Автор:
Змінено:
Спорядження для сходження на вершину Кіліманджаро
Величний та одинокий Атлант серед савани, вкритий перламутровим мереживом сяючих під африканським сонцем снігів, вражає… Він розправив крила на чималі розміри: 100 км довжини та 60 км ширини взяли у свої володіння не лише 5 різних зон рослинності, а й свій власний клімат – від тропіків і до арктичної зони. Дах Африки – саме так називають найвищу гору континенту - п'ятитисячник Кіліманджаро.
Цікавий факт: Чарльз Нью, автор книги "Життя, подорожі й робота в східній Африці" намагався здійснити підйом на Кіліманджаро ще в 1861 році в сорочці та тропічних шортах, а його 13 портерів були настільки близькі до природи, що вирішили залишитися, у чому матуся народила. І що ви думаєте, чи вдалося їм це зробити? Звісно, ні, хоча, сніг вони побачили :)
Так, от, щоб не повторити невдалого досвіду, а бути підготовленим і здійснити успішне сходження на Кіліманджаро, треба перш за все зібрати якісне туристичне спорядження! З чим ми і поспішаємо вам допомогти. Щоб збори проходили легше, зручніше та нічого не забути, збирайте наплічник згідно зі списком речей в гори Африки, який ми склали разом з командою "Кулуар". Тож відкривайте або завантажуйте чек-лист і звіряйтесь, чи все у вас готово?
Основне спорядження для підйому на найвищу гору Африки
Трекінговий рюкзак. Вам знадобиться міцний та зручний великий рюкзак чи баул. В ньому везете речі до початку маршруту, а там (вже на маршруті) під свою відповідальність їх візьме портер. Якого об’єму має бути рюкзак? Орієнтуйтесь на 60-100 л, залежно від кількості речей, які збираєтеся з собою брати. Якщо ще не маєте відповідного елементу та не знаєте, як правильно вибрати надійний туристичний рюкзак - не біда, зверніться до консультантів X-Zone, які допоможуть обрати сучасне туристичне спорядження.
До слова, зверніть увагу на крутий та дуже легкий трекінговий рюкзак Tempo 50 L від українського бренду Fram Equipment. З вагою, всього 1100 г, він витримує навантаження до 15-20 кг - ідеально підійде для висотних сходжень, екстремальних експедицій та гірських походів.
Штурмовий рюкзак. А от цей наплічник ви понесете самі. Достатнім буде об'єм 30-40 л. Тут розгулятися є де, топові бренди - Deuter, Pinguin, Osprey та Kailas. Обирайте на свій зріст, смак та гаманець. В цей рюкзак складіть найнеобхідніші речі (ті, що потрібно буде швидко дістати на маршруті), в тому числі термос, особисту аптечку, теплий одяг, штормівку та дощовик на випадок різкої зміни погоди.
Рейнкавер. Зверніть увагу, що вам треба 2 дощовики - для 2 рюкзаків! Якщо рейнкавер не йде в комплекті, то обов’язково переконайтесь, що взятий окремо підходить за розміром. І нагадаємо: під час упаковки рюкзака краще покласти речі в гермомішки (або хоча б у пакети), щоб захистити їх від промокання у разі злив.
Трекінгові палиці. Радимо не ігнорувати цю потрібну у горах річ, адже вона буде сприяти підйому, допомагати утримувати рівновагу, ще й зніме навантаження з колін при спуску. Зверніть увагу на серію спорядження Black Diamond. Довжина палиць може регулюватись за допомогою затисків-кліпсів або різьбової заглушки - зручнішим буде 1-й варіант, враховуючи морозну погоду. Щодо інших порад, читайте їх у статті "Як вибрати трекінгові палиці".
Спальний мішок. Варто врахувати, що у верхніх таборах на Кіліманджаро вночі від -10°C до -15°C, тому "ліжечко" рекомендуємо вибрати з відповідною температурою комфорту. У нас, в інтернет-магазині та у фізичному магазині X-Zone, що розташовується в центрі Києва, серед туристичного спорядження окремий відділ присвячено високогірним спальникам. Тут достатньо моделей, у яких буде тепло навіть, коли доведеться ночувати на снігу за мінусових температур. Краще брати крій кокон із капюшоном - зможете повністю закутатися під час сну, тому буде тепліше та комфортніше. Зверніть увагу на матеріали: зовнішня тканина має бути дихаючою й водночас водовідштовхувальною, а наповнювач легкими та таким, що компактно стискається.
Поради від X-Zone: Як вибрати спальний мішок для походу.
До пакування спальника (особливо, якщо оберете пуховий) поставтеся відповідально - оскільки на схилах Кілі високий ризик промокнути, радимо перестрахуватись і використати гермомішки. Вони також знадобляться для захисту іншого екіпірування від опадів .
Килимок. Найвибагливіші сходжувачі оцінять надувні та самонадувні килимки - на них спати дуже приємно. Але якщо розумієте, що ціна, вага та об'єм надувних вам не підходять, а звичайної "пінки" буде достатньо, то зверніть увагу на туристичні розкладні каремати. Наприклад, Izium 18 мм складається "гармошкою", тому місця займає мало ще й може виконувати різноманітні функції, в тому числі подушки або високої сідачки.
І, власне, окремо сідачка. Брати її не обов’язково, але, судячи з досвіду, зайвою не буде. Важить мало, місця займає мало та й з нею комфортніше на привалах і в таборі. Зверніть увагу на Therm-a-Rest Z Seat з конструкцією зі спіненого матеріалу із закритими порами, що також складається гармошкою.
Більше лайфхаків - у матеріалі Як обрати туристичний килимок.
Список, що ще з речей потрібно взяти із собою в похід у гори
Термос. Пам'ятаєте, яка погода чекає на вас під час сходження на Кіліманджаро? Так от термос спочатку знадобиться для збереження води холодною, а з набором висоти - для підтримки тепла та настрою. Оптимальний об’єм 0,7-1 л. А який бренд обрати? Для вас огляд найкращих: Топ-5 виробників термосів нашого магазину.
Фляга для питної води - найзручніше для підтримки водного балансу, адже, під час такого навантаження організм вимагає більше рідини, ніж зазвичай. Про гідратацію у поході і як обрати туристичний гідратор та флягу читайте в окремій статті.
Сонцезахисні окуляри - предмет першої потреби. Для сходження на Кіліманджаро треба високоякісні альпіністські окуляри з захисними накладками, антибліковими та контрастними лінзами. Вам знадобляться щонайменше 2 пари. Одна - 3-го ступеня захисту (як для чотирьох-п'ятитисячників), а друга подібна, але з лінзами S4 з високотехнологічних полімерів. Читаючи ці поради - Як обрати сонцезахисні окуляри для походів в гори - ви зрозумієте, чому варто брати саме спеціалізовані, а не пляжні моделі.
Налобний ліхтарик. Супервисока потужність не потрібна, набагато важливіше, щоб він був зручним у використанні та захищеним від вологи. Ідеально підійде яскравий і компактний налобний ліхтар Petzl Actik Core з потужністю 600 люмен. Не забудьте запасні батарейки.
Сонцезахисний крем з показником захисту від ультрафіолетового випромінювання SPF не нижче за 50. Ми рекомендуємо саме бренд Lifesystems, креми якого розроблені для спортсменів, вони захищають шкіру від променів типу UVB та UVA, не "змиваються" від поту та й досить економні (одного нанесення вистачає на 8 годин). Також для захисту від сонячних променів і від обвітрювання необхідний бальзам для губ (беріть не менше SPF30). Зверніть увагу, він знадобиться і жінкам, і чоловікам!
Особиста аптечка. Незважаючи на те, що у тимліда буде групова аптечка, варто мати свою особисту. Адже ніхто краще вас не знає про ваші хвороби, а підготовлений - застрахований, тому візьміть медикаменти, які мають завжди бути у вас під рукою.
Предмети гігієни - шампунь, мило, туалетний папір, зубна паста. Радимо віддати перевагу похідним комплектам, де усі засоби розфасовані в компактну тару, яку можна взяти в літак та зручно користуватись на природі. До речі, провідні аутдор-виробники також пропонують туристичні косметички, в яких передбачено використання в умовах походу.
Рушник - однозначно з мікрофібри, бо він легкий, компактний, вологу поглинає на “ура” та й швидко сохне. Звертайтесь до нашої статті за порадами, як вибрати якісний туристичний рушник.
Коротке нагадування, що ще вам знадобиться у подорожі до Кіліманджаро:
- Гроші та документи (рекомендуємо зберігати в герметичному пакеті).
- Фотоапарат або девайси для зйомок на мобільний, для транспортування пакуйте все у захисні чохли.
- Повербанк, зарядні пристрої, запасні акумулятори, перехідники.
- Купальник/плавки - знадобитися для гарячих джерел Чемка та Занзібара.
- Легка сукня (для прекрасної частини людства), яка не сильно жмакається. Навіщо? Для фоток на фоні найвищої гори Африки або й навіть на її вершині!
Одяг для походу на Кіліманджаро
Пухова куртка. Екстремальних морозів гора Кіліманджаро не обіцяє, тому вам вистачить легкої курточки вагою 0,5-0,6 кг. Але бажано, щоб її зовнішня тканина мала хоч невеликий захист від вологи. Щоб краще орієнтуватися, ознайомтеся з нашими порадами як обрати пухову куртку для походу в гори.
Мембранна куртка - без неї ніяк, особливо коли буде перехід в табір BARRANCO CAMP (3976 м). Для захисту від вітру та опадів, які очікуються досить інтенсивними, вам потрібна модель з показниками водостійкості від 20 000 мм, а паропроникності від 15 000 г/м²/24год. Штормова куртка Kailas Mont-X Hardshell гарний варіант для такого сходження. Як бути сухим і не впріти та зорієнтуватись в показниках мембрани - ми докладно розповідаємо в матеріалі "Як обрати штормову куртку".
Мембранні штани. Багато хто їх ігнорує, але ця крута штука буквально рятує від непогоди на Кілі. Вимоги до їх показників водостійкості та паропроникності значно менші, ніж у куртки, більш важливо, щоб вам було у них зручно.
Трекінгові штани вибирайте із синтетичної тканини (для них характерні легкість та міцність, а ще швидко сохнуть). Супер варіант - літні софтшелові, бо навіть у жарку погоду приємні до тіла і добре "дихають".
Флісова кофта - мастхев. Вона забезпечує хороше зберігання тепла і при цьому легка та займає мало місця. Асортимент флісок величезний, тому радимо спочатку ознайомитись з рекомендаціями, як обрати флісову кофту.
Термобілизна (футболка з довгим рукавом та штани). Перший шар одягу для руху беріть з синтетичних матеріалів, щоб гарно відводив вологу від тіла. Також варто взяти комплект для сну - це може бути термуха з вмістом бавовни та мериносової вовни. Перед тим, як йти вибирати, ознайомтесь з інформацією, яка допоможе зорієнтуватись у моделях: що таке термобілизна і для чого вона потрібна. Але якщо самостійно розібратись важко, то звертайтесь до консультантів нашого туристичного інтернет-магазину X-Zone.
Шорти та 2-3 футболки - беріть і їх, адже на початку та в кінці маршруту буде жарко. Та й одним сходженням на Кіліманджаро не обходиться подорож в Африку. Поїздка в Танзанію разом з "Кулуар" продовжується сафарі, відвідуванням парків Нгоронгоро та Теренгире, куди треба буде суто літній одяг.
Шкарпетки. Бажано 4-5 пар, з яких як мінімум 2 пари - якісні трекінгові, що будуть виводити вологу та захищати ноги від натирання. Обов'язково врахуйте, що під черевики треба брати високі шкарпетки, які добре облягають ногу та не зсуваються. А для сну - м’які й теплі (наприклад, з полартека або вовни). Стаття в допомогу: Як обрати термошкарпетки.
Шапка - неодмінно знадобитися на холодну пору, а для спеки беріть панаму чи кепку. Не обійтися і без баффа — річ універсальна та багатофункціональна (обличчя від вітру врятує і шию від палючого сонця захистить).
Рукавиці. Візьміть парочку: тонкі флісові та утеплені (гірськолижні також підійдуть), щоб одягнути на висоті, де температура може падати до -15 градусів.
Гамаші-ліхтарики (туристичні гетри) - переконайтесь, що вони надягаються на ваші черевики. Цей елемент не є обов’язковим, але з ним ноги краще захищені від потрапляння камінців та опадів всередину черевиків.
Дощовик чи пончо, а ще краще 2 в 1. Навіть при наявності хорошої мембранної куртки, варто мати під рукою дощовик, який найкраще врятує від тропічних злив.
Взуття для біваку та підйому на вершину Кіліманджаро
Трекінгові черевики - з міцною підошвою та комфортні, з хорошою підтримкою гомілки - саме такі чудово підійдуть для сходження на Кіліманджаро. Зверніть увагу на бренди Salewa та Kailas.
Ви маєте бути проінформовані, що черевики краще брати приблизно на 2 розміри більшими, ніж ваше звичне міське взуття. Приміряючи їх на шкарпетки, має залишатися 5-10 мм вільного місця між стінками та ногою. Таким чином, кровообіг буде в нормі, нігті цілі, а нижні суглоби захищені від мікротравм. Ще й термоізоляція збережена. Тут також порадимо корисну статтю "Яке буває трекінгове взуття і за якими критеріями його вибирати". Готові придбати вже зараз? Тоді запрошуємо до наших вітрин, де саме для Кіліманджаро ми підібрали найкраще індивідуальне туристичне спорядження.
Кросівки або легкі трекінгові черевики. Вони потрібні для переходів на невеликих висотах.
Сандалі. Як ми вже зазначали вище, літнє взуття знадобиться для переходів у перші дні, а також для подальших подорожей після спуску з Кілі - прогулянки тропічним лісом чи савані. Таке легке й малогабаритне взуття може виконувати роль запасного, а також буде зручним для біваку. Як альтернатива - легкі крокси, в яких ноги будуть відпочивати в таборі.
Підбираючи спорядження для походу в гори, враховуйте, що шлях до вершини Кіліманджаро приготував вам як тропічний ліс та вересовий луг, так і високогірні пустоти та арктичну зону. Тропічний ліс на початку маршруту буде огортати вашу свідомість теплом, можливо для декого, й надмірним (тут літо цілий рік, температура передгір’я 25-30 градусів), а ще вологістю, тому шкіра отримає максимум зволоження. Підіймаючись вище, показники температури, як і вологості, будуть знижуватися: мінус 1 градус кожні 200 м вгору.
Говорячи про сезон дощів, то він тут триває з березня по травень (муссон) та короткий – з середини жовтня до пізнього грудня. В цілому, біля підніжжя Кіліманджаро випадає близько 2 тис. мм опадів/рік, для порівняння, на вершині їх не більше 100 мм.
Тож висновок такий: для успішного підйому необхідно мати сучасне туристичне спорядження, одяг та взуття, в якому ви будете комфортно себе почувати на усіх етапах експедиції, який захистить від дощу, вітру, палючого сонця вдень та нічного морозу.