Ремонт намету: як заклеїти тент та покращити водонепроникність
Зміст:
Навіть найміцніший туристичний намет може постраждати від випадкових надривів тенту, пропустити воду в місці шва або промокнути знизу. Буває й таке, що через необережне поводження погнулися алюмінієві або полопалися фібергласові дуги... Що б не трапилося, не поспішайте засмучуватися і шукати винних, краще — направте енергію в конструктивне русло — усуньте неполадки. Тим паче, що більшість з них можна полагодити "на колінці", якщо заздалегідь підготуватися, звичайно ж. Саме про ремонт, який можна зробити в польових умовах, ми розповімо у цій статті. Ви дізнаєтеся кілька простих трюків, які продовжать життя похідному будинку.
Розглянемо наступні питання ремонту наметів:
- Як і чим заклеїти тент при невеликих розривах?
- Як поновити герметизацію швів?
- Чим ремонтувати москітну сітку, замінити бігунки блискавки?
- Як полагодити дуги?
Зверніть увагу: правильний догляд за наметом також впливає на довговічність і справність його елементів. Вберегти цілісність похідного житла допоможуть кілька простих правил. Перше: не лінуйтеся нормально розтягнути та закріпити вітрові відтяжки, вони хоч і м'які, але в натягнутому вигляді стають жорсткою частиною каркаса, забезпечують надійність конструкції та збереження дуг. Друге: завжди сушіть матеріали після походу та зберігайте їх у темному провітрюваному місці — зайва волога, пліснява, ультрафіолет, руйнують тканину й обробку. Третє: використовуйте підстилку (футпринт), щоб продовжити життя і водостійкість дна. Також до планового чищення і сушіння зовнішнього матеріалу потрібно обов'язково додати процедуру щодо поліпшення його водонепроникності — обробляти водовідштовхувальним просоченням для намету.
Як і чим клеїти тент та дно, залатати дірки
У похідних умовах досить багато агресивних чинників, які можуть порвати підлогу, внутрішній і зовнішній шар намету. Це можуть бути як іскри та вуглинки багаття або гарячий пальник, так і гострі гілки дерев, каміння, та й не забуваємо класику жанру — пробоїни від льодоруба або кішок. Уберегти вразливі матеріали від усіх "ворогів" важкувато, а ось взяти з собою ремнабір простіше простого.
Бережіть своє спорядження і воно вбереже вас.
Що покласти в ремкомплект для туристичного спорядження? Найкраще — це якщо ваш переносний будиночок під час продажу комплектувався "рідним" набором для ремонту, то просто візьміть його з собою. Спеціалізованими латками ви зможете швидко та надійно заклеїти намет прямо в поході. Якщо ж необхідних матеріалів не буде або умови не дадуть змоги провести процедуру, то просто тимчасово заліпіть пошкодження армованим скотчем, а після повернення додому знімете його і нормально залатаєте дірку.
Отже, щоб правильно полагодити порваний тент або підлогу, вам знадобиться:
- медичний спирт або спиртові серветки (не радимо використовувати ацетон або інші розчинники, вони можуть пошкодити матеріал);
- чиста ганчірочка, ватний диск або волога серветка;
- ножиці;
- ремонтний тейп (або армо-скотч), клейка стрічка та/або латки.
Усе це добро займе місця не більше, ніж брусок мила, а користь принесе величезну. Особливо власникам одношарових наметів.
Зверніть увагу! Якщо матеріал має не поліуретанове покриття (найпоширеніше), а силіконове, то самоклейки будуть погано триматися на ньому. Для таких виробів потрібно брати з собою спеціальний герметик і дотримуватися рекомендацій, прописаних на упаковці.
Покроково: як заклеїти тент/дно намету латками на клейкій основі
- Виріжте латку такої форми й розміру, щоб закрити дірку/розрив і як мінімум 2 см навколо.
- Почистьте від бруду область, яку будете заклеювати, протріть її ганчіркою, просоченою спиртом. Зачекайте поки просохне.
- Покладіть матеріал на тверду плоску поверхню і наклейте латку. Якщо будете проводити процедуру вдома, то можна пройтись по тканині праскою на мінімальному режимі, щоб розрівняти складки та максимально точно з'єднати окрайки.
- Якщо розрив розташований у місці високої напруги, наприклад біля дуги, то потрібно залатати дірку з внутрішньої та зовнішньої сторони.
Цих кроків цілком достатньо, щоб не сходити з маршруту та спокійно фінішувати. Але для максимальної надійності потрібно виконати ще одну дію, яку можна відкласти до повернення додому, — обробити стик, що утворився, щоб зробити його довгоживучим і герметичним. Врахуйте, що потрібно брати відповідний клей: для тканини з поліуретановою обробкою (PU) — на основі ПУ, а для силіконізованої тканини (Si) — відповідно силіконовий герметик. Для цих та інших ремонтних дій радимо купити професійні засоби Gear Aid McNett. Якщо ж будете брати клей іншої фірми, то обирайте не дуже густий, щоб не потрібно було його розводити розчинником.
Швидка допомога внутрішнього намету
У статті "Як вибрати намет" ми вже писали, що бувають одношарові та двошарові моделі. У перших, відповідно, немає поділу на зовнішню і внутрішню частину, а є тільки один шар тканини — тент і підлога складають єдину цілісну конструкцію. У другого типу тент окремо — для захисту від вітру, ультрафіолету та опадів, а внутрішня кімната окремо — забезпечує мікроклімат і захищає від комах. Тому несправність внутрішнього світу не настільки критична, як "шатра", але все ж і її бажано оперативно усунути.
Найніжніша частина, що часто рветься, — сітка, з якої складаються "стіни" (також частково виконані з легкого текстилю), "двері" та "вікна" внутрішнього намету, ще може використовуватися на вентиляційних отворах тенту. Це дихаючі частини вашого житла, тому ліпити на них клейку стрічку недоцільно. А як бути? Вшити нову москітну сітку в намет? До таких кардинальних дій доведеться вдаватися лише якщо трапився масштабний розрив або сітку пропалило, і то найкраще довірити їх ремонтним майстерням. Більшість же пошкоджень можна усунути такими способами.
- Вузькі порізи та розриви, які легко зістиковуються без натягу, просто зашити. Для цього краще брати тонку голку і нитку (якщо їх немає, то підійде другий спосіб).
- Дірочки або місця, де "посипалася" окрайка, вимагають накладення латки з вентильованого матеріалу. Наприклад: спеціальні самоклейкі аплікації, текстильні клапті без клейкої основи, зокрема будь-який підручний шматочок тканини, ну і в крайньому разі можна пограбувати свою аптечку на рулонний медичний пластир або кінезіо-тейп. Липкі латки ви просто накладаєте на "хворе" місце, а безклейові — пришиваєте чи кріпите будь-яким клеєм для текстилю.
Зручно, що для внутрішніх робіт не потрібні "танці" з обробкою спиртом і фінішною герметизацією шва.
Ще одне вразливе місце в наметі — фурнітура. У похідних умовах заміна блискавки, люверсів і пряжок — досить трудомістка процедура, тому радимо увімкнути "режим хом'яка" і запастися запчастинами. Візьміть кілька стяжок і хомутів, шматочок товстого гнучкого дроту і репшнур, англійські шпильки, голку і нитки, а також швидкознімний бігунок з регульованою посадкою (співрозмірний тому, що на вашому наметі). Чи варто озвучувати, як мало місця займуть всі ці "помічники" і що їх можна використовувати не тільки як милицю замість фурнітури, яка вийшла з ладу, а й для ремонту іншого туристичного спорядження...
Більшість проблем вирішуються 4 крихітними помічниками — голкою з ниткою, самоклейкою та герметиком.
Проклейка для герметизації швів намету
Шви тенту — слабка ланка, тому перед кожним виїздом перевіряйте чи не пропускають вони воду. Більшість наметів герметизовані шовною стрічкою, є й такі, в яких місце прострочки оброблено герметиком. Обидва варіанти з часом зношуються і "дах" протікає. Але не треба падати духом і бігти позичати грошики на нове житло. Що ж робити? Накладати нову стрічку складно не те що в похідних, а навіть у домашніх умовах. Тому цю процедуру або поручають майстрам або взагалі відмовляються від неї на користь простішої — проклеїти шви спеціальним рідким герметиком. На ній і зупинимося.
Вам знадобляться ті ж спирт і ганчірочка для попередньої обробки поверхні. Для герметизації — засіб, який відповідає типу тканини та її покриттю. Як уже було сказано вище, для силіконізованих і поліуретанових наметів використовуються різні герметики. А процедура нанесення у них не відрізняється.
Покроково: як заклеювати шви
- Встановіть тент у сухому, провітрюваному місці з хорошим освітленням, щоб ви могли добре бачити всі шви (спочатку на зовнішній стороні, потім на внутрішній).
- Якщо шовна стрічка відклеїлась та/або розсипається, акуратно видаліть частини, що відходять. У тих місцях, де вона тримається міцно, не потрібно розмочувати або віддирати нігтями, нехай залишається на місці.
- Акуратно протріть матеріал спиртом, дайте просохнути.
- За допомогою пензлика або аплікатора нанесіть новий герметик на всі шви.
- Зачекайте поки засіб повністю висохне і повторіть процедуру зі зворотного боку тканини.
А що робити, якщо шви почали пропускати воду під час негоди в диких умовах? Більшість цільових засобів не призначені для обробки вологої тканини, тому кидатися з пензликом на мокрий шов безперспективно. У такій ситуації можна спробувати приклеїти армований скотч, але якщо він не візьметься, то єдиний рятувальний трюк — це розмістити між внутрішнім і зовнішнім тентом поліетиленову плівку або плащ-дощовик. Але герметик все ж візьміть із собою — обробите ним шви, коли злива вщухне і матеріал хоч трохи просохне.
Чим посилити захист тенту від дощу
І якщо вже ми заговорили про порятунок від дощу, то для повної картини нагадаємо, що навіть найдорожчим наметам необхідна обробка водовідштовхувальним просоченням. Навіщо? Річ у тім, що матеріал тенту не може бути водонепроникним на 100%, оскільки, крім захисту від опадів, він також повинен вміти "дихати". В протилежному випадку ви страждатимете не від зовнішньої води, а від конденсату, який накопичуватиметься й опадатиме на вас внутрішньою зливою.
Не лякайтеся, якщо просочення ляже білою піною — це нормально.
У кожної тканини є своя міра водостійкості (в характеристиках товару позначається в мм водяного стовпа), яка залежить від структури ниток, плетіння, а також від заводського вологозахисного просочення. Все це з часом зношується, тому періодично потрібно відновлювати водонепроникність намету власноруч. Найкраще для цього підходить брудо- та водовідштовхувальний засіб у вигляді спрею. Перед його купівлею і використанням уважно вивчіть інструкцію на предмет сумісності з матеріалом тенту, зручністю користування.
Ремонт дуг наметів
Спершу згадаймо, що каркас виготовляється з різних матеріалів, які по-різному пошкоджуються. Наприклад, найчастіша хвороба фібергласових (скловолокно) дуг — розшарування, поздовжні та поперечні тріщини, а алюмінієві "люблять" гнутися. А ще у тих і інших іноді здає свої позиції, вимагаючи заміни, внутрішній еластичний шнур, на який нанизані секції стійки. В останньому прикладі рішення найпростіше: акуратно знімаєте крайню секцію, притримуючи шнур; прив'язуєте до його кінця змінний і легким рухом руки витягаєте із секцій стару гумку, одночасно протягуючи нову. Вуаля! Зрозуміло, що попередньо потрібно відміряти необхідну довжину еластичного шнура (приблизно 70% від довжини дуги в розпрямленому вигляді) і взяти його з собою.
У разі, коли коліно дуги намету погнулося або з'явилася тріщина, то цьому потрібно терміново приділити увагу, а не чекати повної поломки. Полагодити або ж повністю замінити стійку ви зможете після повернення додому, а для тимчасового ремонту під час виїзду скористайтеся наступними лайфхаками.
Використання ремонтної трубки-шини
Найшвидший і найпростіший спосіб полагодити каркас — використання ремонтної накладки, її також називають шиною, втулкою або гільзою. Ця коротка трубка часто йде в комплекті зі стійками, як і пара змінних секцій, до речі. Також можна окремо купити шину і змінні сегменти дуги для намету, головне правильно підібрати діаметр. Накладка має бути трохи більша за діаметр найтовстішої стійки. А ось відповідні сегменти на око не візьмеш, знайти потрібно точнісінько такі, як "рідні", тому під час вибору комплекту дуг в інтернет-магазині звіряйте опис вашого намету з характеристиками запчастин, а в офлайн-магазин просто візьміть із собою зразок трубки.
Покроково: метод використання шини для фіксації зламаної дуги
- Якщо металева секція зігнута, але не повністю зламана, акуратно випряміть. Можливо, вам знадобляться плоскогубці, за допомогою яких потрібно буде розігнути сплюснуті місця, щоб втулка могла ходити вільно.
- У разі поперечної тріщини, максимально точно з'єднайте місце надлому і зафіксуйте скотчем.
- Після дій з пункту 1 та/або 2, надіньте шину на дугу і присуньте на центр пошкодженого місця.
- Кілька разів обмотайте накладку по краях клейкою стрічкою, фіксуючи її на трубці-основі.
- Якщо коліно зламалося в місці, де один кінець стійки вставляється в наступний, доведеться зафіксувати ці секції разом. Майте на увазі, що до кінця поїздки треба пам'ятати про таку "милицю" і акуратно складати, коли ви встановлюєте/знімаєте намет.
У разі, коли фібергласові дуги розповзаються по поздовжній осі, в ідеалі замінити їх на нові цілі, причому ДО поїздки, а не колупатися з ними замість милування природою. Можна, звичайно, обмотати "інвалідів" армованим скотчем, як мумію, але в такому разі під час сильного вітру доведеться собою підпирати стіни зсередини. Воно вам треба? Краще зробити, як краще, адже "будиночок поросятка має бути фортецею".
Використання кілочка від намету як шини
Уявімо життєву ситуацію: заклопотані туристи загубили або забули вдома голову набір для ремонту намету. Тепер зламані стійки приречені? Ніяк ні! Ви можете нашаманити саморобну шину з наметового кілочка або зі звичайної металевої столової ложки, наприклад. Ці предмети можна сміливо прикладати до "рани", намертво обмотувати клейкою стрічкою і ходити так до кінця треку. Більш екстравагантний варіант — зробити для дуг намету шину з трекінгової палиці або льодоруба, якщо злам стався ближче до низу і "накладку" можна буде встановити на землі, а не навантажувати каркас її вагою. Само собою, фіксувати спорядження доведеться шнурами або стяжками.
Але ще раз підкреслимо — такий фокус прокотить лише в лайтових, не екстремальних умовах. Хоча і в них ми не радимо ризикувати, вже краще залишитися без шампанського, ніж без даху над головою. Не згодні? Поділіться своєю думкою в коментарях або розкажіть історії, які способи лагодження намету та його компонентів вам доводилося застосовувати. Нам справді дуже цікаво!
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.