Автор:
Змінено:
Список речей в літні гори: одяг і взуття, яке потрібно в похід Карпатами
Літні Карпати завжди відкриті для походів, тож готуйте туристичне спорядження і гоу у гори, щоб нагулятися та особисто насолодитися вдалим поєднанням природи й комфорту. Ви багато ходитимете, бо як інакше побачити смарагдові полонини, що нагадують доісторичних тварин — сплячих охоронців самобутньої краси. А ще влітку тут працює значно більше гостьових будиночків, де можна підкріпитись та лишитись на ночівлю. Тому на цій сторінці ми наведемо список речей, що потрібно брати з собою саме у такий похід (без наметів та важких рюкзаків). Адже у випадку природних "сюрпризів", як от сніг у червні чи нескінченний дощ, продовжувати рух горами, а не перечікувати негоду в чотирьох стінах. Звіряйтесь зі списком, який ми склали разом з туристичним клубом KULUAR і зможете провести максимум часу на природі.
А новачкам пропонуємо статтю: Що потрібно взяти в перший похід у гори.
Що одягти в трекінг: вимоги до шкарпеток, штанів та куртки
Мембранна куртка. Коли поїздка розрахована на кілька днів, не хочеться гаяти час під час непогоди (дощ чи вітер), тому беріть штормівку і сміливо рушайте гуляти "між краплями". Вона легка й займає небагато місця, проте високий рівень водостійкості/вітростійкості/паропроникності матеріалу значно підвищить ваш комфорт.
Корисні статті: Яку куртку купити для походу в горах та Правильний догляд за мембраною
Фліска. Тепла кофта — саме той одяг, який треба обов’язково брати в Карпати, бо ви будете утеплюватись нею щовечора та можливо і вдень. М’якенька і комфортна фліска навіть влітку буде доречна у якості другого (утеплюючого) шару, бо через холод на висоті часто піддягається під куртку.
Корисна стаття: Як обрати та купити флісову кофту.
Футболка. Достатньо 2 футболки для ходу та відпочинку в будиночку. Чудово, якщо вони з матеріалу, який має вологовідвідні якості та антибактеріальне просочення. Обирайте моделі еластичні або з вільним кроєм, який не сковуватиме рухів.
Легкі штани для переходів. Моделі для літніх подорожей зазвичай виготовляються із тонкого нейлону. Вони достатньо міцні, щоб не порватись від гілок, а також легкі й швидко сохнуть, не сковують рухів і доповнені зручними кишенями для похідного перекусу ;) Трекінгові штани краще, ніж шорти, бо захищають від колючих рослин, камінців, пилу, комах. Але якщо для вас пріоритет в максимальній вентиляції, то розгляньте моделі, які за допомогою ґудзиків або блискавок трансформуються у шорти.
Шорти. Якщо ви не маєте штанів-трансформерів, то візьміть шорти окремо. Віддайте перевагу моделям з міцної тканини (той же нейлон) та водовідштовхувальною обробкою. Не завадить внутрішня кишеня для зберігання важливих речей.
Спідня білизна. Варто попіклуватися про тіло та обрати спеціальну термобілизну, яка швидко відводить вологу, має антибактеріальні властивості та не передавлює судини. Адже звичні повсякденні труси та бра у похідних умовах можуть викликати подразнення і неприємні відчуття.
Корисна стаття: Як працює термобілизна.
Шкарпетки. Під час походів рекомендуємо носити трекінгові, щоб максимально вберегти ноги від натирання. Краще візьміть дві пари для ходу, а от на час відпочинку достатньо однієї пари звичайних бавовняних шкарпеток.
Корисні статті: Як обрати трекінгові шкарпетки, Для чого потрібні термошкарпетки, Принцип підбору термошкарпеток.
Дощовик. Дощ в горах може початися миттєво, тому під час довгих треків дощовик має завжди бути під рукою. Досвідчені мандрівники надають перевагу пончо, яке одягається поверх туристичного спорядження й заміняє дощовик з рейнковером. Є моделі з застібкою між ніг, в них зручніше продовжувати рух. Хоча, найголовніше — це 100% водонепроникність.
Головний убір. На Говерлі ви можете ходити поміж хмарами й не відчувати на собі сонця, але ультрафіолет дуже підступний, бо має негативний вплив навіть у похмуру погоду. Що ж взяти з собою в похід для захисту від УФ? Прихопіть легенький баф, щоб укрити шию та мати можливість сховати під ним обличчя і вуха. Але не забувайте, що в ясну погоду для очей буде комфортніше у затінку від козирка кепки або широкополої панами.
Більше порад, що взяти для сходження на Говерлу, радимо почитати в статті: Що брати з собою в Карпати влітку.
Туристичне взуття, що підійде для трекінгу та хайкінгу влітку
Трекінгові кросівки. Брати в похід потрібно не просто якісні, а зручні та розношені. Топовими брендами є Kailas та Scarpa, подивіться, що вони пропонують та не забувайте, що варто підбирати пару на 1 розмір більше. Тоді ваші ноги, суглоби і нігті будуть надійно захищеними, а кровообіг не постраждає.
Перед тим, як купити взуття в гори, обов’язково прочитайте статті: Чим трекінгові кросівки відрізняються від бігових і міських та Як вибрати взуття для походу.
Сандалі або крокси. Для міста, екскурсій і легких стежок візьміть відкрите взуття. Чудово, щоб сандалі підтримували стопу та мали антибактеріальне просочення устілки. У будиночку зручніше — крокси, бо ногам треба відпочивати після походів та й вони знадобляться для душу.
Індивідуальне туристичне спорядження для походу в гори
Рюкзак. Всі речі ви залишатимете в будиночку, а долатимете маршрути з легким рюкзаком. Тому для виходів рекомендовані моделі об’ємом 20-30 л, на вагу 5-7 кг плюс вода або гідросистема, бо влітку спекотно і пити треба часто. Сучасні рюкзаки виробляють з легкого і надміцного нейлону. Уважно розгляньте спинку на наявність системи амортизації та вентиляції, щоб вага рівномірно розподілялася, а волога добре відводилася.
Більше про вибір спорядження в статтях: Який туристичний рюкзак купити в гори, Як обрати легкий рюкзак, Правила укладання рюкзака.
Рейнковер — елемент спорядження, який часто йде у комплекті з рюкзаком. Чохол рятує від дощу, але все одно важливі речі (гаджети, гроші, документи) треба додатково загорнути в гермомішки. Купуючи дощовик окремо, поміряйте його на свій рюкзак, щоб впевнитися у правильному розмірі.
Трекінгові палиці — туристичне спорядження для піших походів, в тому числі хайкінгу. Стежки в горах бувають дуже крутими, їх легше долати з палицями, бо вони сприяють утриманню рівноваги, є опорою на підйомі та зменшують навантаження колін у процесі спуску.
Для кращої обізнаності перегляньте всі поради у статті: Як вибрати трекінгові палиці для гір.
Що ще треба взяти з собою в похід Карпатами
Кружка, ложка, миска, ніж. Оскільки проживання у будиночках не передбачає готування їжі на багатті, то беріть легенький набір туристичного посуду з харчового пластику, силікону або екоматеріалів. При цьому враховуйте, що на трекінгові виходи ви будете брати перекус, тому зручно мати з собою герметичні судочки та/або термос для їжі.
Корисні статті: Як вибрати й купити посуд для походу, Термоси для обідів.
Налобний ліхтарик. Компактний і зручний ліхтарик не завадить. Не гоніться за яскравістю, достатньо 350-500 люменів. Важливо обрати вологостійкий, а ще не забувайте про зарядку чи запасні елементи живлення.
Сонцезахисні окуляри. Для літніх Карпат підберіть окуляри з другим ступенем захисту від УФ. Врахуйте, що вони мають щільно прилягати до обличчя. Обирайте серед наявних моделей за своїм розміром, щоб сонячні промені не потрапляли зверху чи з боків.
Все про захист очей від ультрафіолету в статті: Як вибрати сонцезахисні окуляри в гори.
Крем від сонця з SPF 50. Навіть кілька годин в горах без захисту можуть зіпсувати подорож опіками. Попередити їх легше ніж лікувати наслідки. Радимо скористатись лінійкою Lifesystems, до якої входить не лише крем для обличчя і тіла, а і гігієнічна помада для губ. Зверніть увагу, щоб крем захищав достатньо довго від всіх видів ультрафіолету.
Пляшка для води. В Карпатах багато джерел, та пити з них не варто, хіба змочити обличчя, щоб освіжитися. В спеку та ще й з фізичним навантаженням пити хочеться часто, тому обов’язково майте в рюкзаку запас питної води на весь день. Вона може бути у пляшці чи флязі. Однак щоб не знімати туристичне спорядження кожні пів години, радимо придбати гідросистему.
Стаття у допомогу: Як обрати туристичний гідратор та фляжку для питної води.
Особиста аптечка. В магазині X-Zone є готові аптечки від Lifesystems, які вже наповнені необхідними медикаментами для лікування травм і отруєння, зниження температури. Якщо ви маєте індивідуальні хвороби, обов’язково доповніть аптечку необхідними ліками. А ще не забудьте про дієві репеленти від комах.
Предмети гігієни. Радимо не брати багато всього, лише необхідне і бажано багатофункціональне. От як екологічне мило Sea To Summit — одноразові пелюстки, які слугують милом, шампунем, засобом для прання чи миття посуду. Краще обирати шампуні й зубні пасти у міні-пакуванні.
Рушник. Одного туристичного рушника з мікрофібри достатньо. Виробники постарались і створили легку й малооб’ємну тканину, яка миттєво поглинає вологу і швидко випаровує її під час сушіння на сонці. Мікрофібру додатково просочують антибактеріальним засобом, тому ви не відчуєте неприємного запаху навіть в останні дні подорожі.
Корисна стаття: Яким має бути рушник для походів.
Доповнимо чек-лист пішохідного туризму в Карпатах допоміжними елементами спорядження:
- Герметичні мішки виконують одразу кілька функцій: уберігають речі від промокання, відокремлюють брудний одяг.
- Вологозахисні чохли для збереження гаджетів, зарядних пристроїв, грошей і документів вид вологи.
- Купальник чи плавки для відпочинку біля озера, відвідування чанів або сауни.
- Легка сукня або ж яскравий костюм для незабутніх фото на вершині гори чи на її тлі.
- Смаколики також не завадять, щоб хрумтіти на ходу (горішки, легкі снеки).
Літо в Карпатах неймовірно гарне. Насолодитися красою природи, не зважаючи на можливі дощі, заморозки чи спеку легко, якщо підібрати правильне спорядження. Туристу-початківцю не обов’язково купляти все й одразу. Придивіться до наших рекомендацій і подумайте, що зможете придбати, а що попросити у друзів чи взяти в оренду. У будь-якому разі ласкаво просимо до наших онлайн вітрин та фізичного магазину в центрі Києва.