Автор:
Змінено:
Список речей для пішохідного туризму в Карпатах взимку
Якщо ви вже маєте досвід літнього трекінгу Карпатами чи сходження на Говерлу, то неодмінно мусите спробувати похід зимою. Адже у різні сезони гори та ваші враження будуть абсолютно різними.
Перший зимовий виїзд має бути лайтовим: замість намету жити у комфортному будиночку, замість великого важкого рюкзака з продуктами та кемпінговим спорядженням нести на плечах лише невеличкий наплічник. Такий формат дозволить насолодитись мальовничими краєвидами білосніжних хребтів і затишних смерекових лісів. Зважайте, гори можуть показати свій норов — збивати з ніг хурделицею, заморозити чи налякати лавинами. Та частіше Карпати радо зустрічають відважних туристів ласкавим сонечком. Так чи інакше треба відповідально підготуватись і правильно підібрати екіпірування. Щоб полегшити цей етап, ми разом з командою KULUAR підготували список речей туриста. Звіряйтесь, готуйтесь і рушайте за тими бурхливими емоціями, які дарують лише гори.
Стаття в допомогу: Що потрібно взяти з собою з одягу і спорядження в зимовий похід Карпатами.
Черевики для походів горами та змінне домашнє взуття
Черевики. Для зимового походу в Карпати потрібно брати лише якісне взуття, яке розроблене для походів по сніговій лінії. Тоді воно не підведе під час трекінгу. Зверніть увагу на моделі від Salewa і Kailas. Добре, коли туристичні черевики доповнені антибактеріальною устілкою, тож вам не доведеться боротися з неприємним запахом.
Як обирати свій розмір читайте в статті: Як обрати та купити трекінгове взуття.
Крокси. У них ви будете ходити у будиночку, а також знадобляться для відвідування лазні. Як альтернатива — сандалі від Source, які не бояться води та мають мінімалістичний дизайн.
Як одягатись туристу в зимових Карпатах
Спідня білизна. В зимовий хайкінг Карпатами візьміть термотруси з мериносової вовни — не пошкодуєте! Вони захистять від переохолодження, приємні до тіла, добре відводять вологу, а плоскі шви не натиратимуть — під час сходження комфорт на першому місці. Жінкам також порекомендуємо спортивний термотоп.
Більше дізнатися про всі властивості допоможе стаття: Що таке термобілизна.
Термобілизна — одяг, який обов’язково варто брати в Карпати. Цей елемент туристичного спорядження вирізняється анатомічним кроєм, тканина добре відводить вологу, швидко сохне і чудово зігріває (якщо з мікрофлісу або вовни). Для жінок і чоловіків рекомендуємо кофту з довгими рукавами і штани від Accapi, у бренда ви знайдете комплект для сну та комплект для активного руху (саме він стане першим шаром дієвої системи утеплення).
Корисна стаття: Як обрати термобілизну.
Флісова кофта. Для зимового походу беріть товсту, а краще дві — тонку й максимально теплу. Фліс легкий, "дихає" під час активної ходьби та зберігає тепло, відводячи вологу. В нашому магазині величезний асортимент полартекових кофтин від українських виробників і світових брендів.
Корисна стаття: Критерії вибору флісової кофти.
Шкарпетки трекінгові. Зима в Карпатах м’яка (середня температура -10 ℃), але сходження на саму Говерлу супроводжується сильним (часом шаленим) вітром, додайте до цього підвищену вологість, багато снігу та похмуру погоду і зрозумієте, що варто як слід утеплитися. Тому підготуйте для трекінгу 3 пари шкарпеток різної щільності, в тому числі термошкарпетки з показником комфортного використання до -20 ℃. Приділяйте увагу вибору точного розміру, бо важливо, щоб вони не тисли і не зсувались під час ходьби.
Перед тим, як купити трекінгові шкарпетки, обов’язково ознайомтесь зі статтями: Як обрати термошкарпетки, Вибір правильних трекінгових шкарпеток для зими, Для чого потрібні термошкарпетки.
Ходові штани. Під час трекінгу вам знадобляться синтетичні (краще мембранні) штани, які не продуваються та одночасно добре "дихають", а також мають вентиляційні блискавки. Зокрема, у бренду Montane можна підібрати жіночній й чоловічі моделі з проклеєними швами, які точно не пропустять ні вологу, ні вітер. Дуже зручними є штани-самоскиди Turbat Isla, які легко і швидко одягти, не знімаючи взуття.
Штани для утеплення. Похід в зимових Карпатах приведе вас на середні та великі висоти, де знадобляться теплі штани (з флісу або софтшеллу) зручного спортивного крою. В них також комфортно буде знаходитись у будиночку.
Мембранна куртка. Хороша мембранна штормівка з показником водостійкості від 18000 мм захистить від опадів та від вітру. Добре мати куртку з блискавками в області пахв для терморегуляції. Для зими підійдуть моделі з синтетичним утеплювачем, типу лижних.
Радимо ознайомитися з усіма порадами в статтях: Як обрати штурмову куртку, Догляд за мембранною курткою.
Пуховка тепла. Взимку на Говерлі, Петросі, Піп-Івані та інших вершинах буває нестерпно холодно. Вже згадували про шквальний вітер, вологий мороз, який пробирає до кісток, до того ж підйом на гору ускладнюється кучугурами. Буває, що кожен крок виснажує… Тож беріть пухову куртку, яка дозволить здолати шлях з більшим комфортом. Тканина й утеплювач завадять проникненню вітру, дощу і снігу, підтримають сталу температуру тіла.
Усі вимоги до пухової куртки для зимових походів розписано у статті: Як обрати пуховку.
Шапка основна або балаклава. Достатньо флісової з текстурою середньої товщини, як от Turbat Babak чи Kailas Thermal. Балаклава дуже зручна, але менш практична, бо вона доречна лише в поході з туристичним спорядженням, а от шапка підійде як щоденний аксесуар для осінньо-зимових прогулянок містом.
Шапка тепла. Екстремальні гірські умови потребують подвійного захисту для голови, тому рекомендуємо покласти двошарову зимову шапку. Тим паче що є яскраві лінійки моделей з помпонами. А для тих, хто полюбляє поєднання шапки з шарфом радимо подивитися на модель-трансформер від Kuluar.
Баф Полар. Аксесуар являє собою двошарову пов’язку-циліндр з безшовним кроєм. Він одягається на шию чи голову. Простота й універсальність зробили баф дуже популярним туристичним спорядженням. Він може використовуватись як бандана, балаклава, маска, пов’язка — залежить від ваших потреб і фантазії.
Рукавиці. В ідеалі вам знадобиться 3 пари. Флісові ідеально підходять для утеплення, але на них налипає багато снігу. Тож зверху варто вдягати непродувні верхонки, які зроблені з вітростійкої тканини. Утеплені рукавиці мастхев при сильному морозі. Підбирайте так, щоб ви могли одночасно захистити руки двома чи усіма трьома шарами.
Гамаші (бахіли, ліхтарики, гетри). Трекінг в зимових горах — це багато вологи, снігу, а ще каміння. Радимо взяти такі туристичні бахіли, щоб захистити ноги не лише від бруду, а і попадання опадів через верх черевиків.
Туристичне та спеціальне зимове спорядження для походу в гори
Рюкзак. Обирайте на 20-30 л. Цього достатньо, щоб вмістити туристичне спорядження, необхідне на денний вихід. Якість в горах понад усе, тому обирайте моделі з міцного нейлону. Рюкзак має відповідати розміру вашого торса (не зросту), причому приміряти його треба наповненим.
Детально про підбір наплічника в статтях: Як правильно вибрати рюкзак для походів в гори, Особливості легкого рюкзака, Поради досвідчених: основні правила укладання рюкзака у похід.
Трекінгові палиці необхідні для зменшення навантаження на коліна і для безпеки під час ходу мокрими чи засніженими тропами. Добре, щоб модель мала снігові кільця. А ще продумайте заздалегідь, як ви кріпитимете палиці до рюкзака, щоб не носити їх в руках і не загубити в горах.
Корисна стаття: Як вибрати трекінгові палиці для гір.
Альпіністські кішки. Точно знадобляться при сходженні на Петрос, а можливо і на Говерлу. Цей елемент спорядження має надійно кріпитися до ваших черевиків. Чудово, якщо кішки укомплектовані накладками для зменшення налипання снігу.
Гірськолижна маска або окуляри. Модель має ідеально прилягати до обличчя, а лінзи мати третій ступінь захисту від УФ, щоб пропускати 12% видимого світла. Якщо не звикли до окулярів і боїтеся їх загубити, краще обрати маску від Julbo.
Корисна стаття: Як вибрати та купити сонцезахисні окуляри для гірського туризму.
Що ще необхідно взяти в туристичний похід
Налобний ліхтарик. Обирайте легкий і потужний ліхтарик на 300-600 люменів, що має вологостійкий герметичний корпус. Не забудьте про елемент живлення і зарядку. А щоб ліхтарик не загубився в темряві і його легко було знайти серед речей, деякі виробники додають до конструкції фосфоресцентний відбивач.
Корисна стаття: Як вибрати і купити налобний ліхтарик
Кружка ложка миска ніж. Проживати ви будете у будиночках, тому для вживання їжі вистачить легкого набору туристичного посуду, який виготовляється з силікону, харчового пластику чи екоматеріалів. Під час виходів на маршрути ви захочете взяти перекус, тож додайте до особистого туристичного спорядження герметичні судочки, а добре ще і термос для їжі.
Корисні статті: Який посуд краще купити для туризму, Термоси для обідів.
Термос. В зимовому поході багато гарячого чаю не буває, тому беріть мінімум 0,7-1 л на людину. Довго тримає тепло (80 ℃ до 6 годин) бюджетний варіант від Tramp. А ось термос Zojirushi береже напій гарячим усі 12 годин та може похвалитися автоматичною системою закриття, що зручно для користування в рукавицях.
Перегляньте статтю про популярні бренди: Топ-5 виробників термосів.
Сідачка. Необхідна річ, особливо коли навколо сніги та холодні камені. Цей маленький і легенький аксесуар можна зафіксувати на стегнах або причепити на рюкзак — так сідачка не буде заважати йти та водночас з'явиться під рукою кожного разу, коли захочеться присісти.
Аптечка. Достатньо мінімального набору з ліками проти жару, болю, індивідуальних хвороб. Куди все скласти? В магазині X-Zone є готові аптечки різних виробників, виготовлені зі зручного і міцного матеріалу.
Крем від сонця SPF 50. Засніжені гори відбивають ультрафіолет, до того ж його інтенсивність на вершинах значна. Під різними кутами промені потрапляють навіть на низ носа, вуха, кисті. Тривала дія ультрафіолету призведе до опіків. Обов’язково покладіть хоча б маленький тюбик крему з високим показником SPF. Наприклад, у Lifesystems є ефективний засіб тривалої дії (до 8 годин) об’ємом 50 мл.
До додаткового туристичного спорядження можна додати ще кілька важливих аксесуарів:
- футболка і прості штани для перебування в будинку;
- захисні чохли для гаджетів і документів з грошима;
- компресійні мішечки для кращого зберігання одягу.
Переглянувши весь список, не лякайтеся, адже частина спорядження у вас є, щось можна взяти в оренду чи позичити у друзів. Відсутність деяких речей — не привід відмовлятися від поїздки. Адже у житті варто хоча б раз прогулятися засніженими стежками Карпат. Неймовірна краса українських гір, залитих світанковим сонцем, чекає на вас! А для більшої впевненості та кращої підготовленості туристів-початківців радимо перейти до статті: Що потрібно взяти в перший похід у гори.