Автор:
Змінено:
Що брати з собою на Говерлу й Петрос: список спорядження, одягу, взуття
Сходження на вершину Говерли — це не просто підйом на найвищу гору України чи можливість помилуватись Карпатами з висоти 2061 м… Для багатьох цей піший похід має символічне значення як з патріотичних переконань, так і глибоко-душевних переживань. Тож, без перебільшень: піднятися на Говерлу має кожен українець. Тим паче, що похід на гору в теплий сезон під силу навіть дітям та літнім людям. Взимку, звісно ж, значно важче. Однак, якщо правильного підібрати одяг, взуття і туристичне спорядження, то цілком реально здійснити зимове сходження маршрутом Говерла-Петрос. Тож не поспішайте відмовляти собі у задоволенні зійти на смарагдово-трав’янисті або сріблясто-сніжні вершини! Ви вже морально готові? Тоді час підготуватись і матеріально, а саме — зібрати необхідні речі, що буде дуже зручно зробити з чек-листом, який ми підготували разом з командою турклубу KULUAR:
Що із взуття потрібно брати з собою для походу і сходження на Говерлу
Трекінгові черевики необхідні, якщо ви вирушаєте в похід на Говерлу та Петрос зимою або в міжсезоння. Адже в цей час треба мати не просто тепле взуття, а водозахисне (від опадів і мокрого снігу) і обов’язково з глибоким протектором, який забезпечить стійкість на слизьких та засніжених стежках. Також варто врахувати, що сходження на зимовий Петрос іноді не можливе без альпіністських кішок: м’яких буде достатньо, але якщо візьмете автоматичні/напівавтоматичні, то ваші черевики мають бути оснащені відповідними рантами.
Корисна стаття: Які купити черевики для гірських походів і сходжень.
Похідні кросівки. Взимку вони виконають роль бівачного взуття. В теплий сезон трекінгові кросівки або напівчеревики цілком справляться з підйомом на вершину. Однак при виборі пари не забувайте про головні вимоги до взуття для гір: міцний верхній матеріал, жорстка підошва з чіпкою гумою і рельєфним протектором, обов'язкова фіксація стопи (і бажано гомілковостопного суглоба, але це можливо лише у високих моделях). У якості змінної взувачки також підійдуть трекінгові сандалі або крокси.
Корисні статті: Як вибрати похідні кросівки та Яке взуття підійде для літнього трекінгу.
Доповніть взуття захисними гамашами/ліхтариками/бахілами. Цей аксесуар виконує одразу кілька функцій — перешкоджає потраплянню вологи, снігу, пилу й камінців всередину кросівок/черевиків, захищає їх і штани від забруднення та механічних пошкоджень, утримує тепло ніг. На теплу погоду буде достатньо коротких, типу бігових, а для зими беріть бахіли висотою до колін.
Який треба одяг
Термобілизна. Знову-таки розмежуємо з огляду на сезон. Влітку, чесно кажучи, можна обійтись без термухи, хіба що взяти термофутболку на денні переходи, а на вечір та/або для сну в наметі — штани і кофтину з тонкої мериновул чи мікрофлісу. Зимовий варіант: тонкий ходовий комплект із синтетичних або комбінованих волокон та теплий комплект для сну.
Корисні статті: Про різновиди термоодягу для походів у гори та Що таке активна і пасивна термуха.
Трекінгові термошкарпетки — мастхев, адже вони не тільки виконують функцію терморегуляції, а й допоможуть запобігти появі мозолів і навіть травм. В теплий сезон достатньо буде 2-3 ходових пар, а взимку краще брати 4-5. Які до них вимоги окрім вологовідвідних та теплозберігаючих властивостей? Врахуйте, що шкарпетки мають бути вище за ваше взуття, точно підходити вам у розмірі та не зсуватись по нозі під час руху. А, і не забудьте взяти для сну пару теплих вовняних шкарпеток або, ще краще, пухові чуні.
Корисні статті: Різновиди трекінгових шкарпеток і Для чого потрібні термошкарпетки та Які термошкарпетки купити в гори.
Футболки. Їх кількість напряму залежить від якості. Маємо на увазі, якщо візьмете спортивні футболки з антибактеріальними властивостями, то буде достатньо 2 штук (1 з короткими і 1 з довгими рукавами). А якщо речі будуть потребувати щоденної зміни, то рахуйте, відштовхуючись від тривалості походу. А також не забудьте, що вам треба буде чистенький комплект речей на дорогу додому ;)
Трекінгові штани, шорти. Чудовий літній варіант — "трансформери", що за допомогою застібок на штанинах перетворюються на шорти. Якщо таких не маєте, то візьміть зручні похідні шорти та легкі нейлонові штани. В холодну погоду ми радимо йти у софтшелових або мембранних штанах, які мають водовідштовхувальні властивості (утеплені не беріть, а краще одягніть під них термуху).
Стаття в тему: Як правильно одягнутися в гори: система 3 шарів на практиці, а також Про одяг з матеріалу софтшел.
Флісова кофта. Універсальна річ, яка буде незамінна у будь-якому поході, особливо з набором висоти. Найзручніше, якщо вона має блискавку по усій довжині, манжети з отвором для великого пальця та капюшон з регулювальним шнурочком. Щодо щільності, то підбирайте відповідно до прогнозованої погоди. Враховуйте, що надто тепла — не є кращим варіантом, бо сильно пітніти шкідливо та й нащо нести зайву вагу/об’єм.
Корисні статті: Як вибрати флісову кофту та Що таке Полартек.
Мембранна куртка та штани знадобляться у будь-який сезон. В Карпатах досить вітряно, вогко та висока ймовірність потрапити у дощ чи мокрий сніг, тому радимо взяти тонкі мембранки (взимку підійде й утеплена куртка, типу гірськолижної, якщо не хочеться брати пуховку). Зверніть увагу, щоб показниками водостійкості/паропроникності були не нижче 10/10К.
Корисні статті: Як вибрати штормівку та Як доглядати за мембранними речами.
Тепла куртка на пуховому або синтетичному наповнювачі — це може бути, як зазначено вище, лижна куртка або ж гірська пуховка. Через вогке карпатське повітря навіть легкий мороз відчувається дуже дискомфортно, особливо у вечірній час, тому ми радимо все ж не нехтувати цим пунктом у списку спорядження для зимового походу на Говерлу й Петрос.
Корисні статті: Як вибрати куртку для походу в зимові гори, а також Основні відмінності пуху від синтетичного утеплювача.
Бафи, шапки. На сонячну погоду, яка в Карпатах часто буває і взимку, обов’язково візьміть головний убір з козирком або широкими полями — для максимального захисту обличчя і шиї від шкідливого УФ-випромінювання. У дуже вітряну погоду, а також з набором висоти і приходом вечора, вам неодмінно захочеться сховати вуха у теплій шапці (радимо непродувну, наприклад з віндстоппером) та прикрити шию бафом, або й зовсім "закутатись" у балаклаву — обирайте, що буде зручніше особисто вам.
Рукавички. В міжсезоння найкращою буде софтшелова модель, що не продувається та має вологовідштовхувальне просочення. На зиму окрім таких, обов’язково візьміть утеплені рукавиці.
Туристичне спорядження для підйому на вершини Говерла й Петрос
Наплічник об'ємом приблизно 60 л (може бути менше/більше залежно від сезону та тривалості усієї програми походу). Зазвичай безпосередньо сходження на вершину Говерли та/або Петроса взимку здійснюється не з усіма речами, а лише з термосом, перекусом, дощовиком і деякими теплим одягом. Нести їх у великому не дуже зручно, тому ми рекомендуємо взяти невеличкий складний ультралайт-рюкзачок. Щодо основного, то він має бути міцним, з жорсткою/каркасною спинкою (бажано з вентиляцією), широкими плечовими та поясними ременями, максимально зручним саме для вас. Потурбуйтесь про рейнкавер, якщо він не інтегрований у рюкзак.
Корисні статті: Як правильно скласти рюкзак, Який купити наплічник в гори та Про різновиди маленьких рюкзачків.
Трекінгові палиці. Ми радимо брати цей елемент спорядження у будь-який гірський похід і підйом на гору Говерла не виключення. З палицями-телескопами, у яких швидко регулюється довжина, значно легше долати підйоми й спуски, слизькі ґрунтові, кам’янисті та засніжені стежки.
Корисна стаття: Все про трекінгові палиці.
Альпіністські кішки. У яких випадках вони можуть знадобитись? Лише взимку й у тому разі, коли схили покриваються крижаною кіркою (на Говерлі такого майже не буває, а от на Петросі часте явище). Тож, щоб не відмовлятись від сходження рекомендуємо взяти м'які кішки, бо вони сумісні з будь-яким взуттям.
Сідачка. Легкий, компактний, дуже зручний, універсальний аксесуар, який вбереже вашу п’яту точку від переохолодження, як на стоянці, так і на маршруті. Піднявшись на гору, ви зможете зручно вмоститись у будь-якому місці, влаштувавши мініпікнік з панорамним видом на Карпати.
Каремат або надувний килимок. Звісно, він знадобиться не для сходження, а для ночівлі у наметі чи колибі. Звичайна двошарова "пінка" — більш бюджетний і надійний варіант для туристів-початківців, які ще не мають досвіду у виборі й облаштуванні місця для табору. Надувайки — дорожче, є ризик проколу, але на них значно тепліше, м'якше і приємніше. Якщо вам важко визначитись, то радимо почитати оглядові статті нашого блогу або ж звернутись за порадою до консультантів магазину X-Zone.
Корисні статті: Про надувні та самонадувні килимки, а також Як обрати туристичний килимок.
Спальний мішок, як і каремат необхідний тим, туристам, що планують ночувати в наметі або в пастухових колибах. Якщо ж ви оберете такий формат сходження на Говерлу, де передбачається проживання в теплих і комфортних будиночках, то спальний комплект вам не треба брати. "Дикунам" радимо взяти спальник з температурою комфорту близько +5℃ на літній сезон, а на зимовий від -15°С і нижче. Нагадаємо, що комфорт і додаткову теплоізоляцію забезпечує простирадло-вкладиш та зовнішній "конденсатник".
Корисні статті: Який спальний мішок купити в гори та Як продовжити життя спальника.
Важливо! Обов’язково порадьтесь щодо теплоти мішка та інших речей зі своїм провідником (наприклад, тимлідером або консультантом KULUAR)! З’ясовуючи деталі походу, запитайте його не лише, скільки коштує піднятися на Говерлу, а й коли краще сходити, яка прогнозується температура на вершині гори. Він, враховуючи запланований маршрут та очікувану погоду, дасть найбільш коректні поради.
Намет має бути двошаровий (має зовнішній тент і внутрішній намет), вітростійкий за конструкцією, з міцними дугами, з водостійкістю тенту понад 2000 мм і підлоги понад 5000 мм водяного стовпа. Для зими бажана снігова спідниця, але не обов'язкова. Радимо брати вироби відомих аутдор-брендів, завдяки чому можна розраховувати на надійну якість. Якщо будете купувати намет в магазині X-Zone, то вам не варто хвилюватись, адже ми завозимо продукцію лише перевірених виробників, а також допоможемо зорієнтуватись у виборі моделі, що найбільше відповідатиме вашій мандрівці.
Корисна стаття: Як обрати якісний намет.
Що ще взяти з собою в похід на Говерлу й Петрос
Сонцезахисні окуляри — мастхев для гірських походів у будь-яку пору року! По-перше, з набором висоти дія шкідливого ультрафіолету буде посилюватись (очі це не помітять, зате чудово буде видно на незахищених ділянках шкіри). По-друге, за наявності снігового покриву, УФ-промені відбиваються від нього, що також "б’є" по очах. До речі, на зиму замість окулярів можна взяти гірськолижну маску. Обирайте моделі 2-3 категорії захисту від УФ.
Корисна стаття: Як на висоті ультрафіолет впливає на зір та які треба сонцезахисні окуляри горосходжувачу.
Сонцезахисний крем та бальзам для губ. Щоб не обгоріти, наносьте крем регулярно на усі відкриті ділянки шкіри, у тому числі на вуха й внутрішні стінки носа. Бальзам знадобиться не тільки для захисту від сонця, а й від вітрів, що у Карпатах частенько літають. Обирайте засоби з показником SPF не менше 30, а краще 50+.
Корисна стаття: Як захиститися від ультрафіолетового випромінювання в горах.
Особиста аптечка. В ній мають бути ваші особисті ліки, а також базові медикаменти. Зокрема пластирі, знеболювальне, жарознижувальне, сорбенти, препарати від застуди, антигістамінні та засоби від москітів (на літній сезон). Складіть усі компоненти у зручний туристичний чохол-органайзер, який ви також можете обрати на наших вітринах.
Корисна стаття: Що покласти в туристичну аптечку для походу в гори.
Гігієнічні засоби. Окрім зубної щітки, маленького тюбика пасти, вологих серветок і туалетного паперу, радимо доповнити список мініатюрним похідним милом та мікрофібровим рушником. Якщо плануєте готувати на багатті, то прихопіть ще й засоби для миття посуду. Рекомендуємо взяти саме розроблені для туризму, від бренду Sea to Summit, адже вони компактні й не шкідливі для природи.
Корисна стаття: Який туристичний рушник купити.
Налобний та кемпінгові ліхтарики. Перший має бути компактним, легким, міцним і водостійким, оскільки дощі в Карпатах можуть бути навіть взимку. Для бівака особливу зручність та приємну атмосферу забезпечать спеціалізовані ліхтарі для кемпінгу.
Корисні статті: Як вибрати налобний ліхтарик та Як облаштувати кемпінгове освітлення.
Посуд. Обов’язково візьміть термос або герметичну термокружку, зазвичай на одну особу достатньо об’єму 0,7 л (влітку наливаємо в нього прохолодні напої, а взимку — гарячі). Інша комплектація залежить від того, чим ви плануєте харчуватись. Наприклад, для приготування сублімованої їжі, вам треба лише легенька пластикова ложка й невеличкий казанок/чайник (або інтегрована система), щоб скип’ятити воду. А для польової кухні також знадобиться: 2 величеньких казанки (для страв і чаю), бажано з кришкою-сковорідкою, глибока миска, кружка, ніж, металева ложка для готування й особиста ложка.
Корисні статті: Яку їжу брати в похід горами та Про посуд для туризму.
Додаткові дрібнички:
- Запальничку, сірники й особистий ремкомплект.
- Гермочохли для документів і гаджетів, компресійні мішки для речей.
- Поліетиленовий дощовик або краще пончо, що накидається поверх наплічника.
- Дівчатам варто взяти легке плаття для гарних фото в горах.
- Купальник на випадок відвідування бані або ж, якщо забажаєте покупатись в озері.
- Нагадаємо, що ваші ходові речі під кінець походу будуть дещо брудні та "ароматні", тому на дорогу додому передбачте чистенький комплект.
Бажаємо вам гарної подорожі, з якої додому ви повезете не лише рюкзак "вигуляного" екіпірування, а й купу приємних вражень ;) Тут ми привели лише коротенькі поради стосовно спорядження для сходження на Говерлу, а більш детально читайте в наших статтях Що потрібно брати в зимовий похід та Що взяти з собою в Карпати влітку.