Спорядження для сходження на гору Арарат
Якщо ви вже ступили одного разу на “слизьку” гірську доріжку, то навряд чи зможете зупинитись. Нові вершини разом із захмарними краєвидами кликатимуть вас знову, й опиратись цьому кличу неможливо. Але для того, щоб почуватись максимально комфортно у гірському середовищі, вам слід мати у своєму арсеналі сходжувача певний перелік обов’язкових речей. Якщо врешті наважились піднятись на п’ятитисячник, то гора Арарат стане чудовим першим досвідом. А щоб цей досвід був для вас успішним, ми залюбки допоможемо вам ґрунтовно зібратись у подорож.
Список екіпіровки для підйому на вершину Арарат
Спочатку пропонуємо розглянути загальний список різнотипного спорядження з урахуванням кожного етапу сходження. Перелік передбачає, що підйом буде здійснюватись в теплий сезон разом з гідом та групою. Для такої пригоди необхідно мати наступні речі та елементи екіпірування:
- Туристичне спорядження:
- рюкзак для переходів (30-40 л);
- баул чи наплічник на 60-80 л з водонепроникним чохлом;
- спальний мішок з температурою комфорту -5..-10°C;
- трекінгові палиці.
- Взуття:
- трекінгові черевики;
- кросівки для перших днів підйому;
- сандалі чи капці, як змінна пара під час біваку.
- Одяг:
- головний убір від сонця;
- кілька ходових футболок або сорочок (бажано також з довгим рукавом);
- шорти для перших етапів подорожі;
- трекінгові штани;
- комплект термобілизни;
- ходові шкарпетки для трекінгу та сходжень (один варіант тепліший);
- флісова кофта середньої щільності;
- теплі штани (фліс, софтшел);
- пухова куртка;
- мембранні штани та куртка;
- тепла шапка чи баф;
- рукавиці — флісові та вітрозахисні;
- змінна спідня білизна.
- Аксесуари та додаткові засоби:
- сідачка для привалів;
- захисні бахіли від снігу;
- налобний ліхтарик із запасним набором батарейок;
- сонцезахисні окуляри (рівень захисту від 3);
- ємність для води чи питна система (1-2 л);
- термос;
- сонцезахисний крем;
- особиста аптечка тощо.
За умови самостійного підйому на гору Арарат вам треба подбати й про наявність власного намету, каремата чи надувного килимка, а також похідної кухні та кішок. Збираючись у похід, варто врахувати й ваші особливі потреби, такі як спеціальні ліки або додаткові перекуси. Не забувайте ретельно зібрати всі необхідні засоби особистої гігієни.
Як вибрати рюкзак та інше туристичне спорядження
Саме з вибору наплічника радимо починати збори у гірський похід, адже він служить “транспортом” для іншого екіпірування. Якщо похід планується разом з туристичною компанією, то більшу частину багажу на горі зазвичай перевозять за допомогою мулів чи коней. Тому для переходів вам знадобиться рюкзак середнього об’єму, щоб помістити в ньому речі першої потреби. Місткість 30-40 літрів буде оптимальною.
Для сходження на вершину Арарату краще обирати каркасні варіанти, котрі дозволяють регулювати навантаження. Перевагою при виборі стане ортопедична спинка, але такі моделі дещо дорожчі. Звертайте увагу на функціональні особливості виробу:
- наявність клапана;
- стяжки;
- кількість кишень;
- додатковий доступ до вмісту;
- зовнішні кріплення;
- можливість регулювання розміру тощо.
Враховувати слід і вагу наплічника, адже на підйомі кожен грам важливий. Для прикладу розгляньте наступні товари: Kailas 38+5L, Osprey 38 L, Black Diamond 45L та Highlander 40L.
Для транспортування основної частини спорядження треба також вибрати баул або рюкзак на 60-80 літрів. Якщо ви обираєте наплічник, який плануєте використовувати й надалі, то керуйтесь вищевказаними рекомендаціями. На нашому сайті можна обрати рюкзаки з великим об’ємом: Pinguin 75L, Kailas 65+10L, Osprey 85L.
Додаткові поради щодо вибору наплічників читайте у статті “Як вибрати туристичний рюкзак”.
Спальник
На літній період для гори Арарат чудово підійдуть мішки з температурою комфорту (не плутати з лімітом) -5…-10°C. Не дивлячись на денну спеку, вночі може бути дуже прохолодно. Майте на увазі, що температурний режим жіночих і чоловічих моделей дещо різниться. Те, що чоловікові комфорт, жінці — ліміт.
Найбільш вдалими формами спального мішка для сходження на п’ятитисячник вважаються кокон і ковдра, але зручність розміщення краще апробувати на собі. Важливо підібрати виріб відповідно до вашого зросту та статури, щоб максимально зберегти тепло всередині. Виробники пропонують також вибрати бік розташування змійки (ліворуч або праворуч), тож враховуйте цей критерій, щоб вам було зручно закривати та відкривати спальник.
Матеріал наповнювача слід обирати, виходячи з ймовірності намокання та можливості його просушити. У цьому випадку можна обирати як пухові, так і синтетичні моделі. Пухові дещо складніші у догляді й часто більш вартісні, синтетика — дешевший виріб, для якого підвищена вологість не є критичною. Ось ці мішки підходять для такого підйому — Pinguin Spirit CCS та Kailas Trek 800 Down.
Деталі про особливості спальників та їх характеристики ви дізнаєтесь у матеріалі “Як обрати спальний мішок”.
Які трекінгові палиці необхідні
Рельєф під час сходження на Арарат складний та кам’янистий, тому наявність трекінгових палиць в таких умовах обов’язкова. Вони покликані зменшити навантаження на коліна і тазостегнові суглоби, а також допомагають тримати рівновагу та виступають у ролі страховки та захисту від травмування.
Найбільш популярними є палиці телескопічної конструкції, яка дозволяє регулювати їх довжину під ваш зріст. Цей варіант вважається більш міцним, ніж “зламна” конструкція. Важливу роль відіграє якість механізму фіксації у розкладеному вигляді. Під час вибору трекінгових палиць звертайте увагу на їх матеріал виготовлення та вагу. Підбирайте зручне руків’я, асортимент якого представлений гумовими та пластиковими варіантами різної форми. Для надійності захвату та запобігання втрати палиці більшість моделей оснащені темляком. Ця дрібна деталь теж впливає на комфорт пересування, тому краще вибрати регульований темляк з м’якого матеріалу. Вершина Арарату вкрита сніговим покровом, тому для штурму можуть знадобитись обмежувальні кільця. А щоб безпечно транспортувати палиці, варто придбати наконечники. Надаємо приклади кількох релевантних пар: Black Diamond Trail Back, Yate Falcon і Leki Trail.
Вибираємо трекінгові черевики та додаткове взуття
До трекінгових черевиків висувається чимало вимог, адже це ледь не найважливіший елемент екіпіровки туриста. Пробігтися схилами в улюблених кедах чи зимових чоботах — дуже погана ідея. І навіть ваші улюблені найзручніші кросівки навряд чи підійдуть.
Трекінгове взуття має завищену щиколотку для надійної підтримки ступні, а також спеціальну підошву для кращого зчеплення з поверхнею за будь-яких погодних умов. Існує кілька різновидів виробів, проте для сходження на гору Арарат найкраще підійде універсальний варіант. Такі боти розраховані на широкий температурний діапазон — від +15…+20°C до -15…-20°C. Матеріал Gore Tex та підошва Vibram стали чи не найголовнішими синонімами такого гірського взуття. Зазвичай універсальні моделі не пристосовані для кішок з жорсткою фіксацією, проте сумісність зі звичайними “м’якими” кріпленнями кішок є обов’язковою для підйому на п’ятитисячник.
Вибір виробників та розмаїття різновидів настільки широкі, що підібрати якісне взуття на будь-який смак не буде проблемою. Головне, не розгубитись серед такої кількості пропозицій.
Щоб вам легше було орієнтуватися, залишаємо зразки товарів в нашому магазині — чоловічі та жіночі Salewa MTN Trainer Mid GTX, а також Kailas Mt.5000 2 GTX Mid для неї та для нього.
Трекінгові кросівки та сандалі
Кросівки теж мають відповідати ситуації, тому бігові чи міські відразу відкидаємо. На схилах Арарату вже на початку руху між нижніми таборами присутній сипучий кам’янистий рельєф. У перші дні походу варто взути трекінгові кросівки з міцною підошвою. Вони легші за черевики, але значно надійніші, ніж буденні варіанти. Ідеальним вибором стануть високі моделі (від щиколотки), але і звична форма теж підійде. Пропонуємо вам приклади кросівок для треку: Kailas Hill Flt, Salewa MS MTN Trainer Lite GTX та Salewa WS MTN Trainer Lite GTX.
Капці на привалі — це чудова можливість релакснути. Тому не нехтуйте нею і дайте ногам трохи відпочити. Крокси в цьому випадку є особливо комфортними, адже вони м’якенькі та мають закриту носову частину. Обов’язково беріть змінні тапки та враховуйте розмір, щоб їх можна було взути на шкарпетки.
Одягаємось: екіпірування для літнього походу на Арарат з Туреччини
Головний убір від сонця — незамінний атрибут трекінгу. Можна обрати капелюх зі спеціальним захистом шиї та обличчя, кепку, панаму або баф, як універсальну річ.
При виборі стартових ходових комплектів проблем виникати не має. Футболки, лонгсліви чи сорочки мають бути комфортними, з легких тканин і не обмежувати ваші рухи. При переїздах знадобляться шорти, головна вимога до яких — максимальна зручність.
На основній частині підйому ключовим елементом одягу стануть трекінгові штани. Вони повинні відповідати таким критеріям:
- вітрозахист;
- хороша повітропроникність;
- легкість;
- швидке висихання;
- еластичність;
- комфортна посадка.
Також різні моделі можуть бути оснащені кишенями, ременем, лямками на поясі, посиленими накладками у зоні колін. На ринку представлено багато штанів-трансформерів, які за допомогою змійки можна перетворити у шорти. Чудовими варіантами для сходження на гору Арарат будуть наступні: Montane Terra, Kailas Quick-dry, Turbat Prut Pro.
Термобілизна та трекінгові шкарпетки
Щодо термобілизни: загалом найкращим рішенням буде придбати два комплекти — активний і пасивний. Перший застосовується під час переходів, а другий — під час ночівлі. Але оскільки даний тип сходження не надто тривалий, то можна запастись одним набором. В такому випадку доречно буде обрати універсальний варіант з комбінованим складом матеріалів — синтетика та вовна мериноса. Специфіка підйому на цей п’ятитисячник передбачає постійну зміну інтенсивності навантаження та темпу, тому модель активної термобілизни буде не надто зручною. Комплекти для значної рухливості передбачають дуже щільну посадку на тілі, що може приносити дискомфорт. Ознайомитись з нюансами різних комплектів можна також у статті “Як обрати термобілизну”.
Рекомендуємо розглянути такі комплекти чи їх окремі деталі: набори від Kailas Wool Insulated і Warm Baselayer, термофутболка та термоштани від українського виробника Turbat.
Йти до вершини Арарату у шкарпетках з базарного лотка тітки Галі (якщо у неї звісно не outdoor лоток) шкідливо для здоров’я. Для таких задач розроблені вироби зі спеціальних матеріалів, що мають особливу конструкцію. Трекінгові шкарпетки відрізняються підвищеною щільністю та міцністю, зазвичай підсилені подвійною в’язкою у зонах стопи, п’яти й пальців. При цьому зберігаються їх високі повітропроникні властивості. Вони покликані пом’якшити крок у грубих трекінгових черевиках, що суттєво полегшить долю вашим ніжкам під час переходів. Для цієї гірської пригоди слід взяти приблизно три пари, одні тепліші вовняні для штурму.
Більше цікавого про вироби можна прочитати у публікації “Для чого потрібні термошкарпетки”.
Утеплюючий шар: фліска та пуховка
Завдання флісової кофти - утримувати тепло та відводити вологу. В нашому випадку фліска знадобиться під час біваку та на штурмовому виході. Вибирати слід моделі середньої щільності з довгим ворсом на одній зі сторін, адже температура може сягати мінусових позначок. Така кофта легка, швидко сохне та займає мало місця. Вона відіграє важливу роль у багатошаровій концепції одягу. Наприклад, можна придбати жіночий фліс з Polartec Kailas Hc Stand Collar або ж чоловічу кофту Montane Protium.
Додаткова пара штанів для утеплення вам не завадить. Можна взяти флісові або софтшелові, вони легкі та компактні, тому багато місця не займуть.
Для підйому на гору Арарат у якості проміжного теплого шару під мембрану вам знадобиться тонка пухова куртка або светр. Це надлегкі та компактні вироби, які додатково зберігають тепло. Наповнювач може бути натуральним або синтетичним. Щільність наповнення — близько 700-800 FPI. Зверніть увагу на моделі з капюшоном та повною блискавкою. Надаємо приклад такої куртки — Turbat Trek Urban.
Як альтернативу пуховці іноді використовують гірськолижну куртку. Тому якщо вона у вас уже є, допускається такий варіант.
Штормовий одяг: куртка та штани
Цей шар одягу є вашим захисником від вітру та опадів. У статті “Як обрати штормову куртку” ви ознайомитесь з усіма особливостями такого виду матеріалу як мембрана.
Для того, щоб досягти вершини Арарату в сухості й теплі, слід вибрати мембранний одяг з показником водостійкості 20 тис. мм та параметрами паропроникності теж близько 20 тис. г/м²/24год. Мембранна куртка зазвичай має завищений комір, регульовані капюшон і манжети, а також оснащена вентиляційними отворами на змійці під пахвами.
До штанів приблизно такі ж вимоги, але показники водостійкості та паропроникності можуть бути дещо меншими. З перспективою подальшого застосування можна обрати брюки-самоскиди, які одягаються поверх трекінгових штанів і черевиків.
Можна також використовувати гірськолижні штани в якості верхнього шару. Вони теж здатні захисти від вітру та вологи. У нагоді цей елемент одягу може стати і на біваку, адже ввечері прохолодно навіть на 3000 м.
І не забудьте підбирати всі речі в одній кольоровій гамі, бажано яскравій, щоб фото гарні були (жартуємо). Для зручності вибору перегляньте цей товар: куртки Kailas Mont-X Hardshell і Montane Spirit Waterproof, а також штани Kailas Mont Hardshell та Turbat Isla.
Шапка та рукавички
Для прохолодних ночей і штурмового дня вам знадобиться теплий головний убір. Бажано, щоб шапка мала підкладку. Чудовим варіантом стане також зимовий баф. Вибирати цей товар краще в туристичних магазинах, адже так можна знайти вироби за конкретним призначенням.
Рукавичок обов‘язково треба брати дві пари. М’які флісові для сухої прохолодної погоди, більш щільні (лижні підійдуть) — для вітряних і морозних періодів. На нашому сайті представлено багато різновидів рукавиць, зокрема флісові Kailas Windproof і вітрозахисні Montane Prism.
Іноді можуть згодитись тоненькі рукавички для захисту від сонця, типу велосипедних.
Додаткові речі й аксесуари
Порядок цих речей у списку ніяк не впливає на їх важливість. Сонцезахисний крем — це не забаганка, це — вимога. При цьому бажано мати окремі засоби для обличчя і тіла. Так само важливі сонцезахисні окуляри з надійним захистом очей (категорія 3 або 4 з відповідним маркуванням). Обов'язково вибирайте моделі з бічними щитками, які врятують не тільки від відблисків сонця, але також від вітру та пилу. Пам'ятайте, що ви в прямому сенсі будете ближче до сонця, тож і його дія буде зростати.
Налобний ліхтарик стане вашим єдиним світилом у ніч штурму, тому тут краще не економити. Батарейки про запас зайвими точно не будуть.
Чай з вашого термоса буде смачнішим, якщо залишатиметься гарячим якнайдовше. Та й пити ви точно захочете, тому ємність для води не варто забувати. За можливості консультуйтесь з гідом чи продавцями магазинів.
Загалом, якісна підготовка спорядження — це суттєва частина успішного сходження. Сподіваємось, що цей матеріал стане вам у нагоді під час зборів на гору Арарат. А для того, щоб ваша пригода була чудово спланованою і принесла вам максимум задоволення, рекомендуємо звернутися до професіоналів. Якщо в гори — то з Кулуар! Бажаємо безпечних підйомів і спусків!