носіння у грубих похідних черевиках. Такі моделі мають посилене плетіння в особливо важливих зонах та спеціальні канали для руху повітря. Завдяки високій щільності, вони зносостійкі та знижують ризик отримання мікротравм. Також в описі термошкарпеток пишуть: для ніг вони виступають у ролі своєрідної термобілизни з вологовідвідними властивостями, плюс спеціальна антибактеріальна обробка нейтралізує неприємні запахи.
Універсального комплекту на всі випадки життя не існує. Для різного типу навантажень та різного сезону підійдуть окремі варіанти. Щоб зорієнтуватися у різноманітності пропозицій, потрібно знати на що звернути увагу. Для правильного вибору найкращих похідних шкарпеток для вашої поїздки, важливо розглянути чотири фактори:
- Висота. Правильно підібрана висота шкарпеток захищає ноги від натирання взуття.
- Щільність. Ця функція сильно впливає на комфорт та тепло ваших ніг.
- Тканина. У більшості шкарпеток для трекінгу, як основний матеріал фігурує мериносова вовна, але деякі з них зроблені в основному з поліестеру або нейлону.
- Розмір. Переконайтеся, що ваша пара дійсно добре підходить за розміром.
З допомогою цих даних можна підібрати відповідний товар для будь-яких обставин та погодних умов.
Не знаєте як вибрати термобілизну? Прочитайте нашу статтю та визначтеся.
Правильні літні та зимові трекінгові шкарпетки
Відмінності виробів для двох протилежних сезонів насамперед полягають у різних функціональних можливостях. Так, головним завданням пари на спекотний сезон стане відведення вологи та запобігання підвищеному потовиділенню, щоб було менше тертя і не з'являлися мозолі. Для теплих похідних днів краще підійдуть найбільш тонкі та легкі моделі: у нас в магазині ви можете вибрати трекінгові чоловічі та жіночі шкарпетки на літо. Відзначити слід товари з волокна Coolmax, які здатні також охолоджувати тіло та швидко висихати. Для інтенсивних фізичних навантажень у літній період — це те, що треба.
Для демісезону Coolmax-технологія теж чудово підходить, адже високі вологовідвідні властивості таких шкарпеток забезпечують сухість і відповідно тепло ніг. В умовах нижчих температур потовиділення зменшується, а отже, потрібно робити ставку на максимальне зігрівання. В такому випадку варто звернути увагу на вироби з Thermolite, які і з вологою впораються відмінно, і тепло утримують чудово. Для низької рухливості, наприклад, на біваку, краще придбати зимові трекінгові шкарпетки з мериносової вовни (наприклад, Smartwool або Kailas), яка зберігає тепло навіть у статиці та після намокання.
Висота шкарпеток для походу
Висота їх різниться від ультракоротких до досить високих, що майже торкаються колін. Щоб вибрати правильну висоту, погляньте на взуття. Чим вищі манжети на ваших черевиках, тим вище треба брати шкарпетки, щоб вони могли відмінно захистити вашу шкіру від натирання взуття.
Ось чотири основні варіанти висоти шкарпеток для трекінгу:
- Короткі. Забезпечують маленький захист від подряпин на вашій шкірі, тому їх слід носити тільки під взуттям з низькою вирізкою, наприклад, з легким похідним взуттям або під кросівки для бігу.
- Щиколотка. Трохи вище, ніж шкарпетки попередньої моделі. Вони, як правило, покривають вашу кісточку, щоб трохи підвищити захист. Добре підходять для взуття та черевиків середньої чи низької висоти.
- Класична висота. Модель зазвичай на кілька сантиметрів вище за кістки щиколотки та захищає від натирання з високими черевиками. Немає причин, через які ви не можете носити такі шкарпетки з кросівками, але вони можуть бути занадто теплими у спекотний день.
- До коліна. Високі шкарпетки відмінно підходять для альпінізму, оскільки використовуються з високими черевиками.
Виходячи з цієї властивості, можна зробити логічний висновок, що спочатку необхідно придбати взуття. Особливості ваших ботів або кросівок допоможуть визначитися з висотою шкарпеток.
Щільність туристичних шкарпеток
Щільність шкарпетки дає вам уявлення про те, наскільки вона товста і тепла. Правильно підібрана товщина залежить в основному від типів поїздок, які ви плануєте здійснити, і від погоди, яку ви очікуєте. Щільні шкарпетки можуть захистити ваші ноги під час сильних ударів, під час бігу та трекінгу. Але майте на увазі, що чим товстіші шкарпетки, тим вони тепліші та можуть призвести до потіння ніг. Вам доведеться поекспериментувати над пошуком правильного балансу між щільністю та теплотою, щоб знайти оптимальний варіант для вас. Завжди корисно мати різноманітні шкарпетки на різні випадки.
Ось чотири основні типи щільності:
- Надлегкі — призначені для використання в спеку. Добре дихають і мають невелику щільність. Є також шкарпетки лайнери, які можна носити самостійно або одягати під щільні. Лайнер шкарпетки колись були дуже популярні завдяки своїй здатності підтримувати ногу в сухому стані, але зараз багато шкарпеток для походів мають таку функцію. Однак, якщо ви знаєте, що ці шкарпетки чудово підходять вам, ви, безумовно, можете продовжувати носити їх.
- Легкі — відмінно підходять для теплих умов. Ці моделі визначають пріоритет вологості та комфорту в порівнянні з теплом. Вони відносно тонкі, але мають легку щільність у ключових місцях, таких як п'ята та подушечки пальців.
- Середньої щільності — забезпечують достатню кількість товщини в п'яті та подушечках пальців стопи для походів і альпінізму та досить теплі для використання в середніх холодних умовах.
- Шкарпетки високої щільності — найтовстіші, теплі та м'які. Вони зроблені для тривалих поїздок, складної місцевості та низьких температур. Рекомендуються для альпінізму та подорожей у холодну погоду.
Цей показник зазвичай вказаний в описі на упаковці, тому ви легко знайдете потрібний варіант для туризму будь-якої складності. При цьому щільність різних зон шкарпетки варіюється. Якщо ви все ж таки сумніваєтеся у виборі, не соромтеся звернутися за порадою до консультанта магазину.
Матеріал трекінгових шкарпеток
Шкарпетки для хайкінгу рідко виготовляються з однієї тканини, а скоріше з міксу, що створює правильний баланс комфорту, тепла, довговічності та швидкого сушіння.
Найпоширеніші матеріали:
- Вовна — найпопулярніший матеріал для шкарпеток. Він добре регулює температуру, щоб ваші ноги не пітніли, і водночас чудово забезпечує теплоту. Іншим плюсом є те, що вовна природно протимікробна, тому має тенденцію утримувати запахи менше, ніж синтетичні тканини. У наші дні більшість шкарпеток виготовлені з вовни мериноса, яка не колеться, порівняно з більш старими типами натуральних шкарпеток. Також більшість вовняних моделей використовують суміш вовни та синтетичних матеріалів для кращої міцності та прискорення втрати вологи.
- Поліестер — синтетичний матеріал, який вбирає вологу та швидко висихає. Його іноді змішують із вовною або нейлоном, щоб створити оптимальне поєднання теплоізоляційних властивостей з надійністю та зручністю.
- Нейлон — ще один синтетичний варіант, який іноді використовується як основний матеріал. Він додає зносостійкість і допоможе зменшити час висихання.
- Шовк — зручний та легкий, але не такий міцний, як інші варіанти. Він іноді використовується в шкарпетках для надійного поглинання вологи.
- Спандекс — еластичний матеріал, який допомагає носкам зберігати свою форму і не м'ятися.
Склад продукту визначає його функціональні можливості та часто сезонність. Тому підбирайте поєднання матеріалів під ваші завдання.
Захисні технології трекінгових термошкарпеток
Крім інноваційних матеріалів виробники також використовують безліч структурних та конструктивних технологічних рішень, здатних суттєво покращити функціонал, зручність та зносостійкість виробів. Можна виділити кілька важливих та корисних технологій, які дарують додатковий комфорт та захист вашій нозі. Серед них такі:
- підтримка гомілковостопного суглоба — зона з перехресним бандажем з пружного матеріалу, яка фіксує суглоб і зв'язки для запобігання мікротравмам і розтяжкам;
- анатомічна устілка — посилює зони навантаження, покращує амортизацію та пом'якшує удар від кроку;
- захист ахіллового сухожилля — спеціально посилена ділянка шкарпетки для зменшення тертя та тиску від верхньої частини черевика;
- посилення в зоні пальців — знижує тиск у цій області шляхом ущільненого плетіння;
- захист п'яти — допомагає запобігти тертю та появі мозолів.
Але важливо розуміти, що гарне похідне взуття з мембраною працює тільки в тандемі зі спеціальними терморегулюючими шкарпетками для туризму. Лише правильне поєднання спорядження дозволяє відчути переваги кожного окремого елемента. Не варто очікувати, що трек-шкарпетки врятують вас від будь-яких проблем, коли ви взуті в калоші. Так само не розраховуйте, що у якісних трекінгових черевиках і звичайні бавовняні шкарпетки будуть ефективними.
Як підібрати розмір шкарпеток
Правильно підібрані шкарпетки дадуть комфорт вашим ногам під час подорожей. Якщо ваші занадто великі, вони можуть м'ятися і натирати, що може викликати пухирі. Якщо занадто малі, то вони з легкістю можуть створювати точки тиску та прослизання.
Щоб підібрати правильний розмір, потрібно знати розмір саме вашої ноги, а не розмір взуття, тому що іноді люди вказують розмір взуття, і це може призводити до покупки надто великих.
Щоб одягти шкарпетки правильно, спробуйте знайти ідеальне та зручне співвідношення ноги з виробом. Не одягайте їх надто туго. Розмір підходить належним чином тоді, коли чаша для п'яти вирівняється з п'ятою ноги.
Звертайте увагу на маркування шкарпеток. У похідних моделей ліва і права позначені відповідною літерою. Одягайте правильно, щоб посадка була максимально зручною.
Як прати та сушити трекінгові шкарпетки
Термошкарпетки розраховані на тривалий термін експлуатації тому вартість у них відповідна. Це вам не житомирські шкарпетки за три копійки (хоча вони мають свої переваги). Тому потрібно відповідально підходити до процесу прання таких виробів, щоб випадково не скоротити їхню довговічність. Як і за будь-якою термобілизною, правила догляду нескладні. Враховувати потрібно такі моменти:
- при машинному пранні вибирайте температурний режим 30-40 градусів;
- можна прати вручну із милом;
- періть рідкими засобами, що легко змиваються;
- не застосовуйте відбілювачі, пральні порошки або ароматизатори з вмістом агресивних лужних сполук;
- бажано не використовувати віджимання, адже шкарпетки для трекінгу і так швидко сохнуть;
- не сушіть термошкарпетки на гарячій батареї та не прасуйте праскою, адже так вони втратять важливі властивості.
Ці прості поради допоможуть вам не витрачатися на нову пару довгий час. Можете не сумніватися, що кількох різних комплектів вистачить на велику кількість походів.
Сподіваємось, тепер у наших читачів не виникне питання, що таке трекінгові шкарпетки. Для любителів хайкінгу, гірського туризму та альпінізму переваги термо-шкарпеток очевидні. Це невід'ємна частина спорядження туристів та спортсменів. Тому, плануючи свій похід або інший тип активного відпочинку на природі, не нехтуйте цією покупкою. А наш матеріал допоможе вам визначитися з вибором швидше і легше. Купити якісні комплекти найкращих трекінгових шкарпеток від провідних виробників ви можете у нашому магазині. Така пара стане також чудовим подарунком та проявом турботи.