Як обрати пухову куртку для походу в гори
Ми вже неодноразово розказували суть тришарової концепції в одяганні аутдорщика. Докладно розписали всі вимоги до першого — базового шару — термобілизни, придивилися до універсального утеплюючого — флісових кофт, а також детально вивчили мембранні куртки — верхній шар, що захищає від опадів. Зараз же настала черга доповнити набір пуховими куртками, які в залежності від крою, щільності та зовнішнього матеріалу можуть виконувати роль як другого, так і третього шару.
У цій статті ви дізнаєтеся, як вибрати пуховик з натурального пуха-пера, орієнтуючись на характеристики цього наповнювача і на те, з яких тканин роблять верх, на цільове використання та особливості конструкції пуховика.
…а також зрозумієте, чому висотні куртки не підійдуть для міста.
Що таке пуховка і для чого вона потрібна
Що таке пуховка? У сленгу аутдорщиків цим словом позначають технологічну спортивну куртку на пуху, так вони відрізняють екіпірувальний одяг від менш наворочених міських моделей, котрі називають “пуховик”. У цій статті всі терміни будуть використовуватися рівносильно, без акценту на сфері використання.
Перше й основне призначення речей з пуху — створювати повітряний термоізолюючий прошарок, який не дає вивітрюватися теплу, що виділяється тілом. Саме тому вони відмінно покривають завдання другого шару — "дихаюче" утеплення. До третього шару відносяться не всі вироби, а лише ті, у яких зовнішній матеріал захищає від вітру та опадів.
Види туристичних пуховок:
- Пуховий светр (вага 200-500 г) — традиційно саме так називають тонкі короткі пухові куртки, які призначені замінити кофти (звідси й назва). Як правило, вони виготовляються з дуже ніжних, легких тканин, що добре дихають, призначені для швидкого утеплення, піддягання під куртку, тому в спортивних пуховках приталена обтічна форма рідко "обтяжується" кишенями та капюшоном. Це хороший цілорічний варіант для бігу, скелелазіння, скітура, та й повсякденного носіння в місті
- Жилет (середня вага до 200 г) — характеристики такі ж, як ми прописали у пухового светра, з тією лише різницею, що у них відсутні рукави.
- Звичайний пуховик (вага 400-700 г) — повноцінна куртка на осінь/зиму, із міцних непродувних матеріалів та усіма необхідними деталями для зручності користування (від капюшона на каску до снігової спідниці). Це найширша категорія, в якій можна знайти вироби для літнього альпінізму, сходжень на п'ятитисячники, біваки та страхувальних пунктів, для катання на лижах, зимових походів та міського життя.
- Висотна пуховка (вага близько 1 кг) — їх ще називають експедиційними або гімалайськими, оскільки це найтепліші моделі для екстремальних умов. Хоча вони важкі та об'ємні, зате досить зносостійкі, призначені для сильних морозів та висоти понад 7 тис. м над р. м., у них завжди продумана система регулювання посадки, капюшона та рукавів, користування фіксаторами, застібками та кишенями.
Випереджаючи найпопулярніше питання, який утеплювач краще — пух чи синтетика, однозначно можна стверджувати, що у співвідношенні вага/компактність/термоізоляція/довговічність хімілабораторії поки що не змогли переплюнути природні технології. Переваги синтетичного утеплювача лише в тому, що він не боїться води, швидко сохне і коштує дешевше (зрозуміло, є сфери застосування, де ці властивості набагато важливіші, ніж плюси пуху).
До речі, про пташечок ... у більшості якісних сучасних виробів пух став "сміливішим" — він змінив гідрофільний характер на гідрофобний завдяки спеціальній захисній обробці (наприклад, силіконом). Попри те, що через це він поважчав, пушинки так само високо цінуються легкоходами й альпіністами за "неземну" легкість і заздрісну здатність сильно стискатися, а після повертатися до початкового об'єму без шкоди функціональності. При правильному користуванні та догляді, якісні утеплювачі здатні повторювати цей фокус мінімум 5 років, а то й усі 20. Чи варто вкотре нагадувати, що натуральний пух — це еко-продукт, а не дари нафтопереробки?!
Види тканин та наповнювачів для пуховиків
Можливість вибирати — завжди тішить. Однак, від занадто великої кількості варіантів ми впадаємо у відчай. Ці психологічні деформації неодноразово доведені дослідженнями так само як і те, що часто вони пов'язані зі складністю товару, недостатньою компетентністю, стресом та втомою від необхідності прийняти відповідальне рішення.
Що ж… ми постараємося позбавити вас цього тягаря і полегшити процес вибору такого важливого елемента екіпірування. Отже, перше, на що звертаємо увагу на бирці пухової куртки — це, як не дивно, характеристики пуху та матеріалів, у які його утрамбували.
Пух гусака — це найпоширеніший наповнювач технологічних виробів.
Чий пух у куртці? Гусячий, качиний або гагачий
Знайомтесь — Гусак. Ось чий пух використовують у пуховиках для більшості видів активності. Він широко доступний, чудово зберігає тепло, має відмінну пружність/гнучкість і представлений найбільшим спектром ступенів якості Fill Power від 500 до 1000 (про цей параметр розповімо нижче).
Качка — пташка дрібніша, тому і пух-перо її менше, а отже теплові властивості гірші. Відображається це на вазі виробу: при однакових параметрах теплоізоляції куртки на гусячому пуху будуть легшими та компактнішими, ніж на качиному. Ще одна відмінність — пушинки качок гірше пружинять та швидше втрачають свої теплозберігаючі властивості.
Гага — полярна мешканка, що дає унікальні пушинки, які міцно тримаються одна за одну і тому не скупчуються та не мігрують усередині виробу. Пташка наповнює своїм пухом гнізда, щоб уберегти яйця та зберегти тепло новонароджених пташенят у суворому кліматі. Збирається така сировина в покинутих гніздах вручну під суворим контролем тому, що через браконьєрів популяція гаг сильно зменшилася. Ці фактори суттєво підвищують цінник, тому речі з пухом гаги — колекційна рідкість, що зустрічається в ексклюзивному експедиційному екіпіруванні.
Зліва направо: гусячий, качиний, гагачий пух.
Суміш утеплювачів:
- Пух + синтетика — популярне поєднання для похідних моделей, оскільки синтетичний утеплювач доцільно розміщувати у місцях прилягання рюкзака (плечі, спина).
- Пух+пух — бленд, що дозволяє зменшити вартість виробу при незначному погіршенні якості. Це може бути як поєднання різних за якістю гусячих пушинок, так і поєднання гусячого пуху з качиним. Дивіться на пропорції: чим більше “гуска” з високим показником Fill Power, тим тепліший, легший та довговічніший виріб.
- Пух + перо. Зверніть увагу, перо завжди є в пуховиках, інше питання в якій кількості. Очевидно, що чим його більше, тим куртка важча і холодніша. Наприклад, у бюджетних міських куртках перо становить п'яту, або навіть четверту частину наповнювача, а у високоякісних пуховках співвідношення пуху/пера — 90/10 чи 95/5.
Далі дивимося на бирці показники якості та кількості утеплювача.
Про що говорить показник fill power
Що таке згадуваний вище Fill Power? Це одиниця виміру якості перо-пухової суміші, що дослівно “заповнює потужність/здатність” — коефіцієнт позначає те, скільки простору займає (і відповідно утримує повітря) одиниця ваги пуху, а саме унція в кубічному дюймі.
Наприклад, 100 г утеплювача з Fill Power 1000 значно ефективніше зберігає тепло, ніж 100 г утеплювача з FP 500. Так, найякіснішим вважається утеплювач з максимально великими пушинками і щоб у суміші було мінімум пір'я (особливо дрібного), ворсу та іншого “сміття”. Зрозуміло, що чим більше філ пауер, то більша ціна пухової куртки.
Ще кілька орієнтирів, які допоможуть у виборі пуховика:
- FP 550-650 — задовільна якість для демісезонних курток чи зимових моделей для міста, кемпінгу та активного відпочинку на природі. У складі допускається співвідношення 75% пуху до 25% пера, може бути сировина з гусака чи качки.
- FP 650-750 — гарний показник і найпопулярніший у туристичній екіпіровці завдяки оптимальному співвідношенню ціна-якість. У складі може бути 80-85% пуху, переважно гусячого.
- FP 750-875 — чудовий наповнювач для висотних пуховок. У сировині з Fill Power понад 750 виключена присутність качиного пуху, вміст пера буде не більше 10%.
- FP 900 і вище — найкрутіший пух, що використовується в дуже дорогому одязі, професійних спортивних та ультралайт-моделях.
Як ви вважаєте, якщо пуховий светр заповнити теплоізолятором з філ пауер 1000, в ньому буде тепло на восьмитисячнику? Звичайно ж ні! Не забуваємо про другий показник — кількість утеплювача у виробі. Логічно, що чим більше пушинок буде затрамбовано, тим кращу теплоізоляцію вони забезпечать. Отже, шукайте на етикетці інформацію з кількістю пуху у виробі — вагою (г) або щільністю (г/м²).
Ще раз:
- З 2 курток з однаковою вагою утеплювача — краще та, у якої вищий коефіцієнт Fill Power.
- З 2 курток з однаковим Fill Power — тепліше та, у якої більша вага наповнювача.
Загальна вага виробу не прямолінійно пов'язана з кількістю набивки! На неї впливає наявність капюшона, кількість кишень, застібок, захисних накладок і, звичайно ж, яку використали тканину.
Які тканини використовують для курток на пуху
Вибір куртки за властивостями тканини тісно пов'язаний з тим, де і як ви плануєте його залучити. Наприклад у місті для повсякденного носіння та частої їзди у громадському транспорті вам потрібна більш зносостійка та вологозахищена модель, ніж для тих, хто одягає куртку в режимі “вийшов із дому, сів за кермо, доїхав до роботи, зайшов до офісу”.
Бавовна — беруться саме масивні щільні тканини, часто у поєднанні з поліестером.
Плюси:
- Висока зносостійкість;
- Стійка до високих температур, наприклад, не боїться іскор вогнища;
- Дозволяє втілити більше дизайнерських рішень, наприклад зробити накладні кишені.
Мінуси:
- Велика вага та об'єм;
- Зволожується і промокає, якщо немає водовідштовхуючого просочення;
- Не підходить для тришарової системи одягу через погане виведення вологи назовні тканини та довге висихання.
Нейлон представлений ультралегкими тканинами щільністю 7-15D і більш щільними 20-30D.
Плюси:
- Нитки тісно переплетені, завдяки чому через них не лізе пух;
- Захищає від вітру;
- Захищає від вологи, а у поєднанні з водовідштовхувальним просоченням тканини, витримає короткочасні опади;
- Ковзка поверхня зручна для швидкого перевдягання;
- Легкість та компактність (навіть при високій щільності).
Мінуси:
- Вразливість — швидко плавиться від іскор, рветься гострими окрайками, гілками та колючками;
- Тонкі тканини протираються під лямками рюкзака.
Мембрана — наноситься на нейлонову або поліестерову тканину.
Плюси:
- Захищає від опадів;
- Захищає від вітру.
Мінуси:
- Робить тканину важчою;
- Боїться іскор;
- У процесі активного використання погіршуються властивості;
- Висока ціна.
У технологічних моделях часто вдаються до комбінування різних матеріалів — це грамотніший підхід. Реалізуватись це може від примітивного розміщення посилених накладок на найбільш уразливі місця (печі, лікті, манжети) до продуманого зонального використання різних технологій. Наприклад, такий ось "франкенштейн": на капюшоні, зовнішній частині рукавів і в області грудей знаходиться мембрана, нижня частина куртки та решта рукавів — з ультралегкого нейлону, спинка — з щільнішого нейлону, на манжетах і плечах — зносостійкі вставки.
Деталі конструкції
Те, наскільки деталізована та продумана конструкція одягу — говорить не лише про її якість, а й про те, для чого виробник створював своє дітище. Адже відсутність певних прибамбасів десь буде недоліком, а десь перевагою. Наприклад, високі кишені — великий плюс для альпіністів та скелелазів, оскільки зручно поєднуються зі страхувальною системою. А ось для бігунів кишені на куртці — це жирний мінус, оскільки вони створюють зайву парусність, додають вагу та незручність, до того ж для балансу речі розподіляються по поясних кишенях та/або спеціальному рюкзаку.
Захист від вітру
Щоб пух не мігрував і не збивався, його закривають в камери за допомогою численних стібків. Якщо тканина просочується наскрізь — шов називають холодним, оскільки він продувається вітром. Така конструкція доцільна в легкому пуховому светрі, оскільки передбачається, що поверх нього буде ще одна куртка. Також холодний шов застосовують у моделях, де поверх пухових пакетів йде додатковий верхній шар тканини, який захистить від вітру. Якщо ж у місці шва між верхнім та підкладковим матеріалом розміщена перегородка — це теплий шов. Зважайте на цю особливість при виборі.
Зліва — холодний шов, праворуч — теплий, з перегородками.
Ще одне місце, яке може сифонити — блискавки. Вирішується цей нюанс 2 способами: вітро- та водостійкою застібкою та/або вітрозахисними планками (в т.ч. утепленими), які розміщуються і під блискавкою, і поверх неї. Чому ці елементи не скрізь є? Тому що вони роблять виріб важчим, чого уникають в ультралайт-екіпіровці.
Посадка та артикульований крій
Пуховички для другого шару вибирайте приталеного крою, але такого, щоб не обмежував руху. Зимову куртку можна сміливо брати на розмір більше, щоб між нею і тілом був невеликий повітряний прошарок, а в сильний холод була можливість одягти фліску.
Враховуйте, що текстиль у пухових куртках нееластичний. Зважаючи на це, свободу рухів у бюджетних моделях забезпечує вибір більшого розміру. Технологічні вироби мають так званий артикульований крій — легкий вигин у ділянці ліктів та додаткову свободу в плечах, щоб спинка не підскакувала.
Окрема увага приділяється коміру — в утеплених моделях він зроблений окремим товстим бортиком і часто продубльований всередині м'яким флісом. Такий вбудований "шарф" не натирає шкіру і набагато менше засалюється. У спортивних куртках роблять одношаровий, але високий комір, щоб максимально захистити шию від вітру при повному застібанні або надяганні капюшона, якщо такий є.
У висотній пуховці утеплено все — навіть комір!
Якщо капюшон, то який?
Знову ж таки в спортивних пухових светрах капюшон — швидше мінус, він практично не захищає від вітру та опадів, погано поєднується з каскою та верхнім одягом, відповідно, це просто зайва вага. Якщо все ж таки капюшон є, то краще, щоб була можливість зручно його сховати, наприклад у кишеньку на комірі.
Теплу пуховку важко уявити без капюшона. В ідеалі, вибираючи куртку, добре придивитися до цієї деталі: є козирок чи ні, чи захищений мембраною, наскільки регулювання дозволяє його підігнати, щоб і на каску надягався та не сповзав без неї. Спілкуючись з консультантами магазину, запитайте чи є моделі, у яких виворітний бік капюшона має флісову обробку — можливо, вона припаде вам до душі та стане вагомим фактором у виборі між схожими куртками.
Розташування кишень
Специфіка гірничих моделей передбачає використання їх разом зі страхувальною системою (обв'язкою), цим і обумовлено високе розташування всіх кишень.
Виробники також розуміють, що в холодних умовах важливі внутрішні відділи, щоб зберігати в теплі акумулятори, навігатор та іншу "мерзлячу" електроніку. Також дуже зручні зовнішні нагрудні кишеньки, з яких можна швидко дістати смартфон або енергетичний гель. Зверніть увагу на конструкцію елемента: якщо пуховий пакет розташований під кишенями (найчастіше це накладні) — вони вважаються холодними, а якщо поверх — відповідно теплими, що важливо для зігрівання рук та/або гаджетів.
Зверніть увагу: високі кишені з довгою блискавкою на одному бігунку — це слабке місце. Щоразу, коли ви їх відкриваєте, заходить багато холодного повітря, і якщо раптом блискавка зламається в найгірший момент — печалька (якщо, звичайно, вам не потрібна додаткова вентиляція).
На парці дівчини видно, наскільки великий “вхід” для холоду відкриває кишеня. На куртці хлопця цю проблему вирішено двосторонніми бігунками, якими регулюється ширина отвору.
Бонусом до хорошої пуховки стане можливість скласти її у власну кишеню (для тонких моделей) або комплектація компресійним гермочохлом.
Різноманітність манжет
В ультралайт моделях і манжети мінімалістичні — з тонкою еластичною окантовкою замість регулювання. При примірці простежте, щоб вони щільно охоплювали зап'ястя, інакше буде задувати вітер, а це погано позначиться на теплоізоляції.
Манжети більш важких пуховиків можуть бути оснащені одночасно липучками та еластичними вставками. Ще крутіше, якщо вшита напіврукавичка з отвором для великого пальця, що забезпечує додаткову теплоізоляцію та захист від снігу.
Снігозахисна спідниця та утяжки
До слова про технології, які не дають вітру та снігу потрапити під куртку. З цим завданням покликані справлятися еластичні шнурки в подолі пуховика (деякі регулюються прямо в кишенях) і так звані снігові спідниці на внутрішній стороні куртки. Утяжки дозволяють відрегулювати мікроклімат — утримати тепло або випустити пару назовні. Наявність захисної спідниці — жирний плюс для активіті серед снігів, особливо якщо зістібається зі штанами.
Суперміцна фурнітура
Блискавки, липучки, кнопки, шнурки та їх фіксатори — все це не дрібниці. Чим вище ви підіймаєтеся в гори та чим нижче опускається температура повітря, тим важливіше, щоб усі деталі були справними. Не менш важлива зручність користування ними в теплих рукавичках — обов'язково перевірте це, коли примірятимете обновку!
Також зверніть увагу чи оснащена центральна блискавка куртки двома бігунками. Ця функція особливо корисна, якщо плануєте одягати куртку разом зі страховою системою. А ще уточніть у консультанта, чи передбачено в конструкції блискавки запобігання можливості закусити тканину (така дрібниця в мороз і холоднечу може зіграти злий жарт).
Чим відрізняються чоловічі та жіночі пухові куртки
Кожен бренд, який працює над екіпіруванням, дбає про жінок-екстремалок і обов'язково випускає для них широкий модельний ряд курток на пуху. Від чоловічих вони відрізнятимуться в першу чергу кроєм, що враховує анатомічні особливості, і ще у них більш подовжена спинка.
Є ще пара параметрів, чим відрізняються деякі жіночі спортивні пуховки від чоловічих — вага та теплота. Знаючи, що зазвичай дівчата слабші та більш мерзлячі, деякі виробники додають в жіночі моделі більше якісного пуху, ніж в аналогічні куртки для сильної статі.
Підбираємо тонкі та зимові пухові куртки під різні задачі
Тож ми плавно підійшли до вибору куртки в контексті призначення. Навряд чи ви шукали пуховик на літо, але тепер знаєте, що можна знайти і такий під “шифром” пуховий светр. Він стане в пригоді влітку у високогір'ї або прохолодного вечора при світлі міських вогнів.
Так, бувають пуховики і для літа.
Пуховка для альпінізму
Три кити: теплота, легкість, вітрозахист. В ідеалі, щоб кожен із цих параметрів був викручений до максимуму, але, на жаль, не кожному це по кишені. Ті, хто планує зимову експедицію чи сходження на К2, і без нас знають, що для таких завдань на екіпіруванні не можна економити. А новачкам об'єктивно не потрібні найдорожчі речі. А значить їм для першого сходження підійде альпіністська пуховка з утеплювачем FP 600-800 та міцною нейлоновою тканиною (без мембрани, оскільки штормівка береться окремо).
А, додамо ще одного кита — зручність. Зручність у діапазоні рухів, застібуванні/розстібуванні замерзлими пальцями або у рукавичках, користуванні кишенями, швидкому регулюванні капюшона та рукавів. Найкраще — якщо ви обираючи та приміряючи куртку, зможете все це протестувати.
Лижні пухові куртки
У гірськолижних курток дещо інші пріоритети: захист від вітру та снігу, що прагнуть проникнути під куртку. А значить обирайте пуховик з мембраною (вона також захистить у мряку), сніговою спідницею та максимально захищеними манжетами. Дуже зручний бонус — кишеня на рукаві для скі-пасу.
До речі, теплі та масивні пухові куртки не зручні для фрірайду, скітура та проходження складних трас, де спортсмен інтенсивно потіє. Дуже високий ризик, що матеріали куртки не встигатимуть справлятися з випарами тіла, і вона зволожиться. Це той випадок, коли синтетичний утеплювач буде практичнішим.
Пуховик для міста
Як вибрати пуховик для міста? Дуже просто: йдете в магазин, вивчаєте Fill Power, кількість утеплювача, якість текстилю та наявність просочення, мацаєте шви, міряєте капюшон, затягуєте шнурочкии… і купуєте найкрасивішу куртку-парку.
Ну серйозно, у повсякденному житті можна носити будь-яку модель, що відповідає погодним умовам. Правда за відгуками, куртки, де співвідношення 60 пух/40 перо — хоч і бюджетні, але мало приємні та непрактичні навіть для невибагливих користувачів. Інша крайність — експедиційні — не дуже зручні в повсякденності через широкі габарити, ну і звичайно витрачатися на таку специфічну річ недоцільно. Саме тому існує окрема лінійка міського одягу, навіть у брендів, що спеціалізуються на спортивному спорядженні.
Отже, яка куртка буде найкращим рішенням для зимового повсякденного носіння: стильна, зносостійка, приємна на дотик. Щоб максимально наблизитися до цих параметрів, міські парки часто роблять тришаровими: зовнішній захисний матеріал, під ним — "кишені" з пухом, нижній шар — підкладка. Оптимальний Fill Power 650 — пух не лізе, добре утримує тепло і коштує порівняно не дорого. На суворі зими віддайте перевагу довгим паркам, а якщо часто їздите в авто, то можна дозволити собі "коротуньку".
Як доглядати за пуховою курткою
Куртка з наповнювачем та текстилем високої якості — довговічне придбання. Вона швидше набридне, ніж втратить свої основні властивості. Зрозуміло, при нещадній експлуатації річ може “згоріти” і за сезон, водночас дбайливе користування, правильний догляд та зберігання пухової куртки — продовжать термін її служби років на 10. Тому ми коротко нагадаємо найважливіші доглядові правила, а докладніше читайте у статті “Як прати, сушити та зберігати вироби з пуху”.
Базові правила:
- Зберігати не в стиснутому вигляді, найкраще скласти в просторий "дихаючий” чохол і покласти так, щоб куртку нічого не здавлювало. Поличку для зберігання вибирайте максимально суху та вентильовану.
- Під час виїзду складайте куртку в мішечок перед упаковкою в рюкзак. Не чіпляйте її зовні. Намагайтеся уникати забруднення, попадання вологи та тримайте якомога далі від джерел високої температури (багаття, гарячого пальника).
- На біваках при кожній нагоді витягайте виріб з компресійного чохла, розправляйте, провітрюйте і просушуйте, але не тримайте зайвий раз під прямим сонячним промінням (особливо у високогір'ї).
- Не носіть куртку поверх голого тіла, оскільки так пух сильніше просочується потом і жиром, через що він забруднюється і збирається грудками.
- Якщо утворилася дірка або поріз/розріз, негайно ремонтуйте. У похідних умовах досить користуватися армованим скотчем. По приїзду додому візьміть найтоншу голку та нитку, накиньте акуратний шов. Далі його потрібно зафіксувати: просто пройтися клеєм по шву, а краще накласти латку з "рідного" ремнабору або з ремнабору для виробів схожого типу тканини (у т. ч. підійдуть латки для надувного килимка).
- Як мити пухову куртку, якщо з'явилася пляма та забруднення країв? Найкраще прати вручну. Повне прання проводьте орієнтовно з такою частотою: 1-2 рази на сезон при повсякденному використанні (наприклад, взимку в місті), 1 раз на сезон при рідких інтенсивних активіті (наприклад, катання на лижах), 1 раз на 1-3 сезони при рідких і не дуже інтенсивних заняттях (наприклад, нескладних сходженнях).
- Використовуйте лише спеціалізовані засоби догляду за виробами з пуховим наповнювачем, періодично відновлюйте просочення.
І ще одне загальне правило: де б ви не знаходилися, відстежуйте чи не увібрали матеріали вашої куртки вологу, чи не мають запаху вогкості або поту. Якщо від пуховки тхне — терміново відправляйте в прання ... але спочатку наберіться терпіння ;)
Плануйте прання пухової куртки на вихідний день.
Правила прання пухової куртки
Забігаючи наперед, відзначимо: прання, а точніше правильне сушіння пуховика потребує вашої присутності поряд. Так що, плануючи "банний день" запасіться терпінням і часом (в ідеалі випрати куртку вранці у вихідний день).
Покрокова інструкція:
- Звільнити кишені, послабити гумки, застебнути всі замочки.
- Вручну за допомогою щітки або губки почистити манжети, краї кишень, коміра та інші найбільш брудні місця.
- Вивернути куртку навиворіт і покласти в пральну машину без інших речей.
- Якщо у пральній машині немає спеціального режиму “Пухові вироби”, вибирайте найбільш дбайливий. Температура води — не вище 30°С, швидкість віджиму — не більше 400 об/хв або взагалі без віджиму.
- Додайте спеціальний засіб для прання пухових курток (наприклад, Nikwax Down Wash Direct), попередньо вивчіть його інструкцію. Інші засоби, які не призначені для пуху, можуть зіпсувати його властивості.
- Якщо виріб великого розміру та/або займає дуже багато місця в барабані машинки, запустіть додаткове полоскання.
- Не допускайте залежування речі у пральні, діставайте відразу, акуратно. Важливо: діставати куртку з машинки потрібно обережно, не смикати та не тягти. Оскільки буде мінімальний віджим, вона набере багато води, стане важка. Тому попередньо краще підставити тазик перед дверцятами та перемістити в нього виріб, охопивши двома руками та піднімаючи. Якщо ви тягтимете пуховик "за вуха", велика ймовірність, що шви розширяться і потім ви самі станете, як гусак))) бо будуть вилазити пушинки.
- На цьому етапі використовуються ті водовідштовхувальні просочення, у яких в інструкції написано, що потрібно чисту річ замочити в засобі та потім трохи сполоснути.
- Розкладіть куртку на горизонтальній поверхні, що добре провітрюється. В ідеалі — на сітчастій сушарці на вулиці за плюсової температури та щоб не потрапляли прямі сонячні промені. Якщо немає можливості поставити сушарку на вулиці або погода холодна, дощова, то нехай висить над ванною (якщо в іншому місці, підставте тазик, а то чимала калюжа натече).
- Коли основна частина води стече, можна відправити виріб на сушіння в машинку, знову ж таки на дбайливий режим. Після цього, якщо є функція "тепле обдування", проженіть і в ній. До речі, результат буде значно кращим, якщо на етапі сушіння покласти 3-6 спеціальних кульок або тенісних м'ячиків.
- Якщо у вас немає сушильної машинки, доведеться замінити її мануально: після того, як розкладете пуховик на сушарку, кожні 2-3 години йому потрібно робити легкий масаж, поплескування і струшування. Все це сприяє найбільш рівномірному висиханню та розподілу пуху.
Що не можна робити під час прання та сушіння пухових речей?! Не можна використовувати звичайні сухі та рідкі порошки, засоби для виведення плям, кондиціонери та іншу неспеціалізовану хімію. Допускати, щоб виріб знаходився у воді більше доби. Віджимати та сушити на максимальних режимах. Піддавати впливу високих температур води та повітря, сушити біля відкритого вогню або на обігрівальних приладах, а також мокрому пуховику шкідливо перебувати на морозі.
Що робити якщо збився пух в куртці
Пух у куртці збився грудками! Що тепер робити?
Насамперед, не впадати в паніку! Зрозуміло, це складно, особливо якщо куртка за всі гроші світу. Пух збирається грудками під час прання — це нормально (хоча вперше виглядає лякаюче). Більшості якісних виробів не потрібні додаткові маніпуляції, крім написаних вище. У міру просихання пушинки розправляються і заповнюють свої кишеньки. Якщо ж цього з якихось причин не трапилося, не поспішайте впадати у відчай і в жодному разі не хапайтеся вручну розщипувати грудочки пуху (ви його порвете, чим відразу погіршите філ пауер)!
Безвідмовний рецепт, як врятувати пухову куртку після прання: роздобудьте пилотяг зі зворотним видуванням і вакуумний пакет. Складіть просохлу куртку в пакет, викачайте з нього повітря, потім надуйте і так кілька разів. Фінальне па — дістаємо пуховик з пакета, струшуємо і радісно відправляємо у гардероб до наступного сезону. Успіхів!
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.