Як вибрати бінокль
Зміст:
Отже, що таке бінокль і для чого він потрібен?
Як показує практика, найчастіше бажання купити собі таку оптику виникає спонтанно: десь на відпочинку товариш підзиває вас до себе, простягає це диво інженерної думки і пропонує поглянути кудись у далечінь. Ви приймаєте цей агрегат, невміло підносите його до обличчя, інтуїтивно прокручуючи коліщатко, налаштовуєте різкість і ... Вау! Відкриваєте собі новий, раніше недоступний світ на відстані. У цьому світі, як за помахом чарівної палички, всі ті далекі, невидимі раніше місця та предмети, з'являються буквально перед носом. Так, ви до них як і раніше, не можете доторкнутися, але тепер можете розглянути в подробицях.
На деяких людей подібний досвід справляє таке сильне враження, що вони відразу ж загоряються ідеєю придбання свого власного чарівного девайса. Тільки ось зазирнувши в інтернет і зіткнувшись з величезним асортиментом, розуміють, що перед тим, як замовити, потрібно трохи розібратися в питанні. Тут важливо зробити вибір усвідомлено і витратити свої кровні розумно — отримавши бажане, не переплачуючи за непотрібні функції. З цим ми і постараємося трохи допомогти, щоб не довелося перелопачувати гігабайти інформації та не забивати голову зайвим.
Перше і найголовніше: перед тим як вибрати та купити хороший бінокль, добре подумайте, навіщо він вам і як ви його використовуватимете — для подорожей, мисливства чи туризму. Поки що не вирішили? Тоді спочатку потрібно трохи прояснити деякі технічні питання.
Будова біноклів
Бінокль — це спеціальний оптичний прилад, що складається з двох з'єднаних зорових труб. Конструктивні відмінності формуються з урахуванням особливостей оптичних систем. Виходячи з типів лінз та їх характеристик можна виділити два основні види біноклів:
- Бінокль Галілея. У цьому типі використовується збиральна лінза (або кілька) з довгим фокусом. Також тут застосовується опуклий об'єктив та увігнута лінза окуляра. Завдяки такій будові виходить пряме зображення (не перевернуте). Конструкція виробу забезпечує простоту та компактність бінокля, а також мінімальні втрати світла, навіть за слабкого освітлення. Але є у версії Галілея й відчутні недоліки — мале поле зору та маленька кратність (від 2,5 до 4). Завдяки цим характеристикам системи оптимальним її застосуванням можна назвати театральний бінокль, який здатний у кілька разів збільшити зображення.
- Бінокль Кеплера. Це найпопулярніший вид пристрою сьогодні, що складається з двох лінз збираючого типу — коротко- і довгофокусної. Недоліком системи вважається її довжина, адже чим більше збільшення необхідне, тим довшою вона буде. Ще одна особливість — перевернуте зображення. Щоб отримати пряму картинку, всередині встановлено спеціальний механізм обертання, наявність якого додає приладу ваги.
У сучасних версіях виробів можна зустріти нові технології. Наприклад, існують біноклі зі змінним збільшенням. У цьому випадку завдяки наявності рухомого оптичного блоку з'являється можливість регулювання фокусної відстані окулярів з перепадом трохи більше трьох крат. Але така функція негативно впливає на якість зображення. Також завдяки наявності асферичних компонентів у нових модифікаціях зменшується рівень розмитих контурів фіолетового та запобігається зниження контрасту картинки.
Можна зустріти біноклі та монокуляри в яких є далекомір (далекомірна сітка). Часто позначається латинськими літерами RT, тобто ви можете навести на об'єкт і побачити, скільки до нього метрів.
Серед інших конструктивних параметрів варто звернути увагу на особливості корпусу.
Є біноклі в описі яких є дві латинські літери WP (waterproof). Корпус таких біноклів водонепроникний і заповнений сухим азотом, що дозволяє його використовувати на воді та в найнесприятливіших погодних умовах. Волога не проникне всередину навіть при мимовільному падінні бінокля у воду. Це може бути корисним для рибалок, яхтсменів, любителів сплавів та інших водних мандрівників.
Є біноклі з вбудованим компасом і навіть з приладом нічного бачення, а їх корпус додатково ізолюється прогумованим матеріалом. Але щодо компаса, то в складних походах, де важливо правильно орієнтуватися, краще мати спеціалізований девайс — про що ми докладно розповідаємо у відповідній статті про навігаційні прилади для туризму.
Технічні характеристики бінокля
У назві моделей різних біноклів ви можете зустріти безліч незрозумілих абревіатур та чисел, які відповідають певному параметру чи характеристиці. Саме цей таємничий шифр містить у собі всю основну інформацію, необхідну для вибору приладу під конкретні завдання. Що стосується буквених позначень:
- вищезгадані WP (waterproof), що позначають вологозахищеність корпусу;
- WA (Wide Angle) — ширококутний прилад із полем зору від 6,5 °;
- Fully Multi Coated — цей напис говорить про наявність багатошарового покриття, яке підвищує рівень світлопроникності;
- BAK-4 або BAK-7 — вказують на якість скла, що використовується в оптиці;
- ED, HD — ці абревіатури повідомляють про те, що пристрій оснащений низькодисперсним склом, яке позитивно впливає на контроль кольору.
Тепер розберімось, що означають цифри на біноклі. Тут варто зупинитися детальніше на кожному з параметрів.
Кратність
Ви, напевно, помітили, що вся оптика у своєму описі має такі співвідношення цифр: 8х25, 10х32, 12х40, 10х50 тощо. Візьмемо як приклад 10х50, перша цифра 10 вказує на кратність бінокля. Тобто, кажучи простими словами — збільшення, наскільки бінокль наближає об'єкт спостереження. Можна ще сказати, що об'єкт ми побачили вдесятеро ближче.
Як правильно вибрати бінокль за характеристиками кратності? Гнатися за великими значеннями тут не варто, тому що найбільше збільшення не завжди краще. Прилади з показниками 8, 10, 12 є придатними для використання в руках. Значить, біноклем з такою кратністю можна користуватися без штатива або жорсткого упору, що зручно в поході. Все, що вище за 12, вже вимагає штатив. Причина в тому, що у всіх хоч трохи тремтять руки, тому після збільшення об'єкта в 16 разів зображення так стрибатиме, що ми просто нічого не побачимо.
Діаметр об'єктива
Друга цифра означає діаметр вихідного отвору, але не тієї сторони, яку ми підносимо до ока, а з протилежної. Тобто в нашому прикладі 50 означає, що окуляр складає 50 мм. Ця цифра також визначає параметр світлосили, розмір і вагу.
А найголовніше, чим вищий показник, тим більший наш огляд, а чим більший огляд, тим більший простір ми візуально захоплюємо під час спостереження. Це дуже важливо, якщо, наприклад, наше завдання — споглядання за певною ділянкою місцевості тривалий час. Припустимо, ви мисливець, сидите на номері й чекаєте з північного боку появи звіра, якого женуть загоничі. Якщо у вас бінокль з діаметром 25, то доведеться постійно водити ним під час спостереження з боку в бік, щоб контролювати напрямок, а це страшенно незручно. По-перше — втомлюваність очей і рук, по-друге, — зайва напруга, як моральна, так і психологічна, по-третє — ризик зовсім пропустити появу звіра і зреагувати із запізненням.
Зовсім інша справа, коли окуляр 50 мм. Тут достатньо навести приціл у потрібний напрямок і все. Всю площу видно відразу і не потрібно робити зайвих рухів тіла. А якщо ще й штатив є, то можна за лічені секунди організувати комфортну спостережну станцію. Вважаємо, суть ясна, що більше у нас лінза — тим більше ми бачим.
Діаметр вихідної зіниці
Цей параметр випливає із двох попередніх, оскільки дорівнює відношенню діаметра об'єктива до кратності (збільшення). Він визначає ширину світлового потоку, який, проходячи через окуляр, потрапляє в очі того, хто дивиться. Наприклад, якщо взяти прилад все з тими ж параметрами 10х50, то діаметр вихідної зіниці тут складатиме 5 мм. У людської зіниці також є свій діаметр, який змінюється протягом дня в діапазоні від 1,1 мм за високого рівня освітленості до 8 мм за низького. Якщо діаметр вихідної зіниці маленький, то при поганій освітленості спостереження буде фактично неможливим, тому що в око потраплятиме недостатньо світла. Тому для комфортного використання краще вибирати біноклі із вищим показником (5-7 мм). При цьому враховуйте, що може бути і зворотний ефект — прилад з великою вихідною зіницею у світлий час доби і при хорошому освітленні буде надлишково покривати зменшену в цих обставинах людську зіницю.
Світлосила бінокля
За ступінь яскравості зображення відповідає параметр світлосили. Щоб визначити її, потрібно число вихідної зіниці звести у квадрат. На прикладі того ж бінокля 10х50 світлосила тут дорівнюватиме 25, що вважається досить високим показником. Чим вище цей параметр, тим світлішим буде збільшена картинка. Особливо варто звертати увагу на світлосилу в тому випадку, коли передбачається спостереження в умовах недостатнього освітлення, у сутінках. У сонячний день при хорошому освітленні різниця в яскравості зображення між пристроями з високим та низьким числом світлосили буде несуттєвою. Загалом, ця характеристика дозволяє розподілити біноклі на моделі з малою (до 9) та середньою (від 9 до 20) світлосилою, а також світлосильні (від 20 до 36) та супер світлосильні (вище 36).
Сутінковий фактор
І хоча цей параметр потроху втрачає свою актуальність, важливо все-таки розповісти про нього, оскільки він має цілком конкретну величину. Простими словами це ступінь деталізації картинки в умовах недостатньої освітленості. Вимірюється сутінкова ефективність нескладною формулою: корінь квадратний добутку (результату множення) кратності на діаметр об'єктива. Наприклад, у приладу 10х50 цей показник дорівнюватиме 22,4 одиницям. Але варто уточнити, що сутінковий фактор лише один із параметрів, що впливають на роздільну здатність і контрастність сцен стеження. Сучасні пристрої оснащені високоякісним склом та спеціальними оптичними покриттями, які дозволяють пропускати більшу кількість світла. Тим самим, навіть під кінець дня з'являється можливість розглянути бажаний об'єкт детальніше.
Поле зору
Кут огляду є шириною видимого простору, яка може відображатися в градусах або лінійних величинах (в метрах на відстані 1 км). Тобто, з широким кутом зору ви зможете захопити в об'єктив велику область горизонту і розглянути більше об'єктів. Даний показник безпосередньо пов'язаний зі збільшенням: чим воно більше, тим меншим буде поле зору. Але при цьому не всі біноклі з однаковим рівнем збільшення матимуть рівний кут огляду. На ширину видимого простору також (але меншою мірою) впливають особливості конструкції приладу, тип оптичної схеми, матеріал та будова призм.
Типи призм біноклів
Між об'єктивами та окулярами розташована система призм, завданням якої є перевертання зображення так, щоб після проходження всіх оптичних елементів, бінокль видавав нам звичайне, нормальне положення картинки. Є два види призм: PORRO і ROOF. І тут набагато простіше показати, ніж описати словами.
Як ми бачимо, біноклі з призмою ROOF мають малогабаритний корпус. Система ROOF дорожча через складність призм, при цьому ви виграєте в компактності, хоча вага біноклів з великими об'єктивами все ж таки більша, ніж у PORRO. Також зверніть увагу, що дизайн біноклів із призмою ROOF більш витончений.
Де який бінокль стане в нагоді: туристу, мисливцю, театралу
Зручніше упорядкувати варіації застосування біноклів за окремими галузями:
Натуралізм. Особливе задоволення багатьом приносить спостереження за птахами. Наприклад, усі чули в лісі як стукає дятел, але мало хто цей процес спостерігав на відстані витягнутої руки. Це ціла гра, ви його чуєте і за звуком намагаєтесь визначити напрямок. Далі йдете за ним, а потім тупцюєте з біноклем у пошуках того самого місця. Перебуваючи на полі дуже цікаво підглядати за життям бджіл та джмелів. Для спостереження за природою, тваринами та птахами кращим буде бінокль з великим збільшенням, при цьому з мінімальною втратою кута огляду. Також прилад повинен мати лінзи великого діаметра (оскільки вагою тут можна пожертвувати) і високоякісну оптику для оптимальної деталізації зображення.
- Туризм та подорожі. Тут оптичний девайс буде особливо корисним у разі проходження незвіданих шляхів та стежок. Що важливо у подорожі, особливо пішій? Звичайно ж, вага та компактність апаратури. Тому рекомендується брати невеликі версії зі збільшенням від 7 до 16 крат і розміром об'єктива від 30 до 42 мм. Оптична система теж впливає на габарити, отже однозначно ROOF. Крім цього, враховуючи постійну змінність локацій, рекомендуємо звернути увагу на моделі зі змінною кратністю.
Якість картинки в цих обставинах не завжди важлива. А ось безпека зберігання важлива, тому подбайте про наявність чохла чи кейсу. У подорожах компактний монокуляр також часто допомагає щось розгледіти перед тим, як туди йти. Наприклад, дорожні знаки та покажчики, мітки стежки та інші орієнтири. Також є можливість роздивитись диких тварин детальніше не наближаючись, може навіть зрозуміти чи помітили вони тебе і, чи пора вже лізти на дерево або тікати)))
Полювання. Головне завдання мисливця — вистежити звіра. Власного, навіть стовідсоткового зору, у такому випадку може бути недостатньо. Але при цьому потрібно розуміти, що полювання також передбачає тривалі дистанції та значні фізичні навантаження. Тому при виборі "додаткових очей" слід враховувати їхню вагу та габарити. Не менш важливими є високий рівень світлопропускної здатності та просвітленості, оскільки пригода може стартувати рано вранці й затягнутися до сутінків. Перевагою моделей для мисливства може стати наявність додаткових функцій: далекомір, компас, нічне бачення тощо.
- Риболовля. Тут потреба в біноклі більша у рибалок, що ходять на човні, оскільки так легше зорієнтуватися куди рухатися, де пристати до берега, де не натрапити на перешкоди та конкурентів. Кратність та деталізація тут відходять на другий план, а ось водонепроникність корпусу точно не завадить.
Водонепроникний бінокль, оснащений далекомірною сіткою та компасом з підсвічуванням
Спостереження за різноманітними заходами на відкритій місцевості. Щоб вивчити обставини на автоперегонах чи розгледіти артистів на концерті, особливих наворотів не потрібно. Легкість, компактність, гарне поле зору та середнє збільшення. Ну і наявність ремінця або сумки для перенесення забезпечать більший комфорт.
Військове орієнтування. У цій ситуації якість спостереження буквально може врятувати людські життя. Орієнтування у незнайомій місцевості, стеження за ворогом, планування маршрутів – у військовій справі без спеціального бінокля ніяк. Вимоги до пристрою такі: висока міцність, хороша оптика, простота застосування, оптимальна кратність. Важливими доповненнями стануть далекомірна та кутомірна сітка, а також компас і прилад нічного бачення.
- Моделі для театру. Ці примітивні пристрої призначені для спостережень у приміщенні і мають свої відмінні риси: маленький розмір (вміститься в сумочку або кишеню), незначна кратність, привабливий зовнішній вигляд і та сама застаріла галілеївська оптична система. Часто можна зустріти прилади з додатковими елементами, наприклад, ручка для зручності тримання (лорнет) або ланцюжок для носіння на шиї.
Який оптичний прилад використовують для вивчення зірок та планет
Безумовно, найкращим варіантом буде телескоп. Але крім нього, багатства космосу можна спостерігати і в бінокль. І дослідникам-початківцям, і досвідченим астрономам-аматорам не варто нехтувати ним. Він може стати кращим другом туриста, який хоче ввечері ближче познайомитися з небесною безоднею, повною зірок.
Який бінокль вибрати для астрономії? Вражаючі космічні пам'ятки знаходяться у зоні досяжності компактного ручного бінокля. Маленькі, але могутні «помічники» цілком здатні замінити телескоп, особливо у спогляданні кратерів місяця. Бінокль набагато простіший у використанні, ніж його одноокий брат телескоп, але мало чим поступається як для аматорського спостереження. Будьте готові, що астрономічний апарат має відчутну вагу та розміри, тому що тут потужне збільшення та великий діаметр об'єктива – основні параметри. Популярними для такого завдання вважаються прилади 15х70, 20х80, 25х100. Тут точно потрібен штатив ;) Хотілося б додати, що одним із найперспективніших туристичних місць в Україні для спостереження нічного неба є Карпати.
До речі, лайфхак: притуливши зіницю окуляра до об'єктива телефону або камери, можна отримати цілком якісні фото небесних тіл і не тільки небесних. Подібним способом можна зробити гарні знімки диких птахів та тварин.
На цьому, мабуть, все. Сподіваємося, що допомогли розібратися у питанні та вирішити чи потрібен вам бінокль. І якщо все-таки потрібен, то тепер ви розумієте, як і що вибирати — ласкаво просимо до наших вітрин оптичних приладів.