- Головна
- Інформація
- Амбасадори
- Сергій Сапіга
Сергій Сапіга
Народився 14 лютого 1970 р. в місті Кременець, Тернопільська область. Згодом сім'я переїхала до смт. Заводське, Чортківський р-н, де Сергій проживав, вчився, там же і почав займатися спортом.
Початок спортивної кар'єри
Його спортивна кар'єра почалася в 10 років з вільної боротьби. І хоча приймали в секцію з 11 років, він виглядав міцніше своїх років, тому його взяли раніше. То все від того, що він кожне літо з самого малечку проводив у селі, і досить таки активно. Дерева, футбол, велосипед, самокат, випас корів.... А також дідусь змалечку привчав до роботи. В змаганнях з боротьби Сергій, незважаючи на менший вік від інших хлопчаків у секції, неодноразово займав призові місця. І вже тоді він відчув той солодкий смак перемоги. Проте Сергію не сподобався тренер, і він покинув секцію боротьби.
В 13 років за цікавих обставин почав займатися легкою атлетикою, з'явився хороший результат і, відповідно, мотивація подальших тренувань. Тут уже тренер більше приділяв хлопцю уваги, тому одна за одною пішли перемоги, призові місця. І це ще потужніше його мотивувало займатися спортом. Як результат - Сергій входив в 10-ку кращих спортсменів СРСР по юніорах, виконав нормативи КМС. До 20 років він практично займався легкою атлетикою на професійному рівні, включаючи армію, бо служив в СКА.
В гори Сергій потрапив вперше в 16 років. І це був не туристичний похід, а тренувальний збір в Карпатах на спортивній базі Заросляк. Від гір він був тоді просто в захваті. Це була любов з першого погляду і дотику до найкращого і вічного. Вже тоді він частіше всіх сам бігав на тренування по гірських стежках, коли в групи був довільний крос. В той час, коли всі бігали лише по дорозі. А по вихідним Сергій любив бродити в лісі наодинці: ходив на гірські озера, підіймався на Говерлу. Ця любов і тяга до гір проявлялася ще з дитинства, бо його село знаходилось в оточенні лісів на горбистому рельєфі.
"Можна сказати, що трейл-ранінгом я почав займатися в 16 років, просто я не знав що то таке. Вже тоді в горах, зустрічаючи туристів, не розумів тих диваків з наплічниками, бо я все те, що вони йшли пару днів, пробігав за один день, ночуючи в турбазі, і наступного дня знову пересікався з тими ж туристами."
Знайомство з горами
Але то все було до 20 років, коли на початку березня 1990 р. Сергій потрапив у свій перший похід з наплічником, з ночівлею в колибі і наметі. І то було щось неймовірне, зовсім інше, таке його... І знову те відчуття любові з першого погляду і дотику до вічного, але ще ближче до того вічного і красивого. А для нього - це саме гори!
"Гори в моєму розумінні - це вічна, велична і справжня краса. А все інше у світі придумане людьми!"
З 20 років в житті Сергія почалася кар'єра гірського туризму. На той час він вже перестав займатися професійно спортом, так як був вже старий, малого зросту і "не дуже перспективний". І його мрія потрапити на Чемпіонат Світу з легкої атлетики майже вмерла, точніше, такою вмерла. Бо хто ж знав що таке трейл-ранінг. В 1990 році після кількох мандрівок в гори його затвердили в категорійний похід на Кавказ. Потрапивши у високі гори втретє в житті, "мене трафила ще більша і ще справжніша любов з першого погляду і дотику, і то було щось неймовірно справжнє, величне, вічне!". З тих пір гори - то не просто любов, а щось більше, то як частина життя.
Мандрував в горах: Карпати, Кавказ, Алтай, Татри, Доломіти, Альпи...
- Говерла - тисячуп'яцот разів.Перше сходження - липень 1988 р. Рекорд забігання від турбази Заросляк 33 хв в тому ж році. Це був перший вертикальний забіг, правда, не 1 км, а лише 700 м. Тренер подарував Сергію шоколадку і навіть дозволив з'їсти 1 кг халви. В той час Сергій був на суворій дієті, так як мав схильність до повноти. З тих пір він ні в чому собі не відмовляє.
- Ельбрус - два сходження, один раз одиночне і на дві вершини.
- Монблан - дуже оригінальне сходження. У 2018 р. відразу наступного дня після фінішу UTMB (171км з набором 10 000 м за 27:09 год) завдяки друзям і команді гідів TURE. Небагато хто з фінішерів UTMB може похвалитися таким досягненям. Та й взагалі, чи багато ви знаєте людей, які можуть похвалитися таким досягненям. Сергій сам до цих пір не може усвідомити, як так сталося.
- Цуг Шпіце - вища вершина Німеччини.
- Грос Глокнер - вища вершина Австрії, сходження тричі.
- Монте Пельмо - Доломіти, Італія. Надзвичайно цікавий тритисячник.
- Ну і по 100500 разів наші українські двохтисячники, і ще купа різних вершин і перевалів.
Зародження трейлранера
Мандрівки горами з наплічником - це цікаво і романтично. Але Сергію весь час хотілося чогось іншого, хотілося швидко і з легким рюкзаком. В голові засіла ідея пройти Чорногору за один день, бо він розумів, що це реально, так як за два дні вже проходив її зі своїм другом Євгеном Науменко.
Задовго до першої Chornohora Sky Marathon в листопаді 2010 р. Сергій зі своїми друзями здійснив свою мрію і пройшов Чорногогору за 19 годин в жахливу погоду. Правда без забігання на деякі двохтисячники. Фінішували хлопці перший свій трейл в с. Шибене. Тоді вони ще все ж таки не знали поняття трейлранінг. Але то вже був справжній трейл, і Сергію навіть деколи хотілося підбігати, а не просто швидко йти. Ну і навіть для першого разу, він уже був в кросівках і, звісно, що з палицями. З тих пір Сергій кожного року пробігає Чорногору в різних напрямках. Але про це трішки пізніше. Крім Чорногори він також бігав Кримськими горами, коли їздив з сім'єю відпочивати в Алушту. І ці пробіжки були на цілий день.
В 2015 році Сергій почув про Chornohora Sky Marathon від UTL і вирішив прийняти участь в цьому змаганні. Але найбільше його здивувала не дистанція, а те, що за це потрібно ще й платити гроші?! З ранніх років він звик, що коли їде на змагання, то йому оплачують участь. До того ж, коли він сам ходив по Чорногорі, то сам собі купував все необхідне + дорога. А тут ще й комусь за участь?!
Ось так почалася кар'єра трейл бігуна С. Сапіги. І він вчетверте по вуха і ще більше закохався в швидкі мандрівки по гірських стежках. Змагальний трейл відкрив нарешті можливість бігти в горах, і Сергій побачив, що таких як він, є досить таки багато. А ще вони конкретно сильніші і швидші, ніж він. Бо фінішував він того разу аж на 21 місці. Когось би це засмутило. Але не Сергія. Він почав бігати ще більше, щоб до наступного року краще підготуватися і покращити свій результат.
Другий трейл проводився в районі, де Сергій періодично працював гідом на рафтах і в горах. На Дземброня Трейл він фінішував 6-м і на фініші почув надзвичайно чарівну пропозицію прийняти участь в Чемпіонаті Світу з трейлу! "Від цього запрошення мені просто зірвало дах, бо мрія прийняти участь в ЧС з легкої атлетики вже була померла зовсім". На тому ж трейлі відбулось знайомство з О. Олівсоном, від якого Сергій отримав запрошення на якусь Карпатію, та щей на 100 км: "Я був ошелешений всім, особливо довжиною дистанції".
Тож третім трейлом все ж таки була Карпатія 100 км з фінішним 5 місцем. І знову Сергій отримав запрошення на ЧС, від якого не зміг відмовитися, бо мрія була дуже близько, і її потрібно здійснити. Мотивація страшна, почав тренуватися, повилазило купа травм, які він якось вдало забігував.
І от знову довгоочікуваний трейл, з якого Сергій почав свою кар'єру трейларнера. Купа амбіцій і розуміння, що він далеко не слабший від усіх інших трейл бігунів, які минулого року його обігнали. Ну і то ж його рідна Чорногора. Четвертий трейл в житті і друга Chornohora Sky Marathon - і вау! Третє місце і остаточне запрошення на ЧС з трейлу в Португалії.
Далі сухі факти і купа трейлів в Україні і за кордоном:
- неодноразовий переможець і призер Українських трейлів
- 5-разовий учасник ЧС з трейлу
- 1 раз - ЧС з гірського бігу довгі гори
- двічі учасник одного з найпрестижніших трейлів світу, так званий неофіційний ЧС з трейлу UTMB 2018-2019 р. (поки що кращий результат серед Українців 27:09:18 і місце 48 в абсолюті/15 у віковій категорії)
Крім трейлового бігу, Сергій взимку успішно виступає в скітур перегонах і скі-альпінізмі. Восени приймає участь в мультигонках. Але на все, що він хоче і куди хоче й може, не вистачає часу, а особливо коштів.
Секрет успіху
Чому такі хороші результати і як тримає форму? То низка не маловажливих фактів:
- по перше - це велика любов до гір, до вічного, до справжнього і величного;
- робота, пов'язана з горами (працює гідом в команді TURE);
- фізична база з дитинства і багато мандрівок в гори
- є амбасадором найкращих брендів світу спорядження (La Sportiva, LEKI, Julbo, HIGH5, Lorpen, Petzl, Deuter, Compex, Zojirushi, Kailas), яке дає змогу якісно тренуватися і успішно приймати участь в різних змаганнях;
- спортивне харчування на змаганнях і для відновлення;
- просто любов до трейлів і задоволення від всього цього.
"І головне - це не просто трейли в горах і змагання, а невід'ємна частина мого теперішнього життя."
Рейтинг Сергія Сапіги на офіційному сайті UTMB