Як вибрати лижну куртку та для сноубордингу
Зміст:
Якщо ви ніколи не пробували кататися на лижах чи сноуборді, то дуже рекомендуємо не проґавити таку можливість у найближчий сезон! Це і спорт, і відпочинок, і фан одночасно. Кращого заняття для розвантаження мозку від щоденних робочих думок важко вигадати... До того ж чудовим перемиканням стане вибір гірськолижного курорту, новенького екіпірування та спорядження. Розібратися в цих питаннях допоможуть статті від команди магазину X-Zone: Яка маска підійде лижнику і сноубордисту, Особливості вибору захисного шолома, а також про Характеристики костюмів для зимових видів спорту. Зараз же мова піде про такий елемент одягу, як гірськолижні та сноубодичні куртки.
Збираєтеся вперше на гірськолижний курорт? Візьміть зручні та технологічні речі.
Як вибрати такий лижний одяг, щоб було комфортно кататись та відпочивати, не змерзнути та не впріти, максимально зручно підігнати посадку по фігурі та мати гарний вигляд? Першочергово звертайте увагу, що гірськолижні куртки мають бути:
- в міру короткими та вільними,
- не дуже теплими,
- з еластичної тканини,
- з хорошою мембраною,
- з кишенями, зокрема під скі-пас,
- зі снігозахисною спідницею,
- з внутрішніми еластичними манжетами з отвором для великого пальця,
- з короткими вентиляційними блискавками.
Та зупинимось детальніше на основних характеристиках, щоб вам було легше підібрати найкращу модель під свої потреби.
Призначення, характеристики одягу для сноуборду та гірських лиж
Сухо, тепло і, в жодному разі, не спекотно - так має почуватися кожен лижник і сноубордист, який поважає себе. Тому правильна гірськолижна куртка виконує три основні функції: захищає від вологи (сніг, дощ), виводить піт назовні та зберігає тепло. Не менш важлива свобода рухів. На схилі або на підіймачі, та й на прогулянці містом - де б ви не перебували, екіпірування для катання на лижах/борді має забезпечувати абсолютний комфорт.
Хто ви: лижник чи сноубордист, а може фрірайдер чи новачок? Для різних видів катання вимагатиметься різний дизайн і функціональність одягу. А саме:
- Трасове катання - першочергово потрібен захист від опадів. Використовуються недовгі куртки стриманої форми і забарвлення.
- Фрірайд - до звичайного захисту додається необхідність стійкості при падіннях у велику кількість снігу. Потрібна більш вологостійка куртка. Стиль вільний, яскраві забарвлення.
- Спорт - підвищені вимоги до паропроникності, легкості та зручності. Мінімалістичний дизайн, без зайвих елементів.
- Стильний відпочинок (людей подивитися, себе показати) - на першому плані зовнішній вигляд заради модного образу і красивих фото, функціональність одягу на другому місці.
Варто врахувати, що традиційно сноуборд-куртки мають більш вільний і подовжений крій, щоб забезпечити максимальну амплітуду рухів і зручність під час виконання трюків. Довжина також захищає від потрапляння снігу всередину під час частих падінь, характерних для сноубордингу. Для них властиві посилені вставки на ліктях, плечах і задній частині, оскільки ці зони схильні до більшого зносу. А ось лижні куртки зазвичай не мають таких протекторів, оскільки лижники менше трюкачать і рідше падають. Їхній одяг має більш облягаючий крій, що зменшує опір повітря і забезпечує аеродинаміку під час спуску на високій швидкості.
Який же верхній одяг потрібен для гірських лиж? Як вибрати його для сноуборду? Щоб дати чітку відповідь, потрібно визначитися: яка вам потрібна водостійкість, паропроникність і повітропроникність куртки. Що ж, давайте подивимося, які є варіанти:
- Hardshell - мембранна куртка - найбільш універсальний вибір. У неї висока стійкість перед вітром, а також мокрим снігом і дощем (на жаль, він часто трапляється на гірськолижних курортах України). А ось властивості виведення випарів від тіла гірші, ніж у softshell.
- Softshell - верхній одяг з немембранних матеріалів, може похвалитися м'якістю, еластичністю, зручністю і чудовою повітропроникністю. Як правило, має DWR-покриття - просочення зовнішнього шару куртки полімерною водовідштовхувальною речовиною, яка також захищає від забруднень і знижує ступінь зносу.
- Insulated - куртки з утеплювачем, для особливо холодної погоди. Вони можуть мати наповнювач із натурального пуху або із синтетичного технологічного матеріалу. У кожного є свої плюси і мінуси: пух краще "дихає", гріє і він легший, але більш вразливий до вологи; синтетичні утеплювачі, як правило, трохи важчі, гірше пропускають пару, але абсолютно стійкі до впливу вологи (опадів та випаровування поту).
Складові гірськолижної куртки
До ключової "технічної" складової належить мембранний шар. Який вигляд має і для чого мембрана на куртці? Це тонка плівка, яка наноситься на зовнішній шар. Вона забезпечує вологостійкість і "дихання". Зазвичай на виробі пишуть 8000/8000. Перша цифра - вологостійкість, друга - паропроникність. Саме ці два показники впливають на ціну вашої куртки. Що більші значення, то дорожчою буде річ. Купуючи таку обновку, обов'язково ознайомтесь з Правилами догляду за мембраною.
Як виглядає та працює мембрана на куртці
У більшості моделей для гірськолижки мембранну плівку ви не побачите через підкладковий матеріал або ж нанесення особливого захисного шару. Та й дивитися потрібно не на саму мембрану, а на показник її водостійкості:
- менше 5000 мм - такі куртки зараз зустрічаються рідко і, в основному, в неспеціалізованих магазинах. Основний їхній плюс - невелика ціна. Захищають від легких опадів. Такий показник підходить тільки лижникам-початківцям, які не багато часу проводитимуть на схилі та не будуть дуже активно кататися.
- 5000-10000 мм - найбільш популярний варіант. Така мембрана витримає середній дощ і сніг. Можна спокійно падати в пухляк, не боячись промокнути. Підходить практично всім лижникам з будь-яким рівнем катання.
- 10000-20000 мм - захищає від будь-яких опадів. Підходить для фрірайду і скітурингу.
Паропроникність мембрани вимірюється в г/м2/24год і показує, скільки грам пари на добу пропускає 1 кв.м тканини. Чим більший цей показник, тим більше поту ваша куртка здатна вивести назовні під час катання. Мембрана з показником паропроникності 5000-10000 г/м2/24 год буде оптимальною для більшості лижників і сноубордистів.
У кожного виробника гірськолижного одягу є мембрани власної розробки. Але топові фірми використовують імениті бренди Gore-Tex або Event. У них показники часто 20000/20000 і вище. Але і ціна курток з такою мембраною значно вища за менш популярні аналоги.
Зовнішня тканина та шви
Зносостійкість - важливий параметр, який відповідає за функціональність і зовнішній вигляд. Тому куртки для лижників і сноубордистів зазвичай виготовляються з міцних синтетичних матеріалів - нейлону або поліестеру. Вони стійкі до тертя і розривів, що особливо важливо під час активного катання. Додаткові посилені вставки на плечах, ліктях та інших місцях, схильних до більшого зносу, підвищують довговічність екіпу. Наприклад, дуже добре, якщо передбачено захист куртки від порізів кантами, коли носите лижі на плечі.
У недорогих моделях шви на зовнішньому матеріалі видно і вони не проклеєні. У дорожчих - робляться встик і проклеюються з внутрішньої сторони, що забезпечує поліпшений захист від вологи. Мало того, в дорогих виробах ви побачите посилені шви (подвійні чи потрійні) в зонах, які схильні до високих навантажень і тертя.
Утеплювач у гірськолижній куртці
Почнемо з того, що лижні куртки зустрічаються 3-х видів:
- Без утеплювача. Використовуються дуже активними спортсменами або в теплу погоду.
- З утеплювачем - стандартний варіант.
- 3 в 1. Утеплювач гірськолижної куртки пристібається і залежно від погоди, його можна використовувати або знімати.
Для утеплення курток використовують синтетичні матеріали PrimaLoft, Thinsulate, Hollowfiber, Thermolite - вони зберігають тепло навіть у вологому стані. Або ж натуральний пух, який забезпечує чудову теплоізоляцію, але потребує ретельнішого догляду.
Максимально утеплені гірськолижні куртки знадобляться райдерам, які зібралися в -25°C і вище - Леві, (Фінляндія), Церматт (Швейцарія) або ж австрійський Зельден. У більшості інших випадків лижна куртка повинна забезпечувати середнє утеплення: як варіант, її надягають відразу ж на термобілизну, минаючи фліску (другий шар). Якщо гірськолижний одяг зовсім без утеплювача, то торс і ноги вимагають речей середнього шару - флісові кофти і штани.
Тут важливо правильно розуміти систему 3 шарів на практиці: яку термобілизну взяти, коли надягати фліску, а коли куртку. Таким чином, вам буде набагато легше пристосовуватися до змін погоди і самостійно регулювати свій комфортний температурний стан тіла. Про те, Як вибрати термобілизну та Як вибрати флісову кофту - читайте у відповідних статтях.
Основні особливості куртки для катання на лижах і сноуборді
Під час вибору гірськолижної куртки важливо звертати увагу на конструкцію швів, функціональні деталі, вентиляцію, кишені та можливість регулювати посадку. Про ці елементи ми розповімо докладніше, щоб ви розуміли, на що саме звертати увагу під час вибору обновки.
Датчик Recco в куртках сноубордиста й лижника
Recco - пасивний датчик-відбивач, що допомагає знайти людину в разі лавини за допомогою пошукової станції. Його нашивають на лижний одяг багато виробників. Ця штука досить компактна і легка. Однак пошукові локатори, які можуть "вловити" датчик, зараз є тільки на топових європейських курортах. В Україні їх поки що немає, тому, катаючись у Буковелі чи Драгобраті, він вам не знадобиться. Але, як то кажуть, є до чого прагнути ;)
До слова, враховуйте, що наявність Recco трохи здорожує обрану вами модель куртки або гірськолижного костюма. Сам прилад, який виявляє відбивачі Recco - це невеликого розміру валізка з антеною, що випромінює сильний сигнал пошуку. Як ви зрозуміли, пошуковий прилад - не найважливіша частина індивідуального спорядження - ним більшою мірою користуються професійні рятувальні служби.
Вентиляція, вологозахисні блискавки
Якщо ви дуже інтенсивно катаєтеся або потрапили в теплу погоду, мембрана може не впоратися з відведенням вологи (поту) від тіла. Це стосується навіть піших підйомів у гору або динамічних спусків непідготовленим схилом. І тут не обійтися без додаткової вентиляції. Вона покращує терморегуляцію і полегшує стан тіла. У простих моделях одягу для лижників її може і не бути, а в більш професійних вентиляційні отвори роблять завжди. Вони закриваються блискавкою, можуть бути наскрізними або з сіткою.
До змійки часто чіпляють великий пулер, яким зручно користуватись навіть у рукавичках
На зовнішніх кишенях блискавки ламінують водозахисною плівкою, яка не пропускає вологу всередину. У таких кишенях зручно носити телефон, документи, страховку, карту схилу. Наявність ламінації також, звісно, збільшує ціну куртки.
Капюшон, манжети, снігозахисна спідниця на куртках
Капюшон у лижній куртці повинен мати необхідні регулювання, щоб підігнати його під себе. Зручно, якщо він великого розміру, і легко одягається поверх гірськолижного шолома. Така комбінація дає змогу повністю захиститися від вітру в погану погоду. Також чудово, якщо капюшон можна відстебнути. Говорячи про фешн-стиль, то в сонячну погоду гарний вигляд має хутро на капюшоні (чого не скажеш у разі мокрого снігу і дощу... вигляд - печалька, врахуйте це).
Манжети на рукавах - еластичні, часто мають прорізи або петлі, які надягають на великий палець руки і не дають змоги снігу потрапляти всередину, а також унеможливлюють зміщення рукавів.
Снігозахисна спідниця на куртці для лиж запобігає потраплянню під неї снігу під час падіння, також захищає від вітру, утримує тепло. Являє собою додаткову смужку тканини із застібками, розташовується вона на рівні пояса або нижче. Може бути інтегрованою або відстібною. Другий варіант зручніший, оскільки дає змогу використовувати куртку в місті без зайвих деталей. Снігова спідниця на куртці представлена на фото нижче.
Не менш важливим є і регулювання знизу куртки: за допомогою шнурків або застібок простіше підігнати ширину під себе по фігурі, та й додатково захиститися від піддування.
Кишені: внутрішні, зовнішні, для скі-пасу
Кишені... і чим їх більше, тим буде зручніше. Наявність безлічі кишень дуже важлива, оскільки вони дають змогу носити необхідні для катання дрібниці: балаклаву або баф, рацію - у зовнішній; внутрішню водонепроникну - для телефону, документів і ключів, наприклад, Мінімум, в ідеалі, - це дві бічні кишені, нагрудна і дві внутрішні.
І, звісно ж, кишеня в рукаві (зазвичай у лівому) для скі-пасу, мегазручна річ. Дозволяє проходити через безконтактні турнікети, не дістаючи перепустку щоразу.
Крій і зовнішній вигляд, регулювання
Питання смаку і кольору завжди індивідуальне. Стиль катання може диктувати фасон: лижники віддають перевагу більш строгим моделям, фрірайдери - вільнішим і довшим.
Виробники fashion-виробів приділяють крою і зовнішньому вигляду основну увагу. Тут може використовуватися хутро для капюшона, всілякі яскраві нашивки - все, що зробить вас більш яскравим і стильним на схилі. До речі, такі моделі цілком зручно носити в місті. І не забувайте: важливо те, як одяг для гірськолижного спорту або відпочинку сидить саме на вас, чи можете ви вільно рухатися, нахилятися, чи нормальна довжина рукавів...
Чоловічі та жіночі гірськолижні куртки мають суттєві відмінності - унісекс моделей тут не зустрічається. Крій, система регулювання і зовнішній вигляд зумовлені анатомічними і стилістичними особливостями. Ось основні відмінності:
Чоловічі лижні куртки:
- Крій прямий і вільний, враховує ширші плечі та грудину; більш подовжений силует.
- Менше декоративних елементів і акцентів, більш функціональний і практичний зовнішній вигляд. Для них характерні великі кишені.
- Часто використовують темні та нейтральні кольори, такі як чорний, сірий, синій і зелений.
Жіночі лижні куртки:
- Більш приталений і витончений крій, що підкреслює жіночу фігуру. Крій враховує вузькі плечі та ширші стегна.
- Часто присутні декоративні деталі, такі як хутряні коміри, ремені на талії та контрастні вставки.
- Більше уваги приділяється стилю та естетиці, поєднуючи функціональність з модним зовнішнім виглядом. Використовуються яскраві кольори, як-от червоний, рожевий, бірюзовий, а також різноманітні принти та візерунки.
Для чоловічих виробів більш характерні регульовані манжети на липучках для кращого прилягання до зап'ясть і запобігання потрапляння снігу всередину. У жіночих - манжети можуть мати еластичні вставки або регулювання на кнопках для більш комфортної посадки. Також для слабкої статі представлена більш точна підгонка - для кращого прилягання до фігури.
Найкращі виробники гірськолижних курток та іншого одягу для катання
Провідні бренди гірськолижного одягу також поділяють за сегментами.
Преміум сегмент - найкращі показники, висока ціна. Найбільш часто зустрічаються підробки. Варто купувати тільки в спеціалізованих магазинах (у жодному разі не на базарі)!
- Picture Organic (Франція)
- Rehall (Нідерланди)
- Alpine Pro (Чехія)
- Salewa (Італія)
Середній сегмент - оптимальне співвідношення ціни та якості.
- Reactor Outdoor (Україна)
- Kalias (Китай)
- Trimm (Чехія)
Fashion сегмент - модні та стильні куртки з яскравим зовнішнім виглядом.
- Goldbergh (Нідерланди)
- Bogner (Німеччина)
- Sportalm (Австрія)
Поради щодо вибору лижної та сноубордичної куртки
Не тільки зовнішній вигляд, а й комфорт! Піднімайте і згинайте руки на примірці - зверніть увагу, як почуваєтеся під час руху, присідаючи і приймаючи базову стійку лижника. В ідеалі приміряти куртку на термобілизну і фліску, щоб точно розуміти її посадку. За аналогією вибирайте і гірськолижні штани.
Вивчіть перед покупкою ті бренди зимового одягу для лиж або сноуборду, які сподобалися. Зверніть увагу на етикетки, на яких написані показники мембрани, утеплювач, матеріал. Подивіться на особливості моделі та визначте, що важливо для вас, а що ні.
Відео-огляд, як вибрати гірськолижну куртку
Якщо ви ще сумніваєтеся в тому, який одяг потрібен для катання на лижах, як правильно його вибрати та що під нього одягати, не турбуйтеся. Заходьте в магазин Х-Zone в центрі Києва - за консультацією і приміркою, а також водночас зможете купити й іншу гірську екіпіровку. Чекаємо на вас з нетерпінням!
Автор: Наталія Сердюк
Копірайтер.
Захоплення: подорожі, пілотування, вивчення нових культур, великий теніс, поезія