Автор:
Змінено:
Список спорядження, одягу та взуття для сходження на гору Монблан
Чи знали ви, що друге успішне сходження на пік Монблан відбулося в 1787 році. Відомий європейський вчений Орас Бенедикт де Соссюр найняв гідом першосходжувача Жака Бальма, взявши з собою ще й 18 помічників, які несли купу "клунків". Зокрема вони брали драбини, матраци, ковдри, подушки, наукові прилади і ще чимало речей... Сьогодні ж для підйому на гору достатньо буде відносно невеликого наплічника, куди вміститься усе необхідне екіпірування. Щоб ваше сходження лишило тільки приємні спогади, варто не забути нічого важливого та не брати нічого зайвого ;) Тому ми разом з командою KULUAR підготували зручний чек-лист туристичного та спеціального альпіністського спорядження. Список необхідних речей додаємо, відкривайте або завантажуйте та звіряйтесь.
Основні речі для підйому на головну вершину Альп
Рюкзак. Радимо мати два. Один великий для підходів (на 50-70 літрів) та штурмовий, безпосередньо, для сходження (вистачить на 30-40 л). До речі менший ще згодиться для прогулянок в Шамоні. Бажано, щоб в комплекті обох був рейнкавер, а якщо нема, то придбайте накидки від дощу окремо. Якщо вам важко визначитися та зрозуміти, як правильно вибрати рюкзак для походу, не переймайтесь, консультанти Х-Zone вам радо усе розкажуть. Заходьте в наш магазин у центрі Києва, де ви заразом зможете купити й інше необхідне альп-спорядження.
Корисні статті: Як вибрати невеличкий повсякденний рюкзак та Як правильно скласти туристичний рюкзак у похід.
Спальник. Якщо плануєте сходження на Монблан з "Кулуар" або іншою компанією, де в умовах туру передбачено проживання у гірських притулках Gouter та Tete Rouse, то значить вам не треба брати спальний комплект - мішок та килимок. Хоча бува й таке, що у притулку Tete Rouse не вистачає місця (не встигли забронювати), то доведеться зупинитися у кемпінгу поряд. В такому разі не обійтися без спальника з температурою комфорту 0°C. Зокрема, зверніть увагу на Turbat Vatra 2S - це одна з найпопулярніших українських моделей з синтетичним утеплювачем. Також вам підійде наповнений українським білим гусячим пухом Turbat Ultar. Перед тим, як обрати для себе потрібний варіант, радимо ознайомитись з рекомендаціями, як вибрати спальник для походу.
Килимок. Для тих, хто буде спати у кемпінгу найліпше брати надувний або самонадувний. Лідером у співвідношенні температурного режиму, ваги і компактності є утеплений надувний килимок Sea to Summit Air Sprung Ultralight. Більш бюджетна альтернатива каремат-гармошка Therm-a-Rest Z-Lite SOL. Якщо зупинитесь на ночівлю в будиночках, килимок не знадобиться.
Корисна стаття: Як обрати туристичний килимок.
Трекінгові палки. Залежно від погодних умов, можливий вихід на вершину саме з хижі Tete Rouse. В такому випадку шлях до вершини займає близько 10-11 годин. Як ви думаєте, чи потрібні палиці? Безумовно! Пожалійте свої коліна та спину. А ще трекпалиці мінімізують падіння та допоможуть втримати рівновагу на небезпечних засніжених ділянках. Трекінгові телескопічні палиці Black Diamond Trail - гарний варіант. Матеріал верхньої частини руків’я - темляк з м'якого матеріалу, тому рукам буде комфортно.
Корисна стаття: Як вибрати трекінгові палиці.
Список спеціального альпіністського спорядження
Кішки. Сніжний схил на відстані від притулку Гюте і до вершини ніяк не пройти без альпіністських кішок. Радимо звернути увагу на модель Kailas Krantz Technical - вони універсальні, легкі, міцні та високоякісні, ідеально підходять для схилів Монблану. Виготовлені зі спеціальної сталі, здатні згинатися на льодових ділянках, що ой як полегшить сходження. Погляньте також на Petzl Vasak FlexLock - їх горизонтально розташовані передні зуби відмінно працюють на жорсткому снігу і фірні. Перед виходом на вершину радимо налаштувати й попрактикувати ходьбу в такому спорядженні альпініста.
Льодоруб. Підйом по класичному маршруту не передбачає дуже крутих засніжених чи льодових схилів, тому свій список речей в гори ви можете поповнити класичним льодорубом Pinpoint Mountaineering Ice Axe або багатофункціональним льодовим інструментом Kailas Altius Ice Axe. Останній, маючи продуману конструкцію, вирізняється незначною вагою та комплектуванням запасним вигнутим гаком, який у тандемі з вигнутим стрижнем полегшить проникнення в лід або сніг для кращого гальмування (бажаємо, щоб використати його за призначенням вам довелось лише під час тренувань). Дуже зручно, коли льодоруб оснащений темляком, тому якщо його нема, радимо придбати окремо.
Страхувальна система. Беріть найпростіше класичне альпіністське страхувальне спорядження. В комплект до системи вам знадобляться страхувальні петлі й 2-3 карабіни. Обв’язку бажано брати з регульованими лямками для ніг, які дозволять одягнути її поверх декількох шарів одягу. Радимо Summit Climbing Harness - надлегка і компактна, високоміцна система (30 кН). Презентуємо ще одну топову модель, яку можна надіти, не відриваючи ноги від землі та не знімаючи кішки - Petzl Fly - всього 90 грамів такого туристичного спорядження може врятувати життя.
Карабін з муфтою (2-3 штуки). Універсальною у використанні, простою та надійною є модель RockLock Screwgate. Альтернативний варіант - Petzl ATTACHE Screw-lock. H-подібний профіль робить його дуже легким, а система Keylock запобігає зачіплянню за петлі чи мотузку. Якщо у виборі самостійно розібратись важко, зверніться до консультантів нашого інтернет-магазину. Або заходьте до фізичного X-Zone у центрі Києва, де можна потестити та купити потрібні вам карабіни й інше спорядження для гір.
Каска. На Монблані великий ризик каменепадів, тому без захисту голови - ніяк! Яку каску обрати? Зверніть увагу на Half Dome - найміцніша каска за всю історію бренду Black Diamond. З нею ви точно будете в безпеці, правда, для когось може бути важкувато носити на голові 340 грамів. Якщо надаєте перевагу мегалегким, то рекорд, поки, тримає Каска Sirocco, її вага всього 165 г.
Одяг для підйому на гору Монблан
Головні убори. Вам знадобиться кілька різних, які ви будете міняти на різних етапах маршруту. В Шамоні (де збирається група) денні показники температури можуть перевалювати за +20. Тут згодиться кепка/панамка або тонкий бафф. Вище - холодніше і вітряно, тому радимо звернути увагу на двошаровий шарф-трубу Reversible Polar BUFF. Він захистить від вітру та снігу в штормовому таборі. Тут же стане у нагоді й шапка, наприклад, ось такий теплий та зручний варіант - Kailas Skiing Knit Hat.
Флісові рукавиці. Радимо брати дві пари. Одні тонкі зі щільної тканини для підходів та пересування по скельному рельєфу. Другі товсті теплі рукавиці для сходження. Окрім цих базових варіантів ми також радимо прихопити ще одну теплу пару про запас.
Термобілизна. Бажано мати два комплекти - активний і пасивний. Перший будете одягати на переходах, другий - по приходу на місце ночівлі. Чоловіки, для вашого активу - функціональна еластична термобілизна Accapi Ergoracing, для табору - Kailas Warm Baselayer Set. Дівчата, зверніть увагу на Kailas Fleece Stand Collar Insulated Baselayer Set - завдяки вдалій комбінації поліестерових волокон та спандексу, вона дуже м'яка ніжна та приємна до шкіри. До речі, усі інструкції про те, яку вибрати тканину та щільність, крій та посадку, а ще, як носити та доглядати за базовим шаром - читайте у статті "Що таке термоодяг і навіщо він потрібен".
Корисні статті: Система трьох шарів на практиці та Поради, як обрати термобілизну
Трекінгові шкарпетки (3-5 пар). Для сходження на Монблан рекомендуємо запастись 3 парами високих міцних трекінгових шкарпеток різної щільності для різних погодних умов.
- Для теплої погоди - тонкі й міцні, краще повністю синтетичні, які відводять вологу, швидко сохнуть, а тому будете без мозолів та натирань.
- З набором висоти, для нижчих температурних показників - шкарпетки середньої щільності. Вони забезпечать помірну теплоізоляцію та при цьому все ще ефективно відведуть вологу. Сюди відносяться, як вовняні, так і з синтетичними волокнами.
- Закривають цю трійцю - найтепліші - для відпочинку на біваку та підйому на вершину. Можна розглянути варіант, який поєднує у складі вовну мериноса та синтетику. Ось, наприклад, Mund Polar Circlе - відмінно збережуть тепло. Завдяки цьому ваша нога буде залишатися в сухості й комфорті довгий час.
Корисні статті: Як обрати термошкарпетки, Які фактори треба враховувати при виборі термошкарпеток, Призначення та різновиди технологічних шкарпеток.
Фліски - тонка та середньої щільності. Вони забезпечать легке тепло та активно будуть відводити вологу під час активного руху. Універсальність цього атрибуту дозволяє йому стати вашим супутником у подорожі як у теплу, так і в холодну погоду. Перед тим, як йти вибирати, ознайомтесь з інформацією, яка допоможе зорієнтуватись у моделях: як обрати флісову кофту.
Пухова куртка. Другий шар одягу, в який гарно вписується легка та компактна чоловіча пухова куртка Kailas GT ZERO Stand Collar. У цій серії є й яскраві жіночі моделі. Пуховка буде потрібна вечорами під час відпочинку на біваку і під час самого сходження на Монблан. Якщо ж носити пух вам не до вподоби, беріть на штучному утеплювачі (Primaloft). В обох варіантах є свої переваги: пух – легший та тепліший, а синтетика простіша в догляді й не боїться промокання. Детальніше про плюси й мінуси читайте в статті "Як обрати пухову куртку для походу в гори".
Трекінгові штани. Вибирайте із синтетичної тканини, бо для них характерні легкість та міцність, а ще швидко сохнуть. Супер варіант - літні софтшелові, бо навіть у жарку погоду приємні до тіла і добре "дихають". Рекомендуємо Turbat Prut Pro, вони виготовлені з супереластичного, тонкого і водночас міцного нейлону, що швидко позбувається вологи. Рівнем вище ідуть Kailas Quick-dry, які добре тягнуться, не сковуючи рухів.
Мембранна куртка. Для сходження на Монблан вам знадобиться штормова 2,5- або 3-шарова мембранна куртка з міцною зовнішньою тканиною-основою, як от Kailas Mont-X Hardshell. Не забувайте, що куртка повинна бути вільна та легко надягатися поверх двох шарів утеплювача. Надягати капюшон на каску також має бути легко. Обов'язковою вимогою до куртки є наявність вентиляції під рукавами. Варто відповідально поставитися до цього моменту, адже саме в ній ви будете і в Шамоні, і на горі.
Щоб краще зорієнтуватися, ознайомтеся з нашими порадами, як обрати штормову куртку.
Мембранні штани. Краще крою "самоскиди", бо значно зручніше, коли ви можете одягати їх на інші штани, не знімаючи взуття та кішки. Погодьтеся, непогано, чи не так? Під час примірки в магазині гірського спорядження обов'язково присядьте в них або спробуйте підняти високо ногу із зігнутим коліном. Якщо сильно обмежують рухи - беріть на розмір більші. Ось, наприклад, мембранні "унісекс" штани-самоскиди - Turbat Isla, вони зручні завдяки кольоровому маркуванню блискавок, ідеальні для гірського трекінгу та вологих погодних умов. Готові придбати вже зараз? Тоді запрошуємо до наших вітрин, де саме для Монблану ми підібрали найкраще туристичне спорядження:
Трекінгове та висотне взуття для сходжень
Альпіністські черевики. Оскільки зазвичай сходження на Монблан організовуються в оптимальну і комфортну пору (з червня по вересень), то для таких умов вам підійдуть класичні гірські одношарові черевики. Рекомендуємо надати перевагу моделям з щільної шкіри/замші з гумовою захисною вставкою вздовж підошви.
До вибору варто віднестися максимально відповідально - невдало підібраний черевик може зіпсувати усю ейфорію. Варто зазначити, що гірські моделі жорсткіші, майже не розтягуються, тому якщо відчуваєте хоча б мінімальний дискомфорт - однозначно, беріть розміром більші або іншу колодку.
Кросівки. Деякі альпіністи одразу виходять на маршрут в гірських черевиках, а деякі - стартують у кросівках і вже на підході до Тетрусу перевзуваються у боти. Якщо вам більше до вподоби другий варіант, то радимо обрати спеціалізовані трекінгові кросівки для гір. Також нагадаємо, що за порадою можна звернутись до консультантів нашого туристичного інтернет-магазину X-Zone.
Сандалі, шльопанці. Знадобиться, як змінна пара взуття в кемпінгах або гірських притулках. Зверніть увагу на вже давно перевірений варіант - Source Classic, розроблені ще 30 років тому, вони й досі актуальні - дуже легкі ще і як бонус, йдуть в парі з водонепроникним чохлом.
Щодо вибору взуття, більше порад тут: Як вибрати кросівки в гори, Трекінгове взуття: яке буває і за якими критеріями вибирати.
Окрім взуття, вам знадобляться подовжені бахіли (або, як їх ще називають ліхтарики, гамаші). Основне їх завдання - запобігти потраплянню снігу, бруду та дрібних камінців всередину взуття, тому не ігноруйте цей елемент.
Сонцезахисні, гігієнічні та інші речі важливі в горах
Налобний ліхтарик. Для цього підйому ліхтар потужністю 600 люмен буде як раз. Важливо, щоб він мав великий запас роботи (чим більше - тим краще) і був стійким до опадів. Враховуйте, що при морозі електричні пристрої розряджаються швидше, тому варто взяти з собою комплект запасних батарейок чи акумуляторів. Чудовий варіант для Монблану - яскравий і компактний ліхтар Petzl Actik Core надасть потужне та комфортне освітлення, поставляється в комплекті разом з акумулятором CORE.
Корисна стаття: Як вибрати налобний ліхтар для походу.
Сонцезахисні окуляри, краще мати при собі 2 пари. Це, свого роду, щит, який врятує зір від надмірно яскравого світла та небезпечного ультрафіолету. А ще він запобігає продуванню вітром, потрапляння пилу, комах та косих опадів в очі. На Монблан беріть окуляри з фактором захисту не нижче 3. Про них ми можемо довго розповідати, та прочитавши, як обрати сонцезахисні окуляри для походів в гори, ви зрозумієте про що йде мова. Замість окулярів або як "запаску" можна взяти лижну маску.
Лижна маска, як її вибрати? Перш за все, вона має щільно прилягати до обличчя, мінімізуючи потрапляння в очі УФ-випромінювання водночас не викликаючи дискомфорт. Якщо ви виїжджаєте в гори раз на рік, але при цьому, хочете мати 100% захист від ультрафіолету, якісну оптику, привабливий дизайн і комфорт в будь-яку погоду, то ця маска для вас - Julbo Plasma.
Посуд. Стандартний набір голодняка - чашка, миска, ложка, ніж. Чим легший набір буде, тим краще для вас. Якщо не знаєте, який вибрати посуд для туризму, звертайтеся в X-Zone, усе розкажемо.
Термос. На 0,8 л буде цілком достатньо. Чашка гарячого чаю на привалі або й на вершині - зігріє найкраще, піднімаючи настрій теплом. Давайте піднімемо настрій прямо зараз, докладним оглядом кращих моделей - "Топ 5 виробників термосів".
Особиста аптечка з препаратами, які потрібні саме вам. Плюс, судячи з досвіду, в горах часто виникають проблеми з появою герпесу, тому прихопіть з собою таблетки (для профілактики) або крем (для гострих станів).
Рушник з мікрофібри для кемпінгу. Такий варіант дуже швидко сохне і займає мінімум місця в вашому рюкзаку. Звертайтесь до нашої статті за порадами, як вибрати якісний туристичний рушник.
Сонцезахисний крем, гігієнічна помада. На висоті наша шкіра піддається сильному ультрафіолетовому випромінюванню, що в поєднанні з вітром призводить до неприємних наслідків у вигляді опіків та обпаленої шкіри на обличчі. Подібного роду труднощі вам будуть не страшні, коли ви завчасно підготуєте сонцезахисний крем. Беріть з SPF не менше 50 та зволожувальний бальзам для губ (від тріщин та пересихання) - з SPF не менше 30.
Коротке нагадування, що ще вам знадобиться при у подорожі до Монблану:
- Гроші та документи (рекомендуємо зберігати в герметичному пакеті).
- Фотоапарат або девайси для зйомок на мобільний, для транспортування пакуйте все у захисні чохли.
- Туалетний папір, зубна щітка та паста
- Повербанк, зарядні пристрої, запасні акумулятори, перехідники.
- Легка сукня, яку не потрібно гладити (для любительок дійсно гламурних фото).
Що ж, Монблан зробив з людини альпініста. Найперше сходження на найвищу вершину Альп вважають початком історії альпінізму і рахують днем народженням цього виду спорту - це ще більше мотивує та заохочує побачити справжнього Короля Альп. Для успішного підйому не потрібно мати надприродних здібностей, а необхідно просто мати фізичну підготовку, сучасне спорядження альпініста, якісний одяг і комфортне взуття. Ось і увесь секрет!