Як правильно вибрати туристичний намет
Зміст:
Усе дуже просто: їдете до найближчого супермаркету, на полиці з туристичними наметами обираєте моделі на 2+1 спальних місця, з них купуєте той, що вам подобається за кольором і ціною — вуаля! Не подобається такий підхід? Хочете спочатку розібратися в характеристиках, щоб точно знати, який намет якісний і підійде для майбутнього активного відпочинку на природі? Тоді ви прийшли за адресою! Приготуйтеся, зараз буде прискіпливий розбір "по кісточках".
Головне завдання тимчасового житла - захистити від негоди, дозволити вам як слід відпочити перед новим похідним днем і не зіпсувати враження від подорожі
Покрокова інструкція вибору намету для туристів-початківців
Чи варто зайвий раз нагадувати, що правильно підібраний намет — це ваш порятунок від примх природи, комах і тварин, а отже запорука успішного, безпечного відпочинку. Якщо хочете користуватися ним з десяток сезонів, то до купівлі потрібно підійти відповідально, не поспішати. А також враховувати, що кожен вид туризму вирізняється своїми особливостями, тож вимоги до спорядження можуть бути кардинально різні. Так, щоб визначитися з вибором, потрібно звернути увагу на такі характеристики намету:
- Тип конструкції та каркаса;
- Водостійкість і вітростійкість;
- Місткість;
- Розмір і вага;
- Форма, наявність тамбура, кількість входів;
- Колір.
Кілька порад туристам-початківцям. Якщо ви шукаєте намет у вже запланований похід, то беріть модель, яка максимально відповідає майбутнім умовам за всіма критеріями. Не намагайтеся передбачити, а куди ще я, можливо, коли-небудь піду — це тільки викличе головний біль і завадить правильному вибору.
Якщо ж поки немає планів, але є бажання заздалегідь придбати переносну "кімнатку", то відштовхуйтесь від своїх актуальних критеріїв: вона потрібна тільки для себе чи на сім'ю, носитимете її на плечах чи підвозитимете до місця стоянки, наскільки ви схильні до екстремальних ночівель (у снігу, у горах, впродовж кількох тижнів)...
І ще одне: якщо ви поки жодного разу не спали в наметі або маєте дуже незначний такий досвід, то перед покупкою неодмінно варто завітати до спеціалізованого туристичного магазину. Там зможете наживо розглянути всілякі конструкції, помацати матеріали і "допитати" консультанта, як то кажуть, не відходячи від каси. Нагадуємо, що у X-Zone є фізичний магазин у центрі Києва, на вітринах якого представлені вироби перевірених часом аутдор-брендів. А тим, хто має намір купувати онлайн, краще спочатку ознайомитись з нашими інструкціями.
Тип конструкції та каркаса намету
Конструкція. Всі-всі намети діляться на 2 типи:
- Одношарові. Являють собою цільну конструкцію з одного шару тканини, який одночасно є "підлогою", "стінами" і "дахом". Одношаровими бувають бюджетні укриття (для літнього відпочинку в цивілізації, а не далеко від населених пунктів), а також досить дорогі ультралайт-моделі для досвідчених мандрівників й альпіністів.
- Двошарові. Внутрішній шар — це спальний полог, поєднаний із дном, а зовнішній шар — тент. Більшість похідних "будиночків" мають саме двошарову конструкцію, оскільки наявність внутрішнього намету та тенту створює додаткову теплоізоляцію і не допускає утворення конденсату в житловому просторі.
Зліва одношаровий намет, справа — двошаровий
Якщо ви турист-початківець або шукаєте найбільш універсальне похідне житло, однозначно беріть двошарове.
Каркас. Інший базовий параметр, з яким потрібно одразу визначитися — це каркас (дуги) і спосіб фіксації. Детально особливості матеріалів ми описували в попередній статті, тому тут нагадаємо лише коротенько. Найбільш практичний та популярний — міцний і легкий алюмінієвий каркас. Дорогі ультралегкі намети укомплектовані карбоновими, а бюджетні — дугами з доволі крихкого і при цьому важкого фібергласу (скловолокно). До речі, на випадок поломки трубок в похідних умовах варто брати з собою запасні елементи, про що ми детально розповідали у статті Як полагодити намет та покращити його водонепроникність.
За способом фіксації виділимо 3 різновиди:
- Безкаркасні, тобто без дуг. Зазвичай це одношарові намети, у яких немає жорсткого "скелета", замість нього форму задають відтяжки (їх прив'язують до дерев або каміння). Більшість таких наметів потребують підпірок, тому або комплектуються розкладними стійками, або передбачають установку на трекінгових палицях. Якщо не брати до уваги старі брезентові зразки, то цей різновид здебільшого представлений мінімалістичними ультралайт-виробами для досвідчених туристів.
- Внутрішній каркас — дуги кріпляться до внутрішнього намету, а тент накидається окремо поверх них. Тобто спальний полог встановлюється першим і може стояти сам по собі, що досить практично в суху погоду. Так ви можете відпочивати в захищеному від комах, добре провітрюваному "будиночку" і при цьому милуватися природою (якщо стінки сітчасті). Також набагато простіше і швидше просушити кожен шар окремо, переставити "спальню" з місця на місце або витрусити сміття. Мінус: під час встановлення під дощем внутрішній шар може сильно промокнути до того, як дійде черга фіксувати тент.
- Зовнішній каркас — дуги кріпляться зовні тенту, а знизу до нього пристібається внутрішній намет. Тут навпаки: окремо поставити можна тент, що ще зручніше, особливо в негоду. По-перше, під час встановлення відразу утворюється водозахисний купол, під яким ви спокійно розкладаєте полог, не хвилюючись, що він або речі намокнуть. По-друге, якщо злива застала посеред маршруту, то ви швидко розкидаєте собі навіс, взагалі не дістаючи внутрянку. По-третє, зовнішній каркас дає змогу полегшитися, залишивши внутрішній намет вдома, якщо в поході можна обійтися тільки тентом. Ще один плюс: якщо під час розбирання полог не відстібати від тенту, то під час наступного таборування він уже буде зафіксований, що істотно заощаджує час. Які мінуси? Місце для каркаса — пришиті до поверхні тенту текстильні кишені-труби, вони вузькі, і тому вимагають вправності. А за різких перепадів температур дуги примерзають до тканини і витягнути їх швидко не вийде.
Хочете коротке резюме? Новачкам краще зупинити вибір на моделях із внутрішнім каркасом аби було менше клопоту з тим, як розкласти туристичний намет. Якщо плануєте походи в сирому кліматі з частими опадами, наприклад у міжсезоння в Карпатах або в північних країнах, то підбирайте моделі із зовнішнім розташуванням дуг. А також зверніть особливу увагу на показник водостійкості.
У цьому відео-огляді показано приклад встановлення двошарового намету з внутрішнім каркасом:
Показник водостійкості тенту та дна
Намет не повинен протікати — це аксіома для трьох- і чотирисезонних моделей. Тому під час вибору також дивіться на показники водостійкості тенту і дна, варіюються вони від 1200 до 15000 мм водного стовпа. Зрозуміло, чим більша цифра, тим краще (і дорожче).
Базовий параметр для верху — 3000 мм, а для дна потрібна краща водостійкість, оскільки на нього припадає набагато більший тиск і механічний вплив. При цьому не забувайте, що на властивостях тенту позначається руйнівний вплив ультрафіолету, тому рекомендується відновлювати заводське просочення спеціалізованими брудо- і водовідштовхувальними засобами.
Детальніше вивчити характеристики матеріалів дуг, тканин і просочень ви можете в окремій статті Критерії вибору намету. А зараз час визначитися з розміром житлоплощі.
Вибір місткості, розміру і ваги намету для походу
Місткість. На перший погляд, це простий критерій: якщо ти вовк-одинак — бери одномісний, а якщо не уявляєш мандрівок без сім'ї — намет із відповідною кількістю спальних місць... Так, та не зовсім! Тим паче, що розмірність для кожної місткості не стандартизована. Ділимося поясненнями та лайфхаками.
- Одномісні, соло-намети. Грубо їх можна розділити на два типи: 1) мінімалістичні, де місця вистачить лише для сну; 2) розширені, з простором для розміщення екіпірування, який можна успішно виділити для сну другої людини — дитини або худорлявого дорослого.
- Двомісні — найпрактичніші та найкомфортніші! Їх обирають не тільки пари, а й туристи-одинаки (які не женуться за економією ваги та об'єму спорядження), оскільки простір дає змогу максимально зручно розташуватися самому і заховати всередині всі-всі речі; а за нагоди виділити місце і другу/подрузі. "Двушки" також вибирають батьки-похідники з дітками, особливо якщо виробник позиціює намет, як 2+1. Адже поки дитина маленька, для неї достатньо місця, а коли підросте, то все одно краще її "переселити" в окремий намет.
- Тримісні — з аналогічних міркувань будуть зручні парам і невеликим сім'ям. А також підходять тим, у кого завжди знайдеться 2-3 "сусіди" для спільного проживання в диких умовах. Чим, крім простору, ще привабливі 3-місні, так це, як правило, двома входами і тамбурами (у двомісних ця розкіш не завжди є).
- Чотиримісні намети теж можна розділити на два типи. 1) Похідні, які групи беруть для економії — ділите складові намету на 4-х, завдяки чому "будиночок" займає менше місця в рюкзаку, важить менше, та у разі сумісної купівлі вартує дешевше. 2) Кемпінгові, сюди ж відносяться п'ятимісні і більше, які беруться для максимального комфорту всіх мешканців (докладніше про них розповідаємо нижче).
Порада. Якщо збираєтеся подорожувати великою компанією, краще купити кілька дво- або тримісних наметів, ніж один чотиримісний. Так вам не доведеться нести на собі зайвий вантаж в інших походах із меншою кількістю учасників.
Як ви вже зрозуміли, кількість спальних місць, зазначених на етикетці виробу, — не єдиний параметр, що говорить про місткість. При виборі обов'язково дивіться на габарити, зазначені на схематичному зображенні.
Розміри. Короткий інструктаж, як "розговорити" сухі цифри на схемі. Почнемо з довжини і ширини, яка вказується згідно з максимальними параметрами дна намету.
Ширина. Найзручніше відштовхуватися від туристичного килимка, який ви неодмінно будете використовувати для сну. Враховуючи, що ширина карематів і надувашок варіюється від 45-50 см до 65-70 см, то мінімально на 1 спальне місце в наметі закладається 50-55 см (це дуже тісно, але доцільно для економії ваги і допустимо для туристів дрібної комплекції). Максимум, який зустрічається в похідних спальнях на одну людину: 70-75 см, тобто в "двушці" шириною 140-150 см буде досить комфортно за аутдорними мірками.
Довжина. Тут діапазон менший: найчастіше вона становить 210-220 см, чого цілком достатньо для людини зростом до 195 см, з урахуванням розміщення деяких речей біля голови або в ногах.
Ще одні цифри довжини і ширини (або площі) вказують на розміри місця в тамбурі. Цей показник дуже важливий у 2 випадках: якщо на маршруті буде мало місць під встановлення просторого намету, або якщо "будиночок" буде переповнений мешканцями й більшу частину речей доведеться виселяти зі спального приміщення.
Що стосується висоти. Великі кемпінгові намети розраховані на повний зріст людини (рівень "стелі" 180-200 см), а класичні туристичні — на те, щоб сидячи всередині ви не зачіпали головою верх полога. При цьому виробник дає кілька цифр: одна вказує на максимальну висоту тенту, інша — на максимальну висоту внутрішнього намету, зрідка прописується максимальний зріст користувача, якому буде зручно в ньому сидіти. Наприклад, висота до 105 см рекомендована користувачам до 180 см.
Комфорт перебування в наметі також залежить від його дизайну, тому виділяють і таке поняття, як житловий об'єм (без урахування так званих "мертвих зон" під стелею або в кутах). Вказується він у літрах або кубічних метрах і що більший, то відповідно зручніше перебувати всередині в сидячому положенні.
Порада: звертайте увагу на асиметричний дизайн похідних наметів, адже зазвичай він зумовлений прагненням виробника полегшити виріб без шкоди для міцності та зручності. Так, наприклад, є модифікації з трапецієподібною підлогою, де зона плечей широка, а до ніг звужується — мається на увазі, що ви будете спати на килимках у формі кокона і тому спокійно пожертвуєте зайвим простором. Інший приклад, асиметрія стін, завдяки чому стеля біля однієї стіни вища (область голови), а біля протилежної нижча (область ніг). Така конструкція теж виключає "мертві зони", усуває дискомфорт від того, що стіна намету нависає над обличчям, а ще дає змогу прямо сидіти та водночас має гарну вітростійкість.
До речі, про вагу та її економію...
Щоб зменшити вагу туристичного спорядження, провідні аутдор-виробники використовують сучасні технологічні матеріали та нові конструкційні рішення. Але ультралегкі намети коштують дуже дорого, при цьому не вирізняються особливим комфортом, зносостійкістю і вітростійкістю. Деякі моделі "худнуть" шляхом зменшення габаритів і відсутності додаткового тамбура або входу. Тому визначте, який баланс між зручністю використання і вагою вас влаштує.
Наскільки важливо дивитися на габарити і вагу, багато в чому залежить від того, де саме ви плануєте "будувати" свою похідну "фортецю" і як/чим її транспортувати.
Які бувають форми наметів і види за призначенням
Так ми плавно перейшли до найскладнішого кроку — вибору форми та призначення туристичного житла. Що ж, познайомимось з ними ближче.
Найпоширеніші форми — півсфера (куполоподібна, вона ж "черепашка"), напівбочка (тунельна) і так звана геодезична.
Купольний намет має каркас 2 з дуг, що перехрещуються посередині. Він вільностоячий, а тому не потребує обов'язкового закріплення кілочками і вітровими відтяжками, щоб тримати форму. За грамотної фіксації відтяжками "черепашка" стійка до поривів вітру. Конструкція досить містка і проста у використанні. Одна людина може легко зібрати та за необхідності переставити з місця на місце в зібраному вигляді.
Геодезичний намет — покращений різновид купольних, що має більш як дві дуги, які перетинаються не в 1, а в кількох точках. Це робить конструкцію максимально стійкою до вітрів (чим більше точок перехрещування дуг, тим надійніше).
Намет-напівбочка вирізняється великим житловим об'ємом завдяки практично прямовисним стінкам, а також просторими тамбурами. Однакові за довжиною 2-3 дуги встановлюються паралельно, тому кілочки і відтяжки обов'язкові, проте закріпити їх на снігу, пухкому ґрунті, піщаному або кам'янистому пляжі проблемно. Загалом встановлення такого "тунелю" потребує більше зусиль, іноді його потрібно перевстановлювати через зміну напрямку вітру (стійкіший, коли вітер дме вздовж намету, і гірше, коли в поперек).
Елементи комфорту в наметі: тамбур, навіс, входи, кишеньки
Якщо у вас стоїть завдання мінімізувати вагу й об'єм спорядження, то звузьте коло підбору до моделей з мінімалістичними "аксесуарами" або можливістю їх відстебнути. Заощадити можна навіть на такій дрібничці, як кишеньки і входи — якщо вони виконані з сітчастого, а не суцільного матеріалу. А що вже говорити про такий масивний елемент, як тамбур...
Великий тамбур актуальний для любителів кемпінгового відпочинку: встановив намет на одному місці та живеш у ньому кілька днів. Під навісом просторого тамбура можна розташувати кемпінгові меблі та кухню, поставити рюкзаки, спорядження для риболовлі, полювання, велотуризму або інших захоплень...
У наметах для піших подорожей тамбури хоч і менші, але теж дають змогу заховати частину речей і в негоду приготувати їжу на газовому пальнику. Дуже зручно, коли навіть в одно-двомісних наметах два тамбури і два входи (забезпечують кращу циркуляцію повітря і вільний доступ до місця сну для мешканців). Знову-таки, зручно, але важче за вагою. Тому є навіть тримісні однодверні намети, є моделі без тамбурів або з мініатюрними, а є й трансформери, в яких тамбур можна відстебнути.
Альтернативним варіантом є навіси — це тканинний "дах" без "стін", який тримається вертикально завдяки стійкам або розтяжкам. Він може бути частиною тенту, тим самим одночасно будучи навісом і входом, або ж окремим елементом. Зрозуміло, від вітру цей аксесуар не захистить, але створить затінок і невелике укриття від опадів.
Як обрати кемпінговий намет
Їх ми вже неодноразово згадували, тепер підсумуємо. Якщо збираєтеся подорожувати на машині всією сім'єю або компанією друзів, то варто придивитися до кемпінгових моделей. Найчастіше вони мають бочкоподібну форму і розраховані на велику кількість місць — від чотирьох до восьми, а то й більше. Це цілий будинок з високими стелями, просторий і комфортний, кімнати можуть бути розділені фіранкою або ж мати окремі входи, тамбур великий, двері та вікна мають сіточки для кращої вентиляції та захисту від комарів.
Ще один плюс таких помешкань у міцній конструкції, адже потрібно встояти під час вітру. З мінусів — великий об'єм і вага (від 10 до 25 кг) та тривалий час збирання. Хоча ці мінуси нівелюються правильним використанням: перевозимо машиною, встановлюємо на одному місці на тривалий час, збираємо/розбираємо великою дружною компанією.
Якщо розумієте, що в кемпінгу або на дикій локації, де ви плануєте "кинути якір", недостатньо місця для габаритного житла або в тому разі, якщо все ж таки будете добиратися туди пішки, то дивіться на туристичні намети, призначені для піших маршрутів. Не такі комфортні, як кемпінгові, але важать значно менше.
Який намет купити для походу в гори
Гірська місцевість диктує свої вимоги до укриття:
- Адаптивність до рельєфу та кардинальної зміни погоди (сьогодні ночівля на зеленому лузі, завтра на камінні, а післязавтра на снігу чи льодовику). Отже, потрібен однозначно 4-сезонний намет, петлі для фіксації мають бути міцними, підлога зносостійкою, а тент бажано зі сніговою спідницею. При цьому що менші габарити "будиночка", то більше шансів підібрати зручне місце для стоянки.
- Максимальна вітростійкість. А її забезпечують продумана конструкція і "приземлена" форма, велика кількість вітрових відтяжок і міцні матеріали, які здатні витримати вагу снігу, що навалився. І нагадаємо: що більше дуг і точок їх перетину, то стійкіший і міцніший каркас.
- Міцність, функціональність і при цьому легкість. Загалом, якщо ви берете виріб аутдор-бренду з хорошою репутацією і використовуєте за призначенням (а не тягнете намет для трекінгу на висотне сходження), то всі важливі параметри виробник уже врахував.
Так, для трекінгу, гірського туризму та альпінізму ринок пропонує спеціалізовані намети і форми напівбочки, і півсфери, які адаптовані під висотні умови. Ось тільки перед покупкою радимо ознайомитися з докладним описом виробника та оглядами експертів, оскільки можуть бути неочевидні нюанси. Наприклад, високопрофесійні моделі можуть бути ультралегкими на шкоду міцності, стійкості або комфорту — це не баг, а фіча — мається на увазі, що "недоліки" спорядження компенсуються досвідом і навичками альпініста.
Яке значення має колір
"У помаранчевому наметі завжди гарна погода... поки не вийдеш назовні", — жартують туристи. Але в кожному жарті є частка жарту. Адже і справді забарвлення спального полога відіграє вагому роль, налагоджуючи "погоду в домі" і в душі — теплі відтінки помітно покращують настрій, особливо вранці. Але це лірика...
Важливіше приділити увагу зовнішньому кольору. Чому? По-перше, білі та світло-сірі пологи в поєднанні зі світлим тентом не спотворюють передачу кольору всередині й очі відпочивають. По-друге, колір тенту може виділити ваш табір або замаскувати. Наприклад, мисливці та рибалки часто вибирають зелені або приглушені відтінки, щоб не привертати зайвої уваги. А ось екстремальні намети завжди мають яскраве забарвлення для того, щоб їх було простіше знайти. Це актуально для гірських походів, альпінізму і подорожей у важких погодних умовах. З іншого боку барвисті "будиночки" надають більше соковитості фотографіям і це теж важливо, адже саме вони допомагають нам освіжити спогади про круту подорож. Чого ми вам щиро бажаємо!
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.