Як прати лижний костюм та одяг для сноуборду
Зміст:
Білосніжний чи яскравий, приталений чи вільного крою, мембранний чи софтшельний, легкий чи утеплений — одяг для зимових видів спорту завжди має ефектний вигляд. Він дає +100 до привабливості, комфорту і продуктивного катання. Але з часом естетику псують плями та засмальцьовані окрайки, з'являється неприємний запах і, що ще гірше, пропадають ефекти терморегуляції, захисту від вологи... Ось тоді-то і виникають тисяча й одне питання про те, як правильно прати лижний костюм, куртки і штани для сноуборду. Адже хочеться не просто освіжити улюблені речі, а продовжити термін служби технологічних матеріалів, відновити їхню функціональність. Якщо ви теж так вважаєте, значить прийшли за адресою — у цій статті ми все розглянемо докладно.
Для початку потрібно оцінити ті характеристики екіпірування, від яких вибудовується план дій. А саме:
- Зважаючи на ярлички з рекомендаціями щодо догляду, врахувати, які способи прання можна застосовувати.
- Розмір і вага виробу. Важливо, щоб речі вільно поміщалися в барабані, тазі або ж доведеться занурювати їх у ванну. Під час полоскання в машинці не забудьте, що костюм може набрати багато води, через що їй буде важко справлятися із завданням.
- Матеріал і тип зовнішньої тканини. Якщо це softshell, слідувати рекомендаціям прання виробів із софтшелла, а якщо мембрана, то відповідно дотримуватися правил догляду за мембранним одягом.
- Матеріал наповнювача, якщо він є. Найскладніше доглядати екіпірування з пухом, простіше буде піклуватися про синтетичні утеплювачі, але також потрібно бути уважним, щоб не погіршити теплозберігаючі характеристики.
Ґрунтуючись на цих базових параметрах, ви визначите, як, чим і яким чином можна прати ваш гірськолижний одяг.
Навіщо і як часто чистити речі для зимового спорту
Для тих, хто давно захоплюється активним відпочинком у диких умовах, зимовими видами спорту або, як мінімум, віддає перевагу аутдор-стилю в повсякденному одязі, давно відомо про функціональні технологічні матеріали. Серед них вищезгадані сімейства софтшелів, порові й безпорові мембрани, натуральні пухові пакети й синтетичний пух, а також серії нейлонових, флісових, мериносових та інших "хитрих" матеріалів з надзвичайними властивостями та за відповідною ціною. Бувалі й новачки чули, що таке екіпірування не любить водні процедури. А тому не дивно, що досі багатьох відвідувачів нашого магазину цікавлять питання:
- Чи можна прати лижні, куртки, штани рукавиці?
Відповідь: можна за умови дотримання певних правил. Якщо коротко: не варто прати у гарячій воді, з засобами для виведення плям і так часто, як повсякденні речі. Найбільш дбайливого ставлення потребують мембранки та пуховки, оскільки вони можуть втратити свої властивості навіть після однієї неправильної процедури. А використання звичайного або кисневого порошку призведе до того, що лижна куртка втратить дихаємість і водовідштовхувальні властивості, котрі так важливі в активному катанні.
- Якщо прання наражає речі на такі ризики, може, краще обійтися без нього?
Ні, не краще. З тієї простої причини, що на речах накопичуються піт, жир, пил і бруд, а це значно погіршує теплоізоляцію, водостійкість, непродувність і паропроникність матеріалів.
- Як же знайти компроміс і зрозуміти, як часто прати екіпіровку?
Відповідь проста: у міру забруднення, але без фанатизму. Тобто, якщо тканина забруднилася не надто сильно, досить протерти вологою ганчіркою або губкою з мийним засобом, не замочуючи виріб цілком. Якщо ви їздите на гірськолижку раз на рік, наприклад у відпустку на тиждень-другий, то буде достатньо 1 повного прання на сезон. Причому бажано зробити це одразу після повернення додому з курорту, перед тим як скласти речі в шафу. А якщо ви багато катаєтеся, проводите доволі активний і насичений сезон лиж і сноуборду, то штани або напівкомбінезон досить буде випрати 1-2 рази, а ось куртка і повний комбінезон (з рукавами) потребують частішої процедури, оскільки в ділянці торса та рук тіло пітніє набагато більше.
Який засіб безпечний для прання лижних курток і штанів з мембранних тканин, софтшела
Весь сучасний одяг для зимових видів спорту має однакові протипоказання, незалежно від основної тканини та типу утеплювача. Тож почнемо з того, що категорично не можна:
- Піддавати температурі води вище 40°C (завжди дивіться, при якій температурі можна прати вашу лижну куртку);
- Прати в машинці на інтенсивних режимах, віджимати;
- При ручному пранні, активно терти, скручувати;
- Прасувати мокрий матеріал;
- Сушити на морозі, над вогнем, обігрівачем або на батареї;
- Застосовувати сипучі порошки, а також відбілювачі, засоби для виведення плям, кондиціонери. Тому щоб агресивні мийні засоби не нашкодили ніжним матеріалам, радять запустити порожню пралку на швидкому режимі або режимі ополіскування.
- Віддавати костюм у хімчистку, якщо на бирці знак "Перекреслене коло".
А чим безпечно прати лижний і сноубордичний одяг? Якщо вироби набиті натуральним пухом, то насамперед потрібно орієнтуватися на нього і використовувати виключно рідину для прання пухових речей. Якщо утеплювач синтетичний або зовсім відсутній, тоді ключовим орієнтиром буде наявність мембрани — беремо для неї відповідний засіб для прання. Для лижних костюмів із софтшела також можна поганятися за спеціальними мийними, але якщо не знайдете, то сміливо беріть шампунь для мембранки або для флісу, вони чудово поєднуються.
Лідерами сьогодні є продукція фірм Nikwax і Grangers (Англія), Toko (Швейцарія) і Hey Sport (Німеччина). Вони відновлюють вологовідштовхувальні властивості, підходять і для ручного, і для машинного прання. Ці пральні засоби можна купити на наших вітринах або в тих же магазинах, де продається гірськолижне спорядження.
Ручне прання сноубордичного та гірськолижного одягу
Отже, ми з'ясували, що локальні забруднення — не привід відправляти екіп у машинку, доцільніше приділити трохи часу і зусиль на ручне чищення. Які тут нюанси:
- Для швидкого і найбільш щадного позбавлення від плям і затертих країв, краще працює спеціальна піна для сухого чищення мембранних тканин, обробляти потрібно за допомогою губки або щітки, відповідно до інструкції.
- Альтернативний варіант: з відповідного мийного або, в крайньому разі, прального мила зробити водний розчин (не застосовуйте концентрований засіб!) і також губкою/щіткою нанести його на місце забруднення. Потріть до утворення піни, якщо час дозволяє, залиште на півгодинки, а потім змийте чистою мокрою губкою.
- Важливо гарненько виполоскати засіб, оскільки його залишки на тканині створюють гідрофільний ефект.
Такі ж кроки рекомендується виконати і перед повним пранням виробу. Особливу увагу приділіть коміру, манжетам, подолу і кишеньковим прорізам — місцям, де частіше засалюється тканина.
Якщо на бирці прописано тільки ручне прання або ваша машинка не потягне об'ємний лижний і сноубордичний одяг, то переходимо до наступних дій.
- Звільніть кишені, застебніть їх і всі блискавки, липучки, кнопки.
- Звіртесь з інструкцію по догляду, у ній має бути вказана допустима температура води, за якої можна прати. Проконтролюйте цей показник за допомогою термометра.
- В миску або ванну з водою, додайте засіб для прання пуху/мембрани/софтшела. Кількість мийного відміряйте, виходячи з рекомендацій на упаковці. Замочіть речі на півгодини-годину.
- Ретельно прополощіть усе в чистій воді, щоб повністю вимити "хімію" і не залишалося білих розводів. Не скручуйте і не заламуйте речі! Акуратно відіжміть, злегка струсіть, решта води просто стече.
Як прати лижну куртку, штани, костюм у пральній машинці
Якщо немає протипоказань до автоматичного прання, то чому б не скористатися благами цивілізації?! Перші 5 кроків будуть такими ж, як описано вище, а на 6-му ви просто відправляєте екіп у барабан, зрозуміло, попередньо налаштувавши відповідний режим.
Дуже зручно, що більшість сучасних пральних машинок пропонують ручний або делікатний режим прання — те, що нам потрібно. Віджимання краще відключити, щоб не пошкодити структуру. Спеціальні засоби для прання і просочення тканин з мембраною (2 в 1) можна додати як ополіскувач.
Під час завантаження враховуйте обсяг і можливості своєї машинки — не кладіть багато предметів одночасно, краще лишити барабан напівпустим.
Як сушити технологічний одяг
Насамперед будьте готові до того, що процес сушіння не буде швидким — день-два, залежно від щільності та умов, в яких сохнутиме одяг.
Оскільки викручувати екіпірування не можна, то кілька годин піде на те, щоб зійшла вода. Щоб не утворилася калюжа, зручніше розвісити речі на вулиці або у ванній. У першому випадку стежте, щоб на мокрий одяг не потрапило пряме сонячне світло, воно може зашкодити структурі тканини. А в другому випадку, після того, як перестане капати вода, розвісьте все в добре провітрюваному приміщенні.
Щоб хоч трохи прискорити процес сушіння можна промокнути костюм рушником з усіх боків. Далі виверніть одяг навиворіт, розправте всі складки та розвісьте для просушування. Зручний варіант — на підлоговій розкладній сушарці, на спинці стільчика або на плічках. У жодному разі не сушіть біля опалювальних приладів, хоча непоганий варіант розмістити речі якомога вище, адже в приміщеннях тепле повітря накопичується вгорі.
Ховати речі в шафу можна тільки після повного висихання, інакше є ризик, що від зайвої вологи з'явиться цвіль. Слідкуйте, щоб на полицях було досить просторо і куртки, штани, комбінезони не були стиснуті — тканині потрібна хороша циркуляція повітря та вільне розташування без складок.
Відновлення характеристик мембранної гірськолижної куртки
Кожен лижник і сноубордист знає: навіть у суху морозну погоду є ризик, що костюм (особливо в ділянці сідниць) промокне від снігу, то що вже казати про катання в вогких обставинах... Власне, тому більшість речей мають не тільки вологостійку тканину, а й покриті вологовідштовхувальним просоченням. У процесі активного користування та прання навіть на дорогих моделях захист від вологи стає дедалі слабкішим, тому час від часу потрібно проводити відновлювальну процедуру.
Для цього вам знадобиться спеціалізований засіб для того типу матеріалів, з яких виготовлений ваш одяг. Під час вибору просочення дотримуємося того ж принципу пріоритетності, як і у виборі засобу для прання: пух — мембрана — софтшелл. Ці засоби випускаються у вигляді рідини для прання/замочування і відповідно наносяться на мокру тканину в процесі водних процедур. Також можна використовувати спрей для мембранних тканин, який розбризкують на суху поверхню.
Зверніть увагу: водовідштовхувальне просочення у вигляді аерозолю рекомендується наносити після прання, на чисту тканину. І ще одна рекомендація, приділяйте особливу увагу обробці швів області плечей і сідниць.
Як бачите, немає нічого складного в тому, щоб дати вашому улюбленому катальному одягу друге-третє-... двадцяте життя. Будьте акуратні та не нехтуйте захистом, приємних покатушок!
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.