Автор:
Змінено:
Список спорядження для сходження на вершину гори Казбек
Гора Казбек (5033 м) — одна з найпопулярніших вершин серед альпіністів-початківців, найчастіше у списку сходжень саме вона стає першим п'ятитисячником. Чому? Крім того, що підйом починається зі знайомства з колоритною Грузією, розкриває красу засніженого Кавказу, є ще низка плюсів, що підвищують шанси успішного досягнення піка. По-перше, невисока категорія складності — класичний маршрут на Казбек з півдня класифікується як 2А. Та технічну складність можна «знизити»: замовити транспортування речей кіньми до базового табору, ночувати в гірських притулках, вибрати найсприятливіший сезон (друга половина літа) і, звісно ж, досвідченого провідника. До слова, дружній нам клуб Кулуар організовує підйом на Казбек саме з комфортом. Тож ми разом склали список особистого туристичного спорядження альпініста для такого сходження на гору:
В якому одязі ходять в гори Кавказу
Термобілизна. Сьогодні це незамінний одяг для походу в гори, адже в погодних умовах, що швидко змінюються, він забезпечує комфортний мікроклімат тіла, а легкий компресійний ефект підтримує м'язи в тонусі. Якщо ви плануєте сходження на пік Казбек літом, то достатньо одного комплекту термухи, а взимку краще взяти два — один теплий з мериносової вовни або мікрофлісу (для бівака і сну), другий тонший, із синтетичних або комбінованих волокон (ходовий).
Корисні статті: Про різновиди термоодягу для походів у гори й Про властивості компресійної термобілизни та Що таке активна і пасивна термуха.
Термошкарпетки. У будь-який сезон для сну потрібна буде 1 пара теплих вовняних або, ще краще, пухові чуні. Ходових шкарпеток потрібно 3-4 пари різної щільності та висоти. Обов'язково беріть спеціалізовані трекінгові, які не тільки виконують функцію терморегуляції, а й допоможуть запобігти появі мозолів і навіть травм. На літо ми радимо такий набір: пара синтетичних і максимально тонких — на перехід до Метеостанції, пара з мериносової вовни товстих і високих — на сходження, ще 2 пари середньої щільності — на акліматизаційні виходи та сніжно-льодові заняття.
Корисні статті: Різновиди трекінгових шкарпеток і Для чого потрібні термошкарпетки та Які термошкарпетки купити в гори.
Фліски. Кофти беріть дві, одну тоншу і ще одну товстішу, щоб ви на місці могли вдягнутися за погодою. Штанів достатньо однієї пари (на літо мікрофлісових, на зиму щільніші з полартеку).
Корисні статті: Як вибрати флісову кофту та Що таке Polartec.
Трекінгові штани. У теплий сезон до висоти 3,5 тис. м можна йти в легких нейлонових з водовідштовхувальним просоченням, у холодний — потрібні софтшелові штани. Влітку ідеальним варіантом будуть штани-трансформери, які перетворюються на шорти.
Мебранки. Оскільки Кавказ є досить сирим регіоном, то в гори без дощовика, мембранної куртки та штанів не варто вирушати. Візьміть вироби з показниками водостійкості/паропроникності від 15/15К. Серед курток віддайте перевагу крою з вентиляційними блискавками, сніго-вітрозахисною «спідницею» і регульованим капюшоном. Серед штанів обирайте «самоскиди» (з бічною блискавкою по всій довжині) і з внутрішніми гетрами. На зимовий сезон варто брати утеплені мембранні штани.
Детальніше про матеріали читайте в статтях: Про мембрану і Про софтшел.
Пуховка потрібна буде холодними вечорами в базовому таборі, а також під час підйому на пік. Вночі й вище льодовика Гергеті влітку можливі морози до 10 градусів, взимку — можуть бути всі -50℃. Підбираючи куртку, також враховуйте, що від сильного вітру вам буде значно холодніше. Однак не потрібно брати в травні пуховик умовно на 50-градусний мороз, оскільки перегрів так само шкідливий, як переохолодження, та й навіщо вам зайва вага/об'єм.
Корисні статті: Як правильно одягнутися в гори: система шарів на практиці, а також Як вибрати пуховку для походу в гори й Основні відмінності пуху від синтетичного утеплювача.
Головні убори. Однозначно потрібен тонкий бафф, кепка або панама з широкими полями для максимального захисту обличчя і шиї від пекучого ультрафіолету. Також не обійтися без теплих аксесуарів: вітрозахисна шапка, флісовий бафф та/або балаклава.
Рукавички/рукавиці — один з найважливіших пунктів у списку екіпіровки для сходження. У горах замерзання рук загрожує трагічними наслідками. Тому заздалегідь подбайте про надійний комплект: пара пухових рукавиць, пара рукавичок на синтетичному утеплювачі (плюс запасні) і пара тонких рукавичок з флісу або софтшелу, простежте, щоб поверх них комфортно одягалися утеплені. Дуже важливо брати моделі саме для альпінізму, в яких зручно оперувати спорядженням.
Шорти, футболки і... сукенка. Вони знадобляться, щоб погуляти сонячною Грузією, відвідати ресторани Тбілісі або приміські визначні місця. На маршруті влітку в шортах і футболці вам буде комфортно в перші 1-2 дні підйому і в день спуску (зрозуміло, за сонячної погоди), хоча деякі «моржі» ходять у легкому одязі і в базтаборі. Дівчатам ми завжди рекомендуємо брати яскраву сукню в гори — для вау-фото на тлі засніжених Кавказьких хребтів.
Дощовик або пончо. Якщо ж у перші дні підйому погода «ощасливить» зливами, то поверх футболки доведеться вдягнути не мембранку, а плащ-дощовик. А ще краще захистить вас і туристичне спорядження пончо, що накидається поверх рюкзака. Погодьтеся, краще покласти в кишеню цей маленький аксесуар, ніж промокнути на самому початку шляху.
Черевики для сходження на Казбек та додаткове взуття
Альпіністські черевики. Для сходження на Казбек взимку потрібне спеціалізоване висотне взуття, а влітку підійдуть утеплені високі черевики для важкого трекінгу. Які вимоги до такого туристичного спорядження? Жорстка підошва з глибоким протектором, гумовий кант на миску, дуже бажані ранти (для фіксації жорстких кішок), утеплення, верх зі шкіри або синтетичних матеріалів, обов'язково з водовідштовхувальними властивостями.
Детальніше про те, Як вибрати гірські черевики — читайте в нашому блозі.
Трекінгові кросівки та/або сандалі. У них зручніше піднятися до льодовика Гергеті (далі перевзуваєтесь у черевики), тому постарайтеся вибрати максимально зручну, міцну і функціональну модель. Важливо: у сандалях не рекомендується ходити горами людям зі слабкими ногами та навантаженим важким рюкзаком.
Корисні статті: Як вибрати похідні кросівки та Яке взуття купити для літнього трекінгу.
Гамаші/ліхтарики/бахіли — надягаються поверх взуття і штанів, щоб захистити від механічних пошкоджень, потрапляння всередину камінців, дрібного сміття, дощу і снігу. А такого добра на схилах Кавказу більш ніж достатньо, тому цей аксесуар буде потрібен мало не щодня. Беріть міцну модель висотою до колін, з фіксацією лямкою або тросом під підошвою.
Туристичне спорядження необхідне для альпінізму в горах Грузії
Спальний мішок. Говорячи про підйом на Казбек з боку Грузії класичним маршрутом, важливо підкреслити, що його можна пройти без наметів — залишаючись на ночівлю у 2 гірських притулках. Однак досвід тимлідерів Кулуар показав, що ночувати у власному наметі набагато комфортніше, хоча й прохолодніше, тому спальник потрібно брати на температуру комфорту -5...-10℃ влітку, до -15℃ у демісезон, а на зиму ще тепліше. Нагадаємо, що додаткову теплоізоляцію надає простирадло-вкладиш.
Корисні статті: Як вибрати спальний мішок та Як продовжити життя спальника.
Килимок. Звичайної двошарової «пінки» для сну в наметі в теплий сезон буде достатньо. Хоча, звичайно ж, на надувному буде тепліше, м'якше і приємніше. Орієнтуйтеся на свої вподобання і бюджет.
Корисні статті: Як обрати туристичний килимок.
Трекінгові палиці. Ну куди ж без них?! На слизьких кавказьких стежках і кам'янистих схилах, на льодовику і вище похідні палиці допоможуть утримати рівновагу, трохи розвантажити ноги та спину. Найбільш практичні телескопічні моделі з системою швидкої фіксації та налаштування довжини.
Корисна стаття: Все про трекінгові палиці.
Наплічник. Зазвичай рекомендується 2. Один ходовий — великий на 55-80 л (залежно від сезону й кількості індивідуального та групового туристичного спорядження). Він має бути максимально ергономічним, бажано, з вентильованою спинкою, з вологовідштовхувальним зовнішнім матеріалом. Другий штурмовий — маленький до 30 л, з яким ви підете на вершину, поклавши перекус, термос, аптечку і частину особистого альпіністського спорядження. На великий рюкзак у вас обов'язково має бути рейнкавер.
Корисні статті: Як упакувати наплічник, Який рюкзак купити для сходження та для ручної поклажі й міського туризму.
Спеціальне альпіністське спорядження
Каска. На Казбеку є льодові тріщини, є місце осипання каміння, є круті схили... тому захисна альпіністська каска — мастхев. Обираючи її, зверніть увагу на щільність посадки та зручність при поворотах головою.
Льодоруб. З ним ви підете на штурм вершини, а також будете проходити сніжно-льодові заняття. Радимо модель із прямим руків'ям, довжиною приблизно 35% довжини вашого тіла (коли тримаєте в опущеній руці — дістає до кісточки гомілкостопа).
Кішки, які відповідають вашим черевикам (для жорстких необхідне взуття з 2 рантами). Однак для Казбеку в теплий сезон цілком підійдуть м'які кішки.
Спусковий пристрій, жумар, 3 карабіни. За хороших погодних умов і достатньої фізичної підготовки це «залізо» може і не стане в нагоді, але мати його з собою потрібно, адже гори непередбачувані. Зрозуміло, в ідеалі заздалегідь навчитися користуватись такою гірською екіпіровкою.
Страхувальна система. Сходження відбувається без подолання вертикальних стін, але все ж у зв'язках, а іноді доводиться посеред маршруту робити точки страховки, та і є ризик зриву. Відповідно вам потрібна нижня обв'язка, до якої буде прив'язана мотузка і самостраховка. До речі, стропи-вуса самостраховки мають бути надійними, купуйте тільки сертифіковані вироби.
Що ще потрібно, щоб піднятися на гору Казбек
Ліхтарі. Налобний обирайте легкий, міцний і водостійкий, оскільки з ними йдете на сходження. У таборі зручніше користуватися невеликими кемпінговими ліхтариками.
Корисні статті: Як вибрати налобний ліхтарик та Як облаштувати освітлення в кемпінгу.
Сонцезахисні окуляри та жорсткий чохол для них — обов'язковий пункт у списку спорядження на Казбек. Мають бути якісні, з фактором захисту від ультрафіолету 3 категорії, з бічними «щитками» для захисту від УФ («дзьоб» для прикриття носа теж не завадить ;)). Прихопіть із собою засіб від запотівання скла і ганчірочку для лінз. Транспортуючи, завжди кладіть у жорсткий футляр.
Усі нюанси про захист очей у гірських умовах читайте в статті: Які сонцезахисні окуляри купити для сходжень.
Сонцезахисний крем з SPF 50+, бальзам для губ з SPF 30+. Сонце в горах дуже активне і агресивне, наносити захист потрібно на всі відкриті ділянки шкіри, включно з руками, вухами і внутрішніми стінками носа. Адже навіть у похмуру погоду можна обгоріти, що тягне за собою погіршення самопочуття, озноб і підвищення температури.
Корисна стаття: Як захиститися від ультрафіолетового випромінювання високо в горах.
Засоби гігієни. Оскільки ніякого похідного душу на маршруті не передбачається, запасіться вологими серветками, антисептиком і антиперспірантом. Стане в пригоді й маленький рушник з мікрофібри, просочуючи його водою, зможете вмиватися. Ну і не забудьте зубну щітку й пасту (маленький тюбик), туалетний папір.
Корисна стаття: Який туристичний рушник купити.
Індивідуальна аптечка. Нагадаємо базовий склад: лейкопластирі, еластичний бинт, препарати від застуди, знеболювальне, жарознижувальне, сорбенти, регідрон, засоби для поліпшення травлення та інші, що порадить сімейний лікар.
Куди все це скласти? Запрошуємо до вітрин X-Zone, де ви можете вибрати і купити порожній органайзер або вже заповнену туристичну аптечку.
Особистий посуд із легких матеріалів (харчовий пластик, силікон, титан):
- кухоль,
- миска,
- ложка або ложко-виделка,
- ніж розкладний, напівсеррейтор,
- фляга для води, а краще гідратор у рюкзак,
- термос близько 1 л.
Також прихопіть сірники й особистий ремкомплект. Про всю іншу кухню подбає компанія-організатор.
Якщо ж ви не маєте наміру купувати тур, а хочете здійснити самостійний похід, то ознайомтеся зі статтею Що потрібно взяти на Казбек, де докладніше розповідається про процес сходження на гору, умови на стоянках і облаштування бівака. У будь-якому разі, консультанти X-Zone допоможуть вам підібрати сучасне якісне альпіністське спорядження та екіпірування, яке зручно купити онлайн в інтернет-магазині або ж у фізичному в центрі Києва. Звертайтеся!