Як доглядати за мембранним одягом та взуттям: чим прати, просочувати та як сушити
Зміст:
- Правила прання одягу та взуття з мембраною
- Які засоби для прання підходять для мембранних тканин
- Чи можна прати мембранну куртку та черевики у пральній машині
- Як користуватися просоченням від дощу та бруду
- Яке обрати водовідштовхувальне просочення для одягу та взуття
- Як сушити мембранний одяг
- Що таке термоактивація? Чи можна сушити мембрану в сушильній машині
- Правильне зберігання штормових речей
Мембрана в одязі, взутті, наметах та іншому аутдор-спорядженні — це дуже ніжний шар, який робить звичайну тканину функціональною. А саме забезпечує функції захисту від вітру та опадів, відведення випарів тіла на поверхню матеріалу. У процесі користування під час активного відпочинку та у повсякденному міському житті властивості виробів поступово погіршуються. Це природний процес, адже немає нічого вічного… але є прості правила, завдяки яким ваші мембранні речі чудово виконуватимуть свої функції протягом кількох років.
Перерахуємо коротко, а далі докладно зупинимося на кожному пункті:
- Намагайтеся не забруднити функціональне екіпірування, а якщо посадили пляму — потрібно відразу ж локально почистити місце забруднення.
- Проводьте повне прання мембранного одягу правильно та вчасно.
- Не піддавайте дії високих температур під час сушіння.
- Обробіть водовідштовхувальним засобом.
- Виконайте кінцеву термообробку.
- Забезпечте правильне зберігання.
Перш ніж дати свої рекомендації, зазначимо, що найголовніша інструкція з догляду за будь-яким товаром прописана на бирці та упаковці. Також більшість аутдор-брендів на офіційному сайті прописують правила прання і сушіння своїх виробів (деякі також дають відео), їх же ретранслюють офіційні постачальники. Якщо ж не вдалося знайти необхідну інформацію, дотримуйтесь наших порад.
Правила прання одягу та взуття з мембраною
Навіщо прати речі? Вони ж дощем помиті! На жаль, цього дуже недостатньо. До того ж, опади поступово вимивають водовідштовхувальне просочення із зовнішньої тканини.
Щоб зрозуміти, що до чого, важливо орієнтуватися у тому, як працюють мембранні тканини — про це ми докладно розповідали у статті "Як вибрати штормову куртку". Нагадаємо, вони виготовляються з матеріалів, що складаються мінімум із 2 шарів: власне тонкої мембранної плівки та тканини-основи, на яку вона наноситься. Так ось від чистоти та вологозахищеності цієї текстильної основи залежить ефективність роботи мембрани з виведення поту та непропускання води зовні.
Коли промокає верхня тканина, мембрані "важче дихати" (виводити пару від тіла назовні).
Ми багаторазово наголошували, що функціональний одяг та взуття — це те саме, що джинсовки та кеди, які можна безболісно прати хоч щодня на високих температурах. Тому потрібно намагатися уникати зайвих забруднень їжею, репелентами, кремами та косметикою.
Але навіть якщо ви супер акуратний користувач, тканинний шар одягу поступово забруднюється пилом, брудом і опадами (адже вони не кристально чисті), сама мембранна “страждає” від поту та шкірних жирів — вони забивають пори, через які повинні виходити випаровування. У такій ситуації речі працюють гірше, користувач сильніше пітніє, тому ще більше забиває пори матеріалу і так по колу. Але! Коло це потрібно розірвати, та чим раніше, тим краще! Адже інакше навіщо вам екіпірування за "100500 грошей", яке не виконує основне завдання — дихаємість, з таким успіхом підійде і копійчаний поліетиленовий плащик.
Яке рішення? Банальне — випрати екіпірування. Робити це потрібно не часто, а у міру потреби. Але як зрозуміти цю міру, якщо немає відповідного досвіду? Підказкою стане поява хоча б однієї з цих ознак:
- Поява невивітрюваного запаху, у тому числі поту, диму, їжі.
- Помітно забруднилася тканина.
- Якщо прали річ у похідних умовах у річках, струмках чи солоній воді.
- Погіршилася дихаємість мембрани (важливо не плутати зі зносом просочення, що призводить до намокання тканини-основи та погіршення паровиведення).
- Відразу після інтенсивного використання, під час якого ви сильно пропотіли.
На офіційному сайті Gore-Tex, провідного бренду мембранних виробів, рекомендують проводити прання раз в 10-20 днів при помірному щоденному використанні, але якщо у вас були інтенсивні навантаження з підвищеним потовиділенням (пробіжка, їзда на велосипеді тощо), то раз на 5-8 днів.
Зверніть увагу: на багатьох мембранках зазначено, що їх можна здавати в хімчистку, але цього краще не робити, оскільки ви не можете простежити за процесом. І якщо раптом під час чищення будуть порушені базові правила догляду, то негативні наслідки відразу не будуть помітні, але в процесі носіння стануть відчутними. Тому ми наполегливо рекомендуємо ручне та машинне прання (зрозуміло, якщо воно не заборонене даному виду екіпірування).
Перш, ніж перейти до прання мембранного одягу, потрібно зробити кілька підготовчих кроків:
- Якщо є засохлий бруд на тканині, зметіть його сухою щіткою. Ці маніпуляції в ідеалі проводити відразу після того, як прийшли додому (в кемпінг, бівак), інакше забруднюючі речовини проникнуть глибше і буде дуже важко їх вивести. Особливо це важливо для взуття!
- Закрийте всі блискавки та липучки, послабте шнури, звільніть кишені. У взуття потрібно зняти шнурки та вийняти устілку, витрушуючи сміття, яке потрапило всередину.
- Вимийте залишки мийних засобів. Ополосніть гарячою водою таз, в якому замочуватимете речі та/або пратимете вручну. У машинки потрібно добре очистити відсік для порошку і прогнати в холосту на швидкому режимі.
- Наберіть у таз воду температурою 30-40°C, додайте до неї засіб для прання мембрани (кількість згідно з інструкцією виробника). Цим розчином за допомогою губки або щітки почистьте найзабрудненіші місця, частіше це манжети, область навколо кишень, пояс, комір на куртці, мисок на черевиках. У такому ж розчині можна замочити одяг на 30-120 хвилин, не більше!
При ручному пранні, проминайте річ долонями, не тріть її та не викручуйте. Після замочування потрібно обов'язково ретельно виполоскати від миючого засобу.
Перш ніж перейти до наступних дій, зупинимося докладніше на тому, яким засобом прати мембранний одяг.
Такі аксесуари, як рукавички, шкарпетки, бахіли та головні убори потрібно прати вручну.
Які засоби для прання підходять для мембранних тканин
Спочатку ходило багато страшилок, що мембранне екіпірування краще взагалі не прати. Після того, як вони розвіялися, з'явилися нові: мовляв, не можна прати нічим, крім спеціальних засобів. Тепер же існує переконання, що можна всім, крім порошку, бо інакше він забиває пори.
Розставимо всі крапки над "і" у цьому питанні, спираючись на інформацію з офіційних джерел. Зокрема, Gore-Tex заявили, що на сьогодні вузькоспеціалізовані засоби працюють не краще та не гірше за звичайні рідкі миючі. Важливіше простежити, щоб виріб не піддавався впливу агресивних речовин. А саме, чим не можна прати мембранний одяг:
- Відбілювачі;
- Кондиціонери;
- Засоби для виведення плям;
- Мийні, що містять ензими;
- Порошки.
Чи обов'язково користувались виключно спеціалізованою "хімією"?
Оскільки, інформація про те, що містить пральна речовина, а що ні — не завжди зрозуміла, багато хто полегшує собі життя, просто купуючи спеціальні засоби для мембранних виробів. Адже в них точно не буде нічого зайвого. І ще одна перевага: у цій серії є варіанти 2 в 1, де у складі присутнє також водовідштовхувальне просочення. Враховуйте, що всі засоби для прання мембранних тканин мають посередні властивості очищення, а значить не здатні прибрати сильні забруднення. Тому їх рекомендується спочатку почистити милом та щіткою вручну, а потім спеціалізованою рідиною.
Висновок такий: якщо на мембрану лягла пляма, швидко по-свіжому її можна запрати звичайним милом. Якщо для повного прання у вас немає можливості/бажання купувати спеціалізований засіб, візьміть будь-який інший делікатний рідкий або гелевий без пом'якшувачів, барвників, ароматизаторів і перелічених вище речовин.
Ще один важливий момент: використання занадто великої кількості мийного потребує ретельного ополіскування. Якщо його залишки не виполоскати з тканини, воно сприятиме кращому вбиранню води (це корисна властивість для прання, але абсолютно не потрібна для дощовиків). Тому, якщо відразу після всіх процедур догляду ви виявите, що по зовнішньому матеріалу крапельки води не скочуються, а відразу вбираються — спробуйте просто прополоскати річ, і дотриматися наступних кроків, що описані нижче.
Чи можна прати мембранну куртку та черевики у пральній машині
Скажемо відразу — будь-яке функціональне взуття (бігові кросівки, трекінгові черевики, похідні сандалії) краще чистити вручну, навіть якщо дозволене машинне прання. Це можна зробити в тазику з розчином мийного, а також є спеціальні піни та гелі для дбайливого чищення водонепроникного взуття. Користуйтеся спеціальними щіточками — це спрощує процес.
Також машинне прання не рекомендується аксесуарам на мембрані (шкарпетки, бахіли, рукавички, кепки) і, звичайно ж, наметам і тентам, мішечкам.
Після подібних покатушок потрібно прати все екіпірування. Але! Кожен елемент окремо!
Що стосується курток, штанів, комбінезонів, то більшість із них можна відправляти у пралку. Нюанси можуть бути з одягом на утеплювачі, тобто потрібно дотримуватися правил догляду не тільки зовнішніх матеріалів, а й набивки. До речі, все про прання, сушіння та обробку пухових виробів ви можете прочитати в нашій докладній інструкції.
Отже, ваша річ вже готова до відправлення в барабан, що далі:
- Виберіть щадний режим, наприклад "Делікат", "Синтетика" або "Спорт".
- Встановіть температуру води не вище 40 градусів.
- Встановіть віджим не більше 400 об/хв. або взагалі відключіть.
- Запустіть додаткове ополіскування.
- Дістаючи одяг з машинки, підставте тазик, оскільки з нього тектимуть струмки води.
- Струсіть річ і повісьте на плечиках, дочекайтеся, поки не перестане скапувати вода.
Наступний крок — відновлення водовідштовхувального просочення. І, як обіцяли, розглянемо уважніше цей пункт.
Як користуватися просоченням від дощу та бруду
Логічне питання: навіщо обробляти водовідштовхувальним засобом вироби на мембрані, якщо її пори не пропускають воду? Правильно, тому дана процедура не потрібна курткам, у яких зовні плівка, а до тіла торкається тканинний шар. А от тому одягу, де зовні текстиль, потрібен захист від води. Адже намокання тканини робить виріб важчим, погіршує термоізоляцію та дещо знижує ефективність роботи мембрани (гірше дихає). Найпотужніша водозахисна обробка проводиться ще на виробництві матеріалу, про що свідчить відповідне маркування DWR (durable water repellent). Таке заводське просочення на основі силікону або тефлону досить стійке, витримує в середньому 10 прань. А далі? А далі будьте ласкаві — користуйтеся водовідштовхувальним просоченням.
Відновлення гідрофобних властивостей може знадобитися і значно раніше, якщо в процесі прання були фактори, що погіршують водовідштовхувальне просочення. Зокрема, використовувалися неспеціалізовані пральні засоби, температура води була вищою за 30 градусів, застосовувався машинний віджим.
Для мембранних черевиків та кросівок необхідний свій волого- та брудовідштовхувальний засіб. При щоденному носінні, обробляти взуття ним доведеться раз на 2 тижні.
Верхня тканина теж має бути вологостійкою.
Якщо не впевнені, чи настав час "Х", його легко перевірити в домашніх умовах. Обдайте виріб холодною водою з-під душової лійки — якщо краплі моментально вбираються в тканину, значить час просочити гідрофобним засобом. А яким?
Яке обрати водовідштовхувальне просочення для одягу та взуття
Провідні бренди просочення для різного спорядження — це Nickwax і Grangers, але крім них на українському ринку є дуже ефективні та менш дорогі аналоги. Виробники пропонують засоби для обробки мембранних матеріалів у 3 форматах: спрей для обприскування вологої або сухої тканини, що особливо зручно у поході; рідина для обробки (замочити або прогнати у машинці) виробів після прання; рідина 2 в 1 — водовідштовхувальний засіб у складі прального.
За складом вони поділяються на два різні види:
- На основі розчинників (найчастіше у вигляді аерозолю)
+ Відсутність ПАР, тому кращі вологовідштовхувальні властивості,
+ Наносяться безпосередньо на тканину,
+ Швидко активуються (близько 15 хв),
- Неприємний запах, тому треба наносити на відкритому повітрі або у просторих вентильованих приміщеннях. - На водній основі (найчастіше у вигляді рідини)
+ Не мають запаху,
+ Можна використовувати в пральній машині або під час замочування,
- Наявність ПАР, тому гірше захищають від вологи,
- Потрібно близько доби для повної активації (всмоктування та висихання), якщо не використовувати додаткову термоактивацію.
Що таке термоактивація? Це процедура, яка жахає багатьох користувачів мембранного спорядження… Але! Насправді вона не страшна і дуже корисна. Проводиться вона після прання, просочення та сушіння.
Як сушити мембранний одяг
Самі по собі мембранні тканини (не враховуємо вироби з утеплювачем) сохнуть досить швидко, тому, будь ласка, не намагайтеся прискорити процес розвішуванням речей на обігрівачах, біля духовки, і тим більше біля відкритого вогню. Також шкідливе перебування мокрого матеріалу на морозі!
Яких ще правил тут важливо дотримуватися:
- Сушити в розправленому вигляді (вже можна розстебнути блискавки), розклавши на сітчасту сушарку або на плечиках.
- Якщо сушите у приміщенні, то бажано, щоб воно добре провітрювалось і не було наповнене запахами їжі, диму.
- Якщо сушите на вулиці, розташовуйте так, щоб не потрапляли прямі сонячні промені.
- Ніколи не сушіть на сонці мембранки вивернутими навиворіт!
- Не сушіть біля джерела тепла, якщо температура перевищує 60°C.
Черевикам і кросівкам на просушування потрібно близько 2 днів за кімнатної температури, тому якщо не розпал літа, то доцільно використовувати спеціальну сушарку для взуття в режимі прохолодного потоку повітря. На цьому ж етапі можна обробити устілки та внутрішню поверхню взуття антибактеріальним дезодорантом.
Просочення радять "закріпити" на суху додатковою обробкою теплим (не гарячим!)
повітрям в сушильній машинці або прасуванням (без пари!)
Що таке термоактивація? Чи можна сушити мембрану в сушильній машині
Ще одна річ, яку люди часто забувають зробити, — термообробити мембранний одяг після висихання. Це допомагає реактивувати властивості водовідштовхувальної обробки. Для цього потрібно відправити речі на 20-30 хвилин в сушильну машину, встановивши делікатний режим і температуру не вище 60°C, або скористатися праскою на мінімальній температурі (одна точка) — таку рекомендацію дає Gore-Tex.
Врахуйте, що під час прасування поверх тканини-основи потрібно покласти чистий рушник. У 2- і 2,5-шарових матеріалах не можна прасувати внутрішню сторону (виняток — легенькі куртки, у яких мембрана зовні, а на вивороті текстиль). Не можна використовувати режим пари!
Не плутайте: сушити можна при температурі не вище 60°C, а прати при температурі води не вище 40°C.
Зрозуміло, прасування і сушіння в машині можна проводити тільки для тих виробів, на яких ці процедури дозволяються.
Не потрібно "відповідально" відправляти у сушарку та прасувати, якщо це заборонено виробником.
Правильне зберігання штормових речей
Найпростіший пункт. Для домашнього зберігання досить просто повісити виріб на вішалку або акуратно покласти на полицю так, щоб зверху на нього нічого не тиснуло. Використовуйте чохли для захисту від пилу. Вибирайте таке місце, де немає вогкості, куди не потрапляють концентровані запахи їжі, диму, медикаментів, бензину або інших хімічних речовин (тобто не біля аптечки, не в гаражі, кухні чи ванній).
Правильно здійснені попередні кроки приведуть вас до ефективної роботи мембранного спорядження протягом 3-5 років активного користування, а то й більше, якщо річ високоякісна і ви усвідомлений акуратний користувач... Але не варто впадати в крайнощі — насолоджуйтесь життям на повну, адже куртку можна купити й іншу, а емоції доступні лише тут і зараз ;)
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.