Підбірка туристичного спорядження, яке допоможе пережити блекаут
Зміст:
Туристи, лижники, альпіністи, скелелази, бушкрафтери, вело- та водні мандрівники — ми йшли від затишку дому в екстремальні умови, щоб випробувати себе, відчути незалежність, відпочити від цивілізації... Але тепер екстрим прийшов у наші оселі. Тепер ми знаємо, що таке блекаут та що робити аби якнайкраще підготуватись і легше пережити в місті тривалу відсутність електроенергії, газу, води, опалення. Ось де знадобиться досвід зимових походів, "автономки", уміння користуватись похідним і кемпінговим спорядженням.
Та навіть, якщо не маєте таких навичок, ми певні, ви швидко зорієнтуєтесь. Тим паче "виручалочкою" стане ця стаття, у якій команда магазину X-Zone скомбінувала досвід мандрівок горами та знання сучасних аутдор-товарів. З нашими порадами вам буде значно легше обрати необхідні речі з арсеналу туриста, а також зрозуміти, як адаптувати спорягу для диких умов під міські потреби на час тривалих відключень.
Поради від туристів: як підготуватися до блекаутів
Так, на сьогодні вже нема тієї паніки, яка спіткала українців у перші блекаути, коли більшість мала під рукою хіба що свічки, сірники, трохи консервів та води. Зараз легко купити великі газові балони, генератори чи зарядні станції (типу Екофлоу), 200-літрові бочки для води та чимало їстівних запасів. Однак подібний набір помітно б’є по кишені, а сфера користування ним дуже обмежена через великі габарити і вагу… та, дай боже, щоб він взагалі ніде й ніколи не знадобився.
Натомість туристичне спорядження — порівняно дешевше, універсальне і портативне. Завдяки легкості й компактності його зручніше переносити з одного помешкання в інше (якщо доведеться) та возити з собою у машині про всяк випадок. Ну і звісно, воно вам знадобиться у різних заміських пригодах — від відпочинку на дачі й риболовлі до походів лісами-горами.
Речі, які туристи використовують у диких умовах, допоможуть і в місті під час блекаутів
Отже, щоб перебої з електрикою, водою, газом чи опаленням не вивели вас з рівноваги, радимо заздалегідь підготуватись до облаштування "квартирного кемпінгу". Готові "перекваліфікувати" спорядження з аутдор на індор? То ось чек-лист, що знадобиться:
- Для освітлення: кемпінговий ліхтар або лампа, налобний ліхтарик, запасні акумулятори/батарейки.
- Для підзарядки гаджетів: павербанки, портативні сонячні панелі.
- Для приготування їжі та напоїв: туристична плита (або пальник, або інтегрована система), запас балонів з паливом та їжа швидкого приготування. Також знадобиться казанок і якісний термопосуд.
- Для зігрівання: хімічні та/або електронні грілки, спальний мішок, зручний функціональний одяг. Додаткову теплоізоляцію може забезпечити встановлений прямо у квартирі намет, також не буде зайвим туристичний килимок.
- Для гігієни: кемпінговий душ, тонкі рушники з мікрофібри.
- Для комунікації: свисток, рації, супутниковий телефон (це не базовий набір, але варто і про них пам’ятати).
- Для моральної підтримки: заздалегідь підготуватись, ознайомитись з можливими негараздами, мати в запасі цікаві книжки та ігри, домовитись з друзями про спільні зустрічі у "кемпінгу".
Досвід походів показує, що коли настає втома або охоплює страх, настрій швидко псується та все йде шкереберть. Найчастіше причина цьому — недостатня обізнаність, тому радимо, поки є електрика й інтернет, якомога більше почитати/подивитись/послухати порад щодо облаштування побуту та влаштування дозвілля у "темні" часи.
Як забезпечити освітлення під час блекауту
Пригадайте, під час відключень світло відсутнє не лише вдома, а й на вулиці. Тому свічки чи настільні лампочки на батарейках не закриють усі потреби в освітленні. Перш за все потрібно мати при собі налобний ліхтарик. Його переваги очевидні: вільні руки, значна дальність світіння та зручне керування променем світла, при цьому легкість і компактність… не кажучи вже про ряд додаткових функцій, типу червоного світла й водонепроникності, властивих туристичним ліхтарикам. Тобто його одного вже достатньо, щоб безпечно ходити по вулиці та хазяйнувати в оселі. Відповідно, у кожного члена сім’ї (окрім котиків і песиків ;) має бути свій власний налобник.
На що звернути увагу:
- Тип живлення. Краще взяти гібридний — ліхтар, що працює і від батарейок, і від акумулятора. Якщо модель має функцію перезаряджання й акумулятор виймається, то коли він "сяде", за відсутності світла його можна зарядити від павербанка або ж замінити запасними елементами живлення. Це вигідніше і зручніше, ніж ліхтарик суто на батарейках або з вбудованим акумулятором, який неможливо швидко замінити.
- Світловий потік. Важливо, щоб був спрямований промінь з необхідною дальністю світіння (для користування на вулиці), а також ближнє розсіяне світло (для домашніх справ). Щодо потужності, то 200-250 люмен вистачить для більшості задач.
- Міцність та клас захищеності корпусу. Здебільшого для міста підійде ліхтарик з пластику, з індексом IPX4, адже вірогідність пошкодження, забруднення та намокання мінімальна. Однак, якщо ми говоримо про модель, яку в перспективі доцільно взяти в гірські походи, то є сенс пошукати з алюмінієвим корпусом та пило-водонепроникною конструкцією (IP55 і вище).
Детальний огляд функціоналу сучасних туристичних налобників читайте у статті "Як обрати налобний ліхтар для походу".
Окрім індивідуального "світлячка" доволі зручно мати й зональне освітлення. На природі для цього використовуються кемпінгові лампи (газові чи бензинові), світлодіодні ліхтарі та й цілі гірлянди. У чому їх основна відмінність від побутових "родичів"? По-перше, вони розраховані на довгу автономну роботу. По-друге, на аутдор-користування, де можливі низькі температури, висока вологість та ризики механічного пошкодження. По-третє, мають продуманий дизайн, малі габарити й легку вагу. Також кемпінгові часто мають функцію павербанка, є моделі з сонячними панелями, ліхтарі-фумігатори тощо.
Поради щодо вибору виробів, якими зручно освітити і квартиру, і намет, і бівачну місцину читайте у статті "Як облаштувати кемпінгове освітлення". А подивитись приклад пропонуємо у відео-огляді чарівної туристичної гірлянди від бренду BioLite:
Чим заряджати гаджети та як бути на зв’язку
Зарядка — базова потреба! І мова не лише про ранкову гімнастику ;) Оскільки блекаут може затягнутись на добрячих 8-12 годин, а то й більше, вкрай необхідно завчасно потурбуватись про альтернативні джерела енергії для тих же ліхтариків, телефону, електричної грілки тощо. Звісно, найзручніше користуватись потужними зарядними станціями. Однак, повертаючись до ідеї придбати саме такі джерела живлення, які стануть у пригоді під час піших мандрівок, ми дивимось на вітрини з туристичними зарядними пристроями. Зокрема на павербанки та компактні сонячні панелі, що розроблені з урахуванням потреб піших туристів. Так, сонячні батареї коштують чимало, однак за масштабних відключень стануть чи не єдиним способом підзарядити гаджети.
Нагадування: контролюйте заряд павербанків та гаджетів. Навіть, коли вони заряджені на максимум і лежать на полиці, то можуть поступово втрачати ємність. Не забувайте ставити їх на зарядку щоразу, коли з’являється електроенергія, або коли їдете в автівці.
Щодо способів зв’язку з рідними та друзями, то заряджений телефон — не єдиний варіант. Тим паче як ми пам’ятаємо, через кілька годин без електроенергії мобільний інтернет дуже сповільнюється або зовсім зникає, та й сотові мережі "замовкають". Як підготуватись до відсутності мобільного зв’язку? Перш за все варто домовитись з близькими про час та місце зустрічі, якщо не буде можливості зателефонувати протягом доби, наприклад (умови придумайте з урахуванням своєї ситуації). Як не химерно, та своєрідним засобом комунікації являється свисток, не дарма ним оснащують туристичні наплічники, компаси та інше спорядження. Знову-таки, відповідно до своїх потреб, ви можете домовитись, які сигнали у яких обставинах подавати.
Говорячи про те, як горосходжувачі тримають зв’язок в диких умовах, де взагалі нема сотових сигналів, то варто згадати про рації та супутникові телефони. Чи треба вони на час блекаутів? Тут все індивідуально: питання гострої потреби, фінансових можливостей та готовності заморочитись.
Як приготувати їжу та кавусю
Розділ про смачненьке умовно розділимо на 3 пункти:
- Кип'ятіння води (для напоїв та їжі швидкого приготування) і готування складних страв;
- Посуд для приготування й зберігання продуктів;
- Запас води й провізії.
Якщо умови в оселі стануть настільки спартанськими, що ваша стаціонарна плита буде холодна ніби серце Снігової королеви, то… беріть мангал і влаштовуйте з сусідами пікнік прямо під балконами ;) До речі, це не жарт, оскільки бренди кемпінгового спорядження пропонують продумані мангали та гриль, що мають розкладну конструкцію та відносно невелику вагу. У рюкзаку їх носити важкувато, однак це круте рішення для автоподорожей, відпочинку на дачі, біля моря чи в кемпінгах, де не можна розводити багаття на землі.
А що легко носити на плечах? Туристичний пальник або інтегровану систему приготування їжі. Цим товарам у нас присвячено дві великі статті — "Як обрати пальник для туризму", "Огляд інтегрованих систем".
Важливо! Виробники застерігають від користування аутдор-пальниками в наметах і закритих приміщеннях через виділення чадних газів і ризик пожежі. В оселі на них можна готувати лише за умови дотримання правил безпеки, забезпечення притоку свіжого повітря та постійного нагляду за увімкнутим пальником. Будьте пильні!
На що звернути увагу:
- Кип’ятити чи варити. Якщо вас влаштовує їжа, яку достатньо залити окропом, то краще взяти інтегровану систему Jetboil Flash або MSR Reactor чи аналогічні, вони суттєво економлять час та газ. Якщо ж бажаєте власноруч варити/смажити складні страви, то найзручніше портативна плита. Менш зручний, але більш доцільний для гірських походів класичний компактний пальник.
- Тип палива. Газові пальники легше у користуванні, але потребують спеціальних газових балонів. Рідкопаливні — працюють на очищеному бензині, який дешевше за газ, та не має продуктів згорання, а це вкрай важливо при користуванні в закритому приміщенні. Мультипаливні — працюють на різних видах палива, але потребують правильного догляду.
- Діаметр конфорки. Для приготування їжі на велику кількість людей необхідна велика каструля, а для неї — стійкий пальник з достатнім розмахом "лап" (з вузенької конфорки великий казанок може похитнутися).
Як ви вже зрозуміли, для туристичної печі та для пальників бажано мати казанки/каструлі таких габаритів, щоб вони не перекинулись. А також виріб має бути сумісний з відкритим вогнищем (індукційний посуд не підійде), бажано з тонкими стінками для швидшого нагріву та не важкий, бо нам його ще в гори підіймати ;)
Під час блекаутів буквально рятують термоси. Бо коли у кімнаті зимно, то й чай не встигає заваритись, а вже охолонув. За відключення електроенергії в теплий сезон у таку тару можна сховати готову "окрошку" та кубики льоду. Рекомендуємо мати під рукою 3 різновиди термопосуду: термоконтейнер для їжі об’ємом близько 1 л, термос для напоїв на 1-1,5 л та для кожного члена родини термогорнятко. І ще одна вкрай необхідна посудина — кавоварка, не відмовляйте собі в кавусі, навіть у спарті.
Туристичне спорядження вже довело свою ефективність у найжорсткіших умовах дикої природи. Тепер може стати рятівним інструментом в міському середовищі під час блекаутів
Щодо їжі коротко, адже про смаки не сперечаються. Ми, як туристи, що прагнуть до мінімізації ваги й габаритів вмісту рюкзака, віддаємо перевагу сублімованим і сушеним продуктам. Їх рекомендуємо мати у запасі на часи відключень, бо: зберігаються довго, готувати швидко, просто, економно (лише залити окропом), плюс це різноманітне корисне харчування, чого не скажеш про "мівіну". І ще один плюс — не треба мити посуд.
Чи варто зайвий раз нагадувати, що в наші екстремальні часи запас великої кількості питної води — мастхев?! Якщо ж маєте під рукою лише технічну, то потурбуйтесь про фільтри й знезараження. В допомогу докладна стаття в тему — Як очистити й дезінфікувати воду.
Що робити, щоб зігрітися при блекаутах взимку
Лишень відключення електроенергії достатньо, щоб деякі квартири перетворились на аляску. Зокрема це стосується автономного опалення від двоконтурного котла або від електрообігрівачів. Та й мешканці будинків з централізованим опаленням не застраховані від холодних батарей. Тому за порадами, як не замерзнути в холодний сезон, йдемо до альпіністів, адже вони облаштовують біваки серед вічних висотних снігів.
Перший крок — грамотно одягаємось. Максимально докладно про це розписано у статті "Система трьох шарів одягу на практиці". Єдине, що суттєво відрізняє підхід до утеплення в домашніх умовах — малорухливість, тому акцент не на відведенні поту від тіла, а на теплоізоляції. Для цього вам потрібен "повітряний" одяг, тобто такий, який у своїх ворсинках (чи пушинках) утримує тепле повітря. Краще зорієнтуватись допоможуть наші статті "Про пухові вироби", "Про фліс Polartec".
Як приклад домашнього комплекту:
- Термобілизна та термошкарпетки із мериносової вовни високої щільності (вона має антибактеріальні властивості, добре вберігає тепло тіла, а також лагідно активізує кровообіг, не викликаючи подразнення шкіри). Статті в тему: "Як працює термоодяг" та "Як обрати термошкарпетки".
- Кофтина й штани з "пухнастого" флісу (наприклад, полартек), теж товстенькі. Плюс флісові рукавички, шапка й теплий баф на шию — з цими аксесуарами втрати тепла будуть значно менші. Стаття в тему: "Як обрати фліску".
- Пуховий светр та пухові чуні/шкарпетки, а дівчатам ще й пухову спідницю (побалуйте себе такою розкішшю!) — крутезне доповнення, в них дуже комфортно й затишно. Стаття в тему: "Як обрати пуховку".
Порада: одягайтесь так, щоб тіло не спітніло! Адже в холодному приміщенні у вогкому одязі ви швидко захолонете. Якщо робите зарядку, гімнастику чи інші фізичні вправи, то після руханки обов’язково перевдягніться у сухий чистий одяг.
Другий крок — утеплюємо оселю й спальне місце. Може це прозвучить дивно, але є сенс поставити намет у квартирі. Сам по собі, звісно, він не зігріє, проте вбереже тепло, яке виділятиметься всередині (тепло від вашого тіла та чотирилапого улюбленця, від пальника, портативного обігрівача тощо). Встановити можна як посеред кімнати, так і на ліжку за відповідних габаритів. Під намет для додаткової теплоізоляції простеліть туристичний каремат, а всередині покладіть надувний килимок/матрац або просто товсту ковдру. Чого не вистачає? Вірно — спального мішка! Чим він ліпше за домашню ковдру? Форма кокона з капюшоном і можливість перекрити вхід холодного повітря всередину забезпечує максимальну теплоізоляцію. До того ж серед спальників є моделі розраховані на сильні морози, звісно в домівці вам такий не треба (радимо брати демісезонний, з температурою комфорту близько +10°C), хоча особливо мерзлявим спати у зимовому буде суперприємно.
Третій крок — застосовуємо грілки. За низьких температур енергії власного тіла не достатньо, тому варто підготувати зовнішні джерела тепла. В походи та сходження ми беремо з собою маленькі хімічні (сольові) та/або електронні "зігрівайки". З їх різновидами та способами використання можна ознайомитись у статті "Про туристичні грілки". Ці маленькі помічники творять велику користь, врятують коли здається зігрітись неможливо. Також як зовнішнє джерело тепла можна використовувати обігрівачі, що працюють на таблетках сухого пального, газові/бензинові лампи або, навіть, пальники для приготування їжі, але це пожежонебезпечно й неекономно.
Гігієнічні процедури за відсутності води й електроенергії
Окей, з голоду і холоду не помремо… та лишається ще одне нагальне питання. Як митись, коли не те що бойлер чи газовий котел не працює, а й води у крані нема?! Що роблять мандрівники під час тривалих походів? Зізнатись, мало хто "моржує" у високогірних озерах і бурхливих річках. Зазвичай вдаються до "миття" вологими серветками/рушниками або купаються за допомогою кемпінгового душу.
Портативний душ являє собою мішечок з термостійкого водонепроникного матеріалу. Зверху він має великий отвір для заливання води, а знизу клапан/кришку з розпилювачем. Якщо ви людина не загартована, спочатку закип’ятіть воду на пальнику й розбавте холодною до комфортної температури, а потім заливайте в мішечок, підвішуйте над ванною/в душовій та швиденько миєтесь.
Нагадування: вкрай важливо мати вдома запас технічної води. Зберігати її можна у будь-якій зручній тарі та радимо мати хоча б парочку розкладних каністр для зберігання й транспортування водички.
І ще один аксесуар порадимо придбати завчасно — мікрофібровий рушник (щодо вибору читайте статтю "Про туристичні й спортивні рушники"). На відміну від звичного банного, він має антибактеріальну обробку, швидко вбирає вологу й швидко сохне, що досить важливо враховуючи дубак у кімнаті й холодні батареї.
А знаєте, чи не найкраще рішення — почати загартовуватись?! Мати арсенал крутого спорядження, безумовно, корисно. Та ще корисніше мати загартоване тіло та дух. І це актуально не лише у воєнний час, а й у походах. В горах витримка і спокій — запорука виживання. Вдома, коли блекаути тривають годинами або навіть днями, психологічна готовність та позитивний настрій — наше рятівне коло. Загартовуйтесь, займайтесь фізичними вправами, читайте книги, грайте в настільні ігри, гуляйте, спілкуйтесь з друзями, keep calm and stand with Ukraine!
Автор: Євгенія Рудницька
Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.